Jump to content
Ximikos

Golf 4 - Ανάρτηση (Λύσεις, Προτάσεις, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Εμενα φιλος μου σε 4αρι 1,6 εχει βαλει Blinstein κιτρινα χροντομπουκαλα και ΗR 5αποντα και κοπανάει παρα πολυ σε ανωμαλίες του δρομου και ρωτάω εγω να βάλουμε τα μανήσια απο το GTI 4 και 3ποντα HR για πιο χαλαρή ανάρτηση και ξεκούραστη η προτείνεται κατι αλλο μας ενδιαφερει να μήν πολυκοπανάει το αμάξι... ??

Ευχαριστω! glare.gif

Link to comment
Share on other sites

δες και απο sachs performance (κοκκινα) μερια.. Πολυ καλα και σχετικα οικονομικα! Αν θες και ελατηρια κοιτα προς vogland μερια.. (με αυτο το αμορτισερ)

Edited by mkiv
Link to comment
Share on other sites

Εμενα φιλος μου σε 4αρι 1,6 εχει βαλει Blinstein κιτρινα χροντομπουκαλα και ΗR 5αποντα και κοπανάει παρα πολυ σε ανωμαλίες του δρομου και ρωτάω εγω να βάλουμε τα μανήσια απο το GTI 4 και 3ποντα HR για πιο χαλαρή ανάρτηση και ξεκούραστη η προτείνεται κατι αλλο μας ενδιαφερει να μήν πολυκοπανάει το αμάξι... ??

Ευχαριστω! glare.gif

οντως κοπαναει πολυ,αν δε θελεις κοπανημα βγαλε τα χοντρομπουκαλα ή αλλαξε αναρτηση εντελως...εγω αν ειχα money θα το ειχα κανει ήδη...αλλα No money~no honey!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδια αλλα δεν μου ειπε κανείς για την αναρτηση απο το GTi ΙV αν θα δουλέψει....???Οσο για τα αλλα τα χοντρομπούκαλα θα φανε πέταμα με την πρώτη ευκαιρία!!! :huh: οπως ειπε και golfakias1983 no money no .....!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδια αλλα δεν μου ειπε κανείς για την αναρτηση απο το GTi ΙV αν θα δουλέψει....???Οσο για τα αλλα τα χοντρομπούκαλα θα φανε πέταμα με την πρώτη ευκαιρία!!! B) οπως ειπε και golfakias1983 no money no .....!!

αυτοι φιλε μου στην bilstain αυτα τα αμορτισερ τα βγαλανε για πιστα και οχι για την ελλαδα...

απλα μεσα στον ενθουσιασμο μας για χαμηλωμα και για να μη κανει σαν βαρκα σε τρικυμια το γκολφακι μας πηγαμε και βαλαμε αυτα!!!!

αν βαλεις αμορτισερ κοιταξε να ειναι μαλακα σε μικρες ανωμαλιες...κατι με την καμπυλη εκτονωσης παιζει αλλα δε ξερω να σου πω λεπτομερειες και ουτε ειμαι ειδικος!!!!

αυτο που ξερω μονο ειναι οτι τα σπριντ τα χοντρομπουκαλα με Η&R ελατηρια αντεχονται οσο ειμαστε ακομα νεοι!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτοι φιλε μου στην bilstain αυτα τα αμορτισερ τα βγαλανε για πιστα και οχι για την ελλαδα...

απλα μεσα στον ενθουσιασμο μας για χαμηλωμα και για να μη κανει σαν βαρκα σε τρικυμια το γκολφακι μας πηγαμε και βαλαμε αυτα!!!!

αν βαλεις αμορτισερ κοιταξε να ειναι μαλακα σε μικρες ανωμαλιες...κατι με την καμπυλη εκτονωσης παιζει αλλα δε ξερω να σου πω λεπτομερειες και ουτε ειμαι ειδικος!!!!

αυτο που ξερω μονο ειναι οτι τα σπριντ τα χοντρομπουκαλα με Η&R ελατηρια αντεχονται οσο ειμαστε ακομα νεοι!!! tongue.gif

Το μονο κρίμα σε όλη την υπόθεση ειναι σε δρομο με στρόφες εχει πάρα πολυ καλή συμπεριφορά αλλα μέσα στην πόλη με τις ελάχιστες λακούβες :);):D λέμε τωρα ,κοπανάει σε κατάσταση να πονάς οταν το ακούς !!!Αρε νεολέα......τελικά ειμαστε άρρωστοι... :D :D την παλιά να την πετάξουμε???Η ενδιαφέρεται κανείς;;;

Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει και πιο πρίν.....αλλά τώρα τελικά αποφάσισα....

Οι αναρτήσεις στο golf 4 1,4 τα έχουν παίξει εντελώς και η αλλαγή τους είναι απαραίτητη.....

Η αντιπροσωπεία θέλει 520€ για τις μαμα....

Σκεφτόμουν και εγώ όπως και τα παιδιά πιο πάνω να βάλω απο mk4 gti αλλά δεν ξέρω άν αξίζει...

Το αυτοκίνητο τώρα το χρησιμοποιούν οι γονείς μου (εγώ έχω εταιρικο) και δεν θέλω να βάλω τώρα κάποια που να κοπανάει και κτλπ....

Χρειάζομαι μια ανάρτηση η οποία να είναι πιο σφιχτή απο αυτήν που φοράει κανονικα και ενα ψιλοχαμήλομα δεν θα με χαλαγε...

Οι αναρτήσεις απο το gti θα μου προσφέρουν αυτά που θέλω?

Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει και πιο πρίν.....αλλά τώρα τελικά αποφάσισα....

Οι αναρτήσεις στο golf 4 1,4 τα έχουν παίξει εντελώς και η αλλαγή τους είναι απαραίτητη.....

Η αντιπροσωπεία θέλει 520€ για τις μαμα....

Σκεφτόμουν και εγώ όπως και τα παιδιά πιο πάνω να βάλω απο mk4 gti αλλά δεν ξέρω άν αξίζει...

Το αυτοκίνητο τώρα το χρησιμοποιούν οι γονείς μου (εγώ έχω εταιρικο) και δεν θέλω να βάλω τώρα κάποια που να κοπανάει και κτλπ....

Χρειάζομαι μια ανάρτηση η οποία να είναι πιο σφιχτή απο αυτήν που φοράει κανονικα και ενα ψιλοχαμήλομα δεν θα με χαλαγε...

Οι αναρτήσεις απο το gti θα μου προσφέρουν αυτά που θέλω?

με 520 ευρω μπορεις να βρεις καλη αναρτηση γι αυτα που ζητας...

ρωτα τον κ.Χρόνη που ειναι γνωστης της αγορας!!! tongue.gif

και με τη σειρα μου να τον ρωτησω κι εγω ποσο στοιχιζει να παω τα αμορτισερ μου στην bilstain για να τα "μαλακωσουν" :lol: λιγο?

Link to comment
Share on other sites

φιλε kostas2005 ρωτα να μαθεις ποσο εχουν τα μαυρα Bilstein ! :D

γιαννη να υπολογιζεις πανω απο 100 και κατω απο 200!αλλα μπορει να μη φταιει το αμορτισερ σου....

Link to comment
Share on other sites

φιλε kostas2005 ρωτα να μαθεις ποσο εχουν τα μαυρα Bilstein ! ;)

γιαννη να υπολογιζεις πανω απο 100 και κατω απο 200!αλλα μπορει να μη φταιει το αμορτισερ σου....

OK! Θα ρωτήσω.

Δηλαδή να αλλάξω μόνο τα αμορτισέρ και να αφήσω τα μαμα τα ελατήρια....

να προσθέσω ότι το αμάξι έχει περίπου 120000 χλμ (μήπως τα έχουν παίξει και τα ελατήρια?)

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι να αλλαξεις και ελατηρια...στα 150 ευρω θα κολλησεις?!!!

βρε Χρονη δηλαδη τι αλλο μπορει να φταιει?!!!τα ελατηρια καινουργια ειναι προοδευτικα της H&R.

Όχι δεν κολάω καθόλου στα 150€....εδώ θα δίναμε τα 520 στην αντιπροσωπεία....

Αλλά αυτό που ρωτάω έιναι να βάλω ξανά μαμα ελατήρια ή υπάρχει κάτι άλλο να προτείνεται το οποίο να ταιριάζει με τα μαύρα bilstein

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αλλάχτηκαν τα ζαντολάστιχα με 16αρια απο generation και μπήκαν και τα Bilstein τα μαύρα και το αμάξι άλλαξε ...ήρθε ακριβώς εκεί που το ήθελα....

Πολύ καλήτερο απο τα μαμά ...πάρα πολύ στεθερό και χωρίς να ΄χασει καθόλου απο άνεση......

Link to comment
Share on other sites

Το εχουν αυτο τα "μαυρα". Δεν χανουν ανεση καθολου.. τα συνδυασες με ελατηρια χαμηλωματος? 'η εχεις τα μαμα και ως εκ τουτου το μαμα υψος?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αλλάχτηκαν τα ζαντολάστιχα με 16αρια απο generation και μπήκαν και τα Bilstein τα μαύρα και το αμάξι άλλαξε ...ήρθε ακριβώς εκεί που το ήθελα....

Πολύ καλήτερο απο τα μαμά ...πάρα πολύ στεθερό και χωρίς να ΄χασει καθόλου απο άνεση......

Φιλε μου εαν εχεις κρατησει τα μαμα ελατηρια αλλαξετα!!!! γιατι θα παθεις οτι επαθα εγω που ακουσα το μηχανικο μου και αφησα τα ελατηρια με μολις 78.000 χιλμ και πεταξα σε 7 μηνες και τα αμορτησερ τα μαυρα τα Bilstein τωρα εβαλα τα κιτρινα τα Bilstein με H&R 3.5 ποντων

Link to comment
Share on other sites

Το εχουν αυτο τα "μαυρα". Δεν χανουν ανεση καθολου.. τα συνδυασες με ελατηρια χαμηλωματος? 'η εχεις τα μαμα και ως εκ τουτου το μαμα υψος?

¶φησα τα μαμά ελατήρια....τα οποία ήταν σε πολύ καλή κατάσταση...απο ότι μου είπαν (πιστεύω ότι λένε αλήθεια γιατί του το είχα πεί ότι άμα χρειάζεται να αλλάξουμε και ελατήρια, και όλοι θέλουν να βγάλουν κανα εξτρα φράγκο)

Φιλε μου εαν εχεις κρατησει τα μαμα ελατηρια αλλαξετα!!!! γιατι θα παθεις οτι επαθα εγω που ακουσα το μηχανικο μου και αφησα τα ελατηρια με μολις 78.000 χιλμ και πεταξα σε 7 μηνες και τα αμορτησερ τα μαυρα τα Bilstein τωρα εβαλα τα κιτρινα τα Bilstein με H&R 3.5 ποντων

Τι να πω.....δεν ξέρω...τα ελατήρια μου έχουν 130κατι χιλιάδες χλμ... και πρίν κάνω την αλλαγή μήλισα με έναν γνωστο μου που αυτή ειναι η δουλειά του και μου πρότεινε να κάνω αυτο που έκανα (δεν το έκανα σε αυτόν....αυτός μένει Κρήτη)

Πάντως επειδή το αμάξι το οδηγεί κυρίως ο πατέρας μου αυτον τον καιρό πιστεύω ότι δεν θα εμφανίσουν πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω. φοραω προς το παρων τα h&r ελατηρια 3,5 και τα bilstein τα μαυρα. θελω να αλλαξω αμορτισερ. Τα κιτρινα ποια ειναι οι διαφορες μεταξυ χοντρομπουκαλων και απλων και sprint με sport?

Link to comment
Share on other sites

με βαση αυτα που διαβασα στις προηγουμενες σελιδες να ρωτησω να δω αν ισχυει!

σε 18αρι golf gti μια αναρτηση ωστε να χαμηλωσει 3-3.5 ποντους, να μην κοπαναει και τριζουν οαλ μεσα, αλλα και να εχεις αρκετα ικανοποιητικο κρατημα, ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερο και που οι διαφορες?

bilstein sport με ελατηρια 3-3.5 ποντους?

η bilstein sprint με ελατηρια 3-3.5 ποντους?

ποιες οι διαφορες μεταξυ τους?

ειναι καλη επιλογη?

και τα δυο χοντρομπουκαλα δεν θεωρουνται?(33mm)

μετα απο οσο γνωριζω για τα σαχο παιζουν και τα groupn που ειναι ακομα πιο σκληρα (33αρια παλι)

υπαρχει κι εδω κατι αντιστοιχο?

Edited by filips
Link to comment
Share on other sites

με βαση αυτα που διαβασα στις προηγουμενες σελιδες να ρωτησω να δω αν ισχυει!

σε 18αρι golf gti μια αναρτηση ωστε να χαμηλωσει 3-3.5 ποντους, να μην κοπαναει και τριζουν οαλ μεσα, αλλα και να εχεις αρκετα ικανοποιητικο κρατημα, ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερο και που οι διαφορες?

bilstein sport με ελατηρια 3-3.5 ποντους?

η bilstein sprint με ελατηρια 3-3.5 ποντους?

ποιες οι διαφορες μεταξυ τους?

ειναι καλη επιλογη?

και τα δυο χοντρομπουκαλα δεν θεωρουνται?(33mm)

μετα απο οσο γνωριζω για τα σαχο παιζουν και τα groupn που ειναι ακομα πιο σκληρα (33αρια παλι)

υπαρχει κι εδω κατι αντιστοιχο?

Νομιζω ιτο ta spirt ειναι πιο σκληρα και καλυτερα απο τα sport.Βασικα ι bilstein τα ονομαζει bilstein B6-Β8-Β9....

Εγω ειχα σε punto GT τα sprint groupN με eibach 6 ποντους,μπαρα ρυθμιζομενη και ζαμφορ,δεν ειχαν τερματισει ουτε μια φορα,χτυπουσε μεσα ελαφρως μεσα στην πολη,αλλα σε ταξιδι ηταν αρκετα ξεκουραστο για τοσο σκληρο αμορτησερ!

Σε συγκριση με ΚΟΝΙ κιτρινο που το δοκιμασα και εκεινο ειναι πολυ πιο μαλακο!

Νομιζω ομως οτι με το bilstein επερνε μεγαλυτερες κλισεις!

Για μενα ειναι πολυ καλη επιλογη και οικονομικη!!

Αλλιως coilovers!! :D

Link to comment
Share on other sites

ενταξει απο θεμα ανεσης λογικα καλο θα μου φαινεται και το σπριντ με τα 3ποντα.απλα ψηλοσκαλωνω γτ στο σαχο τα σπριντ ηταν οχι και οτι καλυτερο αμορτισερ!

βεβαια στο καθε αμαξι ειναι διαφορετικο!

τα β6 ειναι στα σπρορ?

τα β8 τα σπριντ? και

τα β9 τα ραλλυε(ετσι λεγονται ξερω)?

Link to comment
Share on other sites

ενταξει απο θεμα ανεσης λογικα καλο θα μου φαινεται και το σπριντ με τα 3ποντα.απλα ψηλοσκαλωνω γτ στο σαχο τα σπριντ ηταν οχι και οτι καλυτερο αμορτισερ!

βεβαια στο καθε αμαξι ειναι διαφορετικο!

τα β6 ειναι στα σπρορ?

τα β8 τα σπριντ? και

τα β9 τα ραλλυε(ετσι λεγονται ξερω)?

νομιζω ετσι ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.