Jump to content
Ximikos

Golf 4 - Ανάρτηση (Λύσεις, Προτάσεις, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Guest Karaman

Γεια σε ολους.

Θελω να ρωτησω...εχω golf 4 GTI φοραω αναρτηση KW Variant 2 και την βαρεθηκα.!

Φτανει θελω λιγο ανεση τωρα..μεγαλωσα! :)

Θελω να το κανω παλι μανησιο οπως το πηρα.

Μου ειπε ο μηχανικος να βαλω BOGE τα μαυρα η Sacks παλι μαυρα.

Ποια απο τα δυο ειναι ποιο καλα και ποιο κοντα στα εργοστασιακα???

Link to comment
Share on other sites

paidia makria apo sachs se golfakia. se 3-4 mines afoy ta evala vgikane off. mono bilstein kai tpt allo

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.

Θελω να ρωτησω...εχω golf 4 GTI φοραω αναρτηση KW Variant 2 και την βαρεθηκα.!

Φτανει θελω λιγο ανεση τωρα..μεγαλωσα! :D

Θελω να το κανω παλι μανησιο οπως το πηρα.

Μου ειπε ο μηχανικος να βαλω BOGE τα μαυρα η Sacks παλι μαυρα.

Ποια απο τα δυο ειναι ποιο καλα και ποιο κοντα στα εργοστασιακα???

αν την πουλησεις στειλε μου ενα μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα εγώ έφερα από την Αγγλία coilovers της Jamex μου στοίχισαν με την τοποθέτηση 360¤ το αμάξι το χαμήλωσα 3cm . Δεν είναι πολύ σκληρό και δεν κοπανάει . Κλήσεις δεν παίρνει στις στροφές απλά θα ήθελα η ανάρτηση να ήταν λίγο πιο σφικτή .

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά έχω μπερδευτεί φίλοι μου...όλοι λέμε για αναρτήσεις αλλά δεν λέμε τιμές να ξέρουμε πόσο θα βάλουμε το χέρι στη τσέπη!!! Τέλοσπάντων !! Έχω καταλήξει σε bilstein χοντρομπούκαλη με apex ελατήρια 3,5mm!!! Περιμένω απόψεις και τιμές!!!

Στα μηνύματα που αναρτώνται θα πρέπει να υπάρχει σαφήνεια, λιτότητα, ουσία και να είναι ευανάγνωστα. Να χρησιμοποιούνται Ελληνικά ΜΙΚΡΑ γράμματα (Ελληνικές γραμματοσειρές - χαρακτήρες) και όχι Greeklish.

Edited by Speedy
Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

Τελικα εβγαλα την αναρτηση την Kw που φορουσα και εβαλα τα μαυρα τα Boge 240ευρω με τα μανισια τα ελατηρια που ειχα.

Αλαξα και τα εμπρος σινεμπλοκ απο τα ψαλιδια 4 κοματια και δυο βασεις απο τα αμορτισερ (top mount) συνολο ολα 60ευρω.

Το αμαξι σε σχεση με πριν που ηταν χαμηλωμενο, τωρα ειναι τραγικο! Ελπιζω να ειναι της στιγμης και να το σινηθισω.

Τα Boge σαν αμορτισερ μου φενονται ψιλοσκληρα με μετρια αποσβεση, περναει ομαλα πανω απο τις λακουβες χωρις να τις εξαφανιζει ομως,! το αμαξωμα γερνει ελαφρα δεν το πιεσα για να το δοκιμασω, δεν προσαρμοστικα ακομα...μην παρω καμια μπαρα παραμασκαλα!!

Αν και το αμαξι σηκωθηκε σχεδον 4-5 ποντους παρατηρησα οτι τωρα εχω περισοτερους τριγμους μεσα απο πριν που ηταν χαμηλωμενο.!!??

Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

bilstein μαυρη η' κιτρινη χοντρομπουκαλη???διαφορα τιμης???

Τα μαυρα 200-250 ευρω.

Τα κιτρινα 650-750 ευρω.

Αλλα η μερα με την νυχτα μεταξυ τους...

Link to comment
Share on other sites

Τα μαυρα 200-250 ευρω.

Τα κιτρινα 650-750 ευρω.

Αλλα η μερα με την νυχτα μεταξυ τους...

ευχαριστω!!!!!!! :D :D :p:good: :good: :good: :good: :good: :good:

530 εβαλα εγω τα χοντρομπουκαλα bilstein B8.

ευχαριστω!!!!!! :good: :good: :good: :good: :good: :good: :good: :good: :good:

Link to comment
Share on other sites

ξέρει καπιος τη ελατήρια και αμορτισέρ φοράει το

Golf 4 Generation (5-doors) 02/2002

μου τρίζουν πολύ τα μπροστινά (λέτε να είναι κάτι άλλο?)

έχω τα μαμά εδώ και 8 χρόνια

δεν κάνω χιλιόμετρα (90000 κμ εώσ τώρα) και είμαι ευχαριστημένος από αυτά.

δεν θέλω να το χαμηλώσω ούτε να το σκληρύνω το αυτοκίνητο

τιμές και συνεργεία ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζεις κανεις αν υπαρχουν για την αναρτηση την KW Variant 2 ελατηρια ποιο μαλακα απο αυτα που φοραει?

Ειδα τα γραμματα που γραφουν τα ελατηρια πανω, τα πισω γραφουν 1010...

τα μπροστα το μικρο γραφει 20-60-80. Και το μεγαλο 60-170

Αν γνωριζει καποιος...

Εγω παντως ακολουθησα την περπατημενη οδο... bilstein κιτρινα χοντρομπ και H&R ελατηρια 3,5cm μπροσ πισω..πολύ ευχαριστημενος βεβαια δεν εχω δοκιμασει και παρα πολλα αλλα,απλα η αληθεια ειναι οτι κανουν δουλεια.επισησ και τα vogland δουλευουν καλα τα οδηγησα σε ενα φιλο μου αλλα σιγουρα δε τα πολυχρησιμοποιησα..δ ηταν δικο μου το αμαξι.

τα δικα μου τα πηρα 600 ολα μαζι!

Link to comment
Share on other sites

Exo golf IV 2002! me ta mama ola kala alla hthela kati kalytero!sta 40000km ebala bilstein kitrina me HR 3.5cm! exeretika! a rgotera ebala18in synemplok S3 enisximena mpara tholon sparco kai antistreptikes eibach (mpros-piso)san r32 se mm,! apotelesma akoma kalytera krathmata! den kopanage mexri ta 100000kmg mallon arxse na koyrazetai!Molis ebala bilstein PPS9 akomh kai arithmisti logo strosimatos to autokinito egine allo! to kopanima telos alla krataei arketa kala to sabbato tha tin rithmiso(xamhloma kai camper) kai tha sas po nea... sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ακολουθησα την περπατημενη οδο... bilstein κιτρινα χοντρομπ και H&R ελατηρια 3,5cm μπροσ πισω..πολύ ευχαριστημενος βεβαια δεν εχω δοκιμασει και παρα πολλα αλλα,απλα η αληθεια ειναι οτι κανουν δουλεια.επισησ και τα vogland δουλευουν καλα τα οδηγησα σε ενα φιλο μου αλλα σιγουρα δε τα πολυχρησιμοποιησα..δ ηταν δικο μου το αμαξι.

τα δικα μου τα πηρα 600 ολα μαζι!

και εγω το ιδιο σετακι εχω εδω και 50000χλμ και το μονο που εχω να πω ειναι πως θα τα ξαναεβαζα στο τραινακι μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα koni fsd περιπου 600 μαζι με τα περαστικα κ ευθυγραμηση και ολα και η μεταβλητη αποσβεση κανει φοβερη δουλεια τα προτεινο ανεπιφυλακτα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα koni fsd περιπου 600 μαζι με τα περαστικα κ ευθυγραμηση και ολα και η μεταβλητη αποσβεση κανει φοβερη δουλεια τα προτεινο ανεπιφυλακτα...

τα ελατηρια τα αλλαξες;

Link to comment
Share on other sites

τα ελατηρια τα αλλαξες;

λοιπον παιδια εγω φορουσα την koni την κιτρινη χαμηλωματος σε 1400 κυβικα και μου εβγαλε σχεδον 200000χιλιομετρα πολυ ευχαριστημενος (στους δρομους της κρητης)την αλλαξα πριν λιγες μερες και φορεσα την billstein ( με επεισε ο μηχανικος μου)την κιτρινη χαμηλωματος η οποια ειναι προς το παρον πιο μαλακιά αλλα δειχνει να εχει καλη συμπεριφορα(ειδικα οταν πατησα γλιτσα και πηγαινα πανω σε ενα φορτηγο)το θεμα ειναι οτι αν ειναι να δωσεις λεφτα για αναρτηση καλο θα ειναι να βαλεις μια καλη γιατι σωζει ζωες ειδικα σε κατι μεγαλου κυβισμου αμαξια.Πιστευω με το πολυ 1000 ευρω να εισαι καλος αλλιως αν θες κατι οικονομικο βαλε μια αναρτηση με 300-400 ευρω και παρακαλα να μην σου τυχη η στραβη!!!δεν ειναι θεμα χρηματων ειναι θεμα ασφαλειας η αναρτηση!

Link to comment
Share on other sites

την επομενη βδομαδα θα αλλαξω και γω αμορτισερ....φοραω ελατηρια eibach 3mm μαυρα με τα μαμα αμορτισερ...μαλλον θα βαλω τα KONI Special τα κοκκινα που ειναι χαμηλωματος...ποια ειναι η γνωμη σας για αυτα?

Link to comment
Share on other sites

blackbeard....ποσο πιο σκληρα ηταν koni κιτρινα???εγω εχω τα bilstein B8...και ηθελα να βαλω το KONI τα κιτρινα...για να παιζω λιγο με σκληροτητα!

Προσωπικα το συνδυαζω το Bilstein με eibach κοκκινα 5cm ονομαστικο χαμηλωμα....και σε συνδυασμο με τις ζαντες 18" δεν ειναι και οτι καλυτερο για το κεντρο....ειναι περιττο βεβαι αν απω οτι στην εθνικη και κυριως σε επαρχιακους δρομους με στροφες το αμαξι ειναι τραπεζι!

Φιλε taso_tsal....ειχα την ευκαιρια να βαλω στο lancia Y10turbo τα koni τα κοκκινα και μπορω να σου πω εμεινα πολυ πολυ ευχαριστημενος με την αποδοση τους....και με πολυ καλη διαρκεια!

Εκεινο βεβαια καθως και ολα τα αμαξια κατηγοριας εποχης '88 δεν ειχανε πλαισιαρες...ουτε αναρτησεις!!!

Αλλα το αμαξι πηρε τα πανω του....τοτε το συνδυασα με ελατηριο madsporting 6cm...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.