Jump to content
Guest Speedster

Αφαίρεση γρατσουνιάς

Recommended Posts

Guest Speedster

1) Αν η γρατσουνιά είναι επιφανειακή, μπορείς να την αφαιρέσεις-εξωραΐσεις είτε με στιλβωτική-γυαλιστική αλοιφή, ή με κερί ή τέλος αν είσαι πολύ μερακλής με τις δύο αλοιφές 3M (Finnese it, λευκή, που βγάζει γρατσουνιές & την κίτρινη για γυάλισμα, από είδη λαμαρινάδων, είναι όμως αρκετά ακριβές 30-40 euro το σετ αλλά τεράστια ποσότητα καθότι επαγγελματικές).

Η μέθοδος αυτή είναι πολύ αποτελεσματική-θεαματική όταν έχει μείνει χρώμα από άλλο αυτοκίνητο στο δικό σου χρώμα. Αποκαθιστά πλήρως κάθε βλάβη που γίνεται στο βερνίκι των μεταλλικών χρωμάτων.

2) Αν η γρατσουνιά είναι βαθιά αλλά δεν έχει φτάσει λαμαρίνα, πλαστικό ή αστάρι, αφού καθαρίσεις καλά την περιοχή από ξένα σώματα και ξένα χρώματα, με κάποια από τις παραπάνω προτεινόμενες λύσεις στο 1), ξεπλένεις καλά με νερό ή και με Nitro (το προμηθεύεσαι από είδη λαμαρινάδων) και βάφεις ελαφρά με το βερνίκι από το ειδικό σετάκι που μπορείς να προμηθευτείς από την αντιπροσωπεία για το χρώμα του αυτοκινήτου σου.

3) Αν η γρατσουνιά είναι πολύ βαθιά και έχει φτάσει σε λαμαρίνα, πλαστικό ή αστάρι τότε ακολουθείς την διαδικασία 2) με τη διαφορά ότι πρώτα βάφεις με το χρώμα του αυτοκινήτου σου και στη συνέχεια με το βερνίκι. Πολύ προσοχή στο βερνίκι γιατί είναι παχύρευστο και θέλει πολύ λεπτό στρώμα.

Θα πρέπει να σημειώσω ότι μπορείς να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα (ειδικά στα σκούρα χρώματα) σε πολύ μικρά σημαδάκια με ανεξίτηλους μαρκαδόρους. Ειδικά στο μαύρο μου αυτοκίνητο καλύπτουν πολύ καλά τα λευκά σημαδάκια (αστάρι).

Τέλος, για γρατσουνιές σε πλαστικά άβαφα κομμάτια προτείνω καθάρισμα και γυάλισμα με ArmorAll για να λειάνεις και να εξωραΐσεις την κατάσταση.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται ομως αν ο απροσεκτος γειτονας βαφοντας το σπιτι του εβαψε και το passat-ακι μου? B):blink:

σοβαρα τωρα,εχει μικρες κουκιδουλες χρωματος που αν πλησιασεις φαινονται.

καμια ιδεα???

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

:heart:

τι γινεται ομως αν ο απροσεκτος γειτονας βαφοντας το σπιτι του εβαψε και το passat-ακι μου? :baby::blink:

σοβαρα τωρα,εχει μικρες κουκιδουλες χρωματος που αν πλησιασεις φαινονται.

καμια ιδεα???

ευχαριστω.

:blink: Αν είναι ασβέστης, καλό πλύσιμο με πολύ νερό, για να μαλακώσει.

Έντονο τρίψιμο με το σφουγγάρι. Πέρασμα με πιεστικό λογικά βοηθάει.

Αν έχει μεγάλα στίγματα αφήνεις επάνω τους βρεμένο βαμβάκι για αρκετή ώρα για να μουλιάσουν. Αν είσαι τυχερός θα φύγουν σε 1-2 πλυσίματα.

Αν πρόκειται για μπογιά τα πράγματα δυσκολεύουν. dead.gif

Προτείνω:

Α)Σε καθαρό αυτοκίνητο πέρνα ένα χέρι με Nitro μόνο στο χρώμα του αυτοκινήτου σου, όπου έχει στίγματα. Όχι σε πλαστικά και χρώμια με το Nitro. Χρησιμοποίησε ένα πανί για να τρίψεις το Nitro. :heart: Προσοχή. Αν κάποιο κομμάτι της λαμαρίνας σου έχει βαφεί τους τελευταίους 1-2 μήνες θα ήταν καλύτερα να μην έρθει σε επαφή με το Nitro. Το Nitro θα το ζητήσεις σε κατάστημα με υλικά για λαμαρινάδικα ή σε λαμαρινά αυτοκινήτων. Με το Nitro θα αφαιρέσεις ή και θα αποδυναμώσεις την μπογιά για να αφαιρεθεί καλύτερα στα επόμενα βήματα. (Ακόμα και αν αφαιρέσεις τα στίγματα μόνο με το Nitro, το βήμα Β) είναι απαραίτητο). :blink:

Β) Στη συνέχεια πλένεις με πολύ νερό και σαμπουάν το αυτοκίνητο. Χρήση πιεστικού βοηθάει. Τρίβεις καλά με σφουγγάρι και στεγνώνεις καλά με πανί σαμουά. :o

Γ)Εδώ ανάλογα με τη διάθεση σου και τα χρήματα που διαθέτεις είτε περνάς απλά μία αλοιφή για κέρωμα ή παίρνεις το σετάκι της 3Μ με τις κρέμες Finnese it (λευκή) και τη Γυαλιστική (κίτρινη). Πρώτα περνάς ένα χέρι όλο το χρώμα σου με την λευκή αλοιφή με γερό τρίψιμο και στη συνέχει κερώνεις-γυαλίζεις με την κίτρινη. Θα χρειαστείς αρκετά καθαρά πανιά!!! :heart:

Είναι πολύ πιθανό να μην φύγουν όλα με την πρώτη φορά. knife.gif

Στην χειρότερη περίπτωση θα κάνεις το αυτοκίνητο σου τόσο καθαρό και γυαλιστερό που δεν θα προσέξει κανείς τα στίγματα!!! B)

Σε μία περίπτωση, το αυτοκίνητο μιας φίλης μου είχε τόσο μεγάλα στίγματα που χρησιμοποίησα τροχό χειρός Dremel με ειδικό πάνινο εξάρτημα τριψίματος και αλοιφή 3Μ αλλά δεν το προτείνω αν δεν υπάρχει εμπειρία. Μπορεί να κάνεις και ζημιά έτσι.

Επίσης μπορείς να το πάς σε κάποιο εξειδικευμένο συνεργείο που κάνει ανανέωση χρώματος με αλοιφές 3Μ αλλά σίγουρα δεν θα σου κάνουν το βήμα Α) και απλά θα χρησιμοποιήσουν μηχάνημα (τροχό) για τις αλοιφές. Τα λεφτά πρέπει να βγαίνουν περίπου τα ίδια απλά αν το κάνεις μόνος θα σου μείνουν τα υλικά (οι αλοιφές είναι σε μεγάλες ποσότητες, επαγγελματικές). :thumbsup:

Ελπίζω να βοήθησα. Καλή αποκατάσταση… B)

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται ομως αν ο απροσεκτος γειτονας βαφοντας το σπιτι του εβαψε και το passat-ακι μου? <_<^_^

σοβαρα τωρα,εχει μικρες κουκιδουλες χρωματος που αν πλησιασεις φαινονται.

καμια ιδεα???

ευχαριστω.

1 λύση. Το πάς στον φαναρτζή να στο φτιάξει και μετά πάς στο γείτονα με το λογαριασμό στο ένα χέρι και στο άλλο ενα λοστο. Εαν διαλέξει την κουρτίνα Α έχει καλώς. Αν όχι του κάνεις και εσύ μια βελτιωση στο χρώμα σε κάτι πιο φλογερό όπως το κόκκινο το μαύρο και το μπλε !

χαχαχαχαχαχαχααχ

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται ομως αν ο απροσεκτος γειτονας βαφοντας το σπιτι του εβαψε και το passat-ακι μου? :thumbsup::D

σοβαρα τωρα,εχει μικρες κουκιδουλες χρωματος που αν πλησιασεις φαινονται.

καμια ιδεα???

ευχαριστω.

Μπορεις επισης να χρησιμοποιησεις και κατι ακομα που δεν αναφερθηκε ... υγρο φρενων και βαμβακι. αααααα και πολυ μα πολυ τριψιμο. Δεν το πιστευα αλλα σημερα που για μια ωρα ετριβα ενα φορτηγο το οποιο ειχε χρωμα (κιτρινο) απο εναν δυσμιρο διπλανο τοιχο και γρατσουνιες απο καθρεφτες εγινε αγνοριστο!!!!! αλλα μετα ειχα κραμπες στα δαχτυλα απο το πολυυυυυυ τριψιμο..... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Μπορεις επισης να χρησιμοποιησεις και κατι ακομα που δεν αναφερθηκε ... υγρο φρενων και βαμβακι. αααααα και πολυ μα πολυ τριψιμο. Δεν το πιστευα αλλα σημερα που για μια ωρα ετριβα ενα φορτηγο το οποιο ειχε χρωμα (κιτρινο) απο εναν δυσμιρο διπλανο τοιχο και γρατσουνιες απο καθρεφτες εγινε αγνοριστο!!!!! αλλα μετα ειχα κραμπες στα δαχτυλα απο το πολυυυυυυ τριψιμο..... tongue.gif

Υγρό φρένων??? Είσαι σίγουρος???

Φιλαράκο μου, αυτό είναι διαβρωτικό!!!

Πιθανότατα να κάνει ζημιά στο χρώμα σου, ειδικά αν δεν το ξεπλύνεις μετά!!!

Εφόσον υπάρχουν δοκιμασμένες εναλλακτικές (Nitro, 3M, κερί) γιατί να ρισκάρεις???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Εγω θελω να κανω 2 ερωτησουλες .

1) Η προηγουμενη που ειχε το αμαξι :mellow: εχει αφησει γρατζουνιες στην μεσα πλευρα του χερουλιου της πορτας του οδηγου με το δακτυληδι της. Μιλαμε για πληθος ελαφριων γρατζουνιων. Τον αυγουστο τις περασα με την 3Μ finesse it του αδερφου μου αλλα μετα απο μερικα πλυσιματα σηγγεκριμενα 3 να σου παλι οι γρατζουνιες...... Τι να κανω ?? να το ξαναπερασω ????? η εκανα καμια μλκια ??? μηπος ηθελε πολυ τριψημο ??????? δεν το περασα με αλλη. μονο την λευκη.

2) Στον θολο απο την μερια του οδηγου εχει φυγει καπου στο 15Χ15 το βερνικι και φαινεται το ματ χρωμα. Δεν εχει γρατζουνιες απλα εχει φυγει το βερνικι και απ'οτι φαινεται αν το αφησω ετσι με τα πλυσιματα θα φυγει και το υπολοιπο.... μιας και στις γωνιουλες αμα βαλεις νυχι μπορεις να διωξεις και αλλο φυλο απο βερνικι. Τι να κανω ??? Ενας φιλος μου μου ειπε υαλοχαρτο νερου ωστε να λειανει και μετα σπρευ με βερνικι απαλα. Θα δω αποτελεσμα???

Αυτα. σορρυ για το πριξιμο. :mellow:

Με εκτιμηση, Θανος tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Καλησπερα και απο μενα. Εγω θελω να κανω 2 ερωτησουλες .

1) Η προηγουμενη που ειχε το αμαξι :ninja: εχει αφησει γρατζουνιες στην μεσα πλευρα του χερουλιου της πορτας του οδηγου με το δακτυληδι της. Μιλαμε για πληθος ελαφριων γρατζουνιων. Τον αυγουστο τις περασα με την 3Μ finesse it του αδερφου μου αλλα μετα απο μερικα πλυσιματα σηγγεκριμενα 3 να σου παλι οι γρατζουνιες...... Τι να κανω ?? να το ξαναπερασω ????? η εκανα καμια μλκια ??? μηπος ηθελε πολυ τριψημο ??????? δεν το περασα με αλλη. μονο την λευκη.

2) Στον θολο απο την μερια του οδηγου εχει φυγει καπου στο 15Χ15 το βερνικι και φαινεται το ματ χρωμα. Δεν εχει γρατζουνιες απλα εχει φυγει το βερνικι και απ'οτι φαινεται αν το αφησω ετσι με τα πλυσιματα θα φυγει και το υπολοιπο.... μιας και στις γωνιουλες αμα βαλεις νυχι μπορεις να διωξεις και αλλο φυλο απο βερνικι. Τι να κανω ??? Ενας φιλος μου μου ειπε υαλοχαρτο νερου ωστε να λειανει και μετα σπρευ με βερνικι απαλα. Θα δω αποτελεσμα???

Αυτα. σορρυ για το πριξιμο. :ninja:

Με εκτιμηση, Θανος tongue.gif

Αγαπητέ Θάνο

1) Δυστυχώς σε τέτοια χωνευτά χερούλια πάντα γίνονται γρατσουνιές, ακόμα και αν δεν φοράς δαχτυλίδια. Η λύση που δοκίμασες είναι σωστή με την Finesse it! Για να αποτρέψεις/παρατείνεις την επανεμφάνιση, χρησιμοποίησε στο τέλος κερί ή κρέμα γυαλίσματος.

2) Σε ότι αφορά το φτερό, προσωπικά θα πήγαινα σε επαγγελματία. Αν πιστεύεις ότι δεν αξίζει τον κόπο και το κόστος, και η λύση με το βερνίκι με spray σε ικανοποιεί, απλά πρόσεξε τα παρακάτω!

Πρέπει να μασκάρεις καλά όλο το υπόλοιπο αυτοκίνητο.

Πρέπει να προετοιμάσεις πολύ καλά την επιφάνεια προς βάψιμο, πλύσιμο, στέγνωμα, προετοιμασία με διαλυτικό και αφού στεγνώσει καλά βάψιμο.

Πρέπει να διαβάσει πολύ καλά τις οδηγίες του spray πριν τη χρήση.

Κάνε μία δοκιμή στο αμάξι του γείτονα πρώτα (Πλάκα κάνω!!! Σε καμιά λαμαρίνα ή ότι βρεις τέλος πάντων. new_lol.gif )

Προσπάθησε να μην βάψεις και τα αυτοκίνητα των γειτόνων!!! rocket.gif

Παρόλα αυτά, το βρίσκω πολύ δύσκολο να έχεις ένα ομαλό αποτέλεσμα και το σίγουρο είναι ότι πολύ δύσκολα θα αποφύγεις το σκαλοπατάκι στα όρια των 2 επιφανειών.

Anyway, εύχομαι καλή τύχη :thumbsup: στην επισκευή σου και… μην σκοτίζεσαι…

They call me “The Mailman” because I deliver!!! B)

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Θάνο

1) Δυστυχώς σε τέτοια χωνευτά χερούλια πάντα γίνονται γρατσουνιές, ακόμα και αν δεν φοράς δαχτυλίδια. Η λύση που δοκίμασες είναι σωστή με την Finesse it! Για να αποτρέψεις/παρατείνεις την επανεμφάνιση, χρησιμοποίησε στο τέλος κερί ή κρέμα γυαλίσματος.

2) Σε ότι αφορά το φτερό, προσωπικά θα πήγαινα σε επαγγελματία. Αν πιστεύεις ότι δεν αξίζει τον κόπο και το κόστος, και η λύση με το βερνίκι με spray σε ικανοποιεί, απλά πρόσεξε τα παρακάτω!

Πρέπει να μασκάρεις καλά όλο το υπόλοιπο αυτοκίνητο.

Πρέπει να προετοιμάσεις πολύ καλά την επιφάνεια προς βάψιμο, πλύσιμο, στέγνωμα, προετοιμασία με διαλυτικό και αφού στεγνώσει καλά βάψιμο.

Πρέπει να διαβάσει πολύ καλά τις οδηγίες του spray πριν τη χρήση.

Κάνε μία δοκιμή στο αμάξι του γείτονα πρώτα (Πλάκα κάνω!!! Σε καμιά λαμαρίνα ή ότι βρεις τέλος πάντων. new_lol.gif )

Προσπάθησε να μην βάψεις και τα αυτοκίνητα των γειτόνων!!! rocket.gif

Παρόλα αυτά, το βρίσκω πολύ δύσκολο να έχεις ένα ομαλό αποτέλεσμα και το σίγουρο είναι ότι πολύ δύσκολα θα αποφύγεις το σκαλοπατάκι στα όρια των 2 επιφανειών.

Anyway, εύχομαι καλή τύχη :ninja: στην επισκευή σου και… μην σκοτίζεσαι…

They call me “The Mailman” because I deliver!!! :ninja:

Φιλε μου ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες !!! Θα ξαναδοκιμασω με την 3Μ η οποια οντος οπως ειπες κανει καλη δουλεια. Οσο για το βερνικι ειμαι λιγο δυστακτικος να το προσπαθησω μονος. Η δοκιμη βεβαια σε εναν compressor ενος γειτονα μου ακουγεται ιδανικη new_lol.gif

αλλα ασε γιατι αμα επιστρεψει απο το γυμναστηριο που παει και δει ετσι το αμαξι στο τελος θα το φαω εγω το βερνικι new_lol.gifnew_lol.gif . Θα κανω την δοκιμη παντος να το παω σε εναν επαγγελματια να το κοιταξει. Ελπιζω να μην ειναι φαρμακι η τιμη αφου δεν ειναι και μεγαλο το κοματι επιδιωρθωσης.

Με εκτιμηση, Θανος! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες!!! ^_^

επισης θελω να ευχαριστησω και το γειτονα για τις ευχαριστες ωρες τριψιματος και γυμναστικης που θα μου προσφερει!!!

δεκτες γινονται και ιδεες για το πως θα του εκφρασω την ευγνωμοσυνη μου... rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Υγρό φρένων??? Είσαι σίγουρος???

Φιλαράκο μου, αυτό είναι διαβρωτικό!!!

Πιθανότατα να κάνει ζημιά στο χρώμα σου, ειδικά αν δεν το ξεπλύνεις μετά!!!

Εφόσον υπάρχουν δοκιμασμένες εναλλακτικές (Nitro, 3M, κερί) γιατί να ρισκάρεις???

Φυσικα και μετα το ξεπλυνα παρα πολυ καλα. Και ειμαι 100 % σιγουρος για το αποτελεσμα. Την συμβουλη μου την ειχε δωσει εναν καλος φαναρτζης. Τωρα για τα χερια και αυτα εφαγαν γερο πλυσιμο μετα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες!!! :rolleyes:

επισης θελω να ευχαριστησω και το γειτονα για τις ευχαριστες ωρες τριψιματος και γυμναστικης που θα μου προσφερει!!!

δεκτες γινονται και ιδεες για το πως θα του εκφρασω την ευγνωμοσυνη μου... rocket.gif

Αν έχεις παιδιά τα πράγματα είναι πολύ εύκολα και δεν θα σου πει και κανένας τίποτα!!!!΄

Δώσε τους μια μπάλα του μπάσκετ και βάλ'τα να παίξουν ποδόσφαιρο δίπλα στο αμάξι του γείτονα!!!!!! Το αποτέλεσμα θα σε ικανοποιήσει πλύρως!!!!

Αν πάλι δεν έχεις παιδιά μάζεψε ότι πιτσιρίκι υπάρχει στην γειτονιά και φορτοσέτα με σρπέι διαφόρων χρωμμάτων κατά προτήμηση ζωηρά!!! και αστα να εκφραστουν εικαστηκά στο αμάξι του γείτονα!!!!

υγ το δικό σου αμάξι καλού κακού πάρκαρέ το στο πιο πάνω στενό και στις δύο περιπτώσεις

ποτέ δεν μπορείς να είσαι σύγουροσ με τα παιδιά!!!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μπορεις να κανεις και το αλλο. Γεμισε 2- 3 νεροπιστολα με υγρο flash μπαταριας και δωστα στα παιδια οπως ο drspeed και πες τους να πανε να πλυνουν το αμαξι του γειτωνα. Σε 2 ωριτσες μετα το πλυσιμο οχι μονο θα αστραφτει .......!!!! θα εχει παρει και αλλο χρωμα.... συνηθως αλλοι πληρωνουν για περλα ...... εσυ την προσφερεις και τσαμπα new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

(μην το επιχειρησετε σπιτι)

new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif Θανος .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να συμπληρωσω για το θεμα με τις γρατζουνιες πωσ ενας επιπλεον τροπος για να τις εξαφανισεις(εξερουνται αυτες που εχουν φαει το ασταρι του χρωματος)ειναι η βενζινη και εχει θετικα αποτελεσματα χωρις τον φοβο μηπως καταστρεψει το χρωμα του αυτοκινητου,το εχω δοκιμασει και εμεινα ικανοποιημενος...

Link to comment
Share on other sites

...και γω θα ηθελα να προσθεσω ενα τροπο να βγαλεις στιγματα απο μπογια(λαδομπογια και τα συναφη)!Επειδη το εχω δοκιμασει....τα εξαφανισα με ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ μαγειρικο!!!!Μετα πλυσιμο και μια αλοιφη ....τελος!πολυ καλο.οχι στα πλαστικα αβαφα ομως....

Link to comment
Share on other sites

1 λύση. Το πάς στον φαναρτζή να στο φτιάξει και μετά πάς στο γείτονα με το λογαριασμό στο ένα χέρι και στο άλλο ενα λοστο. Εαν διαλέξει την κουρτίνα Α έχει καλώς. Αν όχι του κάνεις και εσύ μια βελτιωση στο χρώμα σε κάτι πιο φλογερό όπως το κόκκινο το μαύρο και το μπλε !

χαχαχαχαχαχαχααχ

xaxaaxaxaxaxxaxaxaaxaxaxaaxaaxaxaxaxaaxaxaxaxaxxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxxaaaxxaxaaxaxxaaxaxaxaxaxxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα παπάκι που τα πλαστικά του έχουν βαφτεί γκρι ματ..έχουν μερικά πλαστικά ελάχιστες γρατζουνιές ίσα ίσα που φαίνονται αμα τ παρατηρήσεις στον ηλιο μονο φαίνονται άσχημα...υπάρχει κανένας τρόπος να εξαφανιστούν? Αμα ήταν μεταλλικό το πλαστικό θα τ έκανα με αλοιφή αλλά σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει κανένας τρόπος?!? Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε scratch x της meguairs


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.