Jump to content
Ximikos

Golf 4 - Ανάρτηση (Λύσεις, Προτάσεις, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Είχα κάνει αντίστοιχο χαμήλωμα 3 πόντους με eibach ελατήρια και μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά μαλακά, όχι όμως όπως τα εργοστασιακά. Αργότερα όταν ήμουν για αλλαγή αμορτισέρ έβαλα ένα σετ αμορτισέρ-ελατήρια της AP (και πάλι 3 πόντους) τα οποία επίσης δεν κοπανούσαν.

Σε κάθε περίπτωση πάντως αν χαμηλώσεις 3 πόντους είναι μάλλον δύσκολο να βρείς πιό μαλακό ελατήριο από αυτό που ήδη φοράς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

θα ηθελα την γνωμη σας οσον αφορα ενα τριπορτο golf που πηρα μεταχειρισμενο του 2002 1.6lt. Το αμαξι μου το χαρισαν, ειναι ενα χρονο σε ακινησια, γενικα σε καλη κατασταση και η πισω δεξια αναρτηση κοπαναει ασχημα οποτε αποφασισα να τα αλλαξω κ τα τεσσερα μια κ καλη να γινει σωστη δουλεια. το αμαξι εχει 180000 χλμ. Να σημειωσω οτι θελω αναρτησεις με μαμισια συμπεριφορα κ οχι σπορ, δηλαδη θελω ανεση κ σωστο κρατημα. εχετε νε προτεινετε κατι καλο κ οικονομικο συναμα; δεν εχω ιδεα απο αμαξια, ειναι το πρωτο μου κ οταν αποφασισα να ψαχτω απο το ιντερνετ, πελαγωσα.

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες και καλοριζικο το αυτοκινητο.

Κανε και μια παρουσιαση σου στα νεα μελη.

 

Σχετικα με αυτο που ρωτας,αν ψαξεις λιγο το αντιστοιχο topic θα βρεις παρα πολλες πληροφοριες σχετικα με αυτο που ζητας.

 

Συνοπτικα,αν θελεις μαμα επιπεδο ανεσης,βαζεις μονο αμορτισερ λιγο πιο σφιχτα οποτε δεν θυσιαζεις και την ανεση,

Link to comment
Share on other sites

Επισης φιλε μου μεγαλο ρολο παιζουν και τα top mount της αναρτησης, καλο ειναι να αλλαχτουν και αυτα καθως και ολους τους ελαστικους συνδεσμους απο ψαλιδια αντιστρεπτικη εμπρος ,συνεμπλοκ αξονα πισω.κτλ.Με τοσα χλμ λογικα θα εχουν αρκετη φθορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσο κανουν τα Συνεμπλοκ ψαλιδιων απο S3 και γιατι να βαλω αυτα και οχι απο το 1.8 Τ ?

Τα ΟΕΜ λαστιχα αντιστρεπτικης που τα βρισκω ? ΟΕΜ ειναι ιμιτασιον ?Ειναι αυτα τα δυο τα κυλινδρικα ? Κοστος ?

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Μια τιμη για μπρος πισω ολα τα σινεμπλοκ μαζι με τα εργατικα , ποια θα πρεπει να ειναι ? Για να παρω μια εικονα. Για τα δικα του , οχι του s3 γιατι ειναι πιο σκληρα και μαλλον θα χανω απο ανεση .

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο που θελω να ρωτησω, εχω δυο πισω αμορτισερ απο 1400cc γνησια φορεμενα για 6 μηνες , κατασκευης 9/2010. Μετα τα εβαλα στην ακρη και λεω τωρα να τα χρησιμοποιησω γιατι ειναι μαλακα αμορτισερ κατι που θελω . Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οταν τα πιεζω προς τα κατω , δεν εχουν επαναφορα , μονο οταν τα "σηκωνω" εγω, ανεβαινει προς τα πανω. Ετσι πρεπει να ειναι ?

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως πλεον θα σου ειναι αχρηστα αφου δεν εχουν δουλεψει για περισσοτερο απο 2 χρονια .

Απ οσο ξερω αν μπουν σε λειτουργια κ μετα αφαιρεθουν εχουν 2 χρονια ζωης

Link to comment
Share on other sites

Κριμα κα τα ειχα παρει καινουργια 200 ευρω.

 

Υπαρχει καποιο σετ με ολα τα σινεμπλοκ αλλα τα εργοστασιακα, η οem  και οχι powerflex η ενυσχιμενα ? Σο ιντερνετ βρισκω ολο ενισχυμενα...

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Τι αμορτισέρ φορά το γνήσιο - μαμά gti mk4 ? Μπορώ να τα βρω εκτός αντιπροσωπίας ?

 

Αφαιρεσα πισω τα αμορτισερ και φοραω Bilstein κιτρινα με κωδικο F4-BE3-2623-H1

Αυτα βγαινουν ακομα ? Ποσο κανουν τα ιδια η αντιστοιχα καινουργια ? Ειναι σκληρα , μηπως υπαρχουν πιο μαλακα ?

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Sticky.

Αλλαγή Τίτλου και συγχωνεύσεις ιδίων θεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ενάμιση χρόνο μετά και εγώ έχω την ίδια απορία. Πόσο κάνουν τα κίτρινα Bilstein 1 (σαν αυτά που έβαζε η Ελληνική αντιπροσωπεία στα Skoda Octavia GT);

Το Golfaki μου θέλει αλλαγή και τα τέσσερα αμορτισέρ και σκέφτομαι να βάλω λίγο πιο σκληρές από τη μαμά. Βέβαια δεν ξέρω και αν μπαίνουν στο Variant και πως θα δείχνουν στο Golf Variant ασημί χρώματος. Ασημί αμάξωμα - κίτρινα αμορτισέρ... λέτε να ταιριάζουν ή να φαίνεται κακόγουστα.

Ερωτήσεις ενός άσχετου:

- Πως μετριέται η φθορά των αμορτισέρ σε ποσοστά που διαβάζω στις πρώτες σελίδες του νήματος;

Εγώ ξέρω μόνο την παλιά μέθοδο των παππούδων μας. Σπρώχνεις το αμάξι από πάνω και άμα κάνει παραπάνω από μια ταλάντωση ή αν δεν κουνιέται καθόλου τότε θέλουν αλλαγή. Με αυτή τη μέθοδο το αμάξι δείχνει "εντάξει", αλλά ο τεχνικός όταν το σήκωσε είπε πως θέλουν αλλαγή και τα 4 αμορτισέρ.

- Πως καταλαβαίνω ότι θέλουν αλλαγή τα ελλατήρια;

- Πως καταλαβαίνω ότι υπάρχει πρόβλημα με το ρουλεμάν στους τροχούς;

- Ψάχνοντας στα online καταστήματα ανταλλακτικών βρίσκω μερικά μοντέλα από διάφορους επώνυμους κατασκευαστές συμβατά με το αυτοκινητό μου. Πως καταλαβαίνω πια είναι σκληρότερα; Φορτίου αξώνου ή δύναμη έγχυσης;

- Ποια η διαφορά μεταξύ αμορτισέρ λαδιού και αέρος και ποια είναι προτιμότερα;

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Ενάμιση χρόνο μετά και εγώ έχω την ίδια απορία. Πόσο κάνουν τα κίτρινα Bilstein 1 (σαν αυτά που έβαζε η Ελληνική αντιπροσωπεία στα Skoda Octavia GT);

Το Golfaki μου θέλει αλλαγή και τα τέσσερα αμορτισέρ και σκέφτομαι να βάλω λίγο πιο σκληρές από τη μαμά. Βέβαια δεν ξέρω και αν μπαίνουν στο Variant και πως θα δείχνουν στο Golf Variant ασημί χρώματος. Ασημί αμάξωμα - κίτρινα αμορτισέρ... λέτε να ταιριάζουν ή να φαίνεται κακόγουστα.

Ερωτήσεις ενός άσχετου:

- Πως μετριέται η φθορά των αμορτισέρ σε ποσοστά που διαβάζω στις πρώτες σελίδες του νήματος;

Εγώ ξέρω μόνο την παλιά μέθοδο των παππούδων μας. Σπρώχνεις το αμάξι από πάνω και άμα κάνει παραπάνω από μια ταλάντωση ή αν δεν κουνιέται καθόλου τότε θέλουν αλλαγή. Με αυτή τη μέθοδο το αμάξι δείχνει "εντάξει", αλλά ο τεχνικός όταν το σήκωσε είπε πως θέλουν αλλαγή και τα 4 αμορτισέρ.

- Πως καταλαβαίνω ότι θέλουν αλλαγή τα ελλατήρια;

- Πως καταλαβαίνω ότι υπάρχει πρόβλημα με το ρουλεμάν στους τροχούς;

- Ψάχνοντας στα online καταστήματα ανταλλακτικών βρίσκω μερικά μοντέλα από διάφορους επώνυμους κατασκευαστές συμβατά με το αυτοκινητό μου. Πως καταλαβαίνω πια είναι σκληρότερα; Φορτίου αξώνου ή δύναμη έγχυσης;

- Ποια η διαφορά μεταξύ αμορτισέρ λαδιού και αέρος και ποια είναι προτιμότερα;

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

 

-Την φθορα την μετρας σε ειδικα αμορτισερομετρα τα οποια ομως θα πρεπει να ειναι σωστα συντηρημενα ωστε τα νουμερα που θα βγαλουν να ειναι πραγματικα.Πολλα τετοια μηχανηματα δειχνουν ο,τι να΄ναι.

 

-Τα ελατηρια συνηθως δεν θελουν αλλαγη οπως τα αμορτισερ,ασχετα αν οταν αλλαζουμε αμορτισερ τα αλλαζουμε και αυτα.Το μονο που μπορει να παθει το ελατηριο ειναι να κατσει και να ακουμπανε οι σπιρες μεταξυ τους αν και τις περισσοτερες φορες αυτο συμβαινει απο τελειωμενα αμορτισερ,

 

-Το ρουλεμαν τροχου κανει εντονο βουητο το οποιο οσο περισσοτερο χαλαει τοσο περισσοτερο θορυβο βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

-Την φθορα την μετρας σε ειδικα αμορτισερομετρα τα οποια ομως θα πρεπει να ειναι σωστα συντηρημενα ωστε τα νουμερα που θα βγαλουν να ειναι πραγματικα.Πολλα τετοια μηχανηματα δειχνουν ο,τι να΄ναι.

 

-Τα ελατηρια συνηθως δεν θελουν αλλαγη οπως τα αμορτισερ,ασχετα αν οταν αλλαζουμε αμορτισερ τα αλλαζουμε και αυτα.Το μονο που μπορει να παθει το ελατηριο ειναι να κατσει και να ακουμπανε οι σπιρες μεταξυ τους αν και τις περισσοτερες φορες αυτο συμβαινει απο τελειωμενα αμορτισερ,

 

-Το ρουλεμαν τροχου κανει εντονο βουητο το οποιο οσο περισσοτερο χαλαει τοσο περισσοτερο θορυβο βγαζει.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

 

Σχετικά με τα ρουλεμάν... Είχα μια γυναίκα μια φορά ως επιβάτη και καθόταν πίσω δεξιά και μου είπε να κοιτάξω το ρουλεμάν. Έτυχε να είναι ιδιοκτήτρια ενός σέρβις αυτοκινήτων στη χώρα της. Τρεις μέρες αργότερα ξανασυναντηθήκαμε για μια άλλη παρουσίαση και ενώ καθόταν στο ίδιο σημείο μου είπε να κοιτάξω επιγώντως διότι ακούει ότι χειροτέρεψε.

Εγώ πάντως από τη θέση μου του οδηγού δεν άκουγα τίποτα, ούτε τη πρώτη φορά, ούτε τη δεύτερη, ούτε και 6 μήνες αργότερα ακούω κάτι διαφορετικό.

 

Τον μοναδικό προβληματικό ήχο που ακούω από πίσω δεξιά ανάρτηση είναι το τρίξιμο... πως κάνει το παλιό κρεββάτι την ώρα του σεξ; Έτσι... Όταν περνάω από κάθετες ανωμαλίες κάνει 2-3 τριξίματα. Βουητό και μάλιστα έντονο και ενοχλητικό δεν ακούω... 

Link to comment
Share on other sites

να πεις την κυρια να κουνησει λιγο το κεφαλακι της...σε 3 μερες μεσα το ρουλεμαν δεν μπορει να χειροτερεψει τοοοοοσο πολυ...

αν ισχυε κατι τετοιο πιστεψε με θα το καταλαβαινες οχι μονο εσυ αλλα και οι τριγυρω απο εκει που θα περνουσες...

για να καταλαβεις...τα αλλαξα στις 213.000 και ακομα δεν ειχαν χαλασει.ισα ισα που ειχαν ενα μικρο τζογο

Link to comment
Share on other sites

να πεις την κυρια να κουνησει λιγο το κεφαλακι της...σε 3 μερες μεσα το ρουλεμαν δεν μπορει να χειροτερεψει τοοοοοσο πολυ...

αν ισχυε κατι τετοιο πιστεψε με θα το καταλαβαινες οχι μονο εσυ αλλα και οι τριγυρω απο εκει που θα περνουσες...

για να καταλαβεις...τα αλλαξα στις 213.000 και ακομα δεν ειχαν χαλασει.ισα ισα που ειχαν ενα μικρο τζογο

 

Και εγώ αυτό λέω... Βουητό δεν άκουγα και δεν ακούω. Έκανα πάνω από 10.000χλμ από τότε και τίποτα. Το τρίξιμο που ακούω σίγουρα δεν έχει σχέση με ρουλεμάν.

 

Στις ερωτήσεις μου περί αμορτισέρ θα απαντήσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Bitnik...η λυση σου ειναι coilover Ta technix

Τριπλή τιμή με τα εργατικά σε σχέση με τη μαμά. :(((

Να βάλω πιο σπορτίφ με μια επιβάρυνση της τάξης 50-100% το αντέχω... παραπάνω όχι.

 

Οπότε μαμά ή συμβατά... αλλά ποια; Πως καταλαβαίνω ποια είναι πιο σκληρά από τα άλλα;

Πχ εδώ είναι μια σελίδα:

http://www.parts-service.gr/vw-golf-iv-variant-1j5-1-6-102hp/antallaktika/anartisi-dieuthunsi-trochoi/amortiser-empros?p=2

http://www.ityres.gr/vw-golf-iv-variant-1j5-1-6-102hp/antallaktika/anartisi-dieuthunsi-trochoi/amortiser-empros

 

Monroe, Sachs, Delphi, KYB, KONI

 

Για πίσω είναι όλα αερίου, για μπροστά έχει και αερίου και λαδιού. Ποια να προτιμήσω και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

http://www.streetware.gr/search.aspx?search=1578&count=12&page=1

Εγω την εβαλα...Ιδια...Ειναι τα πιο ωραια λεφτα που εχω δωσει ποτε.

Θα δεσει ολο το αμαξι,θα οδηγεις αλλο αμαξι.

Θα γινει σαφως πιο σκληρο,οχι ενοχλητικο,ρυθμιζεις ποσο χαμηλωμα θες.

Αξιζουν και το καθε ευρω????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.