Jump to content
Marios81

Το πήρα το Tsi !

Recommended Posts

Μήπως η διαφορά είναι στο ότι το δικό μου είναι παραγγελία και δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο? Ξαναλέω πως μου είπανε 4 μήνες παράδοση, και ότι θα κάνουμε την όλη διαδικασία με την τράπεζα μετά από 1 μήνα. Η παραγγελία έγινε στη ΚΑΡΕΝΤΑ.

Και εμένα εδω Κρήτη μου είπαν οτι θέλει 4 μήνες παράδόση απο Γερμανία.

Βρήκαν όμως ενα sportsline στο χρλωμα που το ήθελα και αυτες τισ μέρες θα το έχω. Μου είπαν επίσης οτι υπάρχουν περιπου στα 10 αυτοκίνητα απούλητα σε δίαφορες αντιπροσοπίες στην Αθήνα και μπορούσαν να μου φέρουν απο εκεί οποιο ήθελα. Μιλάμε πάντα για το TSI.

Οσο για την αλλαγή της παραγγελίας, στο δελτίο παραγγελίας που μου έδωσαν στα μικρά γράμματα πίσω γράφει οτι στο διάστημα απο την παραγγελία μεχρι την παράδοση του αυτοκινήτου αν θελεισ να αλλάξεις κατι γίνετε. Οπότε σε σένα που είναι 4 μήνες πιστεύω δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα στην αλλαγή.

new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν επίσης οτι υπάρχουν περιπου στα 10 αυτοκίνητα απούλητα σε δίαφορες αντιπροσοπίες στην Αθήνα και μπορούσαν να μου φέρουν απο εκεί οποιο ήθελα. Μιλάμε πάντα για το TSI.

Υπάρχουν και πριν λίγο καιρό υπήρχαν περισσότερα (λόγω 15Αύγουστου), τα οποία από Σεπτέμβρη άρχισαν να εξαφανίζονται σιγά σιγά B)

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και πριν λίγο καιρό υπήρχαν περισσότερα (λόγω 15Αύγουστου), τα οποία από Σεπτέμβρη άρχισαν να εξαφανίζονται σιγά σιγά :)

Όντως υπάρχουν...και πλέον είναι κατά 1 λιγότερα, αφού αυτό το πήρα εγώ!!!

¶λλαξα λοιπόν την παραγγελία, και πήρα μαύρο Sportline με ηλιοροφή και τεμπέλη. Δυστηχώς πάπαλα η οθόνη plus και το 6CD mp3 με 10 ηχεία που ήθελα, όπως και τα άλλα έξτρα που είχα βάλει. Σε 7 εργάσιμες μου είπε ότι θα το έχω!!! Σούπερ!

Σας ευχαριστώ που με βοηθήσατε να επιλέξω το σωστότερο μοντέλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δε βγήκε και αρχίσαν τα όργανα :D

bbeo8.th.jpg

1ο στάδιο: 175hp πρόγραμμα με 0,2bar παραπάνω κόστος 998¤ ;)

2o στάδιο: 190hp με αλλαγές σε εισαγωγή κ εξαγωγή + κάποιες άλλες αλλαγές

3o στάδιο: 210hp (με αλλαγή τούρμπο βέβαια)

Για περισσότερες λεπτομέρειες :

http://www.bb-automobiltechnik.de/bb2004/e...olf_v_14tsi.php

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοειται τι λες τωρα...απλα λεω οτι ισχυει αυτο που υποπτευομουν οτι δεν ειναι και τοσο ιδια τα μοτερ...Αν ηταν, γιατι να μην τα πηγαινε 240 straight away οπως το GT :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοειται τι λες τωρα...απλα λεω οτι ισχυει αυτο που υποπτευομουν οτι δεν ειναι και τοσο ιδια τα μοτερ...Αν ηταν, γιατι να μην τα πηγαινε 240 straight away οπως το GT :D

Αυτό πάντως κανείς δε πρόκειτε να μας το απαντήσει όπως βλέπω, τουλάχιστον όχι στο άμεσο μέλλον. Πάντως η γραμμά της ελληνικής αντιπροσωπίας είναι να λένε πως είναι ίδια μοτέρ με το 140PS να το έχουν κατεβάσει με χαρτογράφηση..αυτα είναι τα λόγια που είπαν σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοειται τι λες τωρα...απλα λεω οτι ισχυει αυτο που υποπτευομουν οτι δεν ειναι και τοσο ιδια τα μοτερ...Αν ηταν, γιατι να μην τα πηγαινε 240 straight away οπως το GT :D

Ποιές όμως είναι οι διαφορές; Μπορούμε να τις μάθουμε με κάποιο τρόπο;

Απ ότι έχω πληροφορηθεί μέχρι τώρα, το μοτέρ είναι ακριβώς το ίδιο. Η διαφορά που διάβασα στο autotriti.gr συγκεκριμένα, είναι η πιο αραιή κλιμάκωση του κιβωτίου σε 3η 4η 5η 6η!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τις εψαχνα, αλλα ειναι λιγο νωρις ακομα πιστευω...Ισως δεν εψαξα καλα...Παντως πρεπιε να υπαρχουν...Ασε τουτς πωλητες να λενε τα ιδια ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τις εψαχνα, αλλα ειναι λιγο νωρις ακομα πιστευω...Ισως δεν εψαξα καλα...Παντως πρεπιε να υπαρχουν...Ασε τουτς πωλητες να λενε τα ιδια ειναι...
Αν μάθεις ενημερωσέ μας, να ξέρουμε τι μας γίνεται! Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Αν μάθεις ενημερωσέ μας, να ξέρουμε τι μας γίνεται!

Την άλλη εβδομάδα παραλαμβάνω το εργαλειάκι μου. Επιτόπου θέλω να του περάσω μεμβράνες, που να είναι μια μέση κατάσταση, ούτε διαφανές ούτε και κατράμι. Ξέρω ότι 2,3 πάιζουν καλές. Εγώ μένω Μπραχάμι, στις γύρω περιοχές ξέρετε κάποιον καλό? Και βεβαίως όχι τον πιο ακριβό!

Link to comment
Share on other sites

Την άλλη εβδομάδα παραλαμβάνω το εργαλειάκι μου. Επιτόπου θέλω να του περάσω μεμβράνες, που να είναι μια μέση κατάσταση, ούτε διαφανές ούτε και κατράμι. Ξέρω ότι 2,3 πάιζουν καλές. Εγώ μένω Μπραχάμι, στις γύρω περιοχές ξέρετε κάποιον καλό? Και βεβαίως όχι τον πιο ακριβό!
Υπάρχουν προσφορες για τα μέλη του vwclub για

llumar: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=2248

και

3Μ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...c=2082&st=0

Διαλέγεις και παίρνεις :D

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει δυναμομέτρηση του TSI 140 ? Φανταζομαι πως όπως όλα τα VW θα βγάζει παραπάνω, γύρω στους 150.

Οπότε πλήρώνοντας τα 1000ε της ΒΒ δεν παίρνεις +35hp αλλά +25hp.Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει δυναμομέτρηση του TSI 140 ? Φανταζομαι πως όπως όλα τα VW θα βγάζει παραπάνω, γύρω στους 150.

Οπότε πλήρώνοντας τα 1000ε της ΒΒ δεν παίρνεις +35hp αλλά +25hp.Σωστά?

Γιατί να βγάζει παραπάνω;

Δηλαδή η VW πουλάει 150hp και λέει ότι δίνει 140hp;

Για ποιο λόγο;

Και στη BB είναι πιο έξυπνοι, το μετράνε σωστά και ουσιαστικά πουλάνε τα άλογα της VW?

Δεν το καταλαβαίνω. Γιατί είναι 150 και όχι 140 το TSI? B)

Link to comment
Share on other sites

Αρααααα...δεν παει 240...αρα....καλα τα ελεγα.....

B&B Golf GT 1.4 TSI ca.176 kW / 240 PS

>>Drehmoment ca.360 Nm bei 2.900 U/min € i.V. (σε προετοιμασια-ετοιμο ειναι εχουν προβληματα με θερμοκρασιες τουρμπινας)

Link to comment
Share on other sites

Αρα δηλαδη Θοδωρη θα βγει καιο 140αρης στα 240....?

ομως παραμενει η απορια μου...Αν ειναι ιδιοι οπως λεμε στα εντοσθια, περιφερικα, τα παντα, γιατι να εχει προβλημα η Β&Β στο να βγαλει με την μια τα 240 και εχει οπως λες αυτο το hardware προβλημα...?

μακαρι να ειναι τα ιδια...Απλα να εχουμε να λεμε B)

Link to comment
Share on other sites

Αρα δηλαδη Θοδωρη θα βγει καιο 140αρης στα 240....?

ομως παραμενει η απορια μου...Αν ειναι ιδιοι οπως λεμε στα εντοσθια, περιφερικα, τα παντα, γιατι να εχει προβλημα η Β&Β στο να βγαλει με την μια τα 240 και εχει οπως λες αυτο το hardware προβλημα...?

μακαρι να ειναι τα ιδια...Απλα να εχουμε να λεμε B)

εδω η μαμα εταιρεια ειχε προβλημα με τις θερμοκρασιες γιατι ξεπερνουν τους 1050 c βαθμους γιαυτο κ χρησιμοποιησε ατσαλι CrNi-Stahl για να λυσει το προβλημα,το κοστος του υλικου αυτου ειναι πανακριβο,παρομοιο χρησιμοποιει μονο η volvo t5 k η smart

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βγάζει παραπάνω;

Δηλαδή η VW πουλάει 150hp και λέει ότι δίνει 140hp;

Για ποιο λόγο;

Και στη BB είναι πιο έξυπνοι, το μετράνε σωστά και ουσιαστικά πουλάνε τα άλογα της VW?

Δεν το καταλαβαίνω. Γιατί είναι 150 και όχι 140 το TSI? :blink:

Τα golf 1.6 fsi,polo 100 16v,.... αντι για 115,100... σύμφωνα με τη VW, δυναμομετρούνται γύρω στους 126,107... ίππους αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βγάζει παραπάνω;

Δηλαδή η VW πουλάει 150hp και λέει ότι δίνει 140hp;

Για ποιο λόγο;

Και στη BB είναι πιο έξυπνοι, το μετράνε σωστά και ουσιαστικά πουλάνε τα άλογα της VW?

Δεν το καταλαβαίνω. Γιατί είναι 150 και όχι 140 το TSI? :blink:

Πολύ απλά στη Γερμανία φορολογούνται με τα άλογα! Οπότε προφανώς τα στρογγυλοποιεί προς τα κάτω B)
Link to comment
Share on other sites

Τα golf 1.6 fsi,αντι για 115 σύμφωνα με τη VW, δυναμομετρούνται γύρω στους 126 ίππους.
Πρώτη φορά το ακούω αυτό! Και είναι απουδαία διαφορά, ειδικά αν το βγάλεις στη σύγκριση με άλλα της κατηγορία του!

Υ.Γ. Ο Golf 1.4 FSI είναι 90hp ή μας δουλεύουν και γι'αυτόν? Όχι τίποτα άλλο... Να ξέρω πόσα άλογα έχω στα πόδια μου! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Μερικές αποριες...

1.Επειδη απο Δευτερα θα παω στη Volkswagen , εχω κλεισει ραντεβου , προληπτικα , γιατι αισθανομαι πως οταν τσιμπαω το φρενο , ακουω ενα "τακ" απο πισω κ αριστερα, κ λεω μηπως παιζει τιποτα με το δισκο...

Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι ?

2.Θα ρωτησω αν μπαινει ipod. Εχει μηπως ρωτησει κανεις ?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.