Jump to content
T@soulis

Παράθυρα

Recommended Posts

Ελεος με τα παραθυρα,

Golf V Gti 2006 ουτε ενα μήνα ανεβαζω το παράθυρο και ξανακατεβαίνει?ευτυχως το κανει που και που και οχι συνεχεια....καμια ιδεα??τι φταίει?μοτερ? rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι μοτέρ παραθύρου...μου έκανε το ίδιο στου συνοδηγού...το πήγα και μου άλλαξαν μοτέρ...

δεν μου το έχει ξανακάνει...ακόμα...άν και όπως είπες είναι σπάνιο φαινόμενο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν το βάλανε στο διαγνωστικό...ΒΕΒΑΙΑ...έκατσε την στιγμή που ανεβάζω το παράθυρο και είχα δίπλα τον μηχανικό να συμβεί και μου λέει αλλαγή μοτέρ είναι...έκανα λαλακία που δεν πήγα να παίξω κανά τσόκερ εκείνη τη μέρα tongue.giftongue.gif ..τι πιθανότητες έχεις να συμβεί κάτι τέτοιο...

κοίτα...μην τρομάζεις...δεν είναι τίποτα...περιφεριακό προβληματάκι..απλώς το έχεις λίγο και είναι ξενέρα..σε καταλαβαίνω...

Αααα και που σαι..ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ..!!

Πήγαινε και ζήτα να στο αλλάξουν....

το μοτέρ παραθύρου... tongue.gif

Εμένα για να καταλάβεις ακριβώς τι μου έκανε...οταν το ανέβαζα κόλλαγε και κατέβαινε μόνο του μέχρι τέρμα...

Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα φιλε μου θα το κοιταξω απλα ερχεται χειμωνας και μην παθουμε καμια πλακα!!!

ευχαριστω και εσυ οτι επιθυμεις! οσο για να σου τυχει εκεινη την ωρα οντως πολυ τυχη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι το μοτερ ή ολο το σύστημα αλλά ετσι και αλλιώς στο αλλάζουν όλο πακέτο. Το παράθυρο βρίσκει καποιο εμπόδιο και για λόγους ασφαλείας ( γιατι μπορεί το εμποδιο να ειναι χέρι ή κεφάλι ) κατεβαίνει αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μοτέρ παραθύρου...μου έκανε το ίδιο στου συνοδηγού...το πήγα και μου άλλαξαν μοτέρ...

δεν μου το έχει ξανακάνει...ακόμα...άν και όπως είπες είναι σπάνιο φαινόμενο...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΠΑΝΙΟ ΝΟΜΙΖΩ...ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΓΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ!!! ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΜΟΤΕΡ ΟΔΗΓΟΥ -ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ ΚΑΙ ΓΡΥΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΒΑΛΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΞΑΝΑΚΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΑΛΙ ΓΡΥΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΤΕΡ ΟΔΗΓΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΒΑΛΑΝ ΑΛΛΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ (ΝΟΜΙΖΩ SIEMENS ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΟΡΚΟ) ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα το κανει οπως και στου Geopan οταν ανεβαινει

του τη βαραει και κατεβαινει μεχρι τη μεση εχω κλεισει

ραντεβου για αλλαγη και για τα 2 παραθυρα......

Παρουσιαζoυν καποιο ελλατωμα μου ειπαν μεσα

απο την καρεντα στα V.

Edited by G.P.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πάω και εγώ να το κάνω αυτό. Για φαντάσου τώρα που θα χειμωνιάσει και θα ρίχνει τραπεζοπόδαρα , να κατεβάσω το παράθυρο να πληρώσω κανένα διόδιο και στο φεύγα εκεί που είναι να κλείσει, ξανακατεβεί και γίνει το καμάρι μου μούσκεμα. Κρίμα θα είναι. Θα πάω να τα αλλάξω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΠΑΝΙΟ ΝΟΜΙΖΩ...ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΓΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ!!! ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΜΟΤΕΡ ΟΔΗΓΟΥ -ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ ΚΑΙ ΓΡΥΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΒΑΛΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΞΑΝΑΚΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΑΛΙ ΓΡΥΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΤΕΡ ΟΔΗΓΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΒΑΛΑΝ ΑΛΛΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ (ΝΟΜΙΖΩ SIEMENS ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΟΡΚΟ) ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.

Κοίταξε..εμένα δεν το έκανε συχνά..

πάντως το σπάνιο είναι ότι το έκανε μπροστά στο μηχανικό...και όσες φορές έχω πάει για κάποιο πρόβλημα σχεδόν ποτέ δεν το έκανε μπροστά τους...αναγκαζόμουνα να τους το πω 100 φορές για να βάλουν χέρι πάνω να δουν άν έχω δίκιο...

Edited by vwmichael
Link to comment
Share on other sites

χθες το βράδυ ένα κουφο,ενω κλείδωσα και είδα ότι όλα είναι οκ όταν πήγα να πάρω το αμάξι το παράθυρο του συνοδηγού ήταν ανοιχτό εκεί που το είχα πριν κλειδώσω και φυγω,σαν να κρατάει τη μνήμη κάπου και δίνει εντολή να κατεβεί μόνο του...επίσης και υαλοκαθαριστήρας του πίσω τζαμιού μου το έκανε 3-4 φορές ένα καλπάκι ενώ σβήνω κλειδώνω κτλ έρχομαι και τον βλέπω στη μέση του τζαμιού άνοιξε μόνος του και αυτος??θα τρελαθούμε....

τι φταιει??

Link to comment
Share on other sites

Το πήγες να το δούν από κει που το πήρες;ίσως εκεί να σου δώσουν τη λύση...

Πάντως εγώ έχω πάθει κάτι τέτοια κουφά..μάλιστα...μια φορά κλείδωσα το αμάξι και έφαγα φλασιά και τράβηξα το χερούλι και ΑΝΟΙΞΕ :):blink: ενώ είχε κληδώσει...και μάλιστα πέρα από αυτό,10 λεπτά πριν στο βενζινάδικο που πήγα να βάλω βενζίνη δεν μου άνοιγε η τάπα της βενζίνης :blink::blink:(πάταγα το κουμπάκι και τίποτα) ...και το ηχοσύστημα μου έκανε κουφά πράγματα του στίλ άλλαζε μόνο του mode από fm am,από cd σε fm κλπ κλπ....

όταν κλείδωσα με τον τηλεχειρισμό και ξεκλείδωσα ξανά ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΡΟΛΟΙ :blink::blink::blink:

ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕ ΠΟΤΕ...μάλιστα το είχα πάει να το δούν και στο διαγνωστικό μου είπε ότι δεν έδειξε τίποτα...ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ...

ΥΓ.επίσης είχα να το χρησιμοποιήσω το γκολφ πάνω από 2βδομαδες(ήταν στο γκαράζ) όταν το έβγαλα και τα έπαθα όλα αυτα...

Link to comment
Share on other sites

το πήγα και μου έσβησαν 2 σφάλματα στα παράθυρα που είχαν σχέση με την προστασία θερμοκρασίας του μοτέρ αλλά δεν νομίζω να είναι αυτο,μα να ανοίξει μόνο του το παράθυρο ??? ο πίσω καθαριστηρας ;;θα πάω αύριο να ζητήσω αντικατάσταση μοτέρ και στα δυο να τελειώνουμε.Τι λετε?

ΥΓ το αμάξι δουλεύει εδώ και 2 μήνες καθημερινά 10.000 έφτασα θα με τρελάνει είναι και ψυχολογικό !

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το άλλαξαν...δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην στο αλλάξουν....και αν σου πούν μα-μου-σου-του...πίεσε τους...έχω την εντύπωση ότι για να βρεθεί αν φταίει και κάτι άλλο στο συγκεκριμένο θέμα(των παραθύρων) πρέπει να αλλάξουν το μοτέρακι του και αν συνεχίστει(ελπίζω πως όχι) τότε αρχίζεις να ψάχνες και παραπέρα...

Ας πεί και κάποιος παραπάνω γνώστης από μένα μην και λέω μ@λακίες...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το άλλαξαν...δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην στο αλλάξουν....και αν σου πούν μα-μου-σου-του...πίεσε τους...έχω την εντύπωση ότι για να βρεθεί αν φταίει και κάτι άλλο στο συγκεκριμένο θέμα(των παραθύρων) πρέπει να αλλάξουν το μοτέρακι του και αν συνεχίστει(ελπίζω πως όχι) τότε αρχίζεις να ψάχνες και παραπέρα...

Ας πεί και κάποιος παραπάνω γνώστης από μένα μην και λέω μ@λακίες...

ευχαριστω παντως για το χρονο σου!Θα το ψαξω και θα σας πω!!! B)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Και εμένα το κάνει το παράθυρο συνοδηγού συνέχεια!Βασικά επειδή είναι πολύ εκνευριστικό το θέμα το έψαξα και μου είπαν:

1)Βγαίνει ελλατωματικό στο V

2)Λόγω πίεσης αέρα στα πολλά χιλιόμετρα υπάρχει αντίσταση στο ανέβασμα οπότε νομίζοντας οτι υπάρχει εμπόδιο αντιστρέφει την κίνηση(λόγοι αφάλειας)και κατεβαίνει

3)Στο καινούριο τεύχος του CAR(Εξώφυλλο NEW S3)υπάρχει κεφάλαιο όπου αναφέρεται στα ηλεκτρομαγνητικά κύμματα που δέχονται τα αυτοκίνητά μας σε μία διαδρομή και πώς αυτά επιρεάζουν τα ηλεκτρονικά συστήματα του αυτοκινήτου...δείχνουν επίσης και την πρόοδο που έχει κάνει η BMW επι του θέματος......Καλά έχουν ξεφύγει οι τρελοί!!! B)dead.gif

Link to comment
Share on other sites

και εμενα το κανει.μου ειπαν να μου αλλαξουν γρυλους.με εμαθαν τωρα και δεν μου χαλανε χατιρι!δεν ειναι λυση αυτη.εγω τους εξηγηθηκα,την επομενη που θα αντιμετοπισω προβλημα και θα αναγκαστω να παρατησω για αλλη μια φορα τη δουλεια μου θα αναγκαστω να ερθω με δικηγορο.δεν κατηγορω τον εξουσιοδοτημενο εμπορο αλλα θα απαιτησω να ελεγχτει το αμαξι απο τους ιδιους τους κατασκευαστες.

Link to comment
Share on other sites

Λες και δεν εχουμε αλλες δουλειες ,να τρεχουμε στα Συνεργεια.....!πηγα σημερα το βαλαμε στο διαγνωστικο και δεν εβγαλε τιποτα,παμε για αλλαγη γρυλων...φυσικα εγγυηση!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί διάβαζα για τα προβλήματα με τα παράθυρα στο golf και το μεσημέρι μου εμφανίστηκε και στο δικό μου. Μόνο που εμένα δεν δούλευε καθόλου το παράθυρο του συνοδηγού από τα κουμπιά από την μεριά του οδηγού ούτε όμως και το αυτόματο άνοιγμα / κλείσιμο από κανένα κουμπί.

Έκλεισα το αμάξι αφήνοντας ανοιχτά τα παράθυρα και το κλείδωσα με το τηλεχειριστήριο μέχρι να κλείσουν τα παράθυρα και μετά το άνοιξα πάλη με παρατεταμένο το κουμπί μέχρι να ανοίξουν και μετά όλα ΟΚ.!!!

Μπορεί να ήταν και από τύχη πάντως τώρα δουλεύουν μια χαρά αλλά αν το ξανά κάνει πρέπει να το πάω στο συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

:D

χθες το βράδυ ένα κουφο,ενω κλείδωσα και είδα ότι όλα είναι οκ όταν πήγα να πάρω το αμάξι το παράθυρο του συνοδηγού ήταν ανοιχτό εκεί που το είχα πριν κλειδώσω και φυγω,σαν να κρατάει τη μνήμη κάπου και δίνει εντολή να κατεβεί μόνο του...επίσης και υαλοκαθαριστήρας του πίσω τζαμιού μου το έκανε 3-4 φορές ένα καλπάκι ενώ σβήνω κλειδώνω κτλ έρχομαι και τον βλέπω στη μέση του τζαμιού άνοιξε μόνος του και αυτος??θα τρελαθούμε....

τι φταιει??

Πρόβλημα με τον πίσω υαλοκαθαριστήρα είχα και εγώ μόλις πήρα το GTI (V) μου πριν από 1 χρόνο. Εν κινήσει, χωρίς να κουνήσω τον μοχλό τον καθαριστήρων, άρχιζε και δούλευε. Τον ανοιγό-κλεινα και σταματούσε. Στην αρχή μου κάνανε reset από το διαγνωστικό. Συνέχιζε τα ίδια. Το ξαναπήγα και για καλή μου τύχη το έκανε μπροστά στον ηλεκτρολόγο (μάλιστα πολλές φορές ξεκίναγε και σταματούσε στην μέση του παραθύρου) και μου αλλάξανε το μοτέρ. Από τότε όλα εντάξει. Όσο για τα παράθυρα εμένα μου το κάνει αν κλείσω τα παράθυρα με το κλειδί απ' έξω. Το είπα στον ηλεκτρολόγο και μου είπε να αλλάξω τα μοτεράκια. Φοβάμε τους τριγμούς από τις πόρτες και μέχρι στιγμής δεν το έχω κάνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.