Jump to content
T@soulis

Παράθυρα

Recommended Posts

:blink:

Πρόβλημα με τον πίσω υαλοκαθαριστήρα είχα και εγώ μόλις πήρα το GTI (V) μου πριν από 1 χρόνο. Εν κινήσει, χωρίς να κουνήσω τον μοχλό τον καθαριστήρων, άρχιζε και δούλευε. Τον ανοιγό-κλεινα και σταματούσε. Στην αρχή μου κάνανε reset από το διαγνωστικό. Συνέχιζε τα ίδια. Το ξαναπήγα και για καλή μου τύχη το έκανε μπροστά στον ηλεκτρολόγο (μάλιστα πολλές φορές ξεκίναγε και σταματούσε στην μέση του παραθύρου) και μου αλλάξανε το μοτέρ. Από τότε όλα εντάξει. Όσο για τα παράθυρα εμένα μου το κάνει αν κλείσω τα παράθυρα με το κλειδί απ' έξω. Το είπα στον ηλεκτρολόγο και μου είπε να αλλάξω τα μοτεράκια. Φοβάμε τους τριγμούς από τις πόρτες και μέχρι στιγμής δεν το έχω κάνει B)

<_<:thumbsup::thumbsup: θα πάθουμε γερη πλακα σημερα μου ειπαν οτι στειλανε στα κεντρικα υποερωτηση και τους ειπαν οτι το ψαχνουν, ολοι και οτι μαλλον κατι γινεται με V και θα απαντησουν απο γερμανια! :wacko::wacko: ισως δεν φταινε μονο τα μοτερ μιας και σε πολλες περιπτωσεις το κανει ξανα και ξανα μετα την αλλαγη!Ισως να παζει σφαλμα στον εγκεφαλο ανεσης...παντως οι περιπτωσεις ειναι παρα μα παρα πολλες οπως και στα IV που VW εκανε recall για αλλαγη μοτερ και ανεβατορ απο τα πλαστικα που ειχε σε μεταλικα! Αντε να δουμε!!

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D θα πάθουμε γερη πλακα σημερα μου ειπαν οτι στειλανε στα κεντρικα υποερωτηση και τους ειπαν οτι το ψαχνουν, ολοι και οτι μαλλον κατι γινεται με V και θα απαντησουν απο γερμανια! :huh::o ισως δεν φταινε μονο τα μοτερ μιας και σε πολλες περιπτωσεις το κανει ξανα και ξανα μετα την αλλαγη!Ισως να παζει σφαλμα στον εγκεφαλο ανεσης...παντως οι περιπτωσεις ειναι παρα μα παρα πολλες οπως και στα IV που VW εκανε recall για αλλαγη μοτερ και ανεβατορ απο τα πλαστικα που ειχε σε μεταλικα! Αντε να δουμε!!

Οπότε λες να μην κάνω τίποτα ακόμη; θα ρωτήσω πάντως ξανά τον ηλεκτρολόγο του Φιλοσίδη αν ξέρει κάτι νεότερο. Αν μάθεις και εσύ κάτι ενημέρωσε μας!!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα με τον πίσω υαλοκαθαριστήρα το έχω και εγώ αλλά μου παρουσιάστηκε μέχρι τώρα 2-3 φορές όταν μου σβήσει το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως κανει και μενα...οταν το σβησω το αμαξι τοτε αλλα δεν με καιει τοσο ο καθαριστηρας οσο το παράθυρο!!!

φιλε dim33k αν εχω κατι νεοτερο θα σας το πω προς το παρων αναμενω,παντως ρωτα και εσυ και να δουμε τι θα σου πει...και πες μας!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εκλεισα σημερα ραντεβου με Καρεντα

Βουλιαγμενης μου ειπαν οτι σε πολλα V παρουσιαζεται

το ιδιο προβλημα με τα παραθυρα ειναι ελλατωματικοι

οι γρυλοι.....

Link to comment
Share on other sites

να κανονισουμε μια εξτρα συναντηση του club μονο για τα προβληματα!να κανουμε ενα ντου ολοι οι πονεμενοι σε μια αντιπροσωπεια μηπως και μας παρουν στα σοβαρα.να μας πουνε τουλαχιστον τι αλλο μας περιμενει γιατι οταν παμε να τους εξηγησουμε το προβλημα μας δεν γνωριζουν τιποτα και οταν τελικα μας καλυψει η εγγυηση βγηκε ξαφνικα εγγυκλιος.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Λοιπόν μάγκες, δεν έχω το Golf V (ή το EOS που έχω παραγγείλει και άκουσα ότι έχει ανάλογο πρόβλημα) μπορείτε να δοκιμάσετε το εξής κόλπο που διόρθωνε ανάλογο πρόβλημα σε ηλεκτρικά παράθυρα OPEL. Κατεβάστε το παράθυρο τέρμα κάτω. Στη συνέχεια ανεβάστε το παράθυρο τέρμα επάνω, κρατώντας πατημένο τον διακόπτη από την αρχή και για αρκετά δευτερόλεπτα αφού κλείσει το παράθυρο. Με αυτόν τον τρόπο ρυθμίζεται κάπως ο χρονισμός του μηχανισμού. Αν έχω δίκιο, το πρόβλημα θα διορθωθεί.

Δοκιμάστε και πέστε τα αποτελέσματα σε βάθος χρόνου!!!

Just brainstorming here guys!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κόλπο όντως κάνει reset στα Opel (το ξέρω από το Corsa της γυναίκας μου) αλλά και στα Golf στην περίπτωση που δεν δουλεύει το αυτόματο ανέβασμα - κατέβασμα. Δεν ξέρω αν κάνει κάτι και σε αυτή την περίπτωση. Μπορώ να το δοκιμάσω και να σας πω αλλά... αμφιβάλλω! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάγκες, δεν έχω το Golf V (ή το EOS που έχω παραγγείλει και άκουσα ότι έχει ανάλογο πρόβλημα) μπορείτε να δοκιμάσετε το εξής κόλπο που διόρθωνε ανάλογο πρόβλημα σε ηλεκτρικά παράθυρα OPEL. Κατεβάστε το παράθυρο τέρμα κάτω. Στη συνέχεια ανεβάστε το παράθυρο τέρμα επάνω, κρατώντας πατημένο τον διακόπτη από την αρχή και για αρκετά δευτερόλεπτα αφού κλείσει το παράθυρο. Με αυτόν τον τρόπο ρυθμίζεται κάπως ο χρονισμός του μηχανισμού. Αν έχω δίκιο, το πρόβλημα θα διορθωθεί.

Δοκιμάστε και πέστε τα αποτελέσματα σε βάθος χρόνου!!!

Just brainstorming here guys!!! :blink:

σωστός :thumbsup:

αυτό που λες το κάνω στο πολο όταν δεν δουλεύει για ανέβασμα- κατέβασμα αυτόματο.

όντως, μόλις ανέβει και ακούσεις ένα χαρακτηριστικό ήχο του μηχανισμού, πατώντας το κουμπί, κατεβαίνει μέχρι κάτω αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα απο αντιπροσωπία μου είχαν πει να το παταω 3 φορες πανω και 3 φορες κάτω για να επανέλθει .

μεχρι την αλλη μερα που θα το ξανακανει και παλι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα απο αντιπροσωπία μου είχαν πει να το παταω 3 φορες πανω και 3 φορες κάτω για να επανέλθει .

Aυτο μου ειπαν και μενα kchristus αλλα τπτ....

Link to comment
Share on other sites

rocket.gif

Εμένα το κάνει μόνο του συνοδηγού.Η βλακεία είναι ότι πέρασαν τα δύο χρόνια εγγύησης!Ξέρει κανείς πόσο κάνει να το αλλάξω και που να πάω?Υποθέτω σε Καρέντα θα είναι πολύ ακριβά.

Πάντως αν όντως βγαίνουν ελλατωματικά στα Golf V θα έπρεπε να ντρέπονται!Golf είναι και όχι FIAT!Εγώ έχω π΄ρόβλημα και με το κιβώτιο που έχει σκληρύνει πολύ στις αλλαγές.Ο αδερφός μου με ένα Α3 ουδέν πρόβλημα!Με τίποτα!¶λλη κλάση τελικά τα Audi!

Ευχαριστώ

Edited by stavgeor
Link to comment
Share on other sites

ελα ντε...... θα κοιταξω για τπτ απο τρακαρισμενο μηπως βρω, αλλιως το αφηνω ετσι.

Φίλε μου δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα στο μοτέρ σου. Στη αγγελία ζήτησης που έχεις βάλει γράφεις: "το προβλημα που εχω ειναι οτι καμια φορα παταω να ανεβει και αυτο κατεβαινει και θελει αλλο ενα πατημα για να ανεβει".

Αν το παράθυρο συναντά δυσκολία να ανέβει (π.χ. λόγω βρωμιάς,σκόνης κλπ), τότε ο μηχανισμός προστασίας το εκλαμβάνει ως εμπόδιο και δίνει εντολή για να κατέβει.

Πριν αγοράσεις μοτέρ, κάνε ένα καλό καθάρισμα στα λάστιχα των παραθύρων και δες αν αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι εχει καμποση σκονη κλπ που κοιταξα προχτες που πηγα και εβαλα σπρέυ σιλικονης. Θα το λυσω τα χριστουγεννα να καθαρισω τα λαστιχα και ολα μαζι με τον θειο μου που δουλευει σε συνεργειο και απο του χρονου βλεπουμε.

Απλα επειδη το προβλημα ειναι σε πολλα αμαξια απ οσο εχω διαβασει και εκει αλλαζαν μοτερ ειπα οτι αυτο ειναι. Και η κοπελα που ειχε πριν το αμαξι μου ειπε οτι της το εκανε απο την αρχη, γι αυτο ισως να μην ειναι η σκονη και η βρωμια το προβλημα, βεβαια το γιατι δεν της το αλλαξαν οσο ηταν εντος εγγυησης αυτο ειναι αλλο θεμα. Της ελεγαν οτι δεν διορθωνεται το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι εχει καμποση σκονη κλπ που κοιταξα προχτες που πηγα και εβαλα σπρέυ σιλικονης. Θα το λυσω τα χριστουγεννα να καθαρισω τα λαστιχα και ολα μαζι με τον θειο μου που δουλευει σε συνεργειο και απο του χρονου βλεπουμε.

Απλα επειδη το προβλημα ειναι σε πολλα αμαξια απ οσο εχω διαβασει και εκει αλλαζαν μοτερ ειπα οτι αυτο ειναι. Και η κοπελα που ειχε πριν το αμαξι μου ειπε οτι της το εκανε απο την αρχη, γι αυτο ισως να μην ειναι η σκονη και η βρωμια το προβλημα, βεβαια το γιατι δεν της το αλλαξαν οσο ηταν εντος εγγυησης αυτο ειναι αλλο θεμα. Της ελεγαν οτι δεν διορθωνεται το προβλημα.

Της έλεγαν ότι δεν διορθώνεται? Για πήγαινε κι εσύ στην ίδια αντιπροσωπεία τώρα που είσαι εκτός εγγύησης και θα στα πάρουν χοντρά, να δούμε αν διορθώνεται ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Μα του το ειπα σημερα του τυπα στην καρεντα οτι ειχαν πει στον προηγουμενο ιδιοκτητη οτι δεν εφτιαχνε και δεν ξερω το λογο. Και πηγε να μιλησει και μολις ειδε το σηματακι της Καρεντα στον κωλο του αμαξιου μου δεν ειπε κουβεντα.

Link to comment
Share on other sites

Μα του το ειπα σημερα του τυπα στην καρεντα οτι ειχαν πει στον προηγουμενο ιδιοκτητη οτι δεν εφτιαχνε και δεν ξερω το λογο. Και πηγε να μιλησει και μολις ειδε το σηματακι της Καρεντα στον κωλο του αμαξιου μου δεν ειπε κουβεντα.

Τι να πούν στην κοπελίτσα ρε συ? ¶λλα σου λένε στα πλαίσια της εγγύησης κι άλλα όταν είναι να τους πληρώσεις.

Τελικά καλά κάνουν μερικοί και τους βάζουν τις φωνές για να βρούν το δίκιο τους. Κι άγιος φοβέρα θέλει.

Link to comment
Share on other sites

να σε πω....επειδη τωρα με καιει το θεμα, μηπως ξερεις πως να καθαρισω τα λαστιχα γυρω απο τα παραθυρα; να παω σε κανενα βενζιναδικο και να φυσιξω με τον αερα; να καθαρισουν και να βαλω μετα καμποση σιλικονη να δουμε....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.