Jump to content
Ximikos

Golf 4 - Ανάρτηση (Λύσεις, Προτάσεις, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Guest vwgolfiv02

Από ότι έχω καταλάβει για το golf IV πολλοί προτείνουν Bilstein μαύρα ή Sachs (ποιό μοντέλο ζητάω εδώ αν το επιλέξω) κι επειδή δεν θέλω να ξανά έχω τα ίδια προβλήματα αφού θα κάνω την αλλαγή (είναι πολύ σκληρό σε σημείο που όλοι όσοι επιβαινουν δυσφορουν ακόμη κι εγώ) θα μπορούσατε να μου δώσετε μια περιγραφή στην συμπεριφορά που έχει το κάθε ένα απο τα δυο προαναφερόμενα αμορτισέρ στο αυτοκίνητο; Υπάρχει κάποιο άλλο αμορτισερ που να αξίζει την προσοχή;

Τα ελατήρια τα εργοστασιακά τα έχω κρατήσει νομίζω (ήταν σχεδόν καινούργια) γιατί είχα βάλει τα h&r (νομίζω είναι χαμηλωματος) επομένως θα πρέπει να τα αλλάξω ή να παρά μείνω σε αυτά (h&r) ;

Βάσεις αμορτισέρ υπάρχουν ή και κάτι άλλο, λογικά και αυτό θα θέλει αλλαγή; Υπάρχουν μάρκες/εταιρίες σε αυτά ώστε να επιλέξω κάτι;

Δεν είμαι γνώστης σε αυτά οπότε ζητώ την εμπειρία και την γνώση σας για να μπορέσω να ζυγίσω τα θετικά κι αρνητικά και να κάνω μια επιλογή που να μην μετανιώσω σε ιδιαίτερα δύσκολους καιρούς όπως σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πιο μαλακα ελατηρια απο τα μαμα σε κανονικο υψος? Ρωτω γιατι τωρα εχω εμπρος τα κιτρινα χοντρομπουκαλα και ειναι καινουργια αλλα θα ηθελα να εινια λιγο πιο μαλακα, για αυτο ρωτω, υπαρχουν πιο μαλακα ελατηρια? Θα μαλακωσει η οχι αν βαλω πιο μαλακα?

Link to comment
Share on other sites

Guest vwgolfiv02
Από ότι έχω καταλάβει για το golf IV πολλοί προτείνουν Bilstein μαύρα ή Sachs (ποιό μοντέλο ζητάω εδώ αν το επιλέξω) κι επειδή δεν θέλω να ξανά έχω τα ίδια προβλήματα αφού θα κάνω την αλλαγή (είναι πολύ σκληρό σε σημείο που όλοι όσοι επιβαινουν δυσφορουν ακόμη κι εγώ) θα μπορούσατε να μου δώσετε μια περιγραφή στην συμπεριφορά που έχει το κάθε ένα απο τα δυο προαναφερόμενα αμορτισέρ στο αυτοκίνητο; Υπάρχει κάποιο άλλο αμορτισερ που να αξίζει την προσοχή;

Τα ελατήρια τα εργοστασιακά τα έχω κρατήσει νομίζω (ήταν σχεδόν καινούργια) γιατί είχα βάλει τα h&r (νομίζω είναι χαμηλωματος) επομένως θα πρέπει να τα αλλάξω ή να παρά μείνω σε αυτά (h&r) ;

Βάσεις αμορτισέρ υπάρχουν ή και κάτι άλλο, λογικά και αυτό θα θέλει αλλαγή; Υπάρχουν μάρκες/εταιρίες σε αυτά ώστε να επιλέξω κάτι;

Δεν είμαι γνώστης σε αυτά οπότε ζητώ την εμπειρία και την γνώση σας για να μπορέσω να ζυγίσω τα θετικά κι αρνητικά και να κάνω μια επιλογή που να μην μετανιώσω σε ιδιαίτερα δύσκολους καιρούς όπως σήμερα.

μπορεί κάποιος να βοηθήσει; ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να βοηθήσει; ευχαριστώ!

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις εσύ τι ακριβώς θέλεις. Εγώ πχ δεν θα μπορούσα ποτέ να γυρίσω ξανά στο συγκεκριμένο αμάξι σε μαμά setup, αλλά γενικά είμαι στροφακιας. Από την άλλη η γυναίκα που είναι στον όγδοο δεινοπαθει (αν και στο πρώτο δεν την ενόχλησε τοσο). Τώρα φοράω ρυθμιζόμενη pss9 (bilstein) και πριν από αυτή φόραγα bilstein sprint λεπτό μπουκάλα με eibach 3ποντα. Μέσα λοιπόν από τα 220000 χλμ που έχω κάνει με αυτές τις αναρτήσεις έχω να πω πως ναι, ειδικά για αυτούς που κάθονται πίσω είναι κάπως δυσάρεστα. Και χειροτερεύει όσο μια καινούρια ανάρτηση γράφει χλμ. Από εκεί και πέρα υπάρχουν κάποια πράγματα που αν τα προσέξεις φτιάχνει πολύ η αίσθηση της σκληρότητας μέσα στην καμπίνα. Το κυριότερο είναι τα λάστιχα. Από τι προφίλ έχουν μέχρι το ποσό μαλακια γόμα έχουν και πόσο σκληραινουν με τον καιρό. Μετά μεγάλη δουλειά κάνουν οι βάσεις των αμορτισέρ. Και τέλος όλα τα λαστχακια/bushes που υπάρχουν και στον μπροστά και στον πίσω άξονα και αυτά είναι πολλά. Σαν αντικατασταθουν με καινούργια θα έχεις άλλο αμάξι. Τώρα αν πραγματικά θέλεις να πας σε μαμά φάση και δεν έχεις απαιτήσεις για στροφές, μην βάλεις τα μαύρα τα bilstein (λόγω μικρής διάρκειας ζωής) και προτίμησε τα sachs. Εννοείται με μαμά ελατήρια αλλιώς θα προκληθεί πρόωρη φθορά στα αμορτισέρ.

Sent from my XT910 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Guest vwgolfiv02

Λάστιχα τις δυο τελευταίες φορές έχω βάλει Michelin (νομίζω τα energy, δεν θυμάμαι καλά) και έχω ξανά βάλει εργοστασιακες ζάντες, όλα αυτά 205/55/16 γιατί πριν είχα 225/45/17. Προσπαθώ να το κάνω πιο άνετο αφού με όλους τους κακοτραχαλους δρόμους δεν υποφερεται. Αν αλλάξω τα λάστιχα/bushes που είπες, τι να βάλω, τι πάω και ζητώ και πόσο περίπου κοστίζουν, θα αλλάξουν την συμπεριφορα, την άνεση; Επίσης οι βάσεις, τι μπορω να βάλω, υπάρχουν επιλογές; Στα Sachs υπάρχει κάποιο μοντέλο που ενδείκνυται;

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχετε να βγαλω τ κιτρινα bilstein χοντρομπουκαλα με μαμα ελατηρια και να βαλω τα μαυρα bilstein μια και τα εχω ηδη στην αποθηκη , προκειμενου να γινει πιο ανετο στις λακουβες? Θα επηρεαστει το υψος που ειναι μαμα τωρα? Λογικα οχι ετσι? Αξιζει? Θα γινει ανετο?

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχετε να βγαλω τ κιτρινα bilstein χοντρομπουκαλα με μαμα ελατηρια και να βαλω τα μαυρα bilstein μια και τα εχω ηδη στην αποθηκη , προκειμενου να γινει πιο ανετο στις λακουβες? Θα επηρεαστει το υψος που ειναι μαμα τωρα? Λογικα οχι ετσι? Αξιζει? Θα γινει ανετο?

Φυσικά και θα γίνει πιο άνετο. Το ύψος δε θα επηρεαστεί καθόλου. Αν αυτό που ζητάς είναι μόνο η άνεση κάντο μη το σκέφτεσαι. Απλά η συμπεριφορά του αυτοκινήτου θα αλλάξει πολύ σε σχέση με ότι έχεις συνηθίσει.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα γίνει πιο άνετο. Το ύψος δε θα επηρεαστεί καθόλου. Αν αυτό που ζητάς είναι μόνο η άνεση κάντο μη το σκέφτεσαι. Απλά η συμπεριφορά του αυτοκινήτου θα αλλάξει πολύ σε σχέση με ότι έχεις συνηθίσει.

Θα χρειαστει ευθυγραμμιση φιλε μου ? Μαλλον θα ειναι δυσκολο να το κανω μονος μου ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστει ευθυγραμμιση φιλε μου ? Μαλλον θα ειναι δυσκολο να το κανω μονος μου ετσι?

 

Ευθυγράμμιση απόσο γνωρίζω θα χρειαστεί σιγουρα. Τώρα για την τοποθέτηση, σίγουρα είναι εφφικτό να το κάνεις μόνος σου, αρκεί προφανώς να πιάνουν τα χέρια σου, να συμβουλευτείς κάποιον οδηγό και να έχεις τα κατάλληλα εργαλεία ώστε να μη χάνεις άσκοπα χρόνο. Νομίζω ότι είναι από τα πιο απλά πράγματα να αλλάξεις αμορτισέρ απλά είναι αρκετά χρονοβόρο ειδικά αν είσαι μόνος σου. Βέβαια υποθετικά μιλάω αφού φυσικά δεν έχω κάνει κάτι τετοιο ο ίδιος, αλλά έχω δει πολλά build threads στα οποία τοποθετούν οι ίδιοι τα αμορτισερ.

Link to comment
Share on other sites

Ευθυγράμμιση απόσο γνωρίζω θα χρειαστεί σιγουρα. Τώρα για την τοποθέτηση, σίγουρα είναι εφφικτό να το κάνεις μόνος σου, αρκεί προφανώς να πιάνουν τα χέρια σου, να συμβουλευτείς κάποιον οδηγό και να έχεις τα κατάλληλα εργαλεία ώστε να μη χάνεις άσκοπα χρόνο. Νομίζω ότι είναι από τα πιο απλά πράγματα να αλλάξεις αμορτισέρ απλά είναι αρκετά χρονοβόρο ειδικά αν είσαι μόνος σου. Βέβαια υποθετικά μιλάω αφού φυσικά δεν έχω κάνει κάτι τετοιο ο ίδιος, αλλά έχω δει πολλά build threads στα οποία τοποθετούν οι ίδιοι τα αμορτισερ.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις που μου εδωσες φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Guest vwgolfiv02

Τα λάστιχα/bushes στους άξονες - αν το λέω σωστά - μπορεί να βοηθήσει κάποιος, τι ακριβώς να πάω να ζητήσω; Επίσης στις βάσεις των αμορτισέρ τι επιλογές υπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

Τα λάστιχα/bushes στους άξονες - αν το λέω σωστά - μπορεί να βοηθήσει κάποιος, τι ακριβώς να πάω να ζητήσω; Επίσης στις βάσεις των αμορτισέρ τι επιλογές υπάρχουν;

Για να πάρεις μια ιδέα δες εδώ chassis_a4fwd.gif

 

Εκανα edit και έγραφα εγραφα αναλυτικά και μολις το ποσταρα χάθηκε. Sry βαριέμαι να τα ξαναγράφω. Περιληπτικά για λαστιχάκια ζαμφορ προτίμησε από audi s3. Μια ιδέα κόστους για κομπλε σετ powerflex δες εδώ και φυσικά έξτρα τα εργατικά http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=golf+mk4+powerflex+complete&_sacat=0&_odkw=golf+mk4+powerflex&_osacat=0&_from=R40

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου δωσεις κανενα λινκ απο τα λαστιχακια ζαμφορ που κανουν για το αμαξι μας αλλα ειναι για s3 , σε παρακαλω ?

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Audi-TT-Uprated-Wishbone-Bushes-For-VW-Golf-Mk4-Bora-Seat-Leon-TDI-/130782425463?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Car%20Make%3AAudi%7CCars%20Type%3AS3%20quattro&hash=item1e733d7177&_uhb=1

 

Καλύτερα όμως να τα αγοράσεις από τον ίδιο μάστορα που θα σου κάνει και την τοποθέτηση/ευθυγράμμιση(λογικά θα χρειαστεί μετά την τοποθέτηση) γιατί θα σου έρθει πιο οικονομικά. Από το να τα πάρεις απέξω και να κάνεις την τοποθέτηση εδώ. Άσε που νομίζω ότι και στην αντιπροσωπεία να πας, είναι πιο φθηνά από το λινκ που σου έδωσα (μαζί με τα μεταφορικά). Αν αποφασίσεις να τα πάρεις online, πριν κάνεις την αγορά ρώτα σίγουρα εάν κάνουν για τον μοντέλο σου. Μη σε πάρω και στο λαιμό μου.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Guest vwgolfiv02

στην αντιπροσωπεία μου έδωσαν τιμή περίπου 350-370 για τοποθέτηση ευθυγραμμιση κλπ και μάρκες λένε ότι τους φέρνει το εργοστάσιο. να πάω εκεί; αν επιλέξω έξω έχετε να προτείνετε κάποιον που να προσφέρει αξιόπιστες υπηρεσίες (γιατί σε ένα ακατανομαστο που είναι και αλυσίδα, σε polo αλλάξαμε αμορτισέρ και είχαν βάλει ανάποδα τις βάσεις,ρουλεμαν, κάτι τέτοιο τέλος πάντων) και καλές τιμές; επίσης πως μπορω να ξέρω αν αυτά που βάζει είναι γνήσια και καινούργια (όχι ανακατασκευασμενο, επισκευασμενα κλπ) γιατί τυλιγμένα σε κουτιά με δήθεν χαρτιά όλοι ή σχεδόν όλοι μπορούν να κάνουν υποθέτω!

Link to comment
Share on other sites

Guest vwgolfiv02

Ρώτησα σε ένα ζαντολαστιχά και μου είπε 220€ τοποθετημένα Sachs touring με ευθυγραμμιση κλπ και σε ένα συνεργείο με ευθυγραμμισεις-ζυγοσταθμισεις είπε κι αυτός Sachs (μοντέλο δεν είπε) 220€ και 120€ για εργασία, ευθυγραμμιση κλπ (κρατώ μια επιφύλαξη για το πρώτο γιατί παίζαμε το χαλασμένο τηλέφωνο, εγώ ρωτούσα και ο πιτσιρικάς βοηθός έπαιρνε τηλέφωνο το αφεντικό και μετά μου τα μετέφερε) οπότε έχοντας αυτές τις δυο προσφορές και της αντιπροσωπείας 350€ (αγορά-εργασία-ευθυγραμμιση) τι προτείνετε; μπορω να αναφέρω επωνυμίας όλων αυτών ή θα κατακριθεί ως διαφήμιση; ανησυχώ για δυο λόγους, πρωτο: ποιος θα προσφέρει σωστή τοποθέτηση, ευθυγραμμιση (γιατί έχω ένα ιστορικό απο έναν βλ... που τοποθέτησε σε αντικατασταση αμορτισερ σε polo, ανάποδα σινεμπλοκ ή ρουλεμαν, δεν θυμάμαι ακριβώς, διαπιστώθηκε σε αντιπροσωπεία γιατί είχε πρόβλημα/θόρυβο) και δεύτερο: πως θα διασφαλιστώ ότι τα αμορτισέρ θα είναι καινούργια και γνήσια και όχι ανακατασκευασμενα, επισκευασμενα, μεταχειρισμένα, μαϊμού κλπ γιατί έχω ακούσει και τέτοιες ιστορίες!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε μου, οτι πληρωσεις θα εχεις. Απλο ειναι πιστευω. Γνωμη μου, βαλε τα με 220 που λες και πηγαινε σε εναν που δεν γνωριζεις και πες του αν ειναι σωστα τοποθετημενα αυτα που σου βαλανε και αν ειναι καινουργια, ποσο θα σου παρει για να το κοιταξει?

Link to comment
Share on other sites

ψάχνομαι και εγώ για αμορτισέρ!είμαι ανάμεσα σε blistein b4 gas καπου στα 150ευρώ   ή τα μαυρα sachs ~ 190ευρώ Συν την τοποθέτηση μετά! τι να προτιμίσω? Τα sachs τα γνήσια μου αρέσαν πολυ σε ανεση αλλα νομιζω ειναι λιγο βαρκα!

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος ποια αμορτισερ ειχε απο τη μανα του το mk4 to gti??

 

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?5595694-FS-Stock-Suspension-from-my-MK4-GTI-1.8t αυτα εδω ειναι λεει ο φιλος τωρα για specs δεν ξερω να σου πω αλλα καποτε ενας απορτισερας μου ειχε πει οτι τα αμορτισερ του GTI ειχαν τα ιδια specs με τα bilstein τα μαυρα...

 

Επισης UPDATE: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ FK για να μην ριξω τιποτα μπινελικια...ρυθμιζομενη και τα @@ μου τερμα κατεβασμενα και επεσε ενα δαχτυλο τα μαμα ποιο χαμηλα ειναι κατα τα αλλα 55mm χαμηλωμα ΦΤΟΥ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΗΣ ΜΕΡΚΕΛ...τους τα στελνω πισω αφου ε....σα στο κουτι και χαρισμα τους τα λεφτα(σχημα λογου)...εαν ειναι κανενας απο το club στην γερμανια του στελνω τα λεφτα να κανει 10 μολοτωφ να παει να τους τις ριξει...κοπαναει το αμαξι κοντεψαμε να το σπασουμε...ΣΤΑ ΔΙΑΛΑ...

 

Πηγα πηρα PSS9 και τελος εδωσα κατι παραπανω αλλα ολα τα λεφτα pics οσονουπω...

Link to comment
Share on other sites

Ηρέμησε Acidarrow.Άλλο PSS9 άλλο FK.Σίγουρα ισχύει ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά μπορείς να βρέις αρκετά οικονομικά και επώνυμα coilover kits μέχρι 750-800 ευρώ αν ψαχτείς στο internet.Τελοσπάντων όπως και να χει καλοφόρετη και καλά χιλίομετρα!

Link to comment
Share on other sites

Ηρέμησε Acidarrow.Άλλο PSS9 άλλο FK.Σίγουρα ισχύει ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά μπορείς να βρέις αρκετά οικονομικά και επώνυμα coilover kits μέχρι 750-800 ευρώ αν ψαχτείς στο internet.Τελοσπάντων όπως και να χει καλοφόρετη και καλά χιλίομετρα!

 

Μεγειά η pss9 δε θα τη μετανιώσεις σαν επιδόσεις είναι απίστευτη και έχω να πω από προσωπική εμπειρία ότι τα έβγαλε τα λεφτά της και στο χρόνο αφού έχω γράψει με αυτή 150.000 χλμ και ακόμη είναι σε αρκετά καλό επίπεδο. Πρόσεχε μόνο μη μετανιώσεις το χαμήλωμα. 4,5 max είναι λίγο ειδικά για το project σου (βέβαια δεν έχεις πρόβλημα με άλλα πράγματα που προκύπτουν όταν χαμηλώνεις πάνω από 4,5). Υπάρχει τρόπος να κατέβεις άλλα 10 με 20 mm με διαφορετικά top mounts αλλά ... Εγώ σκέφτομαι να δοκιμάσω να βγάλω τελείως τους ρυθμιστές ύψους (που είναι ήδη στο πιο χαμηλό) για να κατέβει λίγο ακόμη. Εαν το κάνω θα γράψω εντυπώσεις για το κατά πόσο αξίζει κάτι τέτοιο, δλδ πόσο χαμήλωσε και αν άλλαξε κάτι στο feeling. Προσπάθησε να μάθεις πως είναι ο πιο σωστός τρόπος να τα στρώσεις γιατί προσωπικά μου έλεγαν αντίθετους τρόπους (ο ένας βάλτα για τόσα χλμ στο πιο σκληρό και μετά ρυθμισέ τα και ο άλλος το αντίθετο). Και μην ξεχνάς 1 το σκληρότερο και 9 το μαλακότερο (στα λέω γιατί δεν αναφέρονται πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Μολις τα εβαλα και ειμαι σπιτι και θελω να ξαναβγω να το παω βολτα...τετοιο πατημα με τα pss 9 δεν υπαρχει...μου εκανε κατι πατεντες το παλικαρι εκει που τα πηρα και αλλαξε top mounts και top cups και το αμαξι επεσε 55mm και απο feeling δεν παιζει απολαυση μιλαμε...φτου φτου...τα εχω στο 4 προς παρον και θα παω σταδιακα μεχρι το 1 και ξανα πισω στο 4...ειδωμεν....καλα ολα με τις 17ρες να δω τι θα γινει οταν μπουν οι 18ρες

Edited by Acidarrow
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.