Jump to content
Johnakos

Κατανάλωση Golf V 1.4 Tsi

Recommended Posts

Το Σ/Κ που μας περασε, εκανα τη μεγαλυτερη non-stop διαδρομη (Αθηνα – Πηλιο) εδώ και 3 μηνες που εχω το αμαξι. Με ταχυτητες στην εθνικη από 100 εως και 210 σε μερικα σημεια, με τρομερο μποτιλιαρισμα από Αγ. Κωνσταντινο και για 80 χλμ, και φυσικα το φιδισιο δρομο στο Πηλιο, με πολλα προσπερασματα και στο S mode για περιπου 35 Km, μου εδειξε μεση καταναλωση 7.2 lt/100 Km. Στην επιστροφη εδειξε 7.6 lt/100 Km. Το θεωρω πολύ χαμηλη καταναλωση και εμεινα παρα πολύ ικανοποιημενος. Στην Αθήνα βεβαια ποτε δε πεφτει κάτω από το 11.2 με 11.6 lt/100 Km. Σίγουρα η καταναλωση είναι μεγαλυτερη από αυτή που δειχνει το Trip computer αλλα και παλι τη βρισκω λογικη.

Πολυ καλες τιμές....σιγουρα βοηθησε και το DSG.....

Αληθεια...eliasj τι εγινε με το προβλημα στο DSG?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες τιμές....σιγουρα βοηθησε και το DSG.....

Αληθεια...eliasj τι εγινε με το προβλημα στο DSG?

Σημερα πηγα στο Γρατσια για το L/C και το διαγνωστικο δεν εδειξε καποιο προβλημα. Το παιδι εκει, μου ειπε οτι το "κλοτσημα" ειναι φυσιολογικο και δεν υπαρχει καποιο προβλημα με το αμαξι/κιβωτιο.

Παντως να τονισω κατι ακομα μια φορα. Σε δρομους με μεγαλη κλιση -βλεπε Πηλιο και παρκαρισμα στο ξενοδοχειο- οταν ειμαι σταματημενος και βαζω οπισθεν, το αμαξι ζοριζεται υπερβολικα να παει πισω. Πρεπει να ανεβασω 5000+ στρ για να μη πεσω στο μπροστινο.

Sorry for the off-topic though

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το tsi ειναι οικονομικο κ γρηγορο ταυτοχρονα.Σε ταξιδι ειναι σιγουρα πιο οικονομικο απο το 1.6 fsi.Εννοειται οτι αν το πιεσεις ανεβαινει κ η καταναλωση αλλα για τα αλογακια του πιστευω ειναι μια χαρα η καταναλωση που εχει.Οσο για τη μεση καταναλωση που αναφερει ο κατασκευαστης ποιος περιμενει να τη δει?Αυτο το νουμερο μονο ως μετρο συγκρισης σε σχεση με αλλα μοντελα μπορει να χρησιμοποιηθει.Δεν αντικατοπτριζει την πραγματικοτητα.

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καταρχήν να σας χαιρετήσω και εγώ. είμαι πολύ κοντά στο να πάρω το golf 1.4fsi v τοy 2006 με 9000, να το κάνω??νομίζω έχει και ένα 1600fsi στην μάντρα που πήγα αλλά το έχει κανα χιλιάρικο παραπάνω.αξίζει?? το σκέφτομαι γιατί η έκδοση 1.4 έχει full extra.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καταρχήν να σας χαιρετήσω και εγώ. είμαι πολύ κοντά στο να πάρω το golf 1.4fsi v τοy 2006 με 9000, να το κάνω??νομίζω έχει και ένα 1600fsi στην μάντρα που πήγα αλλά το έχει κανα χιλιάρικο παραπάνω.αξίζει?? το σκέφτομαι γιατί η έκδοση 1.4 έχει full extra.

Σερνεται ομως ;)

Link to comment
Share on other sites

μην κανεις το λαθος και παρεις κινητηρα fsi. Καινε λαδια και δεν πανε μια. Δωσε κατι παραπανω και παρε TSI. Καμια σχεση !!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο αλεξανδρουπολη μεχρι Βρηλησσια εκανα 870κλμ με μεση ταχητυτα 120-140κλμ αλλα και με ανοιγματα 160-200 για λιγο!

Εχω ενα tsi 122 με προγραμμα στα 155 αλογα και η μεση καταναλωση ηταν 7.5 λιτρα! new_sugkrotima.gif

Link to comment
Share on other sites

Golf plus tsi 122 DSG εντός πόλης 7 - 8,5 l/100km (σπίτι-γραφείο). 7-7.5 σταθερά στο πήγαινε και 7.8-8.5 στην επιστροφή. Σε εθνική με 120-130 5.7-6 l/100km. Συνολικά km μέχρι στιγμής 6000+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Παρακολουθώ καιρό το φορουμ κι ήρθε η ώρα μου να κάνω κι εγώ το πρώτο μου ποστ!

 

Μέχρι λοιπον πριν από λίγες μέρες, ήμουν κάτοχος του εξής πυραύλου (γνωστό σε αρκετούς "παλιούς" εδώ μέσα) 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=9817&page=1

το οποίο κι αποχωρίστηκα με πόνο καρδιάς  :cry:

 

Βεβαίως θα παραμείνω σε Golf, και σκεφτόμουν το V. Πιο συγκεκριμένα είμαι ανάμεσα στον 1.4cc 140Ps & 1.4cc 170ps (Gt)

Επειδή όμως πλέον η κατανάλωση παίζει σημαντικό ρόλο για την αγορά ενός αυτοκινήτου, θα ήθελα από όσους έχουν ιδία εμπειρία σε αυτά τα μοντέλα, να γραψουν αν δεν τους ειναι κόπος τι κατανάλωση έχουν/είχαν μέσα στην πόλη ανάλογα με τον τρόπο οδήγησής τους. 

Έχω διαβάσει διάφορα, αλλά δεν έχω καταληξει σε κάποιο συμπέρασμα.

Αυτό που θέλω βασικά να διαπιστώσω, είναι πόσο πιο ψηλά είναι η κατανάλωση του GT apo to 140, ώστε να δω αν η τσέπη μου το αντέχει.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά να είναι 0,5-1,0 λιτρο /100 χλμ παραπάνω για το gt. Σχεδόν μηδενική διαφορα δλδ.

Δηλ. 1 διευρο για 100 χλμ. Αξιζει την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

10+ στην πόλη με κίνηση 6-7 σε ανοιχτούς δρόμους, η κατανάλωση στα τςι εξαρτάται πολυ και απο τον τρόπο οδήγησης

Link to comment
Share on other sites

Golf 6 160 σε πολη 9-9.5 και σε ανοιχτους δρομους 6-7 αν πας μεχρι 100 βλεπεις <6

Link to comment
Share on other sites

στο 140αρι που έχω μέσα στην πόλη έχω δει από 8,5lt/100km μέχρι και 12lt/100km εκτός πόλης από 5lt/100km σε ταξίδι με 100/110 μέχρι 8- 8,5 σε ταξίδι με 160 - 210

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.