Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Nice, επομενως μην βαζετε Turbo timer στα tfsi. Εγω παντως, θα εβαζα. :wub:

Αυτα.

Golf RS μην αγχωνεσαι, ειμαι πολυ μικρος για να χασει καποιος απο εμενα την αξιοπιστια του man... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Michail,μια ερωτηση να σου κανω? Οταν λες οτι θελεις να γυρνας απο σκισιμο και να αναλαμβανει το timer,εννοεις να εχεις σταματησει και να περιμενεις να κρυωσει η τουρμπινα???Αν αυτο κανεις στον 20VT του πατερα σου απλα ειναι πολυ χειροτερο.Η θερμοκρασια στην εισαγωγη ανεβαινει παρα πολυ και κανεις πολυ χειροτερη ζημια απο οτι φανταζεσαι.Η καλυτερη και μονη λυση ειναι να πας τα τελευταια 2-3 λεπτα χωρις να σκιζεις τη τουρμπινα.

Φιλικα,Χαρης

Link to comment
Share on other sites

ο TFSI εχει ενα μηχανησμο για την κυκλοφορεια λαδιου

στο TURBO μετα τον τερματισμο της λειτουργειας του....

Διαβαστε:

mk5 GTI engine

O TFSI εχει κ κυκλοφορια λαδιου κ νερου μετα το σβησιμο,τα προηγουμενης γενιας 1,8Τ S3 και ΤΤ ειχαν μονο νερου,με μια μικρη ηλεκτρικη αντλα(που συνηθως χαλαγε...).Περα ομως απο αυτο θα πρεπει η ψυξη των μαντεμιων κυριως να γινεται αρχικα με τα λιγοτερο καυτα καυσαερια!Δηλαδη δεν αρκει να σβησουμε το moter ενω το προηγουμενο λεπτο ειχαμε 900οC θερμοκρασια εξαγωγης καυσαεριων.Πρεπει να ψυχονται καταρχην με καυσαεριο 500οC(συνθηκες νορμαλ χρησης),στη συνεχεια με καυσαεριο 300οC και μετα να σβηνουμε.Το οτι κυκλοφορουν λαδια κ νερα εξασφαλιζει ΕΝ ΜΕΡΕΙ την αξιοπιστια,αφου αποτρεπεται καρβουνιασμα λαδιου κ φραξιμο διοδων λαδιου(σημερα εσπασε ενας γνωστος μου απ αυτον τον λογο 6 ημερων garrett GT3071R αν κai eixe apex'i turbo timer).To ραγισμα ομως του μαντεμιου(το πιο συνηθες προβλημα στις ΚΚΚ λογω πολυ στενου ακροφυσιου για τελεια αποκριση)δεν το γλυτωνουμε αν δεν ακολουθησουμε τη διαδικασια που προαναφερω.

Οσον αφορα στο θεμα των μετρητικων οργανων,καλα ειναι αρκει να μην λαμβανουμε σημα απο κανενα αισθητηρα και να χουν δικους τους αισθητηρες για σηματοδοσια!Πχ δεν πειραζει να βαλουμε ενα ηλεκτρονικο μπαρομετρο GREDDY που χρησιμοποιει το δικο του map sensor δινει τιμη πιεσης.Πειραζει ομως να βαλουμε το APEX'I μετρητη αναλογιας μιγματος γιατι το σημα που παιρνει απο τον αισθητηρα λ ΑΛΛΑΖΕΙ την αντισταση της διαταξης και ο εγκεφαλος βλεπει λανθασμενη τιμη!

Link to comment
Share on other sites

θέλω να βάλω δαγκανες (μονο) brembo 4πιστονες μπροστα

βρηκα καποιες απο Alfa Romeo 156 GTA

λέτε να κανουν σε εμένα?

τα δινει 300 Ε

αξιζουν λετε? καινουργια ποσο εχουν?

edit...

με μια γρηγορη ματια βρηκα αυτα στο site της brembo

http://www.brembo.com/CatalogoHPGT/Templat...T=NoModifyGuest

http://www.brembo.com/CatalogoHPGT/Templat...T=NoModifyGuest

πατηστε kit part Number και εκει την δαγκάνα detail

φαινεται ότι ειναι η ιδια!

τι άλλο θα χρειαστω για την μετατροπη?

Edited by kpilidis
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση.

Σε ενα μοτερ με τουρμπο, και κυριως ρωταω οποιον ΞΕΡΕΙ να απαντησει, τι οργανα θα προτεινατε, περα απο το μπαρομετρο...

Εχω

-Full Auto timer της GReddy

-Μπαρομετρο με Warning της GReddy

-Oil Press με Warning της GReddy

και σκεφτομαι για Πυρομετρο, και Halmeter, ολα απο GReddy εννοειται.

Θενξ, πα πριορι...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το πυρόμετρο είναι sos για βελτιωμένους κινητήρες....

Κάτι είχες πεί για την βάση που έχεις , μήπως θα μπορούσες να ποστάρεις καμία φωτο να πάρουμε και εμείς καμία ιδέα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βαση φιλε μου, απλα εχω τοποθετησει τα οργανα με εναν τροπο διαφορετικο, και πολυ κυριλε κατα την γνωμη μου...

Απο αυτο εννοεις φωτο...?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό , γιατι θέλω να βάλω ενα μπαρόμετρο-πυρόμετρο στο golf και δεν θέλω να βάλω το κλασικό A-pillar mount...

Link to comment
Share on other sites

Ειχε ποσταρει καποιος ρε παιδια μια βαση που εμπαινε ακριβως στη θεση του αεραγωγου στο ταμπλο επανω και επαιρνε 3 οργανα.Αυτη ηταν πολυ καλη ιδεα.Ειναι στη θεση που εχουν και τα Subaru και λογω του αεραγωγου περνας καλωδια και τα λοιπα πολυ ευκολα και δεν τρυπας τιποτα.Βρειτε το να κανουμε ενα group buy.

Link to comment
Share on other sites

Αν το βρεις, πες το μου κι εμενα που ψαχνωμαι... :)

Το κακο απο οτι βλεπω ειναι οτι παιρνει μονο 52αρια οργανα ρε γαμωτο...

Εγω θελω 60αρια με warning βασικα...

Αν και δεν ξερω πως θα φαινεται εκει πανω που ειναι πολυ ψηλα...Παντως στο Impreza ειναι πολυ ομορφο, γιατι η κονσολιτσα σκεπαζει απο πανω τα οργανα...Τουλαχιστον της Defi που εχω δει ειναι ετσι και ειναι πολυ ομορφο, και το κυριοτερο, πολυ ΟΕΜ...

Link to comment
Share on other sites

Μωρε ανοιγεις λιγο τις τρυπες και βαζεις 60αρια,αυτο ειναι το λιγοτερο.Επισης φτιαχνεις δαχτυλιδια ανισα ως προς το παχος τους στη καθε πλευρα και τα βαζεις πισω απο τα οργανακια και τα κανεις να ειναι προς το μερος σου.Ολα τα εχω σκεφτει,τη βαση δε βρισκω.Αραγε υπαρχει κανεις να μπορει να φτιαξει μια τετοια βαση?

Edited by strassenmeister
Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Μωρε ανοιγεις λιγο τις τρυπες και βαζεις 60αρια,αυτο ειναι το λιγοτερο.Επισης φτιαχνεις δαχτυλιδια ανισα ως προς το παχος τους στη καθε πλευρα και τα βαζεις πισω απο τα οργανακια και τα κανεις να ειναι προς το μερος σου.Ολα τα εχω σκεφτει,τη βαση δε βρισκω.Αραγε υπαρχει κανεις να μπορει να φτιαξει μια τετοια βαση?

Αυτή τη βάση θα φτιάξω ;) Βεβαίως και υπάρχει κάποιος να τη φτιάξει :lol: όπως ακριβώς είναι αυτή.

Ασφαλώς και δε λέω ποιος new_lol.gif

Edited by BassakosVR6
Link to comment
Share on other sites

λοιπον αφου ψαχνετε ολοι αυτην την βαση θα σας πω που την βρηκα μιας και την ειχα ποσταρει απο περσυ.

www.rrs-tuning.com πηγαιντε εκει που λεει products και καντε κλικ στο vsportcars.com ¨η

www.vsportcars.com

καλες αγορες guyz

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
λοιπον αφου ψαχνετε ολοι αυτην την βαση θα σας πω που την βρηκα μιας και την ειχα ποσταρει απο περσυ.

www.rrs-tuning.com πηγαιντε εκει που λεει products και καντε κλικ στο vsportcars.com ¨η

www.vsportcars.com

καλες αγορες guyz

Αυτό το είχαμε βρει μαζί με το γιατρό. :rolleyes:

Πες μας πως αγοράζουμε όμως ? :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό , γιατι θέλω να βάλω ενα μπαρόμετρο-πυρόμετρο στο golf και δεν θέλω να βάλω το κλασικό A-pillar mount...

Αν δεν κανω λαθος τοποθετηση οργανων στην κολωνα σε αμαξια που εχουν αεροσακο οροφης δεν γινεται.

Προσεξε το!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είχαμε βρει μαζί με το γιατρό. :rolleyes:

Πες μας πως αγοράζουμε όμως ? :D

για ρωτα το γιατρο που και ποτε το ειδε ???? :thumbsup::thumbsup:

αν μπεις στο site rrs-tuning αν θυμαμαι καλα εκαναν καινουρια εκθεση.παρε τηλ ¨η¨ στειλε ενα e-mail να μαθεις

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Αν δεν κανω λαθος τοποθετηση οργανων στην κολωνα σε αμαξια που εχουν αεροσακο οροφης δεν γινεται.

Προσεξε το!!

Γίνεται :D

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται :D

Στο 5αρι απο που ανοιγει ο αεροσακος οροφης?Δεν ανοιγει απο το κομματι στην κολωνα μπροστα,στην κολωνα στην μεση και στην πισω κολωνα?

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Στο 5αρι απο που ανοιγει ο αεροσακος οροφης?Δεν ανοιγει απο το κομματι στην κολωνα μπροστα,στην κολωνα στην μεση και στην πισω κολωνα?

Ανοίγει πάνω Κωνσταντίνε :D

Link to comment
Share on other sites

Την βάζεις τέρμα κάτω , αλλά είπα οτι εκτός οτι αυτή η εφαρμογή δεν με εντυπωσιάζει ,δεν θα ταιριάζει με το όλο σύνολο

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγει πάνω Κωνσταντίνε :D

Ανοιγει μονο ενα σειριτακι που εχει και οχι ολο το πλαστικο της κολωνας?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.