Jump to content
Marios81

Το πήρα το Tsi !

Recommended Posts

Guest jimmy the kid

Αν και το δικό μου είναι GT επειδή ο κινητήρας χοντρκά είναι ο ίδιος θα το ρωτήσω εδώ...

Δεξία πάνω στην μάσκα υπάρχει ένα εξάρτημα σαν σκούπα το οποίο ρίχνει τον αέρα στο φίλτρο. Η απόληξη της "σκούπας" είναι προς τα πάνω. Προς τα πάνω είναι και η είσοδος του αέρα στο φίλτρο. Υπάρχει λοιπόν ένα πλαστικό καπάκι το οποίο εννώνει αυτά τα δύο εξαρτήματα.

Οι ερωτήσεις είναι 2. Πειράζει που αυτό το καπάκι είναι σαν ξεκούμπωτο??? Με το που το ακουμπάς ανοίγει.

Και η είσοδος του αέρα στο φίλτρο έχει μια τσιμούχα τοκαπάκι δεν πατάει ακριβώς πάνω σε αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω αν μπαινει ipod. Εχει μηπως ρωτησει κανεις ?
2 οι πιθανότητες να παίρνει iPod:

1. Εάν έχεις ηχοσύστημα από τη μαμά του ή το RNS MFD2, βάζεις το καλώδιο της VW για το iPod και κάνεις τη δουλειά σου... (Αυτό το καλώδιο υπάρχει περίπτωση να παίζει και σε άλλα ηχοσυστήματα αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά...)

2. Εάν έχεις τεμπέλη με τον μικρό αεραγωγό, παίρνεις εκείνο το part που μπαίνει στη θέση της cdιέρας μέσα στον τεμπέλη, το οποίο είναι βάση για το iPod και adaptorας μαζί. Σε κάποιο thread στην Εσωτερική Εμφάνιση θα βρεις και φωτογραφία του εξαρτήματος...

Edited by k_t_g
Link to comment
Share on other sites

Μηπως στο κανει στην οπισθεν Μαριε...?

Όχι Μιχάλη , μου το κάνει κανονικά , όπως για παραδειγμα οδηγώ , ακομα κ με παρα πολύ χαμηλη ταχυτητα μιλάμε ίσα που τσουλαει το αμαξι , κ παταω ελαφρα το φρενο ακουω αυτο το "τακ" , κ μπορω να πω πως με εκνευριζει , κ θελω να δω τι σκατα ειναι ...!

2 οι πιθανότητες να παίρνει iPod:

1. Εάν έχεις ηχοσύστημα από τη μαμά του ή το RNS MFD2, βάζεις το καλώδιο της VW για το iPod και κάνεις τη δουλειά σου... (Αυτό το καλώδιο υπάρχει περίπτωση να παίζει και σε άλλα ηχοσυστήματα αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά...)

2. Εάν έχεις τεμπέλη με τον μικρό αεραγωγό, παίρνεις εκείνο το part που μπαίνει στη θέση της cdιέρας μέσα στον τεμπέλη, το οποίο είναι βάση για το iPod και adaptorας μαζί. Σε κάποιο thread στην Εσωτερική Εμφάνιση θα βρεις και φωτογραφία του εξαρτήματος...

Θα το ρωτησω τη Δευτερα στην Volkswagen , εδω στην Ιταλια κ θα σας πω νεοτερα.

Εγώ εχω το απλο Rcd , οποτε οταν βαλω τεμπελη , θα κανω τη δευτερη πατεντα , που πιστευω πως γινεται , εχω δει κ φώτο στο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το δικό μου είναι GT επειδή ο κινητήρας χοντρκά είναι ο ίδιος θα το ρωτήσω εδώ...

Δεξία πάνω στην μάσκα υπάρχει ένα εξάρτημα σαν σκούπα το οποίο ρίχνει τον αέρα στο φίλτρο. Η απόληξη της "σκούπας" είναι προς τα πάνω. Προς τα πάνω είναι και η είσοδος του αέρα στο φίλτρο. Υπάρχει λοιπόν ένα πλαστικό καπάκι το οποίο εννώνει αυτά τα δύο εξαρτήματα.

Οι ερωτήσεις είναι 2. Πειράζει που αυτό το καπάκι είναι σαν ξεκούμπωτο??? Με το που το ακουμπάς ανοίγει.

Και η είσοδος του αέρα στο φίλτρο έχει μια τσιμούχα τοκαπάκι δεν πατάει ακριβώς πάνω σε αυτήν.

gtmoteurcj5.th.jpg

Αν εννοείς αυτό το καπάκι έχει δύο κουμπώματα αριστερα και δεξια που το κρατούν στη θέση του.

Προσπάθησε να τα τοποθετήσεις ευθύγραμμα γιατί αλλιώς δεν κλείνει καλά

Edited by G-man
Link to comment
Share on other sites

Μερικές απορίες...

1)Τα λαδακια του μου είπαν να τα ελεγχω καθε 3000 χλμ κ αλλαγή στα 15000χλμ , αλλά ακούω πολλούς να λένε να τα αλλάζω πιο συχνά.Για παραδειγμα στα 7000χλμ.

Κάθε ποσο ειναι καλό να τα αλλάζουμε ?Και κάτι άλλο.Υπαρχουν κάποιες μάρκες που θεωρουνται κορυφή? Στο βιβλιαρακι του Golf , λεει να προτιμουνται Castrol... και απο συντελεστες ? Πρεπει να ειναι συγκεκριμένοι ? Ακουω κατι 30-15 κλπ κλπ...

2)Ας πούμε το εξής:Εγώ το βαζω μπρος κ το αφηνω ενα λεπτακι να ζεσταθει "και καλά" , ή αν ειναι χειμωνας το αφήνω παραπάνω χρονο μεχρι να ζεσταθει.Όλα καλά ως εδώ.

Αν βαλω μπρος , ειδικα τωρα που παιζουν νορμαλ θερμοκρασιες , ουτε πολυ κρυο ουτε πολυ ζεστη , δεν μπορω να ξεκινησω αμέσως ? Μέχρι πόσα rpm θεωρείται οτι δεν το σκίζω ???

3)Πόση ώρα θέλει για να κρυωσει στο ρελαντι ? Κανα 2λεπτο ειναι οκ ?

Link to comment
Share on other sites

2)Ας πούμε το εξής:Εγώ το βαζω μπρος κ το αφηνω ενα λεπτακι να ζεσταθει "και καλά" , ή αν ειναι χειμωνας το αφήνω παραπάνω χρονο μεχρι να ζεσταθει.Όλα καλά ως εδώ.

Αν βαλω μπρος , ειδικα τωρα που παιζουν νορμαλ θερμοκρασιες , ουτε πολυ κρυο ουτε πολυ ζεστη , δεν μπορω να ξεκινησω αμέσως ? Μέχρι πόσα rpm θεωρείται οτι δεν το σκίζω ???

Έιναι υπερβολή πιστεύω να περιμένεις κάθε φορά που βάζεις μπρος να ζεσταθεί το αυτοκίνητο... Τώρα αν έχει -5 έξω 'νταξει... άστο κανα 2λεπτο να ζεσταθεί...

Όταν είναι κρύο το αμάξι καλό είναι να μη ξεπερνάει τις 3.000rpm μέχρι να ανεβάσει θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Τα λαδακια του μου είπαν να τα ελεγχω καθε 3000 χλμ κ αλλαγή στα 15000χλμ , αλλά ακούω πολλούς να λένε να τα αλλάζω πιο συχνά.Για παραδειγμα στα 7000χλμ.

Κάθε ποσο ειναι καλό να τα αλλάζουμε?

Το βιβλίο, όντως λέει κάθε 15.000 χλμ. Ωστόσο, και εμένα μου είπαν κάθε 7500χλμ να τα αλλάζω. Ούτως ή άλλως δεν είναι κανένα μεγάλο κόστος. Καλό είναι να τον περιποιείσαι τον κινητήρα. Εγώ στα 7500 του τραβάω μια αλλαγή!
Ας πούμε το εξής:Εγώ το βαζω μπρος κ το αφηνω ενα λεπτακι να ζεσταθει "και καλά" , ή αν ειναι χειμωνας το αφήνω παραπάνω χρονο μεχρι να ζεσταθει.Όλα καλά ως εδώ.

Αν βαλω μπρος , ειδικα τωρα που παιζουν νορμαλ θερμοκρασιες , ουτε πολυ κρυο ουτε πολυ ζεστη , δεν μπορω να ξεκινησω αμέσως? Μέχρι πόσα rpm θεωρείται οτι δεν το σκίζω ???

Πόση ώρα θέλει για να κρυωσει στο ρελαντι ? Κανα 2λεπτο ειναι οκ ?

Αν δεν κάνω λάθος, εσύ έχεις το GT. Οπότε οι περιπτώσεις μας διαφέρουν. Από τη VW για όλα τα αυτοκίνητα σου λένε ότι δεν χρειάζεται να το ζεστάνεις, αλλά αν θες να περιμένεις λίγο, καλό είναι. Εγώ πάλι έχω βρει άλλη πατέντα:

Μόλις ξεκινάω τη μηχανή, οι στροφές - σχεδόν στο 95% των περιπτώσεων - είναι λίγο πάνω από τις 2000rpm. Πάνω από το ρελαντί δηλαδή. Κάθομαι λοιπόν και περιμένω λίγα δευτερόλεπτα για να πέσουν. Συνήθως θέλει λιγότερο από λεπτό για να πέσουν. Αν το κάνεις και εσύ θα το παρατηρήσεις. Αφ'ενός μεν η βελόνα πέφτει αισθητά (από εκεί που ήταν λίγο πάνω από τις 2000, πέφτει λίγο πιο κάτω από τις 2000) αφετέρου δε ο κινητήρας κάνει πολύ λιγότερο θόρυβο!

Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι όσο περισσότερο κρύο έχει, τόση περισσότερη ώρα κάνει να ρίξει τις στροφές. Τώρα, όσο κι αν περιμένεις σταματημένος για να ανεβάσει θερμοκρασία, λίγο δύσκολο. Αν δεν την δουλέψεις τη μηχανή, η θερμοκρασία αργεί πολύ να ανέβει. Νομίζω ότι αυτό που κάνω είναι μια μέση λύση που δεν τον ξεσκίζει εντελώς τον κινητήρα. Και συμφωνώ με τον alestr0s ότι πρέπει στην αρχή να μην το ξεσκίζεις το αμάξι. Ούτως ή άλλως χρειάζεται ελάχιστα λεπτά για να ανεβάσει τη θερμοκρασία του!

Αυτά για το 1.4 FSI που έχω. Τώρα το GT, δεν είμαι σίγουρος για το πως συμπεριφέρεται...

Link to comment
Share on other sites

.....Μόλις ξεκινάω τη μηχανή, οι στροφές - σχεδόν στο 95% των περιπτώσεων - είναι λίγο πάνω από τις 2000rpm. Πάνω από το ρελαντί δηλαδή. Κάθομαι λοιπόν και περιμένω λίγα δευτερόλεπτα για να πέσουν. Συνήθως θέλει λιγότερο από λεπτό για να πέσουν. Αν το κάνεις και εσύ θα το παρατηρήσεις. Αφ'ενός μεν η βελόνα πέφτει αισθητά (από εκεί που ήταν λίγο πάνω από τις 2000, πέφτει λίγο πιο κάτω από τις 2000) αφετέρου δε ο κινητήρας κάνει πολύ λιγότερο θόρυβο!

Μήπως εννοείς 1000 rpm και όχι 2000 ??

Κατά τα άλλα και στο GT το ίδιο γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο, όντως λέει κάθε 15.000 χλμ. Ωστόσο, και εμένα μου είπαν κάθε 7500χλμ να τα αλλάζω. Ούτως ή άλλως δεν είναι κανένα μεγάλο κόστος. Καλό είναι να τον περιποιείσαι τον κινητήρα. Εγώ στα 7500 του τραβάω μια αλλαγή!

Αν δεν κάνω λάθος, εσύ έχεις το GT. Οπότε οι περιπτώσεις μας διαφέρουν. Από τη VW για όλα τα αυτοκίνητα σου λένε ότι δεν χρειάζεται να το ζεστάνεις, αλλά αν θες να περιμένεις λίγο, καλό είναι. Εγώ πάλι έχω βρει άλλη πατέντα:

Μόλις ξεκινάω τη μηχανή, οι στροφές - σχεδόν στο 95% των περιπτώσεων - είναι λίγο πάνω από τις 2000rpm. Πάνω από το ρελαντί δηλαδή. Κάθομαι λοιπόν και περιμένω λίγα δευτερόλεπτα για να πέσουν. Συνήθως θέλει λιγότερο από λεπτό για να πέσουν. Αν το κάνεις και εσύ θα το παρατηρήσεις. Αφ'ενός μεν η βελόνα πέφτει αισθητά (από εκεί που ήταν λίγο πάνω από τις 2000, πέφτει λίγο πιο κάτω από τις 2000) αφετέρου δε ο κινητήρας κάνει πολύ λιγότερο θόρυβο!

Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι όσο περισσότερο κρύο έχει, τόση περισσότερη ώρα κάνει να ρίξει τις στροφές. Τώρα, όσο κι αν περιμένεις σταματημένος για να ανεβάσει θερμοκρασία, λίγο δύσκολο. Αν δεν την δουλέψεις τη μηχανή, η θερμοκρασία αργεί πολύ να ανέβει. Νομίζω ότι αυτό που κάνω είναι μια μέση λύση που δεν τον ξεσκίζει εντελώς τον κινητήρα. Και συμφωνώ με τον alestr0s ότι πρέπει στην αρχή να μην το ξεσκίζεις το αμάξι. Ούτως ή άλλως χρειάζεται ελάχιστα λεπτά για να ανεβάσει τη θερμοκρασία του!

Αυτά για το 1.4 FSI που έχω. Τώρα το GT, δεν είμαι σίγουρος για το πως συμπεριφέρεται...

Δεν εχω το GT , αλλα το TSI.

Καταλαβα τι λες απλα εμενα οταν αναβω τη μηχανη , παει γυρω στις 1200rpm αν θυμαμαι καλα, κ μετα απο λιγο πεφτει στις 700 με 800rpm.

Καλα ετσι κ αλλιως δεν το σκιζω , ουτε κ προκειται να το σκισω...

Φαντασου εχω κανει 2100χλμ και όλα με νορμαλ ρυθμους ,εξαλλου εχει τετοια ροπη , που δεν θα χρειαστει ποτε να το σκισεις , παρα μονο αν κανεις κοντρα... ( εγώ κόντρες δεν κάνω... )

Μου εκανε εντυπωση γιατι στην Καρεντα ο ένας πωλητης που λεει , άστο να ζεσταινεται , να μην το σκιζεις στα φαναρια , να το αφηνεις να κρυωνει , να μην κανεις μικρες διαδρομες , να μην ... να μην...

Σε καποια φαση του λεω κ εγω... Να ρωτήσω κατι ? Αν ειναι ετσι δεν επαιρνα το απλο 1.4 FSI ?

Τέλος πάντως , μια αλλη μερα που πηγα για μια απορια μου για το ASR , κ ηταν ενας άλλος πωλητης , μου λέει... Τα αμάξια αυτα ειναι για να βαζεις μπρος κ να φευγεις! Αλλοιμονο μου λεει μην χρειαζεται να περιμενεις να ζεσταθει... Τί ειναι ? Κ γενικα μου ειπε οτι αυτα περι κινητηρα , δηλαδη το να αφηνεις το αμαξι να κρυωσει κλπ ισχυουν μονο αν εχεις κανει πολυωρη διαδρομη κ με υψηλες στροφες συνεχεια.

Τί να πώ ... Θα μας τρελάνουν ...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς 1000 rpm και όχι 2000 ??
Προφανώς και εννοώ 1000! :) Ρελαντί στις 2000rpm? Τι είπα πάλι ο μ*****ς???

Sorry παιδιά! Μη μου δίνετε και πολύ σημασία. Από την κούραση είναι...

Καταλαβα τι λες απλα εμενα οταν αναβω τη μηχανη , παει γυρω στις 1200rpm αν θυμαμαι καλα, κ μετα απο λιγο πεφτει στις 700 με 800rpm.
Αυτό ακριβώς εννοώ! :D
Link to comment
Share on other sites

3 και σήμεραααααααα ... έρχεται ο Smooth Beast !!!! Μαύρο TSi Sportline με ηλιοροφή και τεμπέλη!

Ω ρε γλεντιαααααααα μετά!

thn iliorofi kai tempeli ta ebales ws extra edw h etsi hr8e to amaksi ako germania???

ESP exei???

new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

thn iliorofi kai tempeli ta ebales ws extra edw h etsi hr8e to amaksi ako germania???

ESP exei???

new_lol.gif

Γεια χαρα σε ολους!!!

Ειμαι νεο μελος.

Ειμαι στον ατμο για το Golf tsi ή το απλο 1.4 και δεν μπορω να αποφασισω!!!

Με αυτα που διαβαζω καποια μου δινουν κουραγιο και καποια με απογοητευουν!!

Anyway την τελικη αποφαση θα την παρω μαλλον οταν κανω κα τα δυο test drive!!

εκει θα μου λυθουν οι αποριες! Ξερει κανεις ποιος αντιπροσωπος δινει test drive χωρις να σου τα πρηξει???

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους!!!

Ειμαι νεο μελος.

Ειμαι στον ατμο για το Golf tsi ή το απλο 1.4 και δεν μπορω να αποφασισω!!!

Με αυτα που διαβαζω καποια μου δινουν κουραγιο και καποια με απογοητευουν!!

Anyway την τελικη αποφαση θα την παρω μαλλον οταν κανω κα τα δυο test drive!!

εκει θα μου λυθουν οι αποριες! Ξερει κανεις ποιος αντιπροσωπος δινει test drive χωρις να σου τα πρηξει???

Το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό. Ο Γρατσίας σίγουρα. Αρκεί να καταλάβει ότι δεν είσαι ένας περαστικός που πέρναγες απ'έξω, είδες ένα ωραίο αυτοκίνητο και είπες "ας πάω μια βόλτα"... Κάτσε, μίλα με τους πωλητές, ζήτα προσφορές κλπ

Τώρα το δίλλημα μου ακούγεται λίγο περίεργο. Προφανώς όλοι θέλουμε ένα καλό αυτοκίνητο που να δίνει άλογα για να παρέχει και ενεργητική ασφάλεια. Το 1.4 FSI που το ξέρω σαν την παλάμη μου, μπορώ να σου πω ότι δεν είναι καθόλου ψοφίμι. Πάει μια χαρά. ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΧΑΛΑΓΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΕΙΧΕ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 90ΗΡ -> 140ΗΡ! Συνεπώς είναι θέμα χρημάτων! Αν έχεις να τα διαθέσεις, πάρε το TSI! Όσο για προβλήματικούς κινητήρες και άλλες αηδίες μην ακούς κανέναν!

Θυμάμαι κάποτε που είχε κυκλοφορήσει η βρώμα ότι έκαναν χημική ανάλυση σε αναψυκτικά coca cola γιατί είχαν δηλητηριαστεί καταναλωτές και είχαν βρει συστατικά από λήμματα υπονόμων. Και μου είχε πει ένας πολύ σοφός κύριος τότε: "Ποιος τα λέει αυτα; Η Pepsi;;"

Link to comment
Share on other sites

thn iliorofi kai tempeli ta ebales ws extra edw h etsi hr8e to amaksi ako germania???

ESP exei???

new_lol.gif

Εγώ ενώ είχα παραγγείλει άλλο. με πολλά έξτρα και παράδοση τον ιανουάριο, πάω μετά πάλι από εκεί και του λέω: έχεις κανένα ετοιμοπαράδοτο με όσο δυνατόν περισσότερα έξτρα? Κια μου βρίσκει ένα μαύρο με 4 πόρτες (όπως το ήθελα), με ηλιοροφή και τεμπέλη (Sportline).

Οπότε στην ερώτησή σου, το αμάξι ήρθε έτσι από Γερμανία.

ESP δεν έχει βέβαια. Το ESP είναι έξτρα, και όπως όλα τα έξτρα, το αμάξι έρχεται σε 4 μήνες! ¶σε που έχει και γύρω στα 800¤ αν θυμάμαι καλά.

Γεια χαρα σε ολους!!!

Ειμαι νεο μελος.

Ειμαι στον ατμο για το Golf tsi ή το απλο 1.4 και δεν μπορω να αποφασισω!!!

Με αυτα που διαβαζω καποια μου δινουν κουραγιο και καποια με απογοητευουν!!

Anyway την τελικη αποφαση θα την παρω μαλλον οταν κανω κα τα δυο test drive!!

εκει θα μου λυθουν οι αποριες! Ξερει κανεις ποιος αντιπροσωπος δινει test drive χωρις να σου τα πρηξει???

Στην ΚΑΡΕΝΤΑ Συγγρού, μπορείς να το κάνεις εύκολα τεστ drive, αφού δώσεις ένα ραντεβού.

2 και σήμεραααααα!!!! :unsure::wacko::D:baby::baby::baby::baby:

Edited by ankouts
Link to comment
Share on other sites

Το 1.4 FSI που το ξέρω σαν την παλάμη μου, μπορώ να σου πω ότι δεν είναι καθόλου ψοφίμι. Πάει μια χαρά. Συνεπώς είναι θέμα χρημάτων! Αν έχεις να τα διαθέσεις, πάρε το TSI!

Το θεμα φιλε ειναι οτι ο FSI 1.4 μας τελειωσε. Δεν τον ξαναβγαζει η vw. Μονο οτι υπαρχει σε στοκ. Απο'δω και στο εξης θα βγαινει μονο ο 1.4 80 ps!!! thumbsdown.gif Πιστευεις οτι αξιζει το συγκεκριμενο μοτερ (εχει 132 nm ροπη ενω το FSI 130 nm)

Οσο για τον TSI το μονο που με προβληματιζει ειναι η καταναλωση!!! Θα ειναι κατω απο 10 lt στα 100 km???

Link to comment
Share on other sites

2 και σήμεραααααα!!!! :D:D:D:baby::baby::baby::baby:

Ante kaloriziko-Kalotaksido!

Egw pantws to parelaba shmera

Golf Tsi Sportsline (5doors) Mple Grafiti!!!

Opote epapsa na metraw!!!! :D:D;)

Link to comment
Share on other sites

Ante kaloriziko-Kalotaksido!

Egw pantws to parelaba shmera

Golf Tsi Sportsline (5doors) Mple Grafiti!!!

Opote epapsa na metraw!!!! :D:D:D

Πω πω τυχεράκιαααα, πήρες και το χρώμα που ήθελα. Αλλά με ηλιοροφή και τεμπέλη και 5 πορτο δεν υπήρχε ετοιμοπαράδοτο. Τελικά θα το πάρω πέμπτη, οπότε συνεχίζω...2 και σημεράάάάάάά :baby:

Σου εύχομαι όσα χρόνια θα το έχεις να είναι όπως την πρώτη μέρα...μουν@@@α! Καλοτάξιδο φίλε!!!

Link to comment
Share on other sites

sto gt to diko mou ,meta apo 3500 xlm xwris polla skisimata ktl,to trip deixnei mesh 8,5..vevaia afto paizei kai analoga me ton tropo odigishs,alla diskola na deis mesh panw apo 10 pistevw

Το θεμα φιλε ειναι οτι δεν εχω και πολυ εμπιστοσυνη στο trip computer!!!

Πιστευω οτι ο πιο παραδοσιακος τροπος ειναι αυτη του βενζιναδικου!!

Υπαρχει κανεις που να το εχει μετρισει με αυτο το τροπο να μας πει ποσο καιει στα 100 km???

Κατι ακομα ρε παιδια!! Ξερει κανεις να μου πει , εαν κανω παραγγελια το αυτοκινητο στην εκδοση sportline και κατι στα extra δεν μου αρεσει μπορω να το αφαιρεσω και να βγει απο την τιμη?? (τα ρωταω εδω ωστε οταν παω στον αντιπροσωπο ναμην μου λεει π@@@ριες!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.