Jump to content
Ximikos

Golf 4 - Ανάρτηση (Λύσεις, Προτάσεις, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Καλημέρα

Επειδή δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη στις 17 σελίδες αυτού του topic θέλω να κάνω την έξης ερώτηση...

Έχω ένα Golf iv 02μοντέλο με το 14αρι τον κινητήρα και φοράει μαμα αναρτήσεις.

Θέλω λίγο χαμήλωμα και να γίνει ποιό σφιχτό το αμάξι

Μου έχουν πει για συνδιασμό bilstein αμορτισέρ με Eibach ελατήρια

Ποιά να βάλω και σε ποιον (στην θεσσαλονίκη)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρον

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΣ,ΕΧΩ ΕΝΑ GOLFIV 1.4 ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΑ ΜΑΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ.ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΜΕ ΤΟΥ SCORPIO (ΜΑΥΡΕΣ BLINSTEIN),MOY ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟΥΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΣΚΛΗΡΕΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΙΤΡΙΝΕΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΟΙ ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ.. :( ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...Α!ΕΧΩ 80000 ΧΛΜ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΣ,ΕΧΩ ΕΝΑ GOLFIV 1.4 ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΑ ΜΑΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ.ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΜΕ ΤΟΥ SCORPIO (ΜΑΥΡΕΣ BLINSTEIN),MOY ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟΥΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΣΚΛΗΡΕΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΙΤΡΙΝΕΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΟΙ ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ.. :whistling: ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...Α!ΕΧΩ 80000 ΧΛΜ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΑΞΕΤΑ ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΘΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΕ 9-10 ΜΗΝΕΣ ΤΗΝ ΕΙΔΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΚΙΤΡΙΝΑ ΤΑ ΧΟΝΤΡΟΜΠΟΥΚΑΛΑ ΜΕ H&R 3.5

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... :xmas: ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΧΑΜΗΛΩΣΩ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ..ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕΣ ΠΟΛΥ... worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειμαι κατοχος ενος VW Golf 1,6, μοντ.'99 με 89000 χιλιομετρα και με μαμα αναρτησεις! (το ειχα αγορασει μεταχειρισμενο πριν 8 μηνες). Προσφατα του αλλαξα ζαντες, και απο την διασταση των 15 ιντσων πηγα σε 17αρες με 225/45/17 προφιλ ελαστικου. Οπως ειναι φυσικο το αμαξι ειναι σαν καγκουρο κυριως πισω αλλα και μπροστα μετα την αλλαγη αυτη. Σκεφτηκα λοιπον για αμορτισερ sachs performance (κοκκινα) τα οποια και πουλουσε ενας φιλος (που δεν εχει πια τον συγκεκριμενο τυπο αυτοκινητου) και ειχαν μονο 1500 χιλιομετρα. Κατεληξα σ'αυτα κυριως γιατι δεν ηθελα κατι το πολυ σκληρο και απολυτο, ηθελα να κανω ενα χαμηλωμα της ταξεως των 3,5 εκατοστων και σε ολα αυτα συνετελεσε και ο οικονομικος παραγων μιας και τα πηρα σε παρα πολυ καλη τιμη. Τωρα ψαχνομαι για ελατηρια οπως προειπα για χαμηλωμα 3-3,5 εκατοστα και απο οτι ειδα καλος συνδυασμος ειναι με αυτα τα αμορτισερ τα ελατηρια Vo(n)gland (καλο προοδευτικο ελατηριο) και τα ελατηρια της Eibach (πιο σκληρο και απολυτο στησιμο απο τα προηγουμενα). Τι μου προτεινετε εσεις? και κυριως αν υπαρχει κανενα μαγαζι που ειτε συνεργαζεται το club μας για εμπορια και τοπο8ετηση αμορτισερ-ελατηριων μιας και δεν μπορεσα να βρω κατι (ακουτε mods?), ειτε το προτεινει καποιο μελος που ενδεχομενως να του εκανε την ιδια δουλεια με πολυ καλη ποιοτητα εργασιας? Ακουω λοιπον!

Edited by mkiv
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... :blink: ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΧΑΜΗΛΩΣΩ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ..ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕΣ ΠΟΛΥ... worthy.gif

Κατι συγκεκριμενω δεν εχω και δεν ξερω φιλε μου παντως τα blinstein με h&r ελατηρια για μενα ειναι μια χαρα και αν θελεις δεν το χαμηλωνεις το αφηνεις στο υψος που ειναι απο μαμα

ποσο κανουν δεν ξερω γιατι τα χρηματα που εδωσα ηταν για υπερχονδρηκη

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ 800€ ΓΙΑΤΙ ΡΩΤΗΣΑ. ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΧΑΜΗΛΩΜΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 600€. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΤΙΜΗ Η ΟΧΙ Η ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΚΡΗ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ

Link to comment
Share on other sites

για γκολφ 4 προσωπικη αποψη...... κονι κιτρινα,τα ρυθμιζομενα...ταχα βαλει 470 ευρω. απο τα βογκλαντ μακρια.βογκλαντ,hr=το πιο μαλακο=πολλεεεες κλισεις=χαλια κρατημα... η μερα με τη νυχτα με τα απεξ... τα πιο σκληρα,θεοσκληρα ειναι τα αιμπαχ... εχω δοκιμασει κ τα 4 ελλατηρια και τα 2 αμορτισερ κ καταληγω εδω.και σε 1.4 και σε 1.8Τ... προσωπικη γνωμη-εμπιρεια... επελεξα τελικα τα 5 βογκλαντ μονο κ μονο για να χαμηλωσει πολυ,οπερ κ εγενετω..καλτσας φιλε μου πως παει... το δικο μου τοστειλα,εχω κατι πραματακια ......

αααααα να προσθεσω οτι τελικα εβαλα ρυθμιζομενες μονο στο υψος.δεν συμφερει να βαλεται αμορτισερ ελατηρια.... ξανακοιταξτε το..... μαλιστα ενα παιδι απο εδω πουλαει ενα σετ 300 ευρω αποτι ειδα.με 600 παιρνεις καινουρια επισκευασιμη και 400 μεταχ.... κ εγω τσαμπα λεφτα εδινα γιατι ακουγα 1000+..

Edited by damarlakisat
Link to comment
Share on other sites

damarlakisat εγραψε:

γκολφ 4 προσωπικη αποψη...... κονι κιτρινα,τα ρυθμιζομενα...ταχα βαλει 470 ευρω. απο τα βογκλαντ μακρια.βογκλαντ,hr=το πιο μαλακο=πολλεεεες κλισεις=χαλια κρατημα... η μερα με τη νυχτα με τα απεξ...

Φιλε μου επειδη τα μπλεκεις ολα μαζι και καπου μου πετας και στο ασχετο τα απεξ (χωρις να τα σχολιασεις) μηπως μπορεις να γινει πιο συγκεκριμενος και πιο λακωνικος? Εγω καταλαβα οτι ελατηρια vogland, hr ειναι μαπα και δεν αξιζουν! και απο οσους εχω ρωτησει ολοι μου ειπαν οτι ειναι απο τα καλυτερα. Δεν θελω να ειναι απολυτο το αμαξι γι'αυτο και λεω να αποφυγω την λυση eibach

Link to comment
Share on other sites

ok sorry......λοιπον ειχα τα κονι τα κιτρινα ρυθμισμενα στη μεσαια σκαλα....το αμαξι εστριβε υπερβολικα καλα με τα αιμπαχ .... εβαλα τα απεξ,εστριβε τι ιδιο τελεια αλλα δεν κοπαναγε καθολου,ενω τα αιμπαχ κοπαναγαν πολυ... ειχα κανει μερικα χλμ κ ταμαξι δεν ηταν πολυ χαμηλο,κ ετσι εβαλα τα hr που ειναι πολυ πιο μαλακα απο τα αλλα δυο που ειπα,ταμαξι απο τα πρωτα χλμ σιγα σιγα χαμηλωνε περισσοτερο αλλα δν ειχα σχεση στο στριψιμο με τα παραπανω ελατηρια που ειπα... κλισεις αρκετες κτλ... εκανα κιαλλα χλμ κ ειδα τα χαρακτηριστικα απο τα βογκλαντ και ειδα οτι ειναι μαλακοτερα ΚΑΙ απο τα hr και αφου ηθελα να το χαμηλωσω κιαλλο εβαλα τα βογκλαντ.ταμαξι καθησε ακομα πιο πολυ..... απο τα πρωτα 100 χλμ μετρησα κ ειχε χαμηλωσει μερικα χιλιοστα και το εβλεπες και με το ματι.. απο στριψιμο?ακομα χειροτερα.... αλλα απο ομορφια μαμουσε...ξαναβαζω μετα απο καιρο τα απεξ πουχα στην αποθικη....ψηλωσε και ταμαξι εστριβε σαν τρενο....μεγαλη δουλεια τα ελατηρια....να πω εδω οτι οι κοδικοι ειναι διασταυρωμενοι και πραγματι ολα τα ελατηρια ηταν 5ποντα...μονο η βογκλαντ τα λεει 6ποντα... απο ολα αυτα που καταληγεις?εγω κατεληξα οτι η ΜΕΣΗ λυση ειναι τα απεξ,χαμηλωμα και στριψιμο.... ναι εδωσα τοοοσα λεφτα γιατι δεν ηθελα να δωσω μαζεμενα για coilover... μεχρι που τα πουλησα οοολα και εβαλα αλλα 100 και πηρα καινουρια FK...coilover..

Edited by damarlakisat
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες,

Μολις παρελαβα το αμαξι μου με τις καινουριες του αναρτησεις. Τελικα προτιμησα ελατηρια eibach 3ποντα και αμορτισερ sachs performance (κοκκινα) . Eντυπωσεις? Αν και ακομα ειναι νωρις, το αμαξι ειναι ενα ΤΡΕΝΟ και δεν κοπαναει σχετικα 'η τουλαχιστον οσο μου ελεγαν ολοι. Βεβαια ξαναλεω ειναι πααρα πολυ νωρις. Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος! B) Τα ελατηρια τα πηρα απο τον Σαβελλο (savel trade) σε τελεια τιμη (μολις ειδε οτι ειμαι και απο το κλαμπ!) και την τοποθετηση την εκανα ακριβως απεναντι του, σε ενα βουλκανιζατερ που αποδειχτηκε γαμω τους μαστορες! (ηταν μηχανικος σε αγωνιστικα αυτοκινητα). Τους συστηνω ανεπιφυλακτα!

Link to comment
Share on other sites

oxi,ειμαι σχετικα ευχαριστιμενος.ουτε πολυ μαλακο ουτε πολυ σκληρο,μια χαρα και πολυ οικονοικη λυση.με τα ζκς τα περφορμανς και τα αιμπαχ σε συνδιασμο με τα 17αρια....===τρενο....απλα η πιο σκληρη λυση.. παντος για στριψιμο,στιψιμο....ειναι οκ... καλοριζικες..

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια μικρη ερευνα αγορας.Οι επιλογες μου για ρυθμιζομενη μονο υψος ειναι,FK ,Weitec,Tein.Για χρηματα μεχρι 850.Αν εχετε καποια καλυτερη προταση στα ιδια λεφτα καλοδεχουμενη!

Link to comment
Share on other sites

tein????me 850??pou?δεν την ειχα βρει τοσο αλλα παραπανω... κοιτα,αυτες ειναι οι <<καλες>> μεζι με kw αλλα υπαρχουν πιο οικονομικες και σχετικα καλες... κοιτα powerteck,ast,its δεν ειναι φιρμες αλλα ειναι coilover και με μια ζανφορ χαμηλωνει αρκετα..

Link to comment
Share on other sites

Στα περιοδικα η Tein Basic dumper ξεκιναει λεει απο 700E.Σε καταλογο στον louis την ειδα 880 για την ακριβεια για Golf iv.Εσενα ποσο σου βγηκε?Η ζανφορ τι κοστος παιζει?Εγω σκεφτομαι να αλλαξω την αντιστρεπτικη για μην βρισκει με καμια απο ΤΤ ή απο Ibiza Cupra μεταχειρισμενη αν ταιριαζει αλλιως παω για HR.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παιδες μου αλλαξαν τα λεπτα με τα χοντροκαλαμα BILSTEIN και παρεα με τα hr 3 ποντων δουλευει καλα. 1 κλικ πιο σκληρο θα ηταν ιδανικο αλλα και παλι ειναι μια χαρα.Επισης η weitec 1 του stoila πιστευω οτι ειναι αψογη για τα τουτου μας.

Γενικα (δεν θα ηθελα να να επανελθω στο θεμα) μια αναρτηση σετ (ελατηριο με αμορτισερ κομπλε) ρυθμισιμη μονο ως προς το υψος ειναι το καλυτερο που μπορει να μπει πιστευω . οχι σε συνδυασμους πχ. απεχ με κονι κλπ και οχι σε φουλ ρυθμισιμες τυπου kw3 pss9. δοκιμασα πολλες (ΜΤΜ, PSS9, KONI kitrina-EIBACH, HR-BILSTEIN yellow) και διαφορων τυπων στο συγκεκριμενο αυτοκινητο και σε αλλα (APEX sport KIT, KW2, KW3, KONI1130, VOGLAND-BILSTEIN yellow) η μια ηταν μαλακη η αλλη κοπαναγε στις εγκαρσιες η τριτη χοροπηδαγε η τεταρτη δεν το χαμηλωνε καλα κλπ κλπ κλπ.

αυτα απο εμενα :D

Edited by scorpione
Link to comment
Share on other sites

επισης η bilstein πασχει σε θεματα εγγυησης . πιστεψτε με ΠΟΛΥ!

δεν γνωριζω για τις αλλες αλλα με την συγκεκριμενη εταιρεια αν σας κατσει προβλημα μακαρι να μην τραβηχθειτε οπως εγω. αγοραστε απο ανθρωπο που θα ξερετε οτι θα σας καλυψει ανεξαρτητως αντιπροσωπου. Ασε που οι αντιπροσωποι ειναι 3 ....

Link to comment
Share on other sites

Σετάκι σε Golf Mk4 δουλεύουν άψογα Bilstein χοντροκάλαμο με HR 35mm!

Κοπανάει λίγο παραπάνω βέβαια αλλά σε αποζημιώνει σε καλό δρόμο...

Αν έχετε πρόβλημα στην μέση (όπως έγω) ούτε συζήτηση. :D

Link to comment
Share on other sites

Σετάκι σε Golf Mk4 δουλεύουν άψογα Bilstein χοντροκάλαμο με HR 35mm!

Κοπανάει λίγο παραπάνω βέβαια αλλά σε αποζημιώνει σε καλό δρόμο...

Αν έχετε πρόβλημα στην μέση (όπως έγω) ούτε συζήτηση. :baby:

Μονο κοπαναει!!! new_lol.gifpopeye.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενα απο τα παιδια του club δινει bilstein sprint 150¤ τι γνωμη εχετε?

στειλτε και κανενα πμ γιατι το σκεφτομαι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.