Jump to content
geocha

Tsi 140 σε 170 αλογα....Ευκολα?

Recommended Posts

.aa kai min ksexasw einai 157 aloga to TSi kai oxi 140 opws kai to Gt einai 187 kai oxi 170!!kai oxi sto strofalo sto troxo..!!

Πάρ'το αλλιώς..Μάλλον μπερδέυτηκες φιλε μου.Ανάποδα τα λες

Link to comment
Share on other sites

απο οσο διαβασα σε τεστ στους 4 τροχους το TSI βγαζει 157 στο στροφαλο και 133 στο τροχο :thumbsup:

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια αντιπροσωπεία ισχύουν τα παραπάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Κοίταξε, εγώ παρακολουθώ ένα 6μηνο τα wortex και mkvforum και μπορώ να σου πω ότι από τεχνικής σκοπιάς, είμαστε έτη φωτός μακριά. Δεν ξέρουν τι τους γίνεται έξω. Εδώ μέσα έχω πετύχει πολύ αξιόλογα ποστ που σε φόρουμ στο εξωτερικό δεν έχουν ακούσει καν. Όλοι έξω ασχολούνται με προβλήματα, με ζάντες και με καγουριές. Πρώτον αυτό.

Δεν γνωρίζω ακριβώς το επίπεδο των ξένων forum στα τεχνικά θέματα που αφορούν τη βελτίωση, τα Turbo και τα Chips, αλλά γνωρίζω ότι εκεί μπορείς να βρεις απαντήσεις σε διάφορα ζητήματα, καταπληκτικά εικονογραφημένα how-to’s, και έννοιες που εδώ είναι ανήκουστες όπως δυναμόκλειδα κλπ.

Για δε τους τρόπους και την αγωγή της πλειοψηφίας τουλάχιστον των μελών, καλύτερα να μην κάνουμε συγκρίσεις, δεν μας παίρνει.

Επίσης θα είναι καλό να αναλογιστείς ότι στο εξωτερικό (π.χ. ΗΠΑ), αν το αυτοκίνητο κάποιου παρουσιάσει πρόβλημα όπως να κάψει εγκέφαλο, τότε συμφέρει να το πετάξει στα σκουπίδια και να πάρει καινούργιο. Για τον λόγο αυτό περιορίζονται κατά κύριο λόγο σε επώνυμες προκάτ μετατροπές στις οποίες ο βελτιωτής (και πολλές φορές η ίδια η αντιπροσωπεία τους) δίνει εγγύηση. Οπότε δεν υπάρχουν και πολλά για να σου πουν στα forum υποθέτω.

Τέλος, καλό θα ήταν να σημειώσεις ότι ειδικά στις ΗΠΑ, υπάρχουν πολλές πίστες αγώνων αυτοκινήτων, οπότε οι πωρωμένοι για την ακρίβεια βελτιώνουν και τρέχουν τα αυτοκίνητα τους σε ερασιτεχνικούς αγώνες τα σαββατοκύριακα. Αυτοί όπως καταλαβαίνεις δεν ασχολούνται με vwvortex.com αλλά με άλλα forum και προφανώς με την επιτόπου δοκιμή στην πίστα!

Οπότε αγαπητέ street-racer, speed-racer, street-fighter, ή οτιδήποτε άλλο θεωρείς τον εαυτό σου, καλύτερα πρόσεχε πως αναφέρεσαι στους ξένους, γιατί μάλλον στα όνειρα μας είμαστε ανώτεροι (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα) και όχι στην πράξη.

Sorry για το μακρύ off-topic.

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

η χαρτογράφηση κοστίζει γύρο στα 800 euro φιλε μου geocha.Kαι μπορεί να στο ανεβάσει μέχρι 212 άλογα..η μηχανή αντέχει πάντως!!και εάν δεν αντέξει(που δεν νομίζω)στην αλλάζουν τσαμπε αφού σόουν δίνουν και 4 χρονια εγγύηση άμα κανεις χαρτογράφηση..και καλύτερα να το κανεις στην vw!οι διαφορες που έχει με το Gt με το TSi είναι στην μάσκα και στην εξάτμιση.. όλα τάλλα είναι ιδια.αα και μην ξεχάσω είναι 157 άλογα το TSi και όχι 140 όπως και το Gt είναι 187 και όχι 170!!και όχι στο στρόφαλο στο τροχό..

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του forum.

ποσα εχει στον τροχο?!!!!ε ρε ανεκδοτα που ακουμε μεσα στον Αυγουστο...

187 στον τροχο!!!! :) :) :lol:

157?...για γυραδικο μου ακουγεται...οχι για αλογα!!!

Link to comment
Share on other sites

η χαρτογράφηση κοστίζει γύρο στα 800 euro φιλε μου geocha.Kαι μπορεί να στο ανεβάσει μέχρι 212 άλογα..η μηχανή αντέχει πάντως!!και εάν δεν αντέξει(που δεν νομίζω)στην αλλάζουν τσαμπε αφού σόουν δίνουν και 4 χρονια εγγύηση άμα κανεις χαρτογράφηση..και καλύτερα να το κανεις στην vw!οι διαφορες που έχει με το Gt με το TSi είναι στην μάσκα και στην εξάτμιση.. όλα τάλλα είναι ιδια.αα και μην ξεχάσω είναι 157 άλογα το TSi και όχι 140 όπως και το Gt είναι 187 και όχι 170!!και όχι στο στρόφαλο στο τροχό..

Χαρτογραφηση δεν υπαρχει ακομα για το tsi.Η επισημη vw δεν δινει εγγυηση για χαρτογραφηση γιατι δεν υπαρχει.Οντως η μηχανη αντεχει ,οχι για πολυ ομως!Εχω και εγω tsi και θα ηθελα πολυ η μονη διαφορα μου με το gt να ηταν η μασκα και η εξατμιση.Εχει κι αλλες διαφορες(φρενα,αναρτηση...).Οσο για την δυναμη του tsi εχω αναφερθει σε αλλο post και πεσαν να με φανε ,οταν ανεφερα οτι στον δρομο εχω ιδιες επιδοσεις με το astra gtc-t 180hp. Με ρωταγαν αν ηταν κουτσος ο αλλος, αν δεν ηταν στρωμενο, αν πηγαμε ευθεια, αν πηγαμε 400αρι,αν,αν....

Κανεις δεν δεχεται οτι το tsi ισως να ειναι πιο γρηγορο αποτι δηλωνεται.

Σαν αποδειξη: το νεο tsi (φεβ 08) θα δηλωνεται 150 ιππους και φυσικα ειναι ο ιδιος κινητηρας χωρις ΚΑΜΙΑ,ΚΑΜΙΑ αλλαγη.

Θα δηλωνεται 150 γιατι το gt 170 μαλλον δεν θα βγαινει στο νεο golf!!!!

ΥΓ στο autobild(νο 33) υπαρχει η πρωτη φωτο του νεου golf που δεν διαφερει σε πολλα απο το υπαρχον.

Link to comment
Share on other sites

Θα δηλωνεται 150 γιατι το gt 170 μαλλον δεν θα βγαινει στο νεο golf!!!!

ΥΓ στο autobild(νο 33) υπαρχει η πρωτη φωτο του νεου golf που δεν διαφερει σε πολλα απο το υπαρχον.

γιατι ετσι? μου εχουν ζαλισει κατι φιλοι μου οτι διαβασαν σε καποια περιοδικα οτι τα gt εχουν βγει αχρηστα...τωρα τι να πω...μη με ρωτατε σε ποια περιοδικα κτλ...εγω παντως δεν θελω να το πιστεψω....

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν νομιζω οτι γινετε ισα ισα το αντιθετω. το νεο golf , απο οσο ξερω απο περιοδικα και internet, θα βαλει ιδιους καινητηρες ακομα και το πατωμα θα ειναι το ιδιο με καποιες ενισχυσεις στα σημεια που χρειαζεται και αναρτησεις θα ειναι ιδιες.

Δεν νομιζω η VW να κατεστεψει απο μονη ολους οσους εχουν αγορασει τον 170αρι κινητηρα θα ειναι αυτοκτονεια. τουλαχιστων ετσι πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Είμαι καινούργιο μέλος τις οικογενειας VW club.Δεν έχω να κρύψω κάτι μπαίνω σε πολλά forum και είμαι κάτοχος ενός astra GTC 1.6T. απλά μαρεσούν τα αυτοκίνητα και διαβάζω σε πολλά forum συζήτησις για αυτοκίνητα.Θα διαφωνήσω με τον χρηστη Thanasistsiόπου είπε ότι το tsi 140ps είναι πιο γρήγορο από το αστράκι.δεν θα μπω στην σύγκριση golf-astra ο κάθε ένας με τα γούστα του.Απλά να το στο θανάση πως ακόμα και ένα peugeot rally μπορεί να αφήσει πίσω ένα golfaki και ένα αστράκι μονο και μονο επειδή εχει 130 άλογα(γιατί όλα τα ραλλακια τις εξατσμισεις τις έχουν στάνταρ αλλαγμένη)και το μεγαλύτερο υπέρ τους είναι το βάρος τους.τώρα ανάμεσα σε golf tsi και astra T πιο είναι πιο γρήγορο απλά δεν σχολιάζω...

Edited by konstantinos passat
@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο club...δεν πειραζει το οτι εχεις Astra ή οποιοδηποτε αλλο αυτοκινητο...το forum δεχεται τους παντες οταν η εισοδος τους γινεται καλοπροαιρετα χωρις κακες προθεσεις ειρωνίας και υποβιβασμου των συζητησεων...

οσον αφορα το μετρο συγκρισης υπαρχει νομιζω ήδη αανοιγμενο θεμα οπου μπορεις να πεις τις αποψεις σου...

thanks :D

Link to comment
Share on other sites

βασικά επειδή είμαι καινούργιος ψάχνω τόση ώρα για να βρω αν υπάρχει θέμα για την σύγκριση των 2 αυτοκινήτων αλλα δεν την βρίσκω.εκτος και αν είμαι τυφλός.τότε αλλάζει το πράγμα tongue.gif

Edited by konstantinos passat
@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες φιλε.

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του φορουμ.

Οσον αφορα το θεμα σου,ψαξε λιγο καλυτερα και χρησιμοποιησε την αναζητηση για να βρεις αυτο που ζητας.

Επισης κανε μας μια παρουσιαση σου στη Γνωριμια Νεων Μελων. :D

Link to comment
Share on other sites

έμαθε κανείς νέα για πρόγραμμα για tsi ?

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη κυκλοφορούν 4 TSI που ξέρω εγώ, με πρόγραμμα από εκεί που πέρασα κι εγώ. Στα 195 άλογα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας δώσεις πληροφορίες για το πρόγραμμα ?

Είναι τόσα μέλη που ενδιαφέρονται πιστεύω..

:)

Link to comment
Share on other sites

550 το πρόγραμμα. Εγγύηση όσο και η εργοστασιακή. Σειριακό είναι, και ανά πάσα στιγμή βγαίνει επίσης! Και δε σβήνει σε κάθε σύνδεση με τη διάγνωση στην αντιπροσωπεία..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι ηστε τοσο απιστοι θωμαδες σε ολα?? μπορει κ να βγαλανε και 200 αλογα.με αυτη τη λογικη σας, κ δυναμομετρηση να σας δωσουν αν τη ζητησετε, κατι θα βρειτε παλι να πειτε οτι δεν ειναι δυνατον. μπορει ναναι 200 αλογα αλλα στο δρομο δεν τα βαζει , τι να πω. εγω μαμα colt που εριξε σε μαμα gt και τοχα δει,δεν το πολυπιστευα κ τοχα πει κ εδω μεσα κ κονταψα να με φανε. ε,τελικα τα οδηγησα κ τα 2 σε 3 ανοιγματα και το colt παει πολυ πιο καλα απο το gt.το ενα λενε ειναι 180 και ταλο 150.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς όμως πως το ένα είναι ντίζα, και το άλλο ηλεκτρόγκαζο.... Και τα 20VT με τα 150 άλογα είχαν πιο πολύ νεύρο από τα 20VT με τα 180 λόγω διαφοράς γκαζιού!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.