Jump to content
golfakias1983

τελικη

Recommended Posts

Εντελώς μαμά (εντάξει όχι εντελώς μαμα. Εχω βάλει κανα δυο αυτοκόλλητα και το σιδερενιο διαχωριστικό στην εταζέρα για να βάζεις πράγματα χωρίς να σου έρχονται στο κεφάλι :-) ) το αυτοκίνητο σε ελαφρία κατηφόρα και έχοντας ήδη 230-240 στο ταχύμετρο φθάνει τα 270+ 1 ή 2 ΚΜ. Φυσικά εννοείται ότι δεν είναι πραγματικά καθώς είναι γνωστό ότι το GTI πρέπει να έχει το πιο κλεψιμέικο ταχύμετρο EVER μετά τα 200! ΔΕν έχω καταφέρει να έχω GPS σε υψηλές ταχύτητες αλλά με το χάσιμο που έχω δει μέχρι τα 200-220 πιστεύω ότι τα 270 στο ταχύμετρο είναι 240-245. Η επίσημη φυσικά τελική ταχύτητα ως γνωστόν είναι στα 235 αλλά βοηθούντος ανέμου, χαμηλής θερμοκρασίας και κατηφόρας πιστεύω ότι τα 270 "φθάνονται" σχετικά εύκολα.

Ανεβάζω μια φωτογραφία με 260 προς 265 όπου φαίνεται και το στροφόμετρο. Πλησιάζοντας τα κόκκινα είναι 270 . Δεν έχω με 270 πρόχειρη αλλά είναι στο πρόγραμμα ! ;)

Εύκολα να τα δεις αυτά τα χιλιόμετρα υπάρχουν 2-3 σημεία αλλά φυσικά πρέπει να είσαι τυχερός να μην έχει και "κόσμο". Η συγκεκριμένη φωτό είναι όπως έρχεσαι από Κόρινθο μετά τα διόδια αρχίζει ανηφορική αριστερή και δεξιά έχεις τα διυλιστήρια του "έχω καβούρια στις τσέπες και βολεύομαι με κάτι πολωνούς και δανούς". όταν πιάσεις την κορυφή και αρχίζει η κατηφόρα αν έχεις γεμίσει από πριν έρχονται τα χιλιόμετρα. Φυσικά πρέπει να πετύχεις χαμηλή θερμοκρασία για να έχεις διαθέσιμα όλα τα άλογα σου και ευνοικό άνεμο. Δεύτερο σημείο και εκεί βλέπεις σίγουρα τα 270 είναι μετά την Κακιά Σκάλα όπου αρχίζει πάλι η λοξώς δεξιά κατηφορική.

Σε ευθεία χωρίς κατηφόρα φτάνεις στα 240-245 με λίγη υπομονή και από εκεί και μετά μέχρι τα 250+ όπου σταθεροποιείσαι, δυσκολεύεται να ανεβάσει.

Εννοείται φυσικά ότι οι ταχύτητες αυτές είναι επικίνδυνες για όλους μας και καλό θα ήταν όλοι να τις "δοκιμάζουμε" αφού πρώτα σιγουρευτούμε ότι ο δρόμος είναι σχεδόν τελείως άδειος γιατί σε περίπτωση στραβής δεν σε σώζουν ούτε τα 8πίστονα της Brembo από εκεί πάνω.

Είχα διαβάσει μια συνέντευξη του Διευθυντή της Μ Division της BMW για το αν συμφωνεί με το περιοριστή των 250 ΚΜ και είχε απαντήσει ΝΑΙ με απόλυτο τρόπο, λέγοντας ότι όταν πλησιάζεις κάποιον με διπλάσια ή τριπλάσια ταχύτητα από εκείνον είναι πολύ δύσκολο για αυτόν να εκτιμήσει την όλη κατάσταση. Βέβαια επειδή όλα εμπόριο είναι με 2500 ευρώ σου ξεκλειδώνουν επισήμως τον περιοριστή (ψιλοτζάμπα λεφτά είναι αυτά βέβαια καθώς έχουν το δικαίωμα ενός 5% απόκλισης από τα 250. Οπότε στην πραγματικότητα βλέπεις 250+5%=263 πραγματικά οπότε περίπου 275 στο ταχύμετρο. Οπότε δίνεις τα 2500Κ αν θέλεις να δεις τα 300+ και μόνο) ! :rolleyes:

EDIT : στην τελευταία παράγραφο αναφέρομαι στη νέα Μ3 και την τελική της, για να μην υπάρχουν παρανοήσεις ότι μιλάω για το GTI...

aaaaaadsc00293kb9.th.jpg

Edited by ioannitis
Link to comment
Share on other sites

@@@ μαμά είναι....

Το Gti έχει περιοριστή στα 240 κοντερ.

¶μα μπορείς, πήγαινέ το παραπάνω......

@@@@@ περιοριστη εχει το αμαξι ειχε 15000 κμ ειναι στο δρομο προς κορινθο απο αργος μετα τα διοδια οποιος θελει ας ερθει για βολτα!κατηφορα οντως ειχε

χτες φορεσε ενα φιλτρο

@@@ μαμά είναι....

Το Gti έχει περιοριστή στα 240 κοντερ.

¶μα μπορείς, πήγαινέ το παραπάνω......

αν θες ελα να δεις αν ειναι μαμα μαστορα .και 4πορτο

BassakosVR6: υπαρχει ενα κουμπακι που λεει "ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ" με αυτο

κανεις edit στο ποστ σου και προσθετεις οτι αλλο θελεις

Edited by BassakosVR6
Link to comment
Share on other sites

post-4602-1206005245_thumb.jpg

Να και το δικό μου Μαμα ευθεία εγνατία οδό Κοζάνη .πραγματικά τωρα πιστεύω να ηταν καμια 235-240 rpm 5800- 5900 6η gear πολυ κλέβει γαμώτο lol ;) ;) :D !!!!Παρατήρηση γύρο στους 20C το αμάξι δουλεύει αισθητά καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλικα σας το λεω πως στις περιπτωσεις σας ηταν ΚΑΘΑΡΑ θεμα τυχης που ο αστυνομικος ΔΕΝ καταφερε να δει την πινακιδα σας...

Σε μενα που καταφερε να την δει περιμενω το δικαστηριο...σε κανα χρονο, 6μηνες ποινη φυλακισης (3500Ε περιπου) και φυσικα ποινικο μητρωο πλεον.... ;);):D ¨

(Ταδε εφη ο δικηγορος του πατερα μου)

χαλαρωσε ετσι ελεγα και γω 2-3000 ποντοι κτλ.. 198 km φωτο-ρανταρ οριο 120Κμ δικαστήριο 500 Ε χωρις ποντους κτλ Α η πλακα ειναι οτι μου ειπε ενοχος ο κατηγορούμενος 140 Ε + εξοδα δικαστηρίου δηλαδη τα εξοδα δικαστηρίου (360 Ε)! α ξεχασα στο ΔΤ που πλήρωσα, χωρις αποδειξη παρακαλώ τους είχε τελιώσει το μπλοκ 300 ατομα ειμασταν εκεινη τη μερα θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Το στροφόμετρο λέει (σχεδόν) 5900. Και αυτό μεταφράζεται σε 239km/h (σχεδόν και αυτά).

Αυτό έγραψα και εγώ μέσα στο κείμενο μου :

...πιστεύω ότι τα 270 στο ταχύμετρο είναι 240-245. ...

Οταν συνδυάσω την ταχύτητα αυτή με ανοικτό το GPS θα αναφέρω και την ακριβή ταχύτητα που αντιστοιχεί στα 270 του ταχυμέτρου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έγραψα και εγώ μέσα στο κείμενο μου :

Οταν συνδυάσω την ταχύτητα αυτή με ανοικτό το GPS θα αναφέρω και την ακριβή ταχύτητα που αντιστοιχεί στα 270 του ταχυμέτρου.

243.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση που αφορά την τελική που συζητάμε εδώ αλλά σε συνδυασμό με το χ πρόγραμμα.

Τι τελική παραπάνω βλέπεις από τα κοντερισια-κατηφορισια 270 (αν βλέπεις) με 1ο Στάδιο (245-250 άλογα δηλαδή από πρόγραμμα μόνο) και τι στο 2ο στάδιο (ΦΠΕ). Αν κάποιος έχεις κάνει κάποιες παρατηρήσεις περί του θέματος θα του ήμουν ευγνώμων αν τις παρέθετε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα την εντύπωση ότι έχουμε περιοριστή με 6η στις 5.500 στροφές. Εκεί όσες φορές και να έχω πατήσει, είχα 245-250 στο κοντέρ. Παραπάνω δεν είχα δει ποτέ. Ούτε στο παλιό, ούτε στο καινούριο. Και οι στροφές, καρφωμένες εκεί. Τώρα πως μερικοί βλέπουν με εργοστασιακά αυτοκίνητα 270 στο κοντέρ, δεν μπορώ να το καταλάβω και ούτε πρόκειται να το δοκιμάσω.

Αν βάλεις πρόγραμμα και μετατοπιστεί ο κόφτης, τότε θα πιάνεις κάτι παραπάνω. Σε όσα ξέρω πάντως που έχουν πρόγραμμα, πάλι τα ίδια χιλιόμετρα πιάνουν, αλλά πολύ πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πως μερικοί βλέπουν με εργοστασιακά αυτοκίνητα 270 στο κοντέρ, δεν μπορώ να το καταλάβω και ούτε πρόκειται να το δοκιμάσω.

B):lol: :lol: :lol: :lol: Γιώργο, εμένα πάντως με έπεισες.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πως μερικοί βλέπουν με εργοστασιακά αυτοκίνητα 270 στο κοντέρ, δεν μπορώ να το καταλάβω και ούτε πρόκειται να το δοκιμάσω.

αν θες ελα να κανουμε βολτα να το δεις και να δεις και το αμαξι οτι ειναι μαμα.αν καποιοι δεν πιστευουν καλο ειναι να μην το τραβανε το θεμα με ποσταρισματα γιατι κατανταει γελοιο....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αξίζει να σημειωθεί και για το αν μιλάμε μόνο σε ευθεία, ή και κατηφόρα έτσι? Εμένα στο gt σε ευθεία κανονική βλέπω το πολύ 230. . με λίγη κλίση μπορεί να δω και τα 240 . . τα 245 τα έχω πιάσει και παραπάνω, αλλά σε κατηφόρα. . Τώρα για το gti δεν νομίζω να τα βγάζει τα 270 σε ευθεία. . Έχουν πολλοί γνωστοί μου οι οποίοι μου λένε 250 - 255 . . , και με λίγη κλίση βλέπουν και τα 260 . . . Και το διαπίστωσα και ο ίδιος. .

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ότι υπάρχει περιοριστής χιλιομέτρων ( στο gt , αλλά και στο gti ) τί εννοούμε? Μπορεί να βγει ο περιοριστής ? ?

Link to comment
Share on other sites

ξαναλεω. Μιλαω για κοντερ

Παντως εγω στο δικο μου Jetta gt (dsg) με 11000 χλμ στο κοντερ,εχω δει στο ταχυμετρο 240 με το gps να λεει 229

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι κάτοχος ενός GolfV GTI DSG μοντέλο 2008 με 19000χλμ. Πριν από 2 μήνες περίπου πέρασα το πρόγραμμα της Revo stage 1 και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Χθες οδηγούσα στην Εγνατία και στην Εθνική Θεσσαλονίκης-Αθήνας. Όπου μου δόθηκε η ευκαιρία και μπορούσα να το τρέξω, είδα στο κοντέρ αρκετές φορές το νούμερο 260 και 270. Πριν χωρίς το πρόγραμμα έβλεπα μέχρι 240. Γνωρίζει κανείς τι απόκλιση από τα πραγματικά χιλιόμετρα έχει το κοντέρ γιατί μου φαίνονται λίγο υπερβολικά τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αξίζει να σημειωθεί και για το αν μιλάμε μόνο σε ευθεία, ή και κατηφόρα έτσι? Εμένα στο gt σε ευθεία κανονική βλέπω το πολύ 230. . με λίγη κλίση μπορεί να δω και τα 240 . . τα 245 τα έχω πιάσει και παραπάνω, αλλά σε κατηφόρα. . Τώρα για το gti δεν νομίζω να τα βγάζει τα 270 σε ευθεία. . Έχουν πολλοί γνωστοί μου οι οποίοι μου λένε 250 - 255 . . , και με λίγη κλίση βλέπουν και τα 260 . . . Και το διαπίστωσα και ο ίδιος. .

λοιπον,εμενα πριν το τελευταιο update(το γνωστο σε ολους λογο αποδοσης thumbsdown.gifthumbsdown.gif ) εδειχνε:

σε ευθεια 240(σε ελαχιστη κατηφοριτσα εδειχνε 245.)

μετα το update δεν το εχω τερματισει αλλα λογικα υπολογιζω 235 σε ευθεια και 240 σε κατηφοριτσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι κάτοχος ενός GolfV GTI DSG μοντέλο 2008 με 19000χλμ. Πριν από 2 μήνες περίπου πέρασα το πρόγραμμα της Revo stage 1 και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Χθες οδηγούσα στην Εγνατία και στην Εθνική Θεσσαλονίκης-Αθήνας. Όπου μου δόθηκε η ευκαιρία και μπορούσα να το τρέξω, είδα στο κοντέρ αρκετές φορές το νούμερο 260 και 270. Πριν χωρίς το πρόγραμμα έβλεπα μέχρι 240. Γνωρίζει κανείς τι απόκλιση από τα πραγματικά χιλιόμετρα έχει το κοντέρ γιατί μου φαίνονται λίγο υπερβολικά τα νούμερα.

εγώ στο TSI που έχω με 220 κοντέρ είχα 205 στο gps ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι εδώ μέσα χρειάζονται μόνο ενα flux capacitor και σε λίγο θα κάνουν ταξίδια στον χρόνο...

fluxcapacitor.jpg

fluxcapacitorjpeg.jpg

Link to comment
Share on other sites

βγαλτε ρε παιδια καμμια φωτογραφια δεν ειναι τοσο δυσκολο...

αν ειναι καλη η μηχανη και την εχεις ανοιχτη απο πριν βγαζει ωραιοτατη φωτο με μια κινηση...

εγω παντως εχω δει πανω απο 220 σε 1.6 FSI και ολοι πεσαν να με φανε....

ενταξει το κοντερ κλεβει τα απειρα, ηταν κατηφορα ...( μετα το τιταν προς αθηνα...) και ειχα και εναν τυφωνα να με σπρωχνει....αλλα τα ειδα...

με το ιδιο σκεπτικο κανεις δεν σημαινει οτι λεει ψεμματα, απλα μονο να το λεμε ειναι η μιση αληθεια...

...βεβαια με προσοχη ετσι....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.