Jump to content
PASSATB3

ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΕ Passat B3 1.8 Variant.

Recommended Posts

Μη ρίξεις χρηματα σε ενα ηδη παλιο και κουρασμενο μοτερ. Αντικατεστησε το με 1.8 20vt και ησυχασε μια για παντα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις καινούριο μοτέρ, αν όντως θέλεις να κάνεις κάτι αξιόπιστο. ¶σε που νομίζω ότι αν μπλέξεις με τις μετατροπές που αναφέρεις μάλλον θα δώσεις πολλά περισσότερα.

Edited by gcar
Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω πως δεν συμφερει κ παρα πολυ, αλλα δεν θα μπω στην διαδικασια να αλλαξω μοτερ. Σκεφτομαι να σκασω 1000Ευρώ. Απο 90 αλογα που ειμαι τωρα, αμα παω στα 115 τρισευτιχισμενος θα ειμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Χταπόδι εξάτμιση, φίλτρο αέρος. Όσο περισσότερο επεμβαίνεις στο μοτέρ τόσο το χειρότερο. Θα ακούσεις πάρα πολλά, απλά πρόσεξε να μη δώσεις τα 1000 και καταλήξεις να τα πολλαπλασιάσεις για να μαζέψεις τον κινητήρα στη συνέχεια ή αναγκαστείς να τον αλλάξεις στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με μια εξάτμιση (γιατι φιλτρο αερος εχω) θα κερδισω τοση δυναμη? Με τον εκκεντροφορο τι παιζει? Προγραμμα? Αυτα νομιζω δεν το ζοριζουν το μοτερ? Αλλωστε ειναι πολυ δυνατο μοτερ εχω ακουσει. 175.000khm του εχω κανει και πολυ πολυ προσεκτικά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα προσπαθησω να σου αλλαξω γνωμη γιατι ξερω οτι το οικονομικο μετραει παρα πολυ στις μερες μας και ενα ποσο σαν τα 1000 ευρω δεν ειναι διολου ευκαταφρονητο πλεον.

Το θεμα ειναι οτι εχεις ενα μοτερ ηλικιακα παλιο και με πολλα χιλιομετρα που οτι και να του κανεις δεν θα ειναι στην πρωτη του νιοτη. Σχεδιατικα το μοτερ ειναι ξεπερασμενο, και το value for money, δεν ειναι καλο στο να ασχοληθεις με αυτο το μοτερ. Δεν πιστευω να δεις 115 αλογα ποτε. Ασε που αν ανοιξεις κεφαλη το θεμα περιπλεκεται γιατι θα πρεπει να αντικαταστησεις ολο το valvetrain και οχι μονο εκκεντροφορους για να εισαι σιγουρος οτι στο στροφαρισμα δεν θα καρφωσει καμια βαλβιδα.

Οικονομικοτατη λυση ειναι το μοτερ του G60 που εμπαινε σε αυτο το μοντελο, πετα τον κομπρεσορα βαλε μια τουρμπινα και εισαι ετοιμος. Και φτηνος και δυνατος...

Η σωστη διαχειριση των χρηματων σου θα κανει την διαφορα και εγω προτεινω να περιμενεις και να αποταμιευεις.

Αν εχεις "ζεστο" χρημα με την κριση που υπαρχει μπορεις να κανεις και κανενα παζαρι και να παρεις κομπλε μετατροπη και μετα εχουμε αλλη βαση να μιλαμε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα προσπαθησω να σου αλλαξω γνωμη γιατι ξερω οτι το οικονομικο μετραει παρα πολυ στις μερες μας και ενα ποσο σαν τα 1000 ευρω δεν ειναι διολου ευκαταφρονητο πλεον.

Το θεμα ειναι οτι εχεις ενα μοτερ ηλικιακα παλιο και με πολλα χιλιομετρα που οτι και να του κανεις δεν θα ειναι στην πρωτη του νιοτη. Σχεδιατικα το μοτερ ειναι ξεπερασμενο, και το value for money, δεν ειναι καλο στο να ασχοληθεις με αυτο το μοτερ. Δεν πιστευω να δεις 115 αλογα ποτε. Ασε που αν ανοιξεις κεφαλη το θεμα περιπλεκεται γιατι θα πρεπει να αντικαταστησεις ολο το valvetrain και οχι μονο εκκεντροφορους για να εισαι σιγουρος οτι στο στροφαρισμα δεν θα καρφωσει καμια βαλβιδα.

Οικονομικοτατη λυση ειναι το μοτερ του G60 που εμπαινε σε αυτο το μοντελο, πετα τον κομπρεσορα βαλε μια τουρμπινα και εισαι ετοιμος. Και φτηνος και δυνατος...

Η σωστη διαχειριση των χρηματων σου θα κανει την διαφορα και εγω προτεινω να περιμενεις και να αποταμιευεις.

Αν εχεις "ζεστο" χρημα με την κριση που υπαρχει μπορεις να κανεις και κανενα παζαρι και να παρεις κομπλε μετατροπη και μετα εχουμε αλλη βαση να μιλαμε!

Πολύ σωστός. Φιλαράκι προχώρα σε μηχανή αν θέλεις κάτι παραπάνω, αλλιώς βάλε μια καλή εξατμισούλα που θα σου δώσει την αίσθηση της παραπάνω δύναμης.Βάλε και τον ήχο, βάλε και την εμφάνιση και θα δεις πως θα είσαι πολύ ευχαριστημένος. Τα χιλιόμετρά σου δεν είναι και λίγα.... φύλαξε τον κινητήρα σου για να μη σε προδώσει.

Link to comment
Share on other sites

To G60 εχει το ιδιο μοτερ με αυτο που εχω. Αρα γιατι να παρω το ιδιο μοτερ κ να του αλλαξω το κομπρεσορα με τουρμπο και να μην τουρμπισω αυτο που εχω? Το ιδιο δεν ειναι. Δεν θελω να αλλαξω μοτερ γιατι εκτος των χρηματων ειναι κ μεγαλο ρισκο για μενα! Ισως καποτε το αλλαξω (αμα τα φτησει αυτο που εχω που δυσκολο το βλεπω) Τα 170.000khm ισως φενονται πολλα, αλλα αμα σκεφτει κανεις πως αυτα τα μοτερ αντεχουν πολλες φορες κ πανω απο 700.000. Δεν ξερω, πολλοι μου εχουν πει πως αυτο το μοτερ ειναι απο τα πιο σκυλια μοτερ που εχει βγαλει η vw. Για πιο λογο να το φοβαμαι λοιπον? Αλλωστε δεν θελω τουρμινες κ τετοια. Εναν εκκεντροφορο, μια εξατμιση, ενα φιλτρο και ενα προγραμμα δεν νομιζω να το ζορισουν κ πολυ. Τι λετε?

Ευχαριστώ για το ενδιαφερον!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη φαινεται, αλλα ξερω γω το να αλλαξεις μοτερ ειναι μεγαλο ρισκο κ εκει που ειναι να δωσεις καποια χρηματα σου βγαινουν μετα τα διπλα. Δεν ξερω αμα ειμαι διατεθημενος να αλλαξω μοτερ!

Επειδη εχω ακουσει πολλα κατασταλαξα στα εξης:

Αλλαζω εξάτμιση (χταποδι και όλα)

Φιλτρο (εχω)

Αλλαγμα εκκεντροφορου

Και ενα προγραμματακι

Ολα αυτα θα μου στοιχησουν κατι παραπανω απο 1000Ευρώ. Το θεμα ειναι ποσα αλογα θα κερδισω απο όλο αυτό? Σε διαφορους που εχω ρωτησει μου εχουν πει απο 90 θα παω 110-140. Για μενα ειλικρινα τα 140 ειναι υπερβολικά. Οποτε κ με 115 που λεει ο λογος θα ειμουν cool. Τι γνωμη εχετε?

Edited by Passatcl
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μαλλον παω να βαλω εξατμιση αυτές τις μερες θα ηθελα πρωτα να ρωτησω μην κανω κατι λαθος.

Πρωτα τι πρεπει να κανω? Εξάτμιση - προγραμμα - εκκεντροφορος??? Το αναποδο? Τι ακριβώς?

Αυτα τα 3 σχεδιαζω να βάλω παντως. Φιλτρο εχω βάλει. Πως εχει η σειρα?

Με λιγο ψαξιμο στο net διαβασα πως πρωτα παει εκκεντροφορος μετα εξάτμιση κ τελος το προγραμμα. Τι λετε?

Edited by Passatcl
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μαλλον παω να βαλω εξατμιση αυτές τις μερες θα ηθελα πρωτα να ρωτησω μην κανω κατι λαθος.

Πρωτα τι πρεπει να κανω? Εξάτμιση - προγραμμα - εκκεντροφορος??? Το αναποδο? Τι ακριβώς?

Αυτα τα 3 σχεδιαζω να βάλω παντως. Φιλτρο εχω βάλει. Πως εχει η σειρα?

Με λιγο ψαξιμο στο net διαβασα πως πρωτα παει εκκεντροφορος μετα εξάτμιση κ τελος το προγραμμα. Τι λετε?

Συμφωνώ απόλυτα και ΄γω με την σειρά που παραθέτεις για την βελτίωση. Χωρίς να είμαι ειδικός σε θέματα βελτιώσεων η λογική σειρά είναι αυτή. Αφού έκανες λοιπόν την αρχή με το φίλτρο σου εύχομαι καλή συνέχεια στην ολοκλήρωση του project σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις εξάτμιση ως επόμενο βήμα, μετά θα ήταν λογικό ένα πρόγραμμα. Από την στιγμή όμως που θα αλλαξεις και εκκεντροφόρους, τότε σίγουρα πάλι θα θέλεις νέο πρόγραμμα. Οπότε, ή κρατιέσαι και όταν βάλεις εξάτμιση δεν βάζεις πρόγραμμα, και το κάνεις αυτό αφού βάλεις κι εκκεντροφόρους, ή βάζεις πρόγραμμα με την εξάτμιση και μετά ξαναπρογραμματίζεις με τους εκκεντροφόρους.

Με λίγα λόγια, γιατί νομίζω σε μπέρδεψα, μετά την εξάτμιση, ένα πρόγραμμα θα βελτίωνε την αναβάθμιση (όχι τρελά πράγματα), αλλά οποσδήποτε θα θέλεις πρόγραμμα όταν αλλάξεις και τους εκκεντροφόρους. Οπότε ή θα ασχοληθείς 2 φορές με το πρόγραμμα (μία μετά την εξάτμιση και μία μετά τους εκκεντροφόρους) ή στο τέλος, μία και καλή.

Αν τις βελτιώσεις (εξάτμιση, εκκεντροφόρους και πρόγραμμα) σου τις κάνει ο ίδιος βελτιωτής, τότε μπορείς να τα συμφωνήσεις από πριν μαζί του ότι θα σου βάλει πρόγραμμα μετά την εξάτμιση και όταν θα βάλεις και εκκεντροφόρους, θα σου το ξαναρυθμίσει χωρίς κόστος... :(

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω κι εγω με τον Νικο.

Βαλε πρωτα την εξατμιση και μολις βαλεις και τους εκκεντροφορους φτιαχνεις μια και καλη ενα προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.