Jump to content
tmanolat

Καίει λάδια το Golf V 1400 Fsi?

Recommended Posts

:D - τα λαδια που σου βαζουν ειναι συνηθως φτηνα ημισυνθετικα του κοινου εμποριου σε αλλη συσκευασια (!) δεν ειναι δα κανενα εξωτικο λαδι γιατι η VW δεν παραγει λαδια ασχετα αν στο χρεωνουν βαπορισιο - μπορεις να μαθεις τι μαρκα ειναι και να αγορασεις για συμπληρωμα αλλα και μολις περασει η εγγυηση να βαζεις της αρεσκειας σου

εχει ανοιχτει ολοκληρο topic για λαδια στο forum ,ριξε μια ματια θα μαθεις αρκετα

Link to comment
Share on other sites

έχω και γω το ίδιο πρόβλημα. στείλαμε mail απο την karenta στη Vw και μας απάντησαν ότι πρέπει να μου αλλάξουν ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΜΒΟΛΩΝ ΚΑΙ ΤΣΙΜΟΥΧΑΚΙΑ ΒΑΛΒΙΔΩΝ δωρεάν γιατί είμαι στην εγγύηση. Να κάνω μία τόσο μεγάλη επισκευή ή να το αφήσω να καίει λίγο?? Μήπως γίνει χειρότερο???

Link to comment
Share on other sites

:lol: - απορω και που το σκεφτεσαι αφου εισαι μεσα στην εγγυηση ,αργοτερα θα χειροτερεψει και θα καιει σαν βαπορι - το κοστος μετα θα σου φανει βαρυ,ορμα οσο εισαι εντος οριου να το κανεις τζιτζιλονι (!)
Link to comment
Share on other sites

Copanta Δημιουργήθηκε στις Σήμερα, 13:42

έχω και γω το ίδιο πρόβλημα. στείλαμε mail απο την karenta στη Vw και μας απάντησαν ότι πρέπει να μου αλλάξουν ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΜΒΟΛΩΝ ΚΑΙ ΤΣΙΜΟΥΧΑΚΙΑ ΒΑΛΒΙΔΩΝ δωρεάν γιατί είμαι στην εγγύηση. Να κάνω μία τόσο μεγάλη επισκευή ή να το αφήσω να καίει λίγο?? Μήπως γίνει χειρότερο???

Καλα το σκεφτεσαι; Πηγαινε να κανεις την αντ/ση τωρα που εισαι στην εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

έχω και γω το ίδιο πρόβλημα. στείλαμε mail απο την karenta στη Vw και μας απάντησαν ότι πρέπει να μου αλλάξουν ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΜΒΟΛΩΝ ΚΑΙ ΤΣΙΜΟΥΧΑΚΙΑ ΒΑΛΒΙΔΩΝ δωρεάν γιατί είμαι στην εγγύηση. Να κάνω μία τόσο μεγάλη επισκευή ή να το αφήσω να καίει λίγο?? Μήπως γίνει χειρότερο???

και το σκεφτεσαι εμενα το polo 9n μοντ 2003 καιει 1 lt ανα 1500χλμ εχω αγανακτησει................

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανει κανεις αλλος την επισκευη αυτη να μας πει ποιο ηταν το αποτελεσμα?

Το προβλημα λυνεται νομιζω.Γιατι δεν το κανεις;Εχεις να χασεις κατι;

Link to comment
Share on other sites

1.Η ενδειξη max-min αντιστοιχεί σε 1λt λαδιού σε όλα τα παιδιά της μαμάς VAG

2.Ολα τα παιδάκια της μαμάς άλλο λιγότερο άλλο περισσότερο "καταναλώνουν" λάδι λόγω λειτουργίας FSI

3.Η Εγγυηση της μαμας δεν σε καλύπτει στο θεμα αυτό γιατι όπως σου ειπαν (τα ιδια λένε σε ολους) η μαμα στο εγχειριδι της γραφει για φυσιολογικη κατανάλωση έως και 1lt στα 1000χλμ.

4.Ακολουθείς τα εξής : αλλάζεις τυπο λαδιού ρευστότητα - ιξώδες 5w-30 στην επόμενη αλλαγή αν σου καιει ακόμη πας σε 10w-40 ή ακόμη και σε 15w-60

5.Ελπίζω να βοήθησα λίγο

:cry:

ΟΥΑΟΥ! 1 λιτ στα 1000 χλμ? Φίλε, όντως το λέει αυτό? ¶μα το λέει επίσημα η μαμα, χέστα. Πόσο πάει το λίτρο το συνθετικό??? Δηλαδή, αντισταθμίζεται αυτομάτως η θεωρητική οικονομία που σου προσφέρει το FSI από το γεγονός ότι πρέπει να βάζεις Super αμόλυβδη και από το λίτρο λαδιού κάθε 1000 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως για να ειμαι ελικρινης, της αδερφης μου το fsi το 1400 με τα 90 αλογα δεν εχει καψει ουτε μια σταγονα μεχρι στιγμη. Το εχει απο τον 02/2005 εχει κανει γυρω στις 60.000 χλμ, γιατι μενει εξω απο την Αθηνα και δουλευει στην Μεταμορφωση, και δοξασι ο θεος δεν της εχει παρουσιαστει το παραμικρο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι που θα πεσεις!! Παντως ειναι πολυ παραξενο αλλα μοτερ να καινε τον αγλεορα και αλλα τιποτα.

Εγω πιστευω οτι παιζει ρολο και ο οδηγος το στρωσιμο κτλ...δεν εξηγηται διαφορετικα.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι που θα πεσεις!! Παντως ειναι πολυ παραξενο αλλα μοτερ να καινε τον αγλεορα και αλλα τιποτα.

Εγω πιστευω οτι παιζει ρολο και ο οδηγος το στρωσιμο κτλ...δεν εξηγηται διαφορετικα.... :blush:

Ισως και το εργοστασιο κατασκευης

Link to comment
Share on other sites

Ειναι που θα πεσεις!! Παντως ειναι πολυ παραξενο αλλα μοτερ να καινε τον αγλεορα και αλλα τιποτα.

Εγω πιστευω οτι παιζει ρολο και ο οδηγος το στρωσιμο κτλ...δεν εξηγηται διαφορετικα.... :blush:

Οντως ετσι ειναι. Παντως το πολακι που ειχα πριν επινε τα αααααααααααααααντερα του. fire.giffire.giffire.gif Στανταρ συμπληρωμα στο μηνα επανω. new_grrrr.gifnew_grrrr.gif . Ελπιζω το tsi να μη μου αρχισει τα ιδια γιατι με το μυαλο που εχω και την τσαντιλα που θα με πιασει με βλεπω να το σουταρω. :wub::wub::whistling:

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΑΟΥ! 1 λιτ στα 1000 χλμ? Φίλε, όντως το λέει αυτό? ¶μα το λέει επίσημα η μαμα, χέστα. Πόσο πάει το λίτρο το συνθετικό??? Δηλαδή, αντισταθμίζεται αυτομάτως η θεωρητική οικονομία που σου προσφέρει το FSI από το γεγονός ότι πρέπει να βάζεις Super αμόλυβδη και από το λίτρο λαδιού κάθε 1000 χλμ.
ΧΑΧΑ! <_<

Λάβε υπ'όψιν ότι 1litre/1000km αντιστοιχεί σε μισό λίτρο/500χλμ.

Λάβε υπ'όψιν ότι με ένα ντεπόζιτο γεμάτο, διανύεις λίγο παραπάνω από 500χλμ.

...ΣΥΥΝΕΠΩΣ...

Θα μπορούσαμε να εφαρμόσουμε τη λύση που εφάρμοζαν οι παππούδες μας.

ΒΕΝΖΙΝΗ ΓΙΑ VESPA!!

Θυμάστε εκείνα τα τρομερά δοχεία που έκαναν μίξη βενζίνη με το λάδι???

ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΑ GOLFΑΚΙΑ ΜΑΣ!!! :cry::cry:

Πάντως - πέραν της πλάκας - εάν αντικαταστήσετε το λάδι της μαμάς VW με ένα long life παχύρευστο, η κατανάλωση λαδιού θα είναι πολύ μικρότερη.

Φιλική συμβουλή:

1.Συχνότατος έλεγχος της στάθμης του λαδιού

2.Απαραίτητα συμπλήρωμα με το ΙΔΙΟ λάδι όποτε χρειάζεται

3.Αλλαγή λαδιών κάθε 7500χλμ

Εγώ αυτό κάνω και (χτύπα ξύλο) δε μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως - πέραν της πλάκας - εάν αντικαταστήσετε το λάδι της μαμάς VW με ένα long life παχύρευστο, η κατανάλωση λαδιού θα είναι πολύ μικρότερη.

Πιο ειναι αυτο το παχυρευστο λαδι?? Για δωσε τυπο και προδιαγραφες για να ξερουμε και εμεις!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ -όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα- αντιμετώπισα πρόβλημα με την κατανάλωση λαδιού, έψαξα μέσω των μηχανικών που φροντίζουν την Golfω μου, να βρω μια λύση!

Τα τζιμάνια των εξουσιοδοτημένων συνεργείων αλλά και ο φίλτατος Δήμος που το προσέχει πιο πολύ και από εμένα τον ίδιο, αποφάσισαν να "παίξουν" με τα λάδια για να δουν ποιο είναι πιο καλό. Στο πείραμα δηλαδή το ψάξαμε.

Στην τελευταία αλλαγή που μου έκανε ο Δήμος, μου είπε τι είχε πριν και τι καινούρια μου έβαλε για να δοκιμάσουμε.

Τα καινούρια ήταν συνθετικά και -όπως ο ίδιος μου είπε- πιο παχύ το λάδι. (Σύμφωνα και με οδηγία της μαμάς VW)

Δεν θυμάμαι ακριβώς ποια ήταν. Νομίζω πως έχω ένα μπουκαλάκι στο πορτ παγκάζ.

Θα τσεκάρω χαρακτηριστικά και θα σας τα πω!

Η πράξη πάντως έδειξε ότι η κατάσταση έχει βελτιωθεί πολύ!

Στην αρχή, το λάδι το κατάπινε σε χρόνο dt.

Πλέον, πέφτει μεν η στάθμη, αλλά προλαβαίνω και βγάζω τα χιλιόμετρα μέχρι την αλλαγή ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

Το συχνό συμπλήρωμα πάντως (ανά 2000 χλμ για παράδειγμα) είναι ό,τι καλύτερο έχει να κάνει κανείς!

Link to comment
Share on other sites

Πιο ειναι αυτο το παχυρευστο λαδι?? Για δωσε τυπο και προδιαγραφες για να ξερουμε και εμεις!!
Πάντως αυτό με το καύσιμο της Vespaς δεν το σχολίασες... ;)

Δε σου άρεσε το αστείο μου?? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τον τυπο λαδιου για τον TSI εστειλα e-mail σε VW Γερμανιας, σε VW Ελλαδος (Kosmocar), σε Φιλοσιδη, παζαροπουλο,

Γρατσια, Αυτο Μαριν.

Η μεχρι τωρα απαντησεις με εχουν απογοητευσει. Οχι απο αυτα που γραφουν. Αλλα απο αυτα που δεν γραφουν. Πληρης ασαφεια. Με λιγα λογια μεχρι τωρα οι πιο πολλοι με εχουν γραψει στα @@ρια τους. Ειδικα η VW.de και η Kosmocar!!!

Η VW.de με παρεπεμψε λεει στον Γενικο Εισαγωγεα Ελλαδος!! Εχουν κουλαμαρα να απαντησουν. Φαινεται πως δεν ξερουν τι ασχετοσυνη πεφτει.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.....ΕΧΩ ΤΣΙΤΩΣΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ....

Οταν θα μου απαντησουν ολοι θα ποσταρω τα e-mail για να βγαλετε συμπερασμα.

Υ.Γ.

Φιλαρακι μου εστειλε e-mail στην Peugeot Γαλλιας σχετικα με τα λαδια και την απομενη του απαντησαν λεπτομερεστατα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τον τυπο λαδιου για τον TSI εστειλα e-mail σε VW Γερμανιας, σε VW Ελλαδος (Kosmocar), σε Φιλοσιδη, παζαροπουλο,

Γρατσια, Αυτο Μαριν.

Η μεχρι τωρα απαντησεις με εχουν απογοητευσει. Οχι απο αυτα που γραφουν. Αλλα απο αυτα που δεν γραφουν. Πληρης ασαφεια. Με λιγα λογια μεχρι τωρα οι πιο πολλοι με εχουν γραψει στα @@ρια τους. Ειδικα η VW.de και η Kosmocar!!!

Η VW.de με παρεπεμψε λεει στον Γενικο Εισαγωγεα Ελλαδος!! Εχουν κουλαμαρα να απαντησουν. Φαινεται πως δεν ξερουν τι ασχετοσυνη πεφτει.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.....ΕΧΩ ΤΣΙΤΩΣΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ....

Οταν θα μου απαντησουν ολοι θα ποσταρω τα e-mail για να βγαλετε συμπερασμα.

Υ.Γ.

Φιλαρακι μου εστειλε e-mail στην Peugeot Γαλλιας σχετικα με τα λαδια και την απομενη του απαντησαν λεπτομερεστατα!!!

Δεν ποσταρεις τις μεχρι τωρα απαντησεις διοτι αν περιμενεις τους αλλους πιθανον να μη στειλουν ποτε :D

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικο μου e-mail ηταν το εξης :

Ειμαι κατοχος ενος Volkswagen Golf TSI (140 hp). Σε λίγο καιρο πρόκειται να κανω την πρώτη αλλαγη λαδιων και θα ήθελα την γνώμη σας σχετικα με τις προδιαγραφες που αυτα πρεπει να έχουν.

Στο εγχειριδιο με τις τεχνικες προδιαγραφες αναγραφεται οτι τα λαδια πρεπει να εχουν προδιαγραφες VW 504.00 ή 507.00. Τις παραπανω προδιαγραφες τις εχω βρει μονο σε λαδια τυπου 5W-30.

Ρωταω τα εξης :

1) Εαν χρησιμοποιησω λαδια τυπου 10W-40 (με προδιαγραφές VW 500.00 & 507.00) ξεφευγω απο τις προδιαγραφες της εταιριας??

2) Υπαρχει περιπτωση να προκληθει καποιο προβλημα απο κακη λιπανση π.χ. στην τουρμπινα ή σε καποιο αλλο μηχανικο μερος του κινητηρα??

Θα σας παρακαλουσα να μου απαντησεται γιατι οπως καταλαβαινεται εχω μπερδευτει με τις προδιαγραφες (VW 500.00, 504.00, 507.00 κ.τ.λ.) και τις διαφορες γνωμες - αποψεις που ακουω.

Και τωρα οι απαντησεις

Απο VW.de

Dear Customer,

Thank you for contacting us.

Please understand that we are unable to attend to all our customers from our headquarters in Wolfsburg, but count on the

competence of our world-wide network.

Consequently, we have forwarded your correspondence to our importer, asking them to look into this matter and get in touch with

you directly. Please await further contact from them.

Thank you for your understanding.

Απο Kosmocar

Σχετικά με το ερώτημά σας ,ανάλογα με τι τύπο Service ακολουθείτε θα πρέπει να ακολουθήσετε την αντίστοιχη προδιαγραφή λαδιού όπως φαίνεται παρακάτω :

Α. Μεταβλητά διαστήματα service long life το πολύ για 2 χρόνια ή το πολύ για 30.000 km (ότι προηγηθεί πρώτο) (Υπάρχει χαρακτηριστική ένδειξη ειδοποίησης από το καντράν ) με χρήση λαδιού με προδιαγραφή VW 504 00, VW 503,00

Β. Σταθερά διαστήματα Service το πολύ 1 χρόνο ή 15000 Km (ότι προηγηθεί πρώτο) (Υπάρχει χαρακτηριστική ένδειξη ειδοποίησης από το καντράν ) με χρήση λαδιού με προδιαγραφή VW 502 00 .

Απο Γρατσια

Εμείς προτείνουμε την χρήση του συνθετικού λιπαντικού 5W-30 και την αντικατάστασή του καθώς και του φίλτρου λαδιού κάθε 15,000 χλμ ή κάθε έτος.

Αναφορικά με την χρήση του ημισυνθετικού λιπαντικού 10W-40 (VW 505 00)δεν θα το συνιστούσαμε για τον συγκεκριμένο κινητήρα, αλλά εαν χρησιμοποιηθεί να αντικαθιστάται κάθε 7,500 χλμ.

Αναφορικά με την ζημιά στον κινητήρα ή σε άλλα μέρη λόγω ελλειπούς λίπανσης, εαν χρησιμοποιηθεί κάποιο ποιοτικό λιπαντικό 10W-40 και σε συνδιασμό με τα σωστά διαστήματα αντικατάστασής του δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Θα πρέπει πάντως να γνωρίζετε ότι ο αισθητήρας στο κάρτερ μετράει εκτός απο την ποσότητα και την ποιότητα του λιπαντικού και ανάβει κόκκινη ένδειξη όταν χρειάζεται αντικατάσταση το λιπαντικό.

Μην ξεχνάτε ότι εαν χρησιμοποιηθεί λιπαντικό 10W-40 καλό είναι να αντικατασταθεί στα 7,500 χλμ ανεξαρτήτως της ένδειξης του αισθητήρα λαδιού.

Aπο Παζαροπουλο

ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΑΔΙΩΝ ΜΟΝΟ ΜΕ 5W -30

Η VW.de με συνδεσε με Καιρο...

Η Kosmocar στο 1ο ερωτημα μου λεει αυτο που γραφει το manual και στο 2ο δεν απαντα καθολου.

Ο Γρατσιας θεωρω οτι με καλυψε σε μεγαλο ποσοστο...

Ο Παζαροπουλος να μην σχολιασω την απαντηση γιατι το Warn θα βαρεσει κοκκινο...

Τα σχολια δικα σας....

Αναμενω απαντηση απο φιλοσιδη...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να πας στην δοκιμασμενη λυση του 5w30 που ειναι λεπτο και καλο λαδακι και σιγουρα καλυτερης ποιοτητας απο το 10w40.Απο μαρκα η Vw προτεινει castrol αλλα το mobil 1 αναφερεται ως το κορυφαιο.Και τα δυο σε 5w30.Οποτε συνιστω να μην ψαχνεσαι για αλλο τυπο λαδιου παρα μονο για την μαρκα που θα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω απαντηση απο αντιπροσωπεια λαδιων που εστελα το e-mail που εχω ποσταρει παραπανω.

Αγαπητέ κύριε...................

Ευχαριστούμε για την ερώτησή σας και την προτίμηση στα λιπαντικά μας.

Καταλαβαίνουμε τη σύγχυση που δημιουργεί η μεγάλη ποικιλία λιπαντικών κινητήρων, με τις τόσες διαφορετικές προδιαγραφές. Ο κανόνας όμως είναι απλός.

Για να επιλέξετε το καταλληλότερο λιπαντικό κινητήρα (ανεξαρτήτως μάρκας), σύμφωνα με τις απαιτήσεις του κατασκευαστή του αυτοκινήτου, πρέπει να εξετάσετε εάν αυτό πληροί:

1. τη συνιστώμενη ρευστότητα κατά SAE, που για το μοντέλο σας είναι SAE 5W-30

2. το απαιτούμενο επίπεδο ποιότητας, όπως αυτό καθορίζεται από:

α) τις συνιστώμενες διεθνείς γενικές προδιαγραφές (ACEA, API), και

β) τις απαιτούμενες εγκρίσεις βάσει των προδιαγραφών του κατασκευαστή, που για το μοντέλο σας είναι VW 504 00 (βενζίνη) και 507 00 (πετρέλαιο)

Η ......... συνεργάζεται με την VW στην ανάπτυξη των προϊόντων και στο πρώτο γέμισμα των αυτοκινήτων όταν φεύγουν από το εργοστάσιο και (κυρίως αυτό σας ενδιαφέρει) έχει την έγκριση της προδιαγραφής VW 504 00 / 507 00 από την VW για το προϊόν.......................LONGLIFE III SAE 5W-30 (εδω εχει γραφτει το λαδι που προτινει η εν'λογω εταιρια)

Αυτό (και μόνο) είναι και το προϊόν μας που σας συστήνουμε να χρησιμοποιήσετε.

Τα λάδια τύπου 10W-40 συστήνονταν για κινητήρες της VW της περασμένης δεκαετίας. Δεν ξέρουμε τι μπορεί να συμβεί από τη χρήση μη συστηνόμενου λιπαντικού, αλλά είναι βέβαιο ότι για κάθε άλλη επιλογή σας εκτός από τη συστηνόμενη, δε θα φέρει ευθύνη ούτε η .......... ούτε η VW.

Με εκτίμηση.

Υ.Γ.

Οπου υπαρχει κενο με τελειες (.........) ειναι η μαρκα του λιπαντικου που για διαφημηστικους λογους δεν θελω να αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

Ο Φιλοσίδης σου απάντησε?

Η εντύπωση που δημιουργείται είναι ότι η "εταιρεία" έδωσε τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ο Φιλοσίδης σου απάντησε?

Η εντύπωση που δημιουργείται είναι ότι η "εταιρεία" έδωσε τη λύση.

Απαντησαν ολοι εκτος απο αυτον....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.