Jump to content
giannispolo

Κόλλα από αυτοκόλλητα

Recommended Posts

Παίζει μεγάλη σημασία σε τι επιφάνια είναι η κόλα .

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις από βενζίνη μέχρι και διαλυτικό νίτρου . Αλλά πάντα με δοκιμή .

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti
Παίζει μεγάλη σημασία σε τι επιφάνια είναι η κόλα .

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις από βενζίνη μέχρι και διαλυτικό νίτρου . Αλλά πάντα με δοκιμή .

Σωστά, εγω χρησιμοποίησα οινόπνευμα σε τζάμι ^_^

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη θα σου συνιστουσα να παρεις ενα πιστολακι για τα μαλλια να ζεστανεις το σημειο που ειναι η κολλα και φευγει αμεσως!τουλαχιστον οτι αυτοκολλητο εχω βγαλει μεχρι τωρα και κυριως το σημα απο το παμπριζ φευγει με την μια...!

Link to comment
Share on other sites

οινόπνευμα όπως προείπαν και οι συναδελφοι πολύ σωστά,ειδικά αν είναι στο τζάμι το αυτοκόλλητο! τώρα αν θες να βγάλεις κάτι απο το χρώμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κ αλοιφή γυαλίσματος,θέλει βέβαια επιμονή αλλά με πολύ καλά κ ασφαλή αποτελέσματα! έτσι έβγαλα την κόλλα από τα σήματα στο πορτμπαγκάζ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Διαλυτικο νιτρου εαν βρισκεται στο αμαξωμα (μη σε τρομαζει το ονομα) και ασετον εαν προκειτε για κρυσταλο.

Οντως η ακετόνη, ασετόν, είναι η κλύτερη λύση για αφαίρεση υπολειμάτων κόλλας απο κρύσταλλα. Το εφαρμόζω κάθε χρόνο για την αφαίρεση των σημάτων τελών κυκλοφορίας.

Επίσης κυκλοφορεί στα χρωματοπωλεία και ειδικό σπρέϋ γι' αυτή τη δουλειά. Μάλιστα ψεκάζεις επάνω στο αυτοκόλλητο και αυτό "ζαρώνει" και σκληραίνει κάπως.

Οσον αφορά το διαλυτικό νίτρου δεν είμαι σίγουρος για το κατά πόσο βλάπτει το φίλμ του βερνικιού. Οι επαγγελματίες πάντως αυτό χρησιμοποιούν, άρα κάτι παραπάνω θα ξέρουν. Απ' ότι έχω παρατηρήσει αρκετοί χρησιμοποιούν καθαρή βενζίνη για τον ίδιο λόγο. Πάντως ξεπλένουν το σημείο επιμελώς μετά την εφαρμογή.

Αυτά.................

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Πολύ καλό διαλυτικό όπως προείπαν παραπάνω είναι το Nitro (από υλικά λαμαρινάδων).

Επίσης σε αρκετές κόλες έχει καλή επίδραση το διαλυτικό για λεκέδες πίσσας, που βρίσκουμε συνήθως σε spray ή υγρό (οργανικός διαλύτης).

Και τα 2 παραπάνω είναι ασφαλή για την λαμαρίνα και τα κρύσταλλα. Καλύτερος τρόπος εφαρμογής, με πανί και όχι κατευθείαν στην επιφάνεια. Όσο πιο παλιά-ξερή η κόλλα, τόσος περισσότερος χρόνος αναμονής για να διαλυθεί.

Στην περίπτωση της λαμαρίνα θα πρέπει να μην έχει βαφεί τουλάχιστον τους τελευταίους 2 μήνες. Επίσης καλό ξέπλυμα με νερό μετά.

Πολύ προσοχή να μην έρθουν σε επαφή με πλαστικά γιατί μπορεί να κάνουν ζημιά-αποχρωματισμό (ταμπλό, προφυλακτήρες κλπ.)

Τέλος, για λαμαρίνα μόνο, για αφαίρεση με μηχανική τριβή, καλή (αλλά ακριβή) και η αλοιφή 3M Finesse it! (λευκή)

Link to comment
Share on other sites

βγηκε αλλα μου εβγαλε την πίστη..Χρησιμοποιησα διαλυτικο όπως μου ειπε ο Κ.δημος και ζεστο νερο που ειπε ο Doggy...και ετριβα ετριβα...Στο τελος αφησε μια θαμπαδα τεραστια αλλα το περασα με χοντρη αλοιφη της Turtle wax μετα με το paint renovator της Autoglym και τελος με την Ultra Deep Shine της AutoGlym επισης και όλα καλα...!

Ηθικο δίδαγμα...?Πουθενα σιλικόνη στο αμάξωμα...!

ευχαριστω και τον Κ.δημο και τον Χρόνη και τον Πρόεδρο για την αμεσα απαντηση τους

Edited by danichro
Link to comment
Share on other sites

Κρέμα για γρατσουνιές για αφαίρεση κόλλας από αυτοκόλλητο.

 

Είναι πολύ ποιο αποτελεσματικο... Και ποιο ασφαλές για το βερνίκι του χρώματος

 

 

Στην περίπτωση που έχουμε σημάδια από πίσσα στο χρώμα εκεί , είναι ποιο αποτελεσματικο το διαλυτικό νίτρου , και θα το βγάλει.

 

Αλλά μετά καλό πέρασμα με σαπούνι και νερό για να καθαρίσει.

 

Επίσης κάνει δουλειά και το WD-40.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.