Jump to content
kajo

Brigestone Potenza ?

Recommended Posts

Guest Stoilas
paidia edw stin eparxia poulane ta br potena 720  195/45/15 420 eyro

einai kala???

moro na ta vro stin athina poio fthina an naii pou???

akomi mou protinetai kapio kalitero lastixo ap ayto

eyxaristo

Πολλά λεφτά για ένα λάστιχο που δεν είναι το καλύτερο στην κατηγορία του. Κάθε άλλο μάλλον... thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ BRIDGESTONE POTENZA RE720 ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ EINAI

MEΤΡΙΑ ΠΡΟΣ ΚΑΛΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΤΑΣΩ ΕΚΕΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ

ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΤΗΣ "ΕΛΑΣΤΡΑΚ" (JAPAN-FRANCE ΚΥΡΙΩΣ) !!!

ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΤΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΤΡΙΑ ΠΡΟΣ ΚΑΚΑ

ΕΛΑΣΤΙΚΑ (SPAIN-POLAND ΚΥΡΙΩΣ) !!!!

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΛΑΣΤΙΚΟ

ΤΗΣ PIRELLI,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ !!!

ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΤΑ POTENZA RE720 EINAI OTI EINAI ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ

ΣΕ ΣΠΗΝΙΑΡΙΣΜΑΤΑ-ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΑ-ΣΤΡΟΦΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΚΩΛΟΔΡΟΜΟΥΣ !!!

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΣΥΚΡΙΝΕΤΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ MEΤΑΞΥ

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ !!!!

ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑΣ "ΚΑΝΟΝΑΣ" ΛΕΕΙ :

Ο,ΤΙ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΦΙΛ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΣΕ "5" ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ !!!

Ο,ΤΙ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΦΙΛ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΣΕ "0" ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ !!!

ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΓΙΑ POTENZA RE720 195/45/R15 ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΑΠΟ 320 ΕΩΣ

370 ΕΥΡΩ,ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΗΔΗ ΤΑ 420 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ !!!!

ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΙΜΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝΕ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΟΤΑΝ

ΤΑ POTENZA ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΕΣ !!!!

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ BRIDGESTONE,

MIAΣ ΠΟΥ ΤΑ BRIDGESTONE OΠΩΣ KAI TA PIRELLI AΡΓΟΥΝΕ ΠΟΛΥ ΝΑ

ΖΕΣΤΑΘΟΥΝΕ !!!

ΒΑΛΕ Π.Χ ΚΑΤΙ ΑΠΟ :

MICHELIN-GOODYEAR-TOYO-CONTINENTAL-YOKOHAMA-DUNLOP

KAI ΦΥΣΙΚΑ MIΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΔΕΙΚΤΗ "Η" !!!!

ΩΣΤΟΣΟ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ POTENZA RE720

KOITA TOYΛΑXIΣTON NA EINAI ΤΗΣ "ΕΛΑΣΤΡΑΚ" !!!!

ΔΕΣ ΛΙΓΑΚΙ ΟΜΩΣ ΕΔΩ :

WWW.KARLIS.GR

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολο το vwclub kai παλι!!!!Λοιπον εγω φοραω τα DUNLOP SP 9000,195/45/15 ta πηρα την 4αδα 380ευρω!!!Σαφως ανωτερα και απο brigdston potenza kai aπο καποια αλλα.....Ολοι η γερμανια φοραει στα αυτοκινητα της DUNLOP,το ειδα τωρα τον ιανουαριο που ημουν εκει!!!Ασε που τα φορουσε και audi S3(225PS)....Λοιπον..........!!!!!!

Dr.Montoya(Polo tuner)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω πολλές φορές αναφερθεί σε επιλογέςελαστικών, καθ'ότι...ίσως και ματαιοδοξόντας θεωρώ τον εαυτό μου ιδιαίτερα έμπειρο σε ελαστικά, αφού τόσο καιρό έχω δοκιμάσει πάνω από 15 διαφορετικούς τύπους ελαστικών από 13άρα έως 16άρα ζάντα!

Τα 720 είναι από τα χειρότερα ελαστικά για ελληνικούς δρόμους και το μόνο που έχουν λόγω σκληρότητας είναι, ότι αντέχουν σχετικά στα χτυπήματα όπως και κάποια Πιρέλλι! Βέβαια θεωρώ και τα Πιρέλιι σε απλούς ή σχετικά σπορ τύπους επίσης τραγικά, βλέπε P 6000 (όχι τόσο η έκδοση Powergy) ή τα Ρ 7000 ή τα Ρ 6 ή Ρ7. Από την άλλη το Nero και Rosso ή το νέο RE 50, ER 300 αλλά και το S03 Pole Position υπό προϋποθέσεις , είναι άριστα ελαστικά για αμαξώματα με βάρος και προσωρημένη σχεδίαση σε ανάρτηση και ειδικά σε μπροστινό σύστημα.

Τα Continental ContiEcoContact είναι καλά ελαστικά για μεικτή χρήση όπως και τα νέα Dunlop SP Sport 01. Tα Eagle F1 GS D3 είναι πολύ καλά ελαστικά αλλά θέλουν προσοχή σε άσφαλτο σαπούνι, ενώ όταν παλιώνουν μαλακώνουν πολύ και ζεσταίνονται πολύ δύσκολα...

Τις εντυπώσεις μου από τα νέα Pilo Exalto II τις έχετε διαβάσει ήδη. Όσο περνάει ο καιρός με ικανοποιούν περισσότερο αλλά δεν με εντυπωσιάζουν. Δεν είμαι όμως ποτέ προβληματισμένος!

Link to comment
Share on other sites

Forao ta RE720 edo kai 2 xronia.Mia zoi glistrane giati poly apla den zestathikan pote... Spania eos elaxista alla otan zestathikan autes tis liges fores paidia den ksekolage to polo me tipota, alla auta ta lastixa theloun polla aloga 150+ gia na leitourgoun ok.Stin broxi einai korifi.

Tora pou tha ta allakso eimai anamesa sta Toyo Proxes T1-S, T1-R (320euro - 370euro) me deikti S-T. Avon ZZ-3 kai Goodyear F1 alla ta brisko perita gia to polo tetoia lastixa.

Link to comment
Share on other sites

Το Τοyo έχει ίδια χάραξη με το F1 αλλά διαφορετική γόμα. Πάρε το, καλό ελαστικό ειδικά στη βροχή!

Το ZZ3 είναι πολύ καλό στο βρεγμένο αλλά καλύτερα να μη δώζεις τόσα λεφτά.

Δές και το νέο Εξάλτο ΙΙ, πολύ καλό, το φοράω και ολοένα γίνομαι πιο ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ το Michelin Exalco 2 και το Pirelli F1 καλύτερα από το Brigestone Potenza 720 επέιδή θεωρώ οτι το Potenza 720 είναι παλιό λάστιχο.

Συμφωνώ,το Brigestone Potenza είναι πιο σκληρό πράγμα που σημαίνει ότι αντέχει στα πεζοδρόμια καλύτερα αλλά δεν κρατάει όπως το Michelin (και εγώ exalco έχω),,επίσης το Brigestone αργεί να ζεσταθεί με αποτέλεσμα στα πρώτα χλμ. να μην έχεις καλό κράτημα.

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Το RE720 οπως εχω αναφέρει παλιοτερα ειναι λάστιχο που αντέχει μεχρι 40000 χλμ. Μετά θα το χάνεις συνέχεια και δεν θα ξέρεις το γιατί.

Πρόταση μου το exalto μαλακό λάστιχο καλό και στο στεγνό και στο βρεγμένο.

Link to comment
Share on other sites

Guest pappoulis
paidia edw stin eparxia poulane ta br potena 720  195/45/15 420 eyro

einai kala???

moro na ta vro stin athina poio fthina an naii pou???

akomi mou protinetai kapio kalitero lastixo ap ayto

eyxaristo

Πάρε ένα τηλέφωνο στο 210 8211213 και ζήτα τον Μπάμπη. Πουλάει χονδρική και ίσως σου κάνει καλύτερη τιμή. Εβδομάδα παραγωγής συνήθως είναι αρκετά κοντινή στην τρέχουσα ημερομηνία.

Το κατάστημα είναι στην Φερών 6 (π.¶ρεως, 2η παράλληλος της Ιουλιανού). Θα σε στείλει αν θέλεις και σε έναν δικό του να τα τοποθετήσεις με 20 ευρώ (ζυγοστάθμιση included).

Αν πάρεις πες του ότι είσαι από τον Ανδρέα με το μολυβί Ibiza που έβαλε τα Potenza πριν 2 εβδομάδες.

Κ εγω αυτα έβαλα τώρα αλλα 205/55/16 κ τα πήρα 420€

Στην τιμή παίζει μεγάλο ρόλο η παραγωγή της συγκεκριμένη διάστασης. Αυτή που αναφέρεις είναι πιο συνηθισμένη.

Μακριά από RE 720 αλλά και απλά Yokohama!Δεν ενδείκνυνται για ελληνικούς δρόμους!

Προτιμήστε το νέο ER 300 και RE 50!

Όπως αναφέρω παραπάνω, τα φοράω 2 εβδομάδες (205/45/R16) και δεν έχω παρατηρήσει κάτι άσχημο. Μπορώ να πω μάλιστα ότι σε βρεγμένο δρόμο έχει πολύ καλύτερο κράτημα από ότι τα Exalto (195/45/R16) που φορούσα!

Edited by pappoulis
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποιά κατάσταση ήταν τα Εξάλτο που φορούσες πριν, λλά επειδή έχω φορέσει και δοκιμάσει και οδηγήσει σε όριο τόσο το RE 720 όσο καί το Exalto I και μάλιστα σε μικρομεσαία χάτσμπακ αλλά καί σε σεντάν 4θυρα κοντά στα 1200+κιλά, έχω να πώ, το εν λόγω bridgestone απλά ανθεκτικό στη σκληρή χρήση είναι και λίγο καλή αίσθηση στο τιμόνο δίνει! Υπερθερμαίνεται ευκολότατα, φρενάρει απλά ικανοποιητικά αλλά στη γλίτσα μπλοκάρει για πλάκα,ενώ δεν κάνει για τιμονιές και γενικά οριακή οδήγηση. Τώρα αν φορέσουμε καμιά 15άρα με 195 από αυτό σε...Ματίζ, τότε θα μας φανεί Φερράρι! Από εκεί και πέρα το συγκεκριμένο ελαστικό δουλεύει καλά μόνο σε άσφαλτο γυαλόχαρτο!

Το Εξάλτο πρώτης γενιάς ήταν αρκετά μαλακό αλλά καλό και προοδευτικό σε γλίτσα άσφαλτο, άνετο και ό,τι έπερεπε για ελληνικό δρόμο! Το νέο Εξάλτο, απλά τόσο σε χάραξη όσο καί σε γόμα, αντοχή και χαρακτηριστικά απόδοσης είναι η μέρα με τη νύχτα! 2 φορές ανώτερο ελαστικό, ισοφαρίζει το Pirelli PZero Nero όσο και το ανανεωμένο RE 50!

Link to comment
Share on other sites

Guest pappoulis

Τα 15ρια Exalto ήταν καλά. Τα 16ρια γλυστρούσαν με το παραμικρό (τόσο καινούργια όσο και φαγωμένα) και δεν ήμουν καθόλου μα καθόλου ευχαριστημένος. Τα ΙΙ δεν τα έχω δοκιμάσει, και ως εκ τούτου δεν έχω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Potenza θα τα προτεινα τα φοραγα αλλα δεν με ικανοποιησαν!!!

Exalto 1 καλο αλλα το 2 αριστο !!! Πραγματικα καθε μερα με εκπλυσουν και περισσοτερο προς το καλο φυσικα!!!!

VIVA Michelin

Link to comment
Share on other sites

Re720 = καλο ΑΛΛΑ πολυ σκληρο και ειδικα για οσους εχουν χαμηλωσει το αμαξι τους θα κοπαναει ακομα περισσοτερο και θα το μετανιωσουν!! Το φοραω ακομα με Renault clio με αναρτηση bilstein sprint - HR ελατηρια! Κοπαναει καργα! Ενω με michelin energy που ειχε πρωτα δεν κοπαναγε και τοσο το αμαξι!

Τα pirelli zero rosso τα φοραω στο A3 , δεν μπορω να πω οτι με εχουν ενθουσιασει , δεν ζεστενονται και τοσο ευκολα ενω αρκετες φορες μπαινει και το ESP , σε 225/45/17 ποια θεωρουνται κορυφαια?

Link to comment
Share on other sites

Re720 = καλο ΑΛΛΑ πολυ σκληρο και ειδικα για οσους εχουν χαμηλωσει το αμαξι τους θα κοπαναει ακομα περισσοτερο και θα το μετανιωσουν!! Το φοραω ακομα με Renault clio με αναρτηση bilstein sprint - HR ελατηρια! Κοπαναει καργα! Ενω με michelin energy που ειχε πρωτα δεν κοπαναγε και τοσο το αμαξι!

θελω να βαλω με σκληρο σκελετο για να μη μαγουλιαζει , εχω ψιλοπροφιλα λαστιχα 55αρια και δε πιστευω να κοπαναει, εχω τωρα τα Exalto I και χανουν σε κατευθυντικοτητα. Πολυ καλο λαστιχο αλλα υστερουν σαυτο τον τομεα, τα εχω 43,000χλμ και τουσ βαζω αριστα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.