Jump to content
greekparot

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ

Recommended Posts

Λοιπον σημερα καθως οδηγουσα ηθελα να κατεβασω λιγο το παραθυρο μου για να μπει φρεσκος αερας. Πατωντας το κουμπι ομως ειδα οτι το παραθυρο δεν κατεβαινει :whistling:

Δοκιμασα του συνοδηγου και λειτουργει κανονικα. Ουδεποτε ειχα προβλημα με τα ηλεκτρ. παραθυρα. Αυτο συμβαινει για 1η φορα.

Μπορειτε να μου πειτε εαν φταει κατι απο μεσα; Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να κανω καποιο ανταλλακτικο αντ/ση; Εαν ναι και οποιος εχει αλλαξει αυτο το ανταλλακτικο θα ηθελα να μου πει και την τιμη του.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Σε φίλο που του έτυχε με 6Ν2 αναγκάστηκε να αλλάξει το μετεράκι που ήταν καμένο και του πήγε ακριβά.

Σανπρώτο βήμα όμως θα σου πρότεινα να τσεκάρεις τις ασφάλειές σου

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Κώστας μπορεί να είναι ασφάλεια αλλά συνήθως η ασφάλεια είναι και για τα δυο παράθυρα . Τώρα , μπορεί να είναι και διακόπτης αλλά κάνε και την άλλη δοκιμή , βαλε το αυτί σου στη πόρτα και πάτα το διακόπτη να δεις αν ακούς το μοτέρ .

Link to comment
Share on other sites

Και χωρις να βαλω το αυτι κοντα στην πορτα οταν πατω το κουμπι ειτε πανω ειτε κατω ακουγεται ενας ηχος απο μεσα.

Δηλαδη ενω ειναι επανω το παραθυρο και οταν πατω το κουμπι να κατεβει κατω ακουγεται ενας ηχος σαν να "μπλοκαρει" το παραθυρο και να μην το αφηνει να κατεβει.

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

AΠΛΑ ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΕΡΣΥ, ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕ ΚΑΤΕΛΕΙΞΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΜΟΝΙΜΩΣ ΑΝΟΙΚΤΟ :wub::blink: ΑΦΟΥ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΓΡΥΛΟΣ ΕΣΠΑΣΕ Κ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ ΟΛΟ..... :):heart:

(ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ 160 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ)

Link to comment
Share on other sites

AΠΛΑ ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΕΡΣΥ, ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕ ΚΑΤΕΛΕΙΞΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΜΟΝΙΜΩΣ ΑΝΟΙΚΤΟ :blink::blink: ΑΦΟΥ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΓΡΥΛΟΣ ΕΣΠΑΣΕ Κ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ ΟΛΟ..... :):heart:

(ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ 160 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ)

Παλι καλα. Αλλου εχουν ¤300 ο ενας!!! :blink:

Το κολπο αυτο ειναι για να ξαναδουλεψει το παραθυρο? :wub:

Link to comment
Share on other sites

xexe. Εγω έχω πιο περίεργα απο εσένα με το παράθυρο και ξέρω οτι φταίει ο γρύλος μού.

Αν ακούς το τακ απο μέσα σημαίνει οτι ΔΕΝ εχεις κάψει ασφάλεια.

1. Γρύλος

2. Μότερ (σπάνιο)

Τα παράθυρα έχουν εγγύηση 3 χρόνια. Την έχεις περάσει την εγγύηση ?

Αν ναί υπολόγιζε γύρω στο 50άρικο για τους γρύλους. 150 και 300 ευρώ είναι πάρα πολλά ρε παιδιά σας έσφαξαν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοιταξτε να δειτε τι εγινε σημερα το βραδυ. Ειχα αναμενα τα φωτα πορειας και ειδα οτι μπροστα εφεγγε λιγο πιο χαμηλα απο την αριστερη μερια.

Αφου παρκαρα βγηκα εξω απο το αμαξι και χωρις να σβησω τη μηχανη και τα φωτα ειδα οτι η αριστερη λαμπα ειναι σβηστη/καμμενη (οχι η ψειρα). Λετε να ειναι συμπτωση; Δηλαδη καμμενη λαμπα απο την αριστερη μερια και ξαφνικα χαλασμενο παραθυρο παλι απο την αριστερη μερια; Λετε να καηκε καποια ασφαλεια;

Αυριο το πρωι πηγαινω κατευθειαν στην αντιπροσωπεια για ενα ελεγχο πρωτα και μετα αφου μου ανακοινωσουν την τιμη θα αποφασισω αν το αλλαξω εκει.

Pacific δυστυχως δεν εχω εγγυηση. Το αμαξι ειναι αγορασμενο τον 9ο του 2000.

Θα σας ενημερωσω αυριο για νεοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα σημερα αυτο το κολπο αλλα δυστυχως δεν επιασε. Αυριο σκεφτομαι να το παω στην αντιπροσωπεια.

Περίεργο, σε ΄μένα πιάνει πάντα, άνοιξες το απέναντι παράθυρο

ώστε να μπορέσεις να κοπανήσεις καλά την πόρτα;

Αλλιώς δεν φεύγει ο αέρας που έχει μέσα το αμάξι και την "φρενάρει"

Υποθέτω ότι ακούς ένα "τακ" όταν πατάς τον διακόπτη

που σημαίνει πως παίρνει ρεύμα το μοτέρ.

Όσο για την αντιπροσωπία, ξέρω τι θα σου πει,

μου είπαν κι εμένα τα ίδια.

Αλλαγή ολόκληρου του μηχανισμού.

Δεν θυμάμαι ποσό, αλλά ήταν μεγάλο.

γύρω στο 50άρικο

Από που ρε παλικάρι έχουν 50€ να πάρω δύο τρεις;

Δεν κάνω πλάκα, 2 για μένα και 1 για ένα φίλο μου.

Καινούριους έτσι.

Edited by Vrachos
Link to comment
Share on other sites

Vrachos αυτο με το παραθυρο της αλλης πορτας δεν το δοκιμασα!

Θα το δοκιμασω αυριο το πρωι. Να σας αναφερω βεβαια και το τραγικο τις ιστοριας.

Πηρα σημερα τηλεφωνο στην αντιπροσωπεια να τους ενημερωσω το προβλημα λαμπα+παραθυρο ετσι ωστε αν μου ελεγαν να το πηγαινα εκεινη τη στιγμη στο συνεργειο να πηγαινα.

Και τι μου λενε; Ο ηλεκτρολογος μας εσπασε το ποδι του και εχει αναρρωτικη αδεια και δεν ξερουμε ποτε θα γυρισει!!!

Αμα θες πηγαινετο σε κανενα ηλεκτρολογο φιλο σου και αν δει οτι φταιει ο μηχανισμος του παραθυρου και θελεις γνησιο ελα απο εμας να στο παραγγειλουμε!!!

Αυτα μου ειπαν.. και οπως καταλαβατε αυριο αν δεν πετυχει το κολπο με το αλλο παραθυρο θα παω σε ενα ηλεκτρολογο τουλαχιστον να τσεκαρει τις ασφαλειες και να παρω μια τιμη για το παραθυρο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της γνώμης να το πας σε φαναρτζή να κατεβάσει ταμπλά και να δει το γρύλο , μπορεί να είναι και μαγκωμένος .

Καλή επιτυχία .

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τι εγινε και θα γελατε :D

Ξεκινησα προχθες το πρωι με το αμαξι μου μαζι με ενα φιλο διπλα μου να τελειωσω καποιες δουλειες που ειχα και μετα ειχα κανονισει να παω στον ηλεκτρολογο να δει το παραθυρο και την μπροστινη λαμπα για αλλαγη.

Απο συνηθειο να κατεβαζω το παραθυρο του οδηγου λιγο ετσι για να μπαινει φρεσκος αερας το πατησα και παλι λιγο πριν φτασω στον ηλεκτρολογο. Δεν κατεβηκε και μου λεει ο φιλος μου καθοταν στην θεση του συνοδηγου και ειδε οτι δεν κατεβενε, μου λεει ασε κατεβαζω το δικο μου που δουλευει :cry:

Ο.κ μεχρι εδω.

Παω στον ηλεκτρολογο. Βαζω το αμαξι μεσα στο συνεργειο, του εξηγω τι συμβαινει. Βαζει μπρος το αμαξι και παταει τον διακοπτη για να κανει τσεκ το παραθυρο του οδηγου και τι βλεπω?

Το παραθυρο κατεβηκε rocket.gif Το ξαναπαταει ανεβενε κανονικα rocket.gif

Μου λεει εισαι σιγουρος οτι δεν λειτουργουσε; Του λεω εχει 1 εβδομαδα που εχω φαει φρικη. Και καλα που ειχα και το φιλο μου διπλα αλλιως δεν θα με πιστευε ο ανθρωπος και με το δικιο του.

Τι να πω.

Αλλαξα μονο την μπροστινη λαμπα και εφυγα... ευχαριστωντας τον... πιθανον να χτυπησε στατικο ηλεκτρισμο ο ηλεκτρολογος τον διακοπτη μου tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειδε το μάστορα και σου λέει κάτσε να κόψουμε τον τσαμπουκά γιατί είναι άγριος και θα με πονέσει ! χαχαχαχαχχαχαχαχ

Το εχω πάθει κι εγώ αυτό με το μάστορα. Οχι με το παράθυρο αλλα με το μοτερ της ανακύκλωσης. Ολη μέρα μου σπαγε τα νευρα και μόλις πήγαινα στο συνεργείο ΚΙΧ ! Γ@μω το κερατο του ! Μεγάλο σπάσιμο !

Link to comment
Share on other sites

πωωωωωωωωωωωωωωωωω

το πιο σπαστικό πράγμα!!

να μη δουλεύει κάτι και μόλις πας να το δει ο μάστορας να είναι όλα οκ

:( :(

Α, και νομιζα μονο σε εμενα γινεται αυτο... :)

Link to comment
Share on other sites

Τα ωραια δεν κρατησαν για πολυ. Το παραθυρο σταματησε να κατεβενει παλι :D

Ευτυχως τουλαχιστον ειναι κλειστο.

Αυτό το πρόβλημα είναι μόνιμο σε ΄μένα,

αλλά το ξεπερνάω με το κοπάνημα που προανέφερα

και δεν χρειάστηκε ως τώρα να κάνω αλλαγή τους μηχανισμούς.

Αν ψάξεις και βρεις τίποτα σε καλή τιμή

γράψτο σε παρακαλώ εδώ, μήπως πάρω κι εγώ κανένα

(μια και ο Pacific δεν μας απαντάει)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το παραμελησα αρκετα το θεμα.. αλλα τωρα που εφτιαξε λιγο ο καιρος και το παραθυρο του οδηγου ειναι κλειστο τα εχω παρει.

Οποτε πηγα σε ενα ηλεκτρολογο να το κοιταξει, εβγαλε ολη τη ταπετσαρια απο τη πορτα το ελεγξε και μου ειπε οτι φταει το "ηλεκτρικο" μοτερ. Δεν μπορει να μου βρει αυτος ημιτασιον γιατι δεν κυκλοφορουν στην αγορα και μου προτεινετε σαν καλυτερη λυση να το παω στην αντιπροσωπεια.

Ετσι περασα απο εκει πριν λιγο και το μοτερ αυτο στοιχιζει 165¤ αρκετα τσουχτερη τιμη θα ελεγα.

Ευτυχως το εχει ετοιμοπαραδοτο και θα περασω την Δευτερα να το μου το βαλουν. Υπολογιζω και 30+ εργατικα.. οποτε ενα 200αρι¤ θα μας το φαει η VW.

Περαστικα μου ;)

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ρε παιδεσ ειχαι αυτο το προβλημμα.... ;)

εμενα παρουσιαζοταν μονο το χειμωνα στο παραθυρο του συνοδηγου.

μου ειπαν πωσ παγωσαν τα λαδια μεσα στο μηχανησμο :blush: και γιαυτο δεν αποκρινοταν.

οταν ζεστανε ο καιρος και τιποτα δεν αλλαξε ξηλωσα την ταπετσαρια της πορτας και αφου εφαγε κατι συγιρισμενες ;) το μοτερ δουλεβει μια χαρα!! music.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα ωραια δεν κρατησαν για πολυ. Το παραθυρο σταματησε να κατεβενει παλι ;)

Ευτυχως τουλαχιστον ειναι κλειστο.

Παντος εμενα που το εκανε αυτο το δικο μου, δεν εφταιγε ο γρυλος, αλλα ο διακοπτης παραθυρου.

Εκανε ακριβως το ιδιο. Μια δουλευε μια κολαγε.

Τον αλλαξαμε (στην εγγυηση) και ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti
Παλι καλα. Αλλου εχουν ¤300 ο ενας!!! :heart:

Το κολπο αυτο ειναι για να ξαναδουλεψει το παραθυρο? :heart:

Πήγα στην skoda σε ένα φίλο και μου βρήκε ιδιο γρύλο γερμανικό αλλά οχι απο kosmocar από αλλού....αποτέλεσμα; 160 ευρώπουλα & οι δυο..... :D

λες κ επαθε ψυξη το αμαξι απο τη μερια κ δε παει καλα ε?χεχε

new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Η αντικατασταση του ηλεκτρικου μοτερ εγινε. Το κοστολογιο 163,5¤ με την εκπτωση.

Οχι ρε συ δεν με ρώταγες να πήγαινες στην skoda κρίμα.......... :heart:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.