Jump to content
Ximikos

Golf 4 - Ανάρτηση (Λύσεις, Προτάσεις, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Guest golfmania
Akribws oti elega!!!

Apla bale mia 17ara k 8a deis arketh diafora...

Einai poly kalh h synergasia tote.

An kai me ayto to syndiasmo pisteyw kai 220 aloga na exeisden exei kanena problhma

Πού κολλάει η 17άρα στο ότι έχει κλίση στις στροφές? Κρατήματα έχει πολύ καλά αν εννοείς αυτό. SUPER!!! Απλά μου τη δίνει να "γέρνει" στη στροφή το αμάξι έστω και ελάχιστο. Κι επειδή είδα ότι δεν κοπανάει ιδιαίτερα είπα ότι και πιό σκληρή ανάρτηση να έβαζα δε θα είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Πάντως με τα χοντρομπούκαλα και 5 πόντους χαμήλωμα είναι άψογο....και παραδόξως ναι δεν κοπανάει

Link to comment
Share on other sites

Guest white-LSD-golf

Ενα θα πω μοναχα:KW VARIANT 3....

απολυτη ρυθμημιση...εγω φοραω τις variant 2

Edited by Blue-smart-golf
Link to comment
Share on other sites

Guest golfmania

Ρε παιδια.... (και δε λέω συγκεκριμένα για σένα Blue-smart-golf) έχουμε βαρεθεί να το ακούμε. Σαφώς και είναι η καλύτερη ανάρτηση μαζί με την pss9 αλλά δεν είναι για τα "κυβικά" μας. Κι όταν λέω κυβικά εννοώ και τα κυβικά αλλά και τα οικονομικά. Όταν βλέπετε και μιλάμε για απλές αναρτήσεις και ψαχνόμαστε βδομάδες ολόκληρες μήπως και τις βρούμε 50-100 ευρά πιο φτηνά ε, τότε δε χωράει ούτε συζήτηση για τέτοιες αναρτήσεις. Μακάρι όλοι να είχαμε την άνεση να τη φορέσουμε αν και αντικειμένικά σε ένα αμάξι σαν τα δικά μας στα 1400 ή και 1600 κυβικά μάλλον είναι υπερβολή...!!

Παρεπιπτόντως η FK ρυθμιζόμενη απ' όσα έχω ακούσει είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Guest golfmania

Αυτό ακριβώς. Εγώ δεν ξέρω καν αν έχω φτάσει 85-90 άλογα. :D;) Εν τω μεταξύ το άλλο το κορυφάιο.... έλεγα "ρε παιδιά τί ανάρτηση προτείνεται στα 500 άντε το πολύ 600 ευρώ"? και η απάντηση από όλους ήταν "εγώ προτείνω pss9". shockgun.gif:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Golfmania, ayto poy parathreis gia tis kliseis, yfistatai mono se xamhles taxythtes logo proodeytikoy elathrioy.

Apo 50xlm k panw 8a deis oti to amaxi einai arketa pio kalo.

Otan eipa gia tis 17ares ennooysa oti san syndiasmos anarthsh me 45ari profil, se emena toylaxiston doyleye ypodeigmatika.

Pandws an 8es aythn thn anesh poy exeis twra den mporeis na mhn exeis ligo proodeytiko elathrio... Pisteyw.

Dokimase to amaxi soy se kapoia anoixth diadromh. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest golfmania
golfmania ποσο τις πηρες?? ψαχνω για τα σπριντ χωρις ελατηρια και ενας λεει 500 αλλος τα εχει 600. που σκατα να παω?

Από εδώ, Χίο τις πήρα. 500 τα αμορτισέρ (bilstein sprint) και 200 τα ελατήρια (eibach 35mm).

Golfmania, ayto poy parathreis gia tis kliseis, yfistatai mono se xamhles taxythtes logo proodeytikoy elathrioy.

Apo 50xlm k panw 8a deis oti to amaxi einai arketa pio kalo.

Otan eipa gia tis 17ares ennooysa oti san syndiasmos anarthsh me 45ari profil, se emena toylaxiston doyleye ypodeigmatika.

Pandws an 8es aythn thn anesh poy exeis twra den mporeis na mhn exeis ligo proodeytiko elathrio... Pisteyw.

Dokimase to amaxi soy se kapoia anoixth diadromh.  tongue.gif

Δε νομίζω. Στα λίγα χιλιόμετρα δεν είναι αισθητές οι κλίσεις αλλά στα πολλά. Το τσέκαρα σε στροφές για να δώ διαφορά στα κρατήματα. Έμπαινα γ@μιώντας. Έμπαινε ωραία και με πολλά χιλιόμετρα αλλά το νιώθεις και γέρνει και χωρίς μπάκετ είναι σπαστικό.Αυτό με τις 17άρες δεν το ξέρω αλλά μάλλον περισσότερο χάνεις σε ευστροφία παρά κερδίζεις σε κρατήματα πιστεύω. Πάντως τώρα όπως χαμήλωσε.... με μια 18άρα θα ήταν τέλειο από αιστθητικής άποψης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έβαλα την ανάρτηση του Αλέξη( Bilstein Sprint χοντρά με Eibach 30mm).Εκτός του ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση(Thanks Alex!), το τουτου παίρνει πολύ μικρέσ κλίσεις και έχεο τρομερή άνεση.Δεν κοπάνάει καθόλου.Εννοείται πως βελτιώθηκε πάρα πολύ.Επειδή όμως ούτε εμένα μου αρέσουν οι κλισεις(δε θέλω νε γέρνει καθόλου), θα βάλω αντιστρεπτικές πιο χοντρές μπροσ-πίσω και μπαρεσ θόλων και ψαλιδιών.Θα τα βάλουμε μαζί με τον Αλέξη.Τότε πιστεύς το αμάξι μου δε θα γέρνει.Αν εξακολουθήσενα γέρνει, μπορεί να πάω να σκληρύνω και τα αμορτισέρ.Όταν πηγα να πάρω την αναρτηση από το σπίτι του Αλέξη, πίσα το αμάξι του να δω πόσο σκληρη ειναι η καινούρια του ανάρτηση.Ήταν πολύ σκληρή και όπως μου είπε ο ίδιος, μπαίνει τρελά στις στροφές, αλλά κοπανάει.Αυτό είναι το τίμημα του κρατήματος, η άνεση.Φίλε golfmania καλύτερα που είναι λίγο πιο μαλκά και δε κοπανάει γιατί μετα θα γινόταν κουδουνίστρα το αμάξι μέσα.Θα έτριζε όλο.Αυτά!Από κει και πέρα ο καθένας λέει τα δικά του όσον αφορά στην ανάρτηση γιατί αντιλαμβάνεται διαφορετικά τη σκληρότητα και τις κλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest golfmania

Αντιστρεπτικές και μπάρα θόλων-ψαλιδιών? Μπάρα θόλων θα βάλω κι εγώ κάποτε αλλά τα υπόλοιπα νομίζω ότι "βαράνε" στην τιμή....!

Link to comment
Share on other sites

Η μπάρα θόλων έχει το ίδιο κόστος με τη μπάρα ψαλιδιών.ΟΙ αντιστρεπτικές κοστίζουν 350 και βάλε και την τοποθέτηση...Αλλά μετά το κάρο θα μπαίνει κωλότρυπες!Έχω βρει και μπάρα για τους πίσω θόλους.perfomance cafePerformance Cafe

Edited by agis32
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να μάθω αν στη ρυθμιζόμενη της FK σκληραίνουν και τα ελατήρια εκτός από τα αμορτισέρ.Δηλαδή, όταν θεσ να τη σκληρύνεις, μπορείς να σκληρύνεις και τα ελατήρια?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως ούτε εμένα μου αρέσουν οι κλισεις(δε θέλω νε γέρνει καθόλου), θα βάλω αντιστρεπτικές πιο χοντρές μπρος-πίσω και μπαρες θόλων και ψαλιδιών.

Γνωμη μου να μην πειραχτει η πισω αντιστρεπτικη ή και να μην υπαρχει καθολου. Χωρις αυτην ελεγχεται καλυτερα το αμαξι με το γκαζι οπου πεταει μουτρα. Και μην μου πειτε οτι δεν θα πεταει καθολου μουτρα γιατι αυτο δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Agi, ti ennoeis an sklhrainoyn ta elathria?

Yparxei h ry8mish toy yspoys k ths sklhrothtas, mono se rebound. Omws.

An mporeis na deis to setaki ths anarthshs 8a katalabeis oti oso to xamhlwseis toso oi diadromh mikrainei, k to elathrio sympiezetai, opote fandazomai ginete k pio sklhro.

Den 8a pw tipota alla giati den mporw na skeftw twra eimai kommatiak mporei na lew blakeis.

8a grapsw ayrio xana.

Pandws prin allaxeis anarthsh perimene na pame bolta me to diko moy na deis an soy kanei

Link to comment
Share on other sites

EGW STO GOLFAKI FORAW BILSTEIN SPRINT ENISXYMENA ME 40mm KALAMI K ELATHRIA TRIPONTA THS H&R.DEN EXEI SXESH ME TO ERGOSTASIAKO STHSIMO ALLA K PALI SPORT DEN EINAI :) .KLHSEIS YPARXOUN ARKETES :) , ALLA NA MHN TA PERIMENOUME OLA APO MIA ANARTHSH.TON PIO SHMANTIKO ROLO PAIZEI TO PLAISIO TOU AYTOKINHTOU KAI H GEWMETRIA THS ANARTHSHS WSTE AYTO NA MPOREI NA EINAI SPORT K OI RYTHMISEIS TWN ANARTHSWN EPAKOLOUTHOUN.PANTWS GIA NA GINEI TO GOLFAKI KAPWS SPORT XREIAZONTAI K ANTISTREPTIKES K SYNEMPLOK ALLA K THOLOMPARES.

Link to comment
Share on other sites

Guest white-LSD-golf

Ρε παιδιά ο ¶γης έχει δίκιο στα όσα λέει.Εμένα το αμάξι μου κοπανάει συνέχεια γιατί αυτή την ρύθμιση ήθελα εγώ για να μπαίνει τρελά στις στροφές χωρίς να ξεκολάει απο την άσφαλτο.Για να έχω κρατήματα σαφώς και θα βάλω κάτι που να είναι αξιόπιστο και όχι κάτι τυχαίο και ας δώσω λευτά παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

EGW STO GOLFAKI FORAW BILSTEIN SPRINT ENISXYMENA ME 40mm KALAMI K ELATHRIA TRIPONTA THS H&R.DEN EXEI SXESH ME TO ERGOSTASIAKO STHSIMO ALLA K PALI SPORT DEN EINAI :D .KLHSEIS YPARXOUN ARKETES :D , ALLA NA MHN TA PERIMENOUME OLA APO MIA ANARTHSH.TON PIO SHMANTIKO ROLO PAIZEI TO PLAISIO TOU AYTOKINHTOU KAI H GEWMETRIA THS ANARTHSHS WSTE AYTO NA MPOREI NA EINAI SPORT K OI RYTHMISEIS TWN ANARTHSWN EPAKOLOUTHOUN.PANTWS GIA NA GINEI TO GOLFAKI KAPWS SPORT XREIAZONTAI K ANTISTREPTIKES K SYNEMPLOK ALLA K THOLOMPARES.

Τα ίδια συμπεράσματα με την ίδια ακριβώς ανάρτηση έχω κι εγώ. Μάλιστα είναι και ιδιαιτέρως άνετη για...χοντρομπούκαλη. Υπάρχον διάφορα ήδη χοντρομπούκαλης? Κάτι ακούω για 40άρια κτλ νούμερα. Πώς μπορώ να δώ ποιά φοράω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια συμπεράσματα με την ίδια ακριβώς ανάρτηση έχω κι εγώ. Μάλιστα είναι και ιδιαιτέρως άνετη για...χοντρομπούκαλη. Υπάρχον διάφορα ήδη χοντρομπούκαλης? Κάτι ακούω για 40άρια κτλ νούμερα. Πώς μπορώ να δώ ποιά φοράω?

Ευχαριστώ

BASIKA DEN EXW AKOUSEI TIPOTA GIA NOUMERA.DEN XERW :D .PANTWS AN YPARXOUN LOGIKA THA ANAFERONTAI STO AN TO AMAXI EXEI ABS KTL K OXI STO KATHEAYTO AMORTISER.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το μέγεθος του καλαμιού! Εγώ πώς θα καταλάβω αν έχω 40άρι?

Δεν τέθηκε τέτοιο ζήτημα κατά την αγορά των αμορτισερ... :thumbsup:

AFOU DEN ZHTHSES KATA THN AGORA 40mm KALAMI LOGIKA THA SOU BALAN TO APLO.PADWS H DIAFORA EINAI EMFANHS K ME TO MATI (H KALYTERA METRA TO M ENA PAXYMETRO).EINAI LIGO DYSKOLO OMWS NA TO DIAKRINEIS ME T AMORTHSER K TROXO FOREMENA AFOU PREPEI NA SHKWSEIS THN PROSTATEYTIKH FOUSKA GIA NA FANEI TO KALAMI.

Link to comment
Share on other sites

Το μετέφερα εδώ από άλλο τόπικ :

Μετά την αλλαγή ελαστικών/ζαντών απο 175/80/14 σε 205/65/15 ήρθε η ώρα να αλλάξω και αμορτισέρ.Το αυτοκίνητο είναι μοντέλο 2001, 1,400κε με 106.000χλμ και φοράει τα μαμα αμορτισέρ.

Δεν θέλω να αλλάξω ελατήρια(δεν θέλω να το χαμηλώσω), παρά μόνο αμορτισέρ, τα οποία να είναι μία κλάση σκληρότερα(αν όχι το ίδιο σκληρά) με αυτά που έχω ήδη.Να ξεκαθαρίσω ότι ψάχνω για κάτι με καλή σχέση τιμής/απόδοσης.

Τί προτείνετε (αν ξέρετε και τιμές περίπου θα με βοηθούσε) ;

Link to comment
Share on other sites

Guest white-LSD-golf

βάλε τις KW sport...ειναι ενα σετακι αναρτησεςν και ελατηρίων πολύ καλό για την τιμή που λογικά ζητάς...εώς 600 ευρώ..

και έχει και καλά κρατίματα...έχεις την δυνατότιτα να χαμηλώσεις απο 3 εως 5 πόντους με τα αναλογα ελατήρια που θα ζητήσεις στην αγορά..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.