Jump to content
Marios81

Το πήρα το Tsi !

Recommended Posts

Βγάλε το cruise control και με τα 250¤ βάλε το μεγάλο πακέτο των ηλεκτρικών καθρεπτών. Είναι αντιθαμβωτικός αυτός από την μεριά του οδηγού, κλείνουν ηλεκτρικά και το καλύτερο, του συνοδηγού πέφτει με την επιλογή της όπισθεν για να παρκάρεις χωρίς να σκας για την ζάντα. Και αν θέλεις οπωςδήποτε το cruise, με 60-70¤ το αγοράζεις μετά και το βάζεις εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το cruise control και με τα 250¤ βάλε το μεγάλο πακέτο των ηλεκτρικών καθρεπτών. Είναι αντιθαμβωτικός αυτός από την μεριά του οδηγού, κλείνουν ηλεκτρικά και το καλύτερο, του συνοδηγού πέφτει με την επιλογή της όπισθεν για να παρκάρεις χωρίς να σκας για την ζάντα. Και αν θέλεις οπωςδήποτε το cruise, με 60-70¤ το αγοράζεις μετά και το βάζεις εύκολα.

Μπαινει aftermarket to cruise control? Θελω να βαλω, εχεις more info? :)

Link to comment
Share on other sites

Το cruise control χει 198 ευρω και το πακετο με τους καθρεφτες εχει 400 ή 450 ευρω.

με 60- 70 ευρω βαζεις το γνήσιο cruise control?

Link to comment
Share on other sites

400???Εχω την εντυπωση οτι το πακέτο που λεει ο Geopan στοιχιζει 250-300 ευρα.

Οσο για το cruise control η αγορα του στοιχιζει 60-70 και οχι μαζι με την τοποθετηση ,αλλα και αυτη δεν ειναι κατι το ιδιαίτερο.

Υπάρχουν καποια μελη που το εχουν βάλει μετά την αγορά του αμαξιου. :)

Link to comment
Share on other sites

θα τη λιστα των αξεσουαρ και θα ενημερωσω το βραδακι

παντως αυτη με τουσ καθρεφτες ξεκιναει με 400 - 450 και καταλιγει καπου στα 250 εαν θυμαμε καλα

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει παιδιά και μετά. Όλα είναι έτοιμα στο τιμόνι από την μεριά της εγκατάστασης, απλά πρέπει νομίζω να το φυσώσεις στο Vag Com για να το ενεργοποιήσεις. Περεταίρω πληροφορίες δεν ξέρω, αλλά μπορούν να σας γράψουν τα παιδιά που το έχουν βάλει. Παραγγελία από Ebay και το βρίσκεις και φθηνότερα... Και πάντα μιλάω για γνήσιο.

Νομίζω πως οι καθρέπτες στοιχίζουν 273¤. Ή τουλάχιστον τόσο στοιχίζουν για να τους βάλεις σε ένα GTI. Δεν νομίζω να έχει διαφορά σε υπόλοιπα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Ηλία μπαίνει και εύκολα και οικονομικά. Εγώ το έβαλα πρίν 4 μήνες και είναι και παραγωγής '05 το δικό μου (που σημαίνει ότι δεν υπάρχει αναμονή, αλλά πρέπει να περάσεις το καλώδιο από τον εγκέφαλο στον εγκέφαλο του τιμονιού). Για το δικό σου, 70 ευρώ max ο διακόπτης σε αντιπροσωπεία (περισσότερα με τίποτα) βγάζεις τον παλιό, βάζεις τον καινούριο και προγραμματίζεις. Αν ο "μάστορας" παίρνει στροφές ή το χει ξανακάνει δεν παίρνει περισσότερο από 20-30 λεπτά. Εργασία εγώ ουσιαστικά δεν πλήρωσα (20 ευρώ και ξήλωσαν αρκετά !!!) αλλά δεν νομίζω να παίρνουν και περισσότερα από 50-60 ευρώ. Αξίζει τον κόπο και το χρήμα. Είναι πολύ πρακτικό. Και με το DSG συνδυάζεται καλύτερα !!!!! :lol:

Σε ευχαριστω Δημητρη πολυ :D Εχει και καποιο κωδικο για να ψαξω να το βρω?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οι καθρεπτες στοιχιζουν απο 300 εως 450¤ αναλογα με ποιο "πακετο θα το πάρεις.

1ο πακετο: αυτοματος εσωτερικος αντιθαμβωτικος καθρεπτης, εσωτερικος φωτισμος στα ποδια,ηλεκτρικα ρυθμιζομανοι,θερμαινομενοι και αναδιπλουμενοι εξωτερικοι καθρεπτες με αυτοματη ρυθμιση καθρεπτη συνοδηγου κατα την σταθμευση,συστημα φωτισμου coming home - leaving home με περιμετρικο φωτισμο αυτοματη ενεργοποιηση προβολεων και αισθητηρες βροχης. 300¤

2ο πακετο: οτι και το 1ο + αντιθαμβωτικος καθρεπτης οδηγου 400¤

3ο πακετο: αισθητηρες παρκαρίσματος με αυτοματη ρυθμιση καθρεπτη συνοδηγου κατα την σταθμευση 451¤

και νομιζω οτι για να βαλεις τον καθρεπτη τον αντιθαμβωτικο και τον καθρεπτη του συνοδιγου που ρυθμηζεται κατα την οπισθεν γεμισεις το αμαξι αχρηστους αισθητηρες που αν σου χαλασει ενας απο αυτους την εκατσες......και νομιζω οτι δεν χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

1K0 953 513 A 9B9 αλλά δε νομίζω ότι θα τον χρειαστείς. Αν τους πείς τί θέλεις να κάνεις τηλεφωνικά και θα το βρούν και θα σου πουν πόσο κοστίζει ανταλλακτικό και τοποθέτηση. Κράτησέ το απλώς για επιβεβαίωση. Να δώ τί θα κάνουμε όλοι τους παλιούς διακόπτες !!!

Αγγελια στο VWclub!!!! :D Thanks again

Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη τελικά το παραλάβαμε..... το TSI 1.4 140ps

Το προηγούμενο FSI 1.4 Sport έκανε συνέχεια διακοπές καύσης στον κύλινδρο... Αλλαξαν σχεδόν την μισή και παραπάνω μηχανή...αλλά το αμάξι έκαιγε περισσότερο και δεν ήταν καθόλου αξιόπιστο...

Ηρθαμε σε συμφωνία με την αντιπροσωπεία τελικά προκειμένου να μή μπλέξουν με ΙΝΚΑ κτλ κτλ και πληρώνοντας μία διαφορά

μας έδωσαν την αντίστοιχη sport έκδοση του TSI.

Σε λιγότερο απο μία εβδομάδα έχει κάνει ήδη 1000χλμ

Σκέφτηκα καλύτερος τρόπος να το στρώσω έιναι εκτός πόλης γι'αυτό πήγαμε μιά βόλτα μέχρι Εβρο....

Προσεκτικά βέβαια (αλλαγές στις 3-3500 στροφές) και τώρα σιγά σιγά το ανοίγω... ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ αίσθηση....

Το μονο αρνητικό οτι δέν παίζει ΜΡ3 το μαμα CD... δεν θέλω να το βγάλω

Γνωρίζει κάποιος τί επιλογές έχω, άν μπορώ σε αντιπροσωπεία να το αναβαθμίσω ή να το αλλάξω με μαμά cd player πάλι αλλά να υποστηρίζει MP3?? και πόσο πάει το μαλάκι ;;;;

Thanks σύντομα θα τα πούμε σε κάποια συνάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο,

το καλύτερο στρώσιμο γίνεται σε διαδρομές εντός πόλης.

Μπορείς να αναφέρεις ποιά ήταν η χρηματική διαφορά και τα στοιχεία των αυτοκινήτων που άλλαξες ? Πόση ήταν η κατανάλωση στο προηγούμενο (/100km) πρίν προχωρήσεις σε επιδιόρθωση και τί ακριβώς άλλαξαν ?

Thanks :lol:

Καλύτερο στρώσιμο μέσα στην πόλη;;;;; Πως;;; Με το σταμάτα ξεκίνα;;; Ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω γι'αυτο και απορώ...

Οσο για τις υπόλοιπες πληροφορίες που μου ζητάς... είμαι στη δουλειά τώρα....

Θα πάω σπίτι να μαζέψω όλα τα χαρτιά... και να κάνω μία καλή περιγραφή του όλου ιστορικού...

Λιγη υπομονή όμως :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το θεμα το "σταματα-ξεκινα".Αυτα τα κραταμε για την καταναλωση tongue.gif

Μεσα στην πολη κανεις καλυτερο ρονταρισμα (συγκρτικα με εκτος πολεως) διοτι ο κινητηρα σου "παιζει" σε ολο( το επιτρεπτο για το στρωσιμο) το φασμα των στροφων.Δεν ειναι καλο να στρωνεις τον κινητηρα πχ σε εθνικη και με 3500 σαλ καρφωμενες στο στροφομετρο για ποση ωρα.

θελουν ανεβοκατεβασματα οι στροφες :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τί εννοείς....

Πάντως δεν πήγαινα καρφωμένος στις 3500

Εκανα τα ανεβοκατεβάσματα που περιγράφεις.... Περνούσα 2-3 έπιανα δεξιά έκοβα για λίγο...

Επίσης σε αρκετά σημεία της διαδρομής Θεσσαλονίκης - Εβρου η Εγνατία δεν είναι τελειωμένη οπότε οι αλλαγές στις ταχύτητες ήταν ακόμη πιο συχνές.....

Ας ελπίσουμε όλα να πήγαν καλά πάντως... γιατί το πόδι μου είναι πολύ ανήσυχο και με το ζόρι κρατιέμαι......

Edited by viardon
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο και καλοταξιδο να είναι

Σας ευχαριστώ πολύ όλους...

Η χαρά είναι διπλή γιατί μετα απο αρκετά μεγάλη ταλαιπωρία (θα ακολουθήσει περιγραφή του όλου σκηνικού)

καταλήξαμε (με κάποιο οικονομικό κόστος εννοείται) με ένα καινούργιο και γρηγορότερο αυτοκίνητο...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τί εννοείς....

Πάντως δεν πήγαινα καρφωμένος στις 3500

Εκανα τα ανεβοκατεβάσματα που περιγράφεις.... Περνούσα 2-3 έπιανα δεξιά έκοβα για λίγο...

Επίσης σε αρκετά σημεία της διαδρομής Θεσσαλονίκης - Εβρου η Εγνατία δεν είναι τελειωμένη οπότε οι αλλαγές στις ταχύτητες ήταν ακόμη πιο συχνές.....

Ας ελπίσουμε όλα να πήγαν καλά πάντως... γιατί το πόδι μου είναι πολύ ανήσυχο και με το ζόρι κρατιέμαι......

Κανε λιγη υπομονη.Ακολουθησε το βιβλιαρακι σχετικα με το ρονατρισμα.Απο δω και περα σταδιακο ανοιγμα.Κι εγω το ιδιο στρωσιμο με σενα εκανα στα πρωτα χλμ δηλαδη την επομενη μερα πηγα ταξιδακι κι ανεβοκατεβαζα στροφες :lol:

Για καταναλωση θα εχεις ησυχο το κεφαλι σου.Στα TSI δεν υπαρχει το προβλημα των FSI.Εμενα δε μου εκαψε ουτε στους καυσωνες.Το πολυ πολυ να σου τσιμπησει λιγα γραμμαρια.Καλοριζικο.

Link to comment
Share on other sites

Thanks :D

Καλύτερο στρώσιμο μέσα στην πόλη;;;;; Πως;;; Με το σταμάτα ξεκίνα;;; Ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω γι'αυτο και απορώ...

Οσο για τις υπόλοιπες πληροφορίες που μου ζητάς... είμαι στη δουλειά τώρα....

Θα πάω σπίτι να μαζέψω όλα τα χαρτιά... και να κάνω μία καλή περιγραφή του όλου ιστορικού...

Λιγη υπομονή όμως :lol:

Μόνο ο κινητήρας είναι καινούριος ? Δε στρώνεις μόνο τον κινητήρα. Στρώνεις το αυτοκίνητο. Λίγο απ' όλα θέλει και όχι υπερβολές.

Ετσι ακριβως. Θελουν και τα φρενα, τα λαστιχα, κλπ. Αν διαβασεις το manual, όλα αυτά τα αναφερει. Καλοριζικο και από εμενα :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε viardon μην ξεχασεις να κατεβασεις πιεση στα λαστιχα.Πρεπει να το παρελαβες με καμια σαρανταρα σωστα?

Τα λάστιχα τα κοίταξα προχθές και ήταν 2.2bar όλα...

Στη γειτονιά μου έχουμε απίστευτο πρόβλημα με το παρκάρισμα.....

Γυρισα αργά απο δουλειά, θέλω τόσο πολύ να πάω βόλτα αλλά δε το ρισκάρω απόψε..

Link to comment
Share on other sites

Τα λάστιχα τα κοίταξα προχθές και ήταν 2.2bar όλα...

Στη γειτονιά μου έχουμε απίστευτο πρόβλημα με το παρκάρισμα.....

Γυρισα αργά απο δουλειά, θέλω τόσο πολύ να πάω βόλτα αλλά δε το ρισκάρω απόψε..

Οκ τη σωστη πιεση εχουν.Απλα το ειπα διοτι απο την παραλαβη τα αυτοκινητα συνηθως εχουν υψηλη πιεση.Το δικο μου αλλα και δυο φιλων που πηραν focus ειχαν 40 psi.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα ενημερωθηκα οτι εβδομαδα κατασκευης 8α ειναι 48η εβδομαδα και το περιμενουν περιπου 20 δεκεμβριου 3 1/2 συνολο αναμονης. μπορω με καποιο τροπο να μαθω περισσοτερες πληροφοριες;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα ενημερωθηκα οτι εβδομαδα κατασκευης 8α ειναι 48η εβδομαδα και το περιμενουν περιπου 20 δεκεμβριου 3 1/2 συνολο αναμονης. μπορω με καποιο τροπο να μαθω περισσοτερες πληροφοριες;

Δε γνωριζω αν μπορεις να μαθεις πολλα αλλα σιγουρα μπορεις να μαθεις την ημερομηνια που θα φορτωθει στο καραβι.Μολις γινει αυτο δεν απεχει πολυ η ωρα που θα το δεις να λαμπει στην αντιπροσωπεια.Υπομονη :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα ενημερωθηκα οτι εβδομαδα κατασκευης 8α ειναι 48η εβδομαδα και το περιμενουν περιπου 20 δεκεμβριου 3 1/2 συνολο αναμονης. μπορω με καποιο τροπο να μαθω περισσοτερες πληροφοριες;

Εμένα εβδομάδα παραγωγής 37η (10-15 Σεπτεμβρίου). Πήρα τηλέφωνο χθες και μου είπαν ότι μες τη βδομάδα(διανύουμε τη 41η) θα είναι Αθήνα και σε άλλες 3 ή 4 μέρες Χανιά. Δεν τη παίρνω και πολύ σοβαρά την απάντηση αφού κι αυτοί απ' όσο έχω δει δε βλέπουν στο σύστημα τους που βρίσκεται το αμάξι, βλέπουν απλά ότι είναι σε μεταφορά. Μάλλον εκτίμηση έκανε. Αν δεις και την υπογραφή μου θα δεις ότι κλείνω σχεδον 7 μήνες αναμονής...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα εβδομάδα παραγωγής 37η (10-15 Σεπτεμβρίου). Πήρα τηλέφωνο χθες και μου είπαν ότι μες τη βδομάδα(διανύουμε τη 41η) θα είναι Αθήνα και σε άλλες 3 ή 4 μέρες Χανιά. Δεν τη παίρνω και πολύ σοβαρά την απάντηση αφού κι αυτοί απ' όσο έχω δει δε βλέπουν στο σύστημα τους που βρίσκεται το αμάξι, βλέπουν απλά ότι είναι σε μεταφορά. Μάλλον εκτίμηση έκανε. Αν δεις και την υπογραφή μου θα δεις ότι κλείνω σχεδον 7 μήνες αναμονής...

Καλα ασε το ποτε κατασκευαστηκε και ρωτα τους να σου πουν ποτε φορτωθηκε στο καραβι.Εμενα απο τη στιγμη που φορτωθηκε,περασε ενας μηνας για να παει αθηνα να εκτελωνιστει και να κατεβει Πυργο.Βεβαια εγω το πηρα μετα απο 3 μηνες κ μια βδομαδα.Εσενα για ποση αναμονη σου ειπαν οταν το παρηγγειλες;7 μηνες ειναι πολλοι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις και την υπογραφή μου θα δεις ότι κλείνω σχεδον 7 μήνες αναμονής...
Αυτό είναι παιδί, όχι αυτοκίνητο! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.