Jump to content
Guest beetle

Βελτιωση Beetle

Recommended Posts

Μates μήπως ξέρετε τι βελτιώσεις παίρνει το new beetle 1.4?

Ένας φίλος μου είπε ότι μπορώ να βάλω παραπάνω ιπποδύναμη (πχ 15 άλογα - 600 ¤)..

Ξέρει κανείς? Αξίζει ή μήπως κρύβει κινδύνους?

Ι need your lights! :huh:

Link to comment
Share on other sites

Μates μήπως ξέρετε τι βελτιώσεις παίρνει το new beetle 1.4?

Ένας φίλος μου είπε ότι μπορώ να βάλω παραπάνω ιπποδύναμη (πχ 15 άλογα - 600 ¤)..

Ξέρει κανείς? Αξίζει ή μήπως κρύβει κινδύνους?

Ι need your lights! :huh:

το να βαλεις ιπποδυναμη φοβαμαι δεν ειναι τοσο απλο σε ατμοσφαιρικο αυτοκινητο.

εγω θα σου λεγα να κρατησεις τα χρηματα σου και να πας για αλλο μοτερ (1.8T)

εκτος αν θελεις να δινεις 100 ευρω για ενα αλογο σε αυτο που εχεις τωρα..γιατι τοσο περιπου θα σου βγει..και αντε να πας +10 αλογα απο αυτα που εισαι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

το να βαλεις ιπποδυναμη φοβαμαι δεν ειναι τοσο απλο σε ατμοσφαιρικο αυτοκινητο.

εγω θα σου λεγα να κρατησεις τα χρηματα σου και να πας για αλλο μοτερ (1.8T)

εκτος αν θελεις να δινεις 100 ευρω για ενα αλογο σε αυτο που εχεις τωρα..γιατι τοσο περιπου θα σου βγει..και αντε να πας +10 αλογα απο αυτα που εισαι τωρα.

Thanks 4 the help καταρχάς..

Όταν λες να βάλω άλλο μοτέρ, 1.8...Τί εννοείς? (Βασικά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερο με τη βελτίωση αυτοκινήτων κτλ..οπότε δείξε λίγο κατανόηση στην αρχή :huh: )

Μπορώ να αλλάξω μηχανή και να βάλω πιο δυνατό κινητήρα? Τότε λογικά θα χρειαστεί να αλλάξω και σύστημα φρένων κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να πάρεις το 1.8 Beetle από την αρχή παρά να αλλάξεις μηχανές και τα σχετικά...οκ όλα είναι θέμα χρημάτων...παντως δεν ξέρω μετά αν σου φτάνει ο μαμίσιος 1.8 με τα 150 αλόγατα ..δεν ξέρω πόσα βγάζει...όποτε μην κάνεις σπαμοδικές κινήσεις...προσωπικά έχω τον 1.6 ...τα ζώα μου αργά ...και είχα μπεί σε αυτό το τριπάκι να αλλάξω κάτι να δώ φώς...τελικά επειδή με ταλαιπορεί με πολλα ηλεκτρολογικά προβλήματα το έχω αφήσει το θέμα να εκρεμεί.... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να πάρεις το 1.8 Beetle από την αρχή παρά να αλλάξεις μηχανές και τα σχετικά...οκ όλα είναι θέμα χρημάτων...παντως δεν ξέρω μετά αν σου φτάνει ο μαμίσιος 1.8 με τα 150 αλόγατα ..δεν ξέρω πόσα βγάζει...όποτε μην κάνεις σπαμοδικές κινήσεις...προσωπικά έχω τον 1.6 ...τα ζώα μου αργά ...και είχα μπεί σε αυτό το τριπάκι να αλλάξω κάτι να δώ φώς...τελικά επειδή με ταλαιπορεί με πολλα ηλεκτρολογικά προβλήματα το έχω αφήσει το θέμα να εκρεμεί.... ;)

Συμφωνούμε..Προσωπικά φοβάμαι και επιφυλάσσομαι να κάνω τόσο μεγάλη επέμβαση. Την αλλαγή κινητήρα την θέλω γιατί το 1.4 δεν τραβάει σχεδόν καθόλου..Όχι για να το κάνω rally.. Αν υποτεθεί ότι το παίρνω καινούργιο 1.8Τ,δηλαδή 24.000¤ περίπου, μιλάμε ότι πρέπει να προσθέσω άλλες 10.000¤ (πες ότι το πουλάω 14.000¤), χρήματα αρκετά...

Δεν ξέρω ρε γαμώτο... :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε..Προσωπικά φοβάμαι και επιφυλάσσομαι να κάνω τόσο μεγάλη επέμβαση. Την αλλαγή κινητήρα την θέλω γιατί το 1.4 δεν τραβάει σχεδόν καθόλου..Όχι για να το κάνω rally.. Αν υποτεθεί ότι το παίρνω καινούργιο 1.8Τ,δηλαδή 24.000¤ περίπου, μιλάμε ότι πρέπει να προσθέσω άλλες 10.000¤ (πες ότι το πουλάω 14.000¤), χρήματα αρκετά...

Δεν ξέρω ρε γαμώτο... :(

Edited by MIXOSGOLFGT
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να επεμβεις στον ηδη υπαρχοντα κινητηρα τοτε ακολουθεις την κλασικη μεθοδο Φιλτρο-Προγραμμα-Εξατμιση και θα παρεις περιπου 10-15 αλογα και κοστος κοντα στα ¤1000

Το αμαξι δεν θα βαζει φωτια στην ασφαλτο αλλα θα ειναι πιο ζωντανο σε ολο το φασμα στροφων και γενικα θα κινει πιο αξιοπρεπως το αρκετα βαρυ αμαξωμα του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.