Jump to content
Marios81

Το πήρα το Tsi !

Recommended Posts

Κατι ακομα ρε παιδια!! Ξερει κανεις να μου πει , εαν κανω παραγγελια το αυτοκινητο στην εκδοση sportline και κατι στα extra δεν μου αρεσει μπορω να το αφαιρεσω και να βγει απο την τιμη?? (τα ρωταω εδω ωστε οταν παω στον αντιπροσωπο ναμην μου λεει π@@@ριες!!! :D
Αν εννοείς για παράδειγμα ότι δεν θέλεις τις ζάντες από το Sportline, όχι ΔΕΝ μπορείς να τα αφαιρέσεις. Τα Trendline, Highline και Sportline έρχονται με τη standard τιμή που ξέρουμε για το καθένα και τον standard εξοπλισμό που επίσης γνωρίζουμε.

Αν εννοείς τώρα ότι ζήτησες να σου βάλουν ESP (παραπάνω εξοπλισμός) και το μετάνιωσες, προφανώς και μπορείς να το ακυρώσεις, αν το πεις σε ένα αρκετά εύλογο χρονικό διάστημα. Αν έχουν περάσει ήδη 4 μήνες και το αυτοκίνητο ήρθε στην Ελλάδα μόνο για εσένα και τελικά τους πεις δεν το θέλω έτσι αλλά αλλιώς, είναι πολύ πιθανό να χάσεις την προκαταβολή σου...

Το θεμα φιλε ειναι οτι δεν εχω και πολυ εμπιστοσυνη στο trip computer!!!

Πιστευω οτι ο πιο παραδοσιακος τροπος ειναι αυτη του βενζιναδικου!!

Υπαρχει κανεις που να το εχει μετρισει με αυτο το τροπο να μας πει ποσο καιει στα 100 km???

Έχω τον 1.4 FSI και με ένα ντεπόζιτο κάνω κάτι περισσότερο από 500km. Αν μου πεις τι χωράει το ντεπόζιτό μου, θα σου πω πόσο καίει στα 100km!
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Ούτε αυτός είναι σωστός τρόπος μέτρησης. Πρέπει να ξέρεις πόσα αριβώς λίτρα έβαλες και να υπολογίζεις. Επίσης το GT και το TSi δεν έχουν την ίδια κατανάλωση με το δικό σου το FSi

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτός είναι σωστός τρόπος μέτρησης. Πρέπει να ξέρεις πόσα αριβώς λίτρα έβαλες και να υπολογίζεις.
Για γέμισμα μιλάω πάντα! Το γεμίζω πάντα το ντεπόζιτο. Δεν υπάρχει λόγος να κόβω βόλτες γύρω από το βενζινάδικο! ¶σε που είναι και λίγο κακορίζικος ο βανζινάς...
Επίσης το GT και το TSi δεν έχουν την ίδια κατανάλωση με το δικό σου το FSi
Όσο γι'αυτό ούτε λόγος! Απλά είναι ένα καλό μέτρο σύγκρισης για να δει πόσο απέχουν τα νούμερα που δίνει ο κατασκευαστής από την πραγματικότητα. Οι αποκλίσεις πιστεύω ότι θα είναι ανάλογες...
Link to comment
Share on other sites

Έχω τον 1.4 FSI και με ένα ντεπόζιτο κάνω κάτι περισσότερο από 500km. Αν μου πεις τι χωράει το ντεπόζιτό μου, θα σου πω πόσο καίει στα 100km!

Μαλλον χωραει 55 lt.

Αρα με την μεθοδο των τριων 11 lt

Πολλα μου φαινονται για FSI!!! Δηλαδη το TSI ποσο καιει ρε παιδια!???

Ας μας πει καποιος απο προσωπικη εμπειρια!!!

Αμα παρουμε το εργαλειο και το εχουμε στο γκαραζ thumbsdown.gif

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον χωραει 55 lt.

Αρα με την μεθοδο των τριων 11 lt

Πολλα μου φαινονται για FSI!!! Δηλαδη το TSI ποσο καιει ρε παιδια!???

Ας μας πει καποιος απο προσωπικη εμπειρια!!!

Αμα παρουμε το εργαλειο και το εχουμε στο γκαραζ thumbsdown.gif

Είπα κάτι παραπάνω από 500. Βάλε 10lt/100km...

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι 55 μαζι με τη ρεζερβα?αν 8υμαμαι καλα στο gt τοσα ειναι,χωρις να ειμαι σιγουρος..για αυτο που ειμαι σιγουρος ειναι πως η ρεζερβα ειναι 7..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα παιδιά... εδώ και δεκα μερες περιπου χαιρομαι το καινουριο μου tsi με τα 140ps... ασημί με ηλιοροφη και υποβραχ. Η καταναλωση παιζει αναλογως με τον τροπο οδηγησης του καθενα.. εγω τουλαχιστον ειμαι αρκετα ικανοποιημενος μεχρι στιγμης, κυμαινεται στο 7-9 lt/100km.. περιμενα περισσοτερα. (λιγο ασχετο αλλα ψαχνω να βαλω το turbotimer της apexi το 'στυλο'... αν βρει κανεις καπου σε λογικη τιμη ας μου στειλει ενα pm, θα με βοηθουσε πολυ... γιατι ακουω συνεχεια για 130-150euro) σας ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα παιδιά... εδώ και δεκα μερες περιπου χαιρομαι το καινουριο μου tsi με τα 140ps... ασημί με ηλιοροφη και υποβραχ. Η καταναλωση παιζει αναλογως με τον τροπο οδηγησης του καθενα.. εγω τουλαχιστον ειμαι αρκετα ικανοποιημενος μεχρι στιγμης, κυμαινεται στο 7-9 lt/100km.. περιμενα περισσοτερα. (λιγο ασχετο αλλα ψαχνω να βαλω το turbotimer της apexi το 'στυλο'... αν βρει κανεις καπου σε λογικη τιμη ας μου στειλει ενα pm, θα με βοηθουσε πολυ... γιατι ακουω συνεχεια για 130-150euro) σας ευχαριστω..

Καλοτάξιδο φίλε μου ! Κ εγώ ασημι το πήρα... :)

¶ντε να βρω κ ενα υποβραχιονιο καποια στιγμη καλα θα ειναι...

Turbotimer στυλό? Τί είναι αυτό ??? -_-

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα παιδιά... εδώ και δεκα μερες περιπου χαιρομαι το καινουριο μου tsi με τα 140ps... ασημί με ηλιοροφη και υποβραχ. Η καταναλωση παιζει αναλογως με τον τροπο οδηγησης του καθενα.. εγω τουλαχιστον ειμαι αρκετα ικανοποιημενος μεχρι στιγμης, κυμαινεται στο 7-9 lt/100km.. περιμενα περισσοτερα. (λιγο ασχετο αλλα ψαχνω να βαλω το turbotimer της apexi το 'στυλο'... αν βρει κανεις καπου σε λογικη τιμη ας μου στειλει ενα pm, θα με βοηθουσε πολυ... γιατι ακουω συνεχεια για 130-150euro) σας ευχαριστω..

Αν καιει αυτα που λες τη βρισκω πολυ λογικη την καταναλωση!!!

αρκει με νορμαλ οδηγηση να μενει κατω απο 10. Τωρα αν το σανιδωσεις αυτο ειναι αλλη ιστορια!!!

Μερικες αποριες?

Ποια εκδοση εχεις?? Trendline or sportline?? Tο βρηκες ετοιμοπαραδοτο ή παραγγελια, αν ναι ποσο περιμενες?? ΤΕΛΟΣ ποσο πηγε το μαλλι??? :)

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν πηρατε το GT για να μην το τρέχετε και να σκεφτεστε την καταναλωση καθε τρεις κ λιγο ε τοτε τι να πω. thumbsdown.gif

Πως τσαντίζομαι οταν βλεπω ατομα με Gti , Gt να πηγαίνουνε σαν κότες στην εθνικη οδό. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν πηρατε το GT για να μην το τρέχετε και να σκεφτεστε την καταναλωση καθε τρεις κ λιγο ε τοτε τι να πω. thumbsdown.gif

Πως τσαντίζομαι οταν βλεπω ατομα με Gti , Gt να πηγαίνουνε σαν κότες στην εθνικη οδό. ;)

Να σου πω την αλήθεια... Αν είχα το GT, θα του είχα σκίσει τα πέταλα!!!

Ωστόσο, είναι δικαίωμα του καθενός να οδηγεί το αυτοκίνητό του όπως εκείνος νομίζει!

Link to comment
Share on other sites

το tsi με τα 140 εχουν τα παιδια οχι το gt...

αλλα δε θα πηγαινουν και συνεχεια σπασμενοι!

βαζει κανεις τελικα απλη αμολυβδη σε tsi..?

100στάρα για να έχουμε να κεφάλι μας ήσυχο :cry:
Αν πηρατε το GT για να μην το τρέχετε και να σκεφτεστε την καταναλωση καθε τρεις κ λιγο ε τοτε τι να πω. thumbsdown.gif

Πως τσαντίζομαι οταν βλεπω ατομα με Gti , Gt να πηγαίνουνε σαν κότες στην εθνικη οδό. ;)

Όταν θα σου έρθει καμμιά 400άρα πρόστιμο επειδή πήγαινες με 200, θα τσαντιστείς ακόμη περισσότερο tongue.gif
Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, είναι δικαίωμα του καθενός να οδηγεί το αυτοκίνητό του όπως εκείνος νομίζει!

θα συμφωνισω με τον φιλο. Δεν μπορεις να εχεις τον τσιμεντολιθο συνεχεια στο ποδι!!!

Στην τελικη δεν ειναι μονο η καταναλωση, ειναι και γενικα η φθορα που εχει το αυτοκινητο.

Επισης τα αλογα τα θες για να αυξησεις και την ενεργητικη ασφαλεια του αυτοκινητου!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Αν πηρατε το GT για να μην το τρέχετε και να σκεφτεστε την καταναλωση καθε τρεις κ λιγο ε τοτε τι να πω. thumbsdown.gif

Πως τσαντίζομαι οταν βλεπω ατομα με Gti , Gt να πηγαίνουνε σαν κότες στην εθνικη οδό. ;)

Για να καταλάβω δηλαδή, επειδή έχεις εσύ κάποιο κόμπλεξ που το αυτοκίνητό σου είναι αργό, θα τους πεις κιόλας το πως θα οδηγούν?

Link to comment
Share on other sites

Αν καιει αυτα που λες τη βρισκω πολυ λογικη την καταναλωση!!!

αρκει με νορμαλ οδηγηση να μενει κατω απο 10. Τωρα αν το σανιδωσεις αυτο ειναι αλλη ιστορια!!!

Μερικες αποριες?

Ποια εκδοση εχεις?? Trendline or sportline?? Tο βρηκες ετοιμοπαραδοτο ή παραγγελια, αν ναι ποσο περιμενες?? ΤΕΛΟΣ ποσο πηγε το μαλλι??? ;)

Ευχαριστω!!!

Να σου πώ εγώ αν θές που το παραλαμβάνω αύριο. TSi , 5 πόρτες, Sportline, ηλιοροφή και τεμπέλης, τιμή 22.315. Ετοιμοπαράδοτο σε 7 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν είπαμε να εισαι πατητός συνέχεια και να τρέχεις μεσα στην πολη.Υπάρχουν ομως σημεία στην Εθνικη και που μπορεις να τρέξεις και να γουστάρεις.Δεν μιλάω για ευθείες αλλα και για στροφές.Τωρα ενεργητική ασφάλεια και μπατσοι και διάφορα τέτοια τα ακουω βερεσέ. Αν ηταν ετσι ολοι εσεις με το GT(170), Gti(200+) μπορουσατε να παρετε κατι φθηνότερο και να πηγαινετε χαλαρα στο δρόμο χωρις να ξοδεύετε βενζίνη. Τι θελω να πω:

Ατομα (συνειδητοποιημένα) τα οποια αγοράζουν 2λιτρα ή (με πολλά αλογα) αμάξια κ εχουν δωσει τουλαχιστον 25-35χιλιαρικακια ΔΕΝ λογαριάζουν την κατανάλωση, ουτε τους μπατσους ούτε τιποτα. ΤΑ ΕΧΟΥΝ! ειδάλλως για πιο λόγο τα αγοράσανε? Για να λενε οτι "ΕΙΜΑΙ Κ ΓΩ ΚΑΤΟΧΟΣ GT, GTI?" Απεχθάνομαι αυτη τη κουλτουρα-ιδεολογία. Ισως ειμαι και λαθος απλά ετσι το βλεπω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μερικες αποριες?

Ποια εκδοση εχεις?? Trendline or sportline?? Tο βρηκες ετοιμοπαραδοτο ή παραγγελια, αν ναι ποσο περιμενες?? ΤΕΛΟΣ ποσο πηγε το μαλλι??? :cry:

Ευχαριστω!!!

Egw exw to sportline 5-doors.

Ap'oti kserw ayta pou hr8an sthn elleda exoun ton basiko eksoplismo. Prin apo 10 meres pou to paraggeila yphrxan peripou 7 me 10 sportline akoma etoimoparadota kai kapoia trendline.

An den yparxei kapoio etoimoparadoto 8elei paradosh peripou 3 me 4 mhnes... ;):cry:

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω δηλαδή, επειδή έχεις εσύ κάποιο κόμπλεξ που το αυτοκίνητό σου είναι αργό, θα τους πεις κιόλας το πως θα οδηγούν?

115 αλογα βγάζει το αυτοκινητο μου με 217Km.h τελική στην ευθεία.Αργό ειναι? Ασε Ρε Στοιλα worthy.gif Εξηγησα τι ακριβως εννοούσα ακριβως απο πανω, διάβασε πρωτα για να καταλαβεις.

Δηλαδη θα παρω το Gt, GTi και θα μοιρολογάω για τις βενζίνες, καταναλώσεις, μπατσους? anyway. B)

Link to comment
Share on other sites

115 αλογα βγάζει το αυτοκινητο μου με 217Km.h τελική στην ευθεία.Αργό ειναι?

Βασικά ΝΑΙ.. Και στο λέω επειδή έχω το ίδιο.. B)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.