Jump to content
PASSATB3

ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΕ Passat B3 1.8 Variant.

Recommended Posts

Να ήξερα κ εγω στα σίγουρα καλα θα ήταν. Πάντως ειναι 1800 CL και από γράφουν τα χαρτιά του ειναι ή 90 (το μοναδικό που έβγαινε Ελλαδα 1800) ή 107 που εβγαινε Γερμανία (οπου κ το πήρα) Ασχετο, ο πατέρας μου επιμένει πως ειναι 101. Απο όσο το εχω ψάξει ειναι 8βάλβιδο. Πισω έχει ταμπουρα. Εχει 130.000 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Να ήξερα κ εγω στα σίγουρα καλα θα ήταν. Πάντως ειναι 1800 CL και από γράφουν τα χαρτιά του ειναι ή 90 (το μοναδικό που έβγαινε Ελλαδα 1800) ή 107 που εβγαινε Γερμανία (οπου κ το πήρα) Ασχετο, ο πατέρας μου επιμένει πως ειναι 101. Απο όσο το εχω ψάξει ειναι 8βάλβιδο. Πισω έχει ταμπουρα. Εχει 130.000 χλμ.

Αν ειναι μονου ψεκασμου μην ασχοληθεις thumbsdown.gif .Αν παλι ειναι πολλαπλου μπορεις να ξεκινησεις με φιλτρο εξατμιση.Κανα χταποδακι (στη σχαρα με ουζακι new_lol.gifnew_lol.gif ).Αν παλι θες να βαλεις βαθια το χερι στη τσεπη μπορεις να λυσεις το καπακι να το πας σε καποιο βελτιωτη ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ να σου κανει μια ροηκη με ενα κατεβασμα συν μια μεταλικη φλατζα (κι απο CORRADO κανει) και με ενα εκκεντροφορο γυρω στις 272 μοιρες θα δεις αποτελεσματα.Αλλα πιο πολλα θα σου κοστισει αυτο παρα να αλλαξεις μοτερ. new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως θα μάθω αν ειναι μονού ή πολλαπλού ψεκασμού?

Aν εχει 4 μπεκ ειναι πολλαπλου, αν εχει ενα μονό ηλεκτρονικο καρμπυρατερ ειναι μονου.

Αν δεν καταλαβαινεις απλα στειλε μου τον κωδικο της μηχανης σου.

Link to comment
Share on other sites

Guest georgemv
ΙΣΧΥΣ ΡΟΠΗ ΦΡΕΝΑ ΚΙΛΑ 0-100 Τ.Τ.

Passat 1.8MJ 90hp/5250 14.5kg/3000 ΔΤ 1125Kg 13.8sec 177km/h

RP: 66kW=90HP, 1800cc, Παραγωγης 04/88-07/91

Μονού ψεκασμού είναι αυτό, Bosch Motronic, μάλλον το ABS ή το AAZ...

Link to comment
Share on other sites

Μονού ψεκασμού είναι αυτό, Bosch Motronic, μάλλον το ABS ή το AAZ...

Ναι δυστυχως το RP ειναι μονου thumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gif.Το ABS ειναι σιγουρα πολλαπλου για το AAZ δεν ειμαι σιγουρος.Ενα πολυ καλο μοτερ με χαμηλο κοστος ειναι το 2Ε 2,0λ 8ν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που εχω το ABS εχω πολλαπλού?

απο την αντιπρπσωπεία μου εδωσαν αυτα τα στοιχεια!

Έχει ιπποδύναμη 66KW. Παίρνει καύσιμα 95 οκτανίων. Σέρβις γίνεται κάθε 15.000χλμ ή 1 έτος.

Kennbuchstaben

ABS

Fertigung

von

08.91

bis

Hubraum

l

1,8

Leistung

kW bei 1/min

66/5500

Drehmoment

Nm bei 1/min

145/2500

Bohrung

o mm

81,0

Hub

mm

86,4

Verdichtung

10,0

ROZ

mind.

95 1)

Einspritzung

Mono-Motronic

Zundung

Mono-Motronic

Με εκτίμηση ,

24ωρη Γραμμή Επικοινωνίας VW

Link to comment
Share on other sites

Guest georgemv
Ναι δυστυχως το RP ειναι μονου thumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gif.Το ABS ειναι σιγουρα πολλαπλου για το AAZ δεν ειμαι σιγουρος.Ενα πολυ καλο μοτερ με χαμηλο κοστος ειναι το 2Ε 2,0λ 8ν.

Που είδες ότι το ABS είναι πολλαπλού;

Link to comment
Share on other sites

Guest georgemv
Γεια σας παιδιά!

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω!

Στο πασσατ μου ο αισθητηρας θερμοκρασιας αερα σε ποιο σημειο βρισκετε?

Σου έβγαλε και εσένα error το διαγνωστικό, ε? tongue.gif

Και εμένα συνάδελφε <_<

Είναι μέσα στο injection, πάνω στο μοναδικό μπεκάκι -_-

Injection_upper_part.gif

Το Ν5 είναι το μπεκ με το sensor που θες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και καλές γιορτές.

Το πασσάτ μου πρεπει να εχει τρελαθεί!

Στα όργανα ενδείξεων μου αναβοσβήνουν η θερμοκρασία και τα λάδια ταυτόχρονα χωρις να μου παρουσιάζεται πρόβλημα μηχανικά.

Εν το μεταξύ τι κινητήρας μπορεί να μπει στο PASSAT B3 VARRIANT 1.8 ME TO ABS!

O 16V τι λέει,πόσους ίππους βγαζει?

Μου είπαν οτι θα μου κοστίσει φθηνότερα βάλω άλλο κινητήρα απο τι οταν κάνω αναβαθμιση στον κινητήρα που έχει το passat μου ή είτε βάλω G60.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο στον παπα ή φιλτροχοάνη? Βασικα φιλτροχοάνη θέλω να βάλω αλλα όλοι φίλτρο Κ&Ν στο παπα μου λένε.

Καλημέρα σας.

Εχω βάλει το ελεύθερο φίλτρο άερος Κ&Ν στον παπά και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις τι αμορτισερ φοραει?Απο μαμα?

Αν θελεις κανε την ερωτηση σου στον τομεα σχετικα με τις αναρτησεις.

Ναι τα κανονικά.

¶νοιξα topic στα θέματα ανάρτησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και καλές γιορτές.

Το πασσάτ μου πρεπει να εχει τρελαθεί!

Στα όργανα ενδείξεων μου αναβοσβήνουν η θερμοκρασία και τα λάδια ταυτόχρονα χωρις να μου παρουσιάζεται πρόβλημα μηχανικά.

Εν το μεταξύ τι κινητήρας μπορεί να μπει στο PASSAT B3 VARRIANT 1.8 ME TO ABS!

O 16V τι λέει,πόσους ίππους βγαζει?

Μου είπαν οτι θα μου κοστίσει φθηνότερα βάλω άλλο κινητήρα απο τι οταν κάνω αναβαθμιση στον κινητήρα που έχει το passat μου ή είτε βάλω G60.

1. Το λαμπακι της θερμοκρασιας αναβοσβηνει και οταν η σταθμη το ψυκτικου ειναι χαμηλα. (ελεγξε για διαρροες στο κυκλωμα ψυξης, αν επαναλμαβανεται και αφου προσθεσεις ψυκτικο υγρο, ακομα δεν εχω βρει απο που χανεται στο δικο μου :D )

2. 16V 139PS

3. 'ατμοσφαιρικες' αναβαθμισεις γενικως κοστιζουν πολυ σε σχεση με το αποτελεσμα...

4. πριν απο οποιαδηποτε αποφαση για αναβαθμιση σκεψου αν αξιζει να ριξεις λεφτα σε τοσο παλιο αυτοκινητο (κοινως αν σκοπευεις να το κρατησεις για πολλα χρονια κομα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αμα καποιος ξερει να μου απαντήσει, το αμάξι μου εχει καρμπυρατερ. Μου εχουν πει πως λογικά δεν εχει καταλύτη, εγω ομως νομίζω πως εχει. Επίσης θέλω να μάθω αμα εχει εγκέφαλο. Πάντως κόφτη εχει. Μου ειπαν πως για να εχει κόφτη αρα εχει κ εγκέφαλο αρα δεν ειναι καρμπυρατεράτο. Ειμαι λίγο μπερδεμένος. Ας με βοηθήσει κάποιος.... Το αμάξι μου ειναι το passat b3 1800CL με τα 90 αλογα του 1989.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Επίσης αμα καποιος ξερει να μου απαντήσει, το αμάξι μου εχει καρμπυρατερ. Μου εχουν πει πως λογικά δεν εχει καταλύτη, εγω ομως νομίζω πως εχει. Επίσης θέλω να μάθω αμα εχει εγκέφαλο. Πάντως κόφτη εχει. Μου ειπαν πως για να εχει κόφτη αρα εχει κ εγκέφαλο αρα δεν ειναι καρμπυρατεράτο. Ειμαι λίγο μπερδεμένος. Ας με βοηθήσει κάποιος.... Το αμάξι μου ειναι το passat b3 1800CL με τα 90 αλογα του 1989.

Νομίζω ότι επειδή είναι διπλής τεχνολογίας πού καίει και μολυβδωμένη και αμόλυβδη βενζίνη ,το μοντέλο που έβγαινε με χωρίς καταλύτη δεν είχε εγκέφαλο.

¶ν έβαζες καταλύτη τότε θέλει μικρορυθμίσεις στο καρμπυρατέρ και μία προσθήκη μικροτσίπ για την αμόλυβδη.

Μήπως αυτό συμβαίνει στο αμάξι σου.

Παιδιά μου έσπασε ο καταλύτης και πήγα και έψαξα σέ εξατμισάδες γιά νά τόν αντικαταστήσω καί μου ζητάγανε από 350€ έως 450€....!!!!!!!!!!!!!

Βρήκα καταλύτη τής AMERICAT μεταλικό ημιαγωνιστικό μέ 200€.

Τί γνώμη έχετε, να τον βάλω?

Edited by PASSATB3
Link to comment
Share on other sites

1. Το λαμπακι της θερμοκρασιας αναβοσβηνει και οταν η σταθμη το ψυκτικου ειναι χαμηλα. (ελεγξε για διαρροες στο κυκλωμα ψυξης, αν επαναλμαβανεται και αφου προσθεσεις ψυκτικο υγρο, ακομα δεν εχω βρει απο που χανεται στο δικο μου :D )

2. 16V 139PS

3. 'ατμοσφαιρικες' αναβαθμισεις γενικως κοστιζουν πολυ σε σχεση με το αποτελεσμα...

4. πριν απο οποιαδηποτε αποφαση για αναβαθμιση σκεψου αν αξιζει να ριξεις λεφτα σε τοσο παλιο αυτοκινητο (κοινως αν σκοπευεις να το κρατησεις για πολλα χρονια κομα

1. Έφταιγε το κατράν.

2. Τι κυβικά ειναι? Τι οκτάνια καίει.

3 . ?????????????

4. Ναί θα το κρατήσω γιά χρόνια διότι λόγω άνετων χώρων και μεγάλου όγκου βολεύει γιά την εργασία μου και το μουλάρι μου.

post-4441-1170144370_thumb.jpg Το μουλάρι μου.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αμα καποιος ξερει να μου απαντήσει, το αμάξι μου εχει καρμπυρατερ. Μου εχουν πει πως λογικά δεν εχει καταλύτη, εγω ομως νομίζω πως εχει. Επίσης θέλω να μάθω αμα εχει εγκέφαλο. Πάντως κόφτη εχει. Μου ειπαν πως για να εχει κόφτη αρα εχει κ εγκέφαλο αρα δεν ειναι καρμπυρατεράτο. Ειμαι λίγο μπερδεμένος. Ας με βοηθήσει κάποιος.... Το αμάξι μου ειναι το passat b3 1800CL με τα 90 αλογα του 1989.

Ντινακο καλησπερα επειδη πρεπει να φορας το ιδιο μοτερ με το παλιο μου ειναι μονου ψεκασμου και εχει κοφτη στις 5500 στροφες!αν το δω απο κοντα το car σου θα σου πω σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να ανεβάσω λιγο τα αλογα του αμαξιού μου! Απο οσους εχω παρει γνωμες οι περισσοτεροι μου λενε να αλλαξω μοτερ. Αυτο συμφερει, το γνωρίζω, αλλα δεν θα ηθελα να μπω σε αυτην την διαδικασία! Οποτε παμε σε βελτίωση αυτού του μοτερ που εχω.

Τι θα μπορούσα να κανω λετε? Εχω ακουσει για:

-εκκεντροφόρους,

-ολόσωμη εξάτμιση

-προγραμμα

-κατι για μπουζί και ελαφρώματα (στροφαλους δεν ξερω)

και για πολλα αλλα που δεν τα γνωρίζω και πολυ. Επισης εχω ακουσει για τουρμπινες, κομπρεσορες αλλα δεν ξερω αμα παω σε κατι τετοιο.

Τι γνωμη εχετε....?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.