Jump to content
tmanolat

Καίει λάδια το Golf V 1400 Fsi?

Recommended Posts

Αρκετούς μήνες αργότερα...

Να σας πω την αλήθεια, το αυτοκίνητο ΚΑΙΕΙ (ή καταναλώνει κατά την VW) λάδια -- υπολογίστε ότι συμπληρώνω 1lt τον χρόνο κατά μέσο όρο, με συντηρητική χρήση (15000km/year).

Κατά τα άλλα, δεν έχω παράπονο απο το αυτοκίνητο....

Link to comment
Share on other sites

Αρκετούς μήνες αργότερα...

Να σας πω την αλήθεια, το αυτοκίνητο ΚΑΙΕΙ (ή καταναλώνει κατά την VW) λάδια -- υπολογίστε ότι συμπληρώνω 1lt τον χρόνο κατά μέσο όρο, με συντηρητική χρήση (15000km/year).

Κατά τα άλλα, δεν έχω παράπονο απο το αυτοκίνητο....

για τα 1.4 fsi ειναι φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

  Να πω και εγω την εμπειρια μου μετα απο χρηση 110.000 χμ με vw v 1400 fsi(αγορα 2006).

Απο το πρωτο service και μεχρι τα 80000 χμ εβαζα λαδι 5-40 ενω στα δυο τελευταια 10-40, με ολα τα service να εχουν γινει σε επισημους αντιπροσωπους.Η αλλαγη λαδιων γινοταν καθε χρονο(περιπου 15000 χμ) και ο κινητηρας σταθερα εκαιγε περιπου 1 lit λαδιου  μεταξυ καθε αλλαγης.Στις δυο τελευταιες αλλαγες με τα 10-40 εχω την εντυπωση οτι ειχα περιπου 0,8 lit/100 km λιγοτερη καταναλωση βενζινης.Λογικα δεν υπαρχει συσχετιση αλλα απλα το αναφερω.

 Γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο αν και μου εβγαλε αρκετα προβληματα (αλλαγη συστηματος κλιματισμου και πολλαπλασιαστων φετος και ενος αισθητηρα καυσιμου? ή κατι τετοιο προ 3ετιας περιπου)

Link to comment
Share on other sites

πλακα κανεις εκαιγε 1 λιτρο ανα 15000κμ??? αυτο ειναι καταναλωση λαδιου και ειναι φυσιολογικο, αφυσικο ειναι να καιει 1 λιτρο στα 2-4000κμ........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πλακα κανεις εκαιγε 1 λιτρο ανα 15000κμ??? αυτο ειναι καταναλωση λαδιου και ειναι φυσιολογικο, αφυσικο ειναι να καιει 1 λιτρο στα 2-4000κμ........

Απλα ανεφερα την εμπειρια μου και εγω,δεν ειπα οτι θεωρω προβλημα αυτη την καταναλωση λαδιου :)

Εκανα service σημερα και ξαναεβαλα τελικα 5-40..

Καλο χειμωνα να εχουμε χωρις προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

ARAL 5W30 LONGLIFE III και τέλος.Σε golf 5 1,4fsi.Είχα δοκιμάσει 10-40 αλλα τίποτα.Με το που έβαλα τα ARAL Έxω κάνει ως τώρα  3.000ΚΜ και δεν λείπει σχεδόν τίποτα.Βέβαια δεν υπάρχει μοτέρ σήμερα που να μην καίει λάδι ακόμα και mercedes-BMW.Μπορεί στην επόμενη αλλαγή να βάλω το 0-30.Πάντως μην αλλάζετε το ιξώδες συχνά γιατι έχω διαβάσει οτι το μοτέρ αν έστρωσε με λεπτά λάδια,όσο χοντρό και να βάλεις(ακόμα και βαλβολίνη 75-90) δεν πρόκειται να αλλάξει κατι γιατί άλλες ανοχές με λεπτό και αλλες με χοντρό.Το αμάξι μου είχε τα πρώτα 30.000κμ τα 0-30 αλλά μετά μου λέγαν αφού σου καίει βάλε 10-40 κλπ κλπ.Επίσης η θεωρία των μοτέρ fsi λέει οτι επειδη οι βαλβίδες εισαγωγής δεν βρέχονται με βενζίνη(που παίζει τον ρόλο του λιπαντικού) χρειάζονται λαδι οπότε καλώς ''τσιμπάει'' το μοτέρ λαδάκι.

 

προτεινόμενα λάδια λόγω πείρας περίπου 400.000κμ με διάφορα αμάξια:

 

1)liqui moly 5-30

2)motul 300V 5-30

3)aral 5-30 longlife III

4)castrol edge 5-30

5)castrol magnatec 5-30

6)mobil 1 5-30

7)eneos 5-30 χρυσαφί

8)shell 5-30 μπλέ μπουκάλι

9)elf 5-30

10).........................

 

παρθένο ελαιόλαδο καλαμάτας......χαχαχαχα ας πούμε και ένα στείο! :clapping::nea:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως το v 1.4 fsi με 137000κμ καιει περιπου 350 ml/10000km νομιζω απολυτως φυσιολογικο...ελπιζω να συνεχισει ετσι

Μια χαρα ειναι.ου να δεις και μερικα αλλα τι λαδακι ρουφανε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.