Jump to content
Ximikos

Golf 4 - Ανάρτηση (Λύσεις, Προτάσεις, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Πολλά παιδιά φοράνε FK εδώ μέσα, καλύτερα να σου απαντήσουν αυτοί για να μην πετάξεις τα χρήματα σου.

Link to comment
Share on other sites

αν κρατησω τα αμορησερ (zachs)που φοραω τωρα κ βαλω eibach ελατηρια 5 ποντα που ειναι πιο μαλακα σαν εταιρια θα μαλακωσει καθολου το αμαξι;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,πηρα κατι ρυθμιζομενα αμορτισερ για γκολφ 4 1,4 16v,θελω να ρωτησω μεχρι ποσο μπορω να το χαμηλωσω χωρις μπαρα ζαμφορ,η δεν χρειαζεται και δεν εχω προβλημα;

παιδια καλησπερα,πηρα ρυθμιζομενα αμορτισερ lowtec για γκολφ 4 1,4 16v,θελω να ρωτησω μεχρι ποσο μπορω να το χαμηλωσω χωρις μπαρα ζαμφορ,η δεν χρειαζεται και δεν εχω προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

οσο και να το χαμηλωσεις δεν θα βρεις αξονα, αστο ενα ποντο απο το θολο, αλλιως αν το ριξεις και αλλο, θα εχεις προβλημα αν ειναι πολυ μαλακια η αναρτηση, θα βρησκουν οι ζαντες (αναλογα το οφσετ που φορας) στους θολους, εκει μετα πρεπει να μαζεψεις τα φτερα εσωτερικα.

Edited by Rouleman
Link to comment
Share on other sites

η αναρτηση που θα βαλω ειναι απο τις σκληρες σχετικα με τις ρυθμιζομενες,επεισης ειναι πολυ καλες και ηρθαν απο γερμανια 650 ευρω,βασικα αυτες ειναι για octavia rs η διαφορα με το δικο μου ειναι οτι ειναι πιο ενισχυμενες αυτες και οτι τις πηρα λιγο παραπανω σε τιμη απο τι θα τις επαιρνα την ιδια μονο για το δικο μου μοντελο.εγω ηθελα να το φτασω ισα με το θολο αν γινεται και δεν εχω προβλημα :aggressive:

Link to comment
Share on other sites

τελικα οι ρυθμιζομενες που πηρα που ειναι για rs εχουν πανω και ενα λαμακι που εξεχει και ειναι για την ζαμφορ,μου ειπαν απο κει που της πηρα οτι απλα εκει θα μεινει κενο και οτι δεν θα εχω προβλημα,ισχυει κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,σημερα εβαλα τα ρυθμιζομενα και δεν προλαβα να κανω την ευθυγραμιση,θα παω την δευτερα.το αμαξι μολις το κατεβασε ηταν ψηλο δηλ γυρω στους 4-5 ποντους απο θολο,μετα το ξανασηκωνει και το ξαναρυθμιζει και ηταν πιο καλα,αν και μου ειπε πως στην ευθυγραμιση θα το ρυθμισει παλι αυτη την φορα ομως οπως το θελω.τον ρωτησα για το χαμηλωμα και μου ειπε πως αν χαμηλωθει πολυ θα βρισκει σε καμια λακκουβα η ζαμφορ,μου ειπε πως δεν πειραζει απλα θα ακουγεται ενα γκουπ και θα μου σπαει τα νευρα,τελος παντων πηρα τηλ την amorteam που πηρα τα αμορτησερ και μου ειπε να βαλω κατι ρυθμιζομενα μπαρακια δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγονται γιατι αν δεν τα βαλω λεει μπορει να κανω ζημια στο μπιλιοφορο,εσεις ρε παιδια τι λετε;κανει ζημια η οχι;να μην δινω τσαμπα 60 ευρω να τα παρω..help me

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Δεν χρειαζεσε μπαρακια, ΔΕΝ βρησκουν αξονα τα 14αρια και τα 16αρια, μονο στα 18αρια βρησκει γιατι εχουν ποιο παχια ιμιαξονια, στο ειπα και ποιο πανω 2 φορες, τωρα αν θες να βαλεις μπαρακια, γνωμη μου τζαμπα θα τα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω οτι μου το ειχες πει και πηγα με το σκεπτηκο το δικο σου,απλα ο ενας που μου τα εβαλε μου ειπε οτι απλα θα μου σπασει τα νευρα στο γκουπ και ο αλλος στην amorteam μου ειπε οτι θα σου κανει ζημια στο μπιλιοφορο και γιαυτο και ρωταω..

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα τα ρυθμισαμε και εγινε πολυ ωραιο,αλλα απο το χαμηλωμα η κρεμαριερα απο ευθεια εχει μια κληση λιγο προς τα πανω,αλλα μου ειπε αυτος οτι δεν εχει προβλημα απλα καταπονειται λιγο περισσοτερο η κρεμαριερα,ξερετε κατι;ολοι δεν το χαμηλωνουν;επαθαν κατι;

Link to comment
Share on other sites

κατι μου λεει οτι θα μαθουμε.....εγω στο 4 με kw2 και ελατηρια αιμπαχ 3 ποντους και δεν ειχα κλιση στην κρεμαργιερα....ο χρονος θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

τι θα μαθουμε δηλ;λες να υπαρχει προβλημα;οσοι το χαμηλωνουν πολυ τι παιζει;βαζουν κατι;φοραω σινεμπλοκ ενισχυμενα απο audi tt ζαμφορ powerflex πολυουρεθανης εγω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!μια ερωτηση,τα ημιμπαρα κρεμαγιερας οταν το αμαξι παταει κατω πως πρεπει να ειναι;ευθεια;η να εχουν καποια κληση πανω η κατω;γιατι οταν τα βαλαμε και το αμαξι ηταν στον αερα τα ημιμπαρα ηταν ευθεια με λιγο κληση πρως τα πανω,δηλ κατω πως ειναι;υπαρχει θεμα;πολλα αμαξια βλεπω πολυ χαμηλα,τι παιζει με αυτους;ετσι ειναι και σε εκεινους;help me!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

ετσι ειναι σε ολα τα χαμηλωμενα, οσο το χαμηλωνεις τοσο προς τα επανω αναιβενουν, μην ανυσηχεις δεν παθαινει τιποτα, το πολυ πολυ κανα ιμιμπαρο αναλογα τα χιλιομετρα που εχεις, συνηθως μετα τα 150000κμ θα σου βγαλει ιμιμπαρα, φυσιολογικη φθορα. Αν σου βγαλει βαλε γνησιο, του εμποριου δεν αξιζουν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!!!παντως με την ζαμφορ δεν υπαρχει θεμα τελικα,καλα μου ειχες πει!!να σε ρωτησω κατι αλλο που με προβληματιζει;απο την δεξια πλευρα του συνοδηγου το βλεπω λιγο πιο χαμηλο και απο του οδηγου λιγο πιο ψηλο,εντομεταξυ αυτος το μετρησε με παχυμετρο οταν τελειωσε και τωρα το βλεπω ετσι.τι παιζει με αυτο το θεματακι;

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

βαλτο σε ενα ισιο μερος, προσεξε τα λαστιχα σου να εχουν τις ιδιες πιεσεις, και μετρησε απο το δρομο στα φτερα σου, ή απο το κεντρο της ροδας παλι στο φτερο, με την προυποθεση οτι τα φτερα σου ειναι μαμα, ή δεν εχουν σοβαρο χτυπημα, δηλαδη ειναι ισια,

αριστερα με δεξια πρεπει να ειναι ιδιο, αν δεν ειναι ιδια θελει ξαναρυθμιζμα απο την μια μερια εως οτου να ερθει στα ισια.

μερικες φορες και τις σπυρες να μετρησεις απο τα αμορτισερ, μπορει να μην κατσει ισια το αμαξωμα

Link to comment
Share on other sites

τελικα το ρυθμισα και ειναι κομπλε,να ρωτησω κατι που ξεχασα να του το πω αυτουνου εκει;τα ρυθμιζομενα οσο πιο πολυ χαμηλωνεις το αμαξι χαλανε η δεν εχουν προβλημα γιατι ειναι ρυθμιζομενα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , εχω το GTI  και η αναρτηση ειναι ενοχλητικη σε ανωμαλιες. Εχω αμορτισερ BILSTEIN κιτρινα τα χοντρομπουκαλα. Ελατηρια φορα κατι μαυρα , που τα συγκρινα με τα ελατηρια απο 1.400 cc και ειναι πιο χοντρα .  Δεν ξερω αν ειναι τα γνησια η αλλαγμενα και αν ναι, απο ποτε. Εχω αλλαξει βασεις αμορτισερ εμπρος-πισω . Το υψος του αμαξιου ειναι κανονικο . Πως μπορω να το κανω να γινει πιο μαλακο? Θα προτιμουσα το υψος να μην χαμηλωσει. 

Link to comment
Share on other sites

Guest vwgolfiv02

έχω το vw golf iv 1.6 3d generation edition μοντέλο '02. Το '03 του έβαλα αμορτισέρ bilstein κίτρινα (αν δεν κάνω λάθος sprint ονομάζονται) μαζί με hr ελατήρια. "κοπανάει" πολύ άσχημα και τρίζει όλο το εσωτερικό. τι μπορώ να βάλω ώστε να προκύπτει ένας καλός συνδυασμός άνεσης, ασφάλειας, αξιοπιστίας; τι θα χρειαστεί να αλλαχθεί, αμορτισέρ, ελατήρια, βάσεις, κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω τα ιδια με eibach και ειμαι ευχαριστημενος...μπορεις να βαλεις κιτρινα αλλα οχι sprint ....να εχουν μεγαλυτερη διαδρομη. αλλιως μαυρα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.