Jump to content
bog

Τα πάντα για τις Dsl

Recommended Posts

Τον ΟΤΕ δεν μπορείς να τον αποφύγεις, ειδικά όταν είσαι εκτός κάποιας μεγάλης πόλης.Εκεί είναι δυσκολότερα τα πράματα....Για δορυφορικό παίζει και χωρίς dial-up αλλά δεν αξίζει,γιατί θα πληρώνεις όσο πληρώνεις μια μισθωμένη γραμμή σχεδον....Το καλό με το δορυφορυκό (απο όσο είχα δει σε μία έκθεση) αρχίζει απο 1Gbps και φτάνει μέχρι τα 16Gbps χωρίς να ανησυχείς για τις καιρικές συνθήκες(έτσι μου το εξήγησαν τα τυπάκια εκεί που το πουλούσαν)Δεν θυμάμαι ακριβώς εαν παίζει με ογκοχρέωση η όχι.Το θέμα είναι ότι άμα θεσ να κατεβάσεις ένα αρχείο (π.χ ταινία) κάνεις κλήση με την dialup και έπειτα αφού αρχίζει και κατεβάζει το αρχείο, μπορείς να αποσυνδεθείς, και αυτό κατεβάζει σε ταχύτητες όσο μια adsl 1024. Sorry για το πρίξιμο knife.gif

RpMz

Link to comment
Share on other sites

από τις λίγες γνώσεις μου περί δικτύων γνωρίζω πως όταν λαμβάνεις κάποια πακέτα (ένα αρχείο δηλαδή χωρισμένα σε μικρά κοματάκια) ο υπολογιστής σου στέλνει και απαντήσεις (πολύ μικρότερου μεγέθους φυσικά) για να δηλώσει ότι τα πακέτα έρχονται κανονικά και χωρίς λάθη. αυτό γίνετε τη στιγμή της λήψης κάθε πακέτου και όχι στο τέλος (αφού ληφθούν όλα τα πακέτα)

επομένως μου φαίνεται λιγάκι αδύνατο να μπορείς να κλείσεις την dialup και να συνεχίζει το κατέβασμα

(φυσικά δεν μιλάμε για connection-less συνδέσεις όπως αυτές που χρησιμοποιoύνται για video ή audio streaming ΑΛΛΑ ΔΕΝ χρησιμοποιούνται για ανταλλαγή αρχείων. το γιατί όχι είναι άλλη ιστορία) :D :D

Και στο κάτω κάτω για μένα στην DSL το always-on είναι που μετράει πιο πολύ και όχι τόσο η ταχύτηττα σύνδεσης :(:) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alepe225

το δορυφορικο ξεφευγει οικονομικα εστο και αν δεν ειναι αμφιδρομο.υπαρχει αμφιδρομο οπου πρεπει να αγορασεις πομπο ο οποιος αν δεν κανω λαθως πριν απο 5 χρονια ειχε γυρο στα 2500 euro.για το οτι πρεπει να εχεις οποσδηποτε και ενσιμαρτη δικτιοση στο μη ανφιδρομο αυτο ειναι σιγουρο. ι πιο σιμφερουσα λυση αυτη την στιγμη ειναι το κουτι του οτε (οχι το conn-x) on dsl νομιζω το λενε.απο οτι ξερω η vivodi πασχει απο αξιοπιστια σε σχεση με τον οτε. το κακο με τον οτε ειναι οτι αν εχεισ τεχνικο προβλιμα ειναι παρα πολυ δυσκολο να βγαλεις ακρη διοτι δεν ξερουν τι τους γινεται. συγνωμη για τιν ορθογραφια αλλα εχω συνιθισει να γραφω greeklish :huh::wacko:B):thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Ποιός με ΟΤΕ 384 κατεβάζει συνέχεια με 42KB/s ακατέβατα? Εγώ με Vivodi εδώ και 8 μήνες ΝΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest alepe225
Ποιός με ΟΤΕ 384 κατεβάζει συνέχεια με 42KB/s ακατέβατα? Εγώ με Vivodi εδώ και 8 μήνες ΝΑΙ!!!

για να το λες θα εχεις δικιο ηξερα οτι η vivodi εκανε αναβαθμιση λογισμικου στο δικτιο της και ειχε προβληματα αξιοπιστιας. οσο για τον οτε εχει φιλος μου και μαλιστα το εβαλε προσφατα κατεβαζει σταθερα με 40-42 ΚΒ/s

Link to comment
Share on other sites

ΨΨΨΨΨ εισαι πολυ γρηγοροςςςςςς

Παιδια ολα τα ιδια σκατακια,,,,ειναι ....

Εγω αν θελω κατι βαρβατο παω στην σχολη μου που εχει 10 mbit και τερμα...ολα ειναι στο σκληρο σου με ενα κλικ!

Link to comment
Share on other sites

Guest nt7561
Εγω αν θελω κατι βαρβατο παω στην σχολη μου που εχει 10 mbit και τερμα...ολα ειναι στο σκληρο σου με ενα κλικ!

Δώσε και σ' εμάς ρε θείο!! worthy.gifworthy.gifworthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

χθες συζηταγαμε κατι κ ηθελα τα φωτα σας,ακουστικε οτι εξαγγελθηκε απο την κυβερνηση οτι απο του χρονου θα δινονται στους φοιτητες συνδρομες adsl με 15 ευρω περιπου το μηνα (384)εχει ακουσει καποιος κατι σχετικκο?

Link to comment
Share on other sites

Guest Thundercat
χθες συζηταγαμε κατι κ ηθελα τα φωτα σας,ακουστικε οτι εξαγγελθηκε απο την κυβερνηση οτι απο του χρονου θα δινονται στους φοιτητες συνδρομες adsl με 15 ευρω περιπου το μηνα (384)εχει ακουσει καποιος κατι σχετικκο?

Δες αυτό:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=627370

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

Ο κ. Καραμανλής ανέφερε επίσης ότι από το επόμενο ακαδημαϊκό έτος ο ΟΤΕ θα παρέχει σε όλους τους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές των ΑΕΙ και ΤΕΙ ειδική μειωμένη τιμή πέντε ευρώ το μήνα για την πρόσβαση ADSL (σήμερα κοστίζει 36 ευρώ), ενώ θα προσφέρει μειωμένο κατά 50% τέλος ενεργοποίησης.

«Ταυτοχρόνως» είπε ο πρωθυπουργός, «οι παρέχοντες υπηρεσίες Internet και ο ΣΕΠΕ συμφώνησαν με τον ΟΤΕ και θα προσφέρουν και αυτοί στους φοιτητές ειδικό προϊόν για την υπηρεσία της γρήγορης πρόσβασης στο Διαδίκτυο σε σημαντικά μειωμένη τιμή. Έτσι, η ολοκληρωμένη υπηρεσία θα προσφέρεται στην τιμή των 15 ευρώ το μήνα, έναντι της ισχύουσας σήμερα τιμής των 85 ευρώ».

Link to comment
Share on other sites

Ο κ. Καραμανλής ανέφερε επίσης ότι από το επόμενο ακαδημαϊκό έτος ο ΟΤΕ θα παρέχει σε όλους τους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές των ΑΕΙ και ΤΕΙ ειδική μειωμένη τιμή πέντε ευρώ το μήνα για την πρόσβαση ADSL (σήμερα κοστίζει 36 ευρώ), ενώ θα προσφέρει μειωμένο κατά 50% τέλος ενεργοποίησης.

«Ταυτοχρόνως» είπε ο πρωθυπουργός, «οι παρέχοντες υπηρεσίες Internet και ο ΣΕΠΕ συμφώνησαν με τον ΟΤΕ και θα προσφέρουν και αυτοί στους φοιτητές ειδικό προϊόν για την υπηρεσία της γρήγορης πρόσβασης στο Διαδίκτυο σε σημαντικά μειωμένη τιμή. Έτσι, η ολοκληρωμένη υπηρεσία θα προσφέρεται στην τιμή των 15 ευρώ το μήνα, έναντι της ισχύουσας σήμερα τιμής των 85 ευρώ».

να δουμε τι απο ολα αυτα θα κανει ο κυριος καραμανλης...μακαρι να γινει γιατι δε παει αλλο με την pstn αγανακτησα 4χρονια τωρα machinegun.gifmachinegun.gif

Link to comment
Share on other sites

Re τι 85 ευρω το μηνα...εγω με το conx μου ρχετε στσ 60 το 2 μηνο

Και καμιά 20αρια Ευρωπουλα που δίνεις στον ΟΤΕ/ μήνα σου έρχεται κάπου 50/μήνα. Κάπου εκει κυμαινονται οι περισσότερες 384 :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

H Vivodi αναβαθμίζει τις συνδέσεις το συνδρομητών της ένα σκαλί πάνω χωρίς επιπλέον επιβάρυνση και μάλιστα και με μια μικρή μείωση. Έτσι λοιπόν η γραμμή μου από 384 έγινε 512 πριν από 5 λεπτά! Χωρίς να το ζητήσω χωρίς να κάνω τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

τη συγκεκριμενη στιγμη δηλαδη ποιο πακετο dsl ειναι πιστευετε ειναι αυτο που συμφερει πιο πολυ οικονομικα?ψηνομαι να παρω γιατι 4χρονια με pstn εχω αγανακτησει..ουτως η αλλως μονο το ιντερνετ το διμηνο ερχεται με τον λογαριασμο του οτε καπου 70-80 ευρω..

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
τη συγκεκριμενη στιγμη δηλαδη ποιο πακετο dsl ειναι πιστευετε ειναι αυτο που συμφερει πιο πολυ οικονομικα?ψηνομαι να παρω γιατι 4χρονια με pstn εχω αγανακτησει..ουτως η αλλως μονο το ιντερνετ το διμηνο ερχεται με τον λογαριασμο του οτε καπου 70-80 ευρω..

Vivodi 512 με κόστος όσο οι άλλοι έχουν την 384

Link to comment
Share on other sites

και να σου πω ρε κωστα επειδη ειμαι λιγο ασχετος..με vivodi χρειαζεται να αλλαξω και τη συνδεση του τηλεφωνου απο οτε που εχω?γιατι δεν θελω να φυγω απο τον οτε απο τη στιγμη που δε μενω μονος μου και εχουμε γκρινιες machinegun.gif

σαν ταχυτητα παντως και η 384 με καλυπτει με το παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Όχι δεν χρειάζεται ΚΑΜΙΑ απολύτως αλλαγή. Θα πληρώνεις όμως παραπάνω πάγιο για την γραμμή του (Π)ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικές μειώσεις ADSL πρόσβασης ανακοίνωσε ο ΟΤΕ σε Συνέντευξη Τύπου που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη, εν όψει της 70ης ΔΕΘ.

Πιο αναλυτικά, οι τιμές των πακέτων πρόσβασης ADSL του ΟΤΕ διαμορφώνονται ως εξής:

384/128 Kbps: 15,90 ευρώ (από 19,90)

512/128 Kbps: 19,90 ευρώ (από 35,90)

1024/256 Kbps: 32,90 ευρώ (από 63,90)

Οι μειώσεις στις παραπάνω τιμές κυμαίνονται από 20% έως και 49%, αφορούν όλους τους χρήστες, παλιούς και νέους, και ισχύουν από τις 20/9/2005. Από την ίδια ημερομηνία θα ισχύουν αντίστοιχες μειώσεις και στις τιμές χονδρικής. Επιπρόσθετα, συνεχίζει το ισχύον εκπτωτικό πακέτο για τους παρόχους χονδρικής.

Όσον αφορά την ανάπτυξη και τη λειτουργία του δικτύου ADSL του ΟΤΕ, αυτή τη στιγμή υπάρχουν εγκατεστημένες 150.000 «πόρτες» - παροχές, μια αύξηση της τάξης του 317% μέσα σε ένα χρόνο (από 36.000 πέρσι), καθώς και 330 σημεία παρουσίας (από 201 πέρσι).

Με βάση το σχέδιο διαθεσιμότητας ADSL το οποίο έχει καταρτίσει ο ΟΤΕ, μέχρι το τέλος του 2005 θα υπάρχουν περίπου 270.000 εγκατεστημένες «πόρτες» - παροχές που θα εξυπηρετούνται από 515 σημεία παρουσίας του δικτύου. Η διαθεσιμότητα ADSL στο τέλος του 2005 θα φθάσει στο 80,4% του τηλεφωνικού δικτύου.

Σήμερα, μία σύνδεση ενεργοποιείται στο 91% των περιπτώσεων μέσα σε 5 μέρες από την ημερομηνία της αίτησης.

Συγχρόνως, ο ΟΤΕ ανακοίνωσε τη νέα υπηρεσία «ΟΤΕ Surf». Πρόκειται για πλατφόρμα υποστήριξης υπηρεσιών Internet “Pay as you Go” μέσω ISPs, η οποία θα είναι διαθέσιμη μέσα στο δεύτερο δεκαπενθήμερο του Οκτωβρίου.

Πρακτικά, ο ΟΤΕ διαθέτει στους ISPs τη δυνατότητα να παρέχουν στους πελάτες τους πρόσβαση στο Internet χωρίς δεσμεύσεις. Δεν απαιτείται δηλαδή καμία συνδρομή ή αγορά προπληρωμένης Internet κάρτας. Η σύνδεση στο Internet είναι πολύ απλή και πραγματοποιείται καλώντας από οποιοδήποτε σταθερό τηλέφωνο, έναν αριθμό 801 801 3ΧΧΧ ή 8962000ΧΧΧ, ανάλογα με τον ISP που θα επιλέγεται κάθε φορά.

Η χρέωση θα είναι όπως η χρέωση αστικών κλήσεων (δηλ. 0,026 ευρώ / λεπτό πλέον ΦΠΑ) ενώ θα ισχύουν και τα μειωμένα τιμολόγια αστικών κλήσεων του ΟΤΕ.

Όπως δήλωσε σχετικά ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος του ΟΤΕ, κ. Παναγής Βουρλούμης, «Η ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας αποτελεί στρατηγική επιλογή του ΟΤΕ. Με επενδύσεις σε υποδομές αλλά και με την εμπορική - τιμολογιακή πολιτική του ο ΟΤΕ προχωρά σταθερά στην υλοποίηση της δέσμευσής του για τη διάδοση και την ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας και του Internet σε όλη την Ελλάδα».

ΠΗΓΗ: Δελτίο Τύπου ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.