Jump to content
gbell

Δαγκάνες Φρένων

Recommended Posts

Γεια σας...

Θέλω να βάλω χρώμα στις δαγκάνες του Polo.

Να βάλω ήδη βαμμένες ή να τις βάψω εγώ(έχω βοήθεια απο φίλο μηχανικό για να λύσω τα φρένα)

Ακούω προτάσεις,είδος χρώματος κτλ

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

B)

Γεια σας...

Θέλω να βάλω χρώμα στις δαγκάνες του Polo.

Να βάλω ήδη βαμμένες ή να τις βάψω εγώ(έχω βοήθεια απο φίλο μηχανικό για να λύσω τα φρένα)

Ακούω προτάσεις,είδος χρώματος κτλ

Ευχαριστώ...

Φιλε μου Καλησπερα !!!

Βασικα το ερωτημα μου ειναι ¨: θες να τις βαψεις απλα η να τις αλλαξεις με καλυτερες ???

Γιατι αν θες μονο χρωμα δεν αξιζει να δωσεις λεφτα για να παρεις τις ιδιες σε αλλο χρωμα.

Η προταση μου λοιπον ειναι αν θες να τις βαψεις να τις βαψεις ενα χρωμα που δεν θα χτυπαει και τοσο και δεν θα παραπεμπει σε brembo (πορτοκαλι) B) μιας και δεν θα ναι brembo.

Για μενα ενα καλο χρωματακι που θα πηγαινει και πηγαινει γενικα σε ολα με ζαντουλες ειναι το ασημι. Και θα δεσει με τις ζαντες σου. Βασικα εγω αυτο σκεφτομαι να κανω γιατι το ειδα οταν του τις βαφαν του ξαδερφου μου στο βουλκανιζατερ που εβαλε ζαντολαστιχα.

Η αλλη η λύση ειναι αλλες δαγκανες αλλα οχι οι ιδιες γιατι θα ειναι κριμα,.... οι καλες ομως κοστιζουν. .. . . B)

Η επιλογη ειναι δικη σου. Θα ηθελα βεβαια να ακουσουμε και τις αποψεις των αλλων παιδιων, θα ηταν ενδιαφερον να ακουσουμε και αλλες γνωμες γιατι και μενα με ενδιαφερει.. :thumbsup:

Αυτα ...

ΑΑΑΑΑΑ μην ξεχασω.... αφου εχεις μαστορα και λυσεις τα φρενακια σου κανε την κινιση και για σωληνακια υψηλης αν θες..... :thumbsup:

Edited by Thanos_mc
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχεις πειραξει το μοτερ δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις δαγκανες αφου για τα μαμα αλογα του αυτοκινητου ειναι μια χαρα τα φρενα.εγω τις εχω βαψει χρυσαφι τις δαγκανες και ειναι πολυ ωραιες...περι ορεξεως κολοκυθοπιτα....οτι σου αρεσει εσενα πιο πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

πάρε ένα κιτ χρώματος της αρεσκείας σου και βάψτες ., θέλει βαφή(σπρέυ) heat-resistant δεν ξέρω πως λέγεται. υπάρχουν σε ασημι-μπλε σαν του OPC)-κοκκινο σαν BREMBO)-κίτρινο σαν PORSCHE) και πράσινο σαν του RS. αυτά .το kit στοιχίζει περι τα 50 λίρες Αγγλίασ

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλα τα λεφτα αυτα για ενα κιτ βαψιματος.

¤35 πηρα το δικο μου που ειναι για κοκκινο χρωμα και το βαφεις με πινελακι.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα ειναι αλλα δεν νομιζω να υπαρχουν πολλοι αλλοι τροποι για να βαψει καποιος τις δαγκανες.

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

Βάψτες είναι εύκολο σε καναμισάωρο θα έχεις τελιώσει (αν πιάνει και το χέρι σου) & αν πρόκειται για το χρώμα και μόνο. Εγω θα σου πρότεινα........τι αλλο, κόκκινες tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ego tha simfoniso me ta paidia gia tin "mi" allagi ton frenon ektos an tha yparksei melontiki anabathmisi stin isxi!

Ego gia to bapsimo ekana kati pio aplo!

Piga sto Carefur, Pira ena sprei gia metala (mple metaliko-legotan) se mple skouro xroma (giati tetoio xroma amaksi exo) kai afou ebgala troxous, eplina poli kala me sapounada tis daganes, kalipsa to diskofreno kai ta simia dou den ithela na bafoun me sakoula "sklaveniti" (kai apo alla soupermarket kanei tongue.gif) perasa 2 xeria bapsimo tin kathe dagana. O xronos metaxi 1ou kai 2ou xeriou htan 1 ora gia na eimai sigouros oti exei stegnosei!

Ta frena mou itan kria, den eixa kounisei to amaksi apo to proi!

Ta exo tora 4 xronia bamena kai einai mia xaroula oute ksebapsan oute tipota. Kai an tixon ksebapsoun tha ta ksanabapso me ton idio tropo kai to idiosprei ( An thimame kala eixe gyro sta 15 euro to sprey kai mou eftase na kano kai tis 4 daganes!)

tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Εγώ τις έχω βαμμένες κόκκινες και έγινε με πινελάκι και ειδική μπογιά!

Είναι πολύ εύκολο! Αρκεί να ξέρεις τί να βάψεις! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας... και όχι μόνο για αυτό το θέμα αλλα και για τα υπόλοιπα που διαβάζω στο club, παίρνω πολλές ιδέες.Χρήμα και χρόνο θέλει.Πάντως θά ξεκινήσω σύντομα το βαψιματάκι και με τη πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω fotos για να δείτε και τ'αποτέλεσμα.

polaros: Για δισκόφρενα, κυρίως μπροστά, σκέφτομαι να αλλάξω όταν έρθει η ώρα αντικατάστασης τους λόγω φθοράς με κάποιο έτοιμο kit (Brempo κτλ) και σίγουρα μετά το 1ο στάδιο βελτίωσης.Το αμάξι είναι καινούργιο και οι πρώτες βελτιώσεις είναι αισθητικού χαρακτήρα προς το παρών...

Link to comment
Share on other sites

και εμενα προς το παρων ολες οι βελτιωσεις που εχω κανει ειναι αισθητικου χαρακτηρα αλλα δεν ξερω αν θα προχωρησω σε μηχανικες αλλαγες....θελει πολυ ψαξιμο για να κανεις κατι και να μην εχεις προβληματα!anyway αντε καλο βαψιμο!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο smart-άκι μου τίς έχω βάψει με το κιτ της SONAX (20€), το οποίο τα έχει και όλα μέσα. Το πήρα παρέα με άνα φιλαράκι και βάψαμε τις 2 δαγκάνες του smart και τις 4 δαγκάνες του GTI Golf που έχει.

Τώρα μάλλον θα το πάρω και για το Polo. Σας παραθέτω μερικές φωτό απο την διαδικασία. Το χρώμα είναι σε κουτί, συμπληρώνεις και τον καταλύτη και βάφεις με το πινελάκι που έχει. Το smart δεν έχει αεριζόμενους δίσκους με αποτέλεσμα οι δαγκάνες να ζεματάνε, το χρώμα έχει όμως αποδειχθεί πολύ ανθεκτικό στις υψηλές θερμοκρασίες.

ebc8fae4.jpg

ebc8fa1c.jpg

ebc8fa01.jpg

ebc8f9b1.jpg

Και φορεμένες.......

ea153dfb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.