Jump to content
dimitris2244

Polo 9n 75hp

Recommended Posts

Γεια Χαρα

Πρεπει να αλλαξω λαστιχα σε 14' τι διασταση να βαλω? eπανω εχω 165/70/14 energy.

Moυ προτειναν bridgeston E250 σε 175/65/14.

Η Μιchelin σε 185/65/14.

Ποια η γνωμη σας?

Μηπως βαρυνει με τα 185 αφου ειναι μονο 75hp?

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα το ταμπελακι στο πορτακι της βενζινης, ή μεσα στο manual να δεις τι διαστασεις μπορει να "φορεσει" το 75αρι και αποφασισε.

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα το ταμπελακι στο πορτακι της βενζινης, ή μεσα στο manual να δεις τι διαστασεις μπορει να "φορεσει" το 75αρι και αποφασισε.

Μichelin energy 185/60/14 H .

Υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτην την κατηγορια?

Ποια χωρα βγαζει καλα Μichelin οσο αφορα τις γομες?

Γνωριζει καποιος τιμη στην αγορα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !! Βασικα μεγαλε ριξε και μια ματια σε 185/55/R14. Εχω το 75αρι 6Ν2 Facelift και τα φορουσε μαμα πριν παω και του βαλω τα 15αρια....

Με εκτιμηση,

Θανος

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο μου μήνυμα.

το πολάκι μου φορά 185/55/14 και επειδή δυσκολεύομαι να βρω σε αυτή τη διασταση και σε λογικές τιμές (πάντα η προσφορά ρίχνει τις τιμές) μου προτείναν να αλλάξω ελαφρώς τη διάσταση σε 185/60/14.

τώρα έχει πάνω yokohama και έχω βάλει παλιότερα και michelin και cleber.

θα διαπιστώσω κάποια διαφορά?

ευχαριστώ για το χρόνο σας.

(έχω χαθεί με τα πολλά θέματα για ελαστικά? που να ψάξω και τι να δω? υπάρχει κάποιο άλλο τόπικ ποιο διαφωτιστικό??)

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο μου μήνυμα.

το πολάκι μου φορά 185/55/14 και επειδή δυσκολεύομαι να βρω σε αυτή τη διασταση και σε λογικές τιμές (πάντα η προσφορά ρίχνει τις τιμές) μου προτείναν να αλλάξω ελαφρώς τη διάσταση σε 185/60/14.

τώρα έχει πάνω yokohama και έχω βάλει παλιότερα και michelin και cleber.

θα διαπιστώσω κάποια διαφορά?

ευχαριστώ για το χρόνο σας.

(έχω χαθεί με τα πολλά θέματα για ελαστικά? που να ψάξω και τι να δω? υπάρχει κάποιο άλλο τόπικ ποιο διαφωτιστικό??)

Ισχύει και για σένα ότι έγραψα πριν λίγο για κάποιον άλλο φίλο με το ίδιο πρόβλημα :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και για σένα ότι έγραψα πριν λίγο για κάποιον άλλο φίλο με το ίδιο πρόβλημα :bow:

τι ακριβώς θελεις να πεις φίλε μου?? που το έγράψεις? δωσμου λινκ.. εδώ άλλο ποστ από Koumparos δεν είδα..

ευχαριστώ

μόλις το βρήκα ευχαριστώ πολύ

Edited by ikoustou
Link to comment
Share on other sites

μεινε μακρυα απο τα απαισια kleber καινουρια τα εβαλα κ γλιστρουσαν σαν να ειναι παμπαλαια ευτυχως πρεπει να τα αλλαξω

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία σχετικά με το πλάτος της ζάντας.

Έχω το polo 9n 75 άλογα του 2005 και από τη μάνα του φορούσε 165/70/14 και στην επόμενη αλλαγή ο λαστιχάς μου έβαλε 175/65/14 λέγοντάς μου ότι το πλάτος της σιδερένιας ζάντας δεν παίρνει 185/60/14.

Κάποιοι άλλοι μου έλεγαν ότι παίρνει το 185/60/14. Τι ισχύει τελικά και τι πλάτος έχει η ζάντα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
9 hours ago , juno67 said:

Λύστε μου μια απορία σχετικά με το πλάτος της ζάντας.

Έχω το polo 9n 75 άλογα του 2005 και από τη μάνα του φορούσε 165/70/14 και στην επόμενη αλλαγή ο λαστιχάς μου έβαλε 175/65/14 λέγοντάς μου ότι το πλάτος της σιδερένιας ζάντας δεν παίρνει 185/60/14.

Κάποιοι άλλοι μου έλεγαν ότι παίρνει το 185/60/14. Τι ισχύει τελικά και τι πλάτος έχει η ζάντα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλημέρα. Δεν ξέρω τι λέει ο λαστιχάς, όμως στο παλιό Polo μου 9n είχε από τη μάνα του ζάντα-τάσι-λάστιχο 185/60/14.

Πάντως, τα 185/60 είναι λίγο πιο ακριβά από τα 175/65, όποτε δεν είχε κάτι να κερδίσει από τιμή.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , Polakias TDI said:

Καλημέρα. Δεν ξέρω τι λέει ο λαστιχάς, όμως στο παλιό Polo μου 9n είχε από τη μάνα του ζάντα-τάσι-λάστιχο 185/60/14.

Πάντως, τα 185/60 είναι λίγο πιο ακριβά από τα 175/65, όποτε δεν είχε κάτι να κερδίσει από τιμή.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου,οπότε μπορώ άνετα να μεταβώ σε 185/60/14.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
2 hours ago , juno67 said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου,οπότε μπορώ άνετα να μεταβώ σε 185/60/14.

http://www.wheelfitment.eu/car/Volkswagen/Polo 9N (2001 - 2009).html

Εργοστασιακά, η VW προτείνει αυτά τα μεγέθη ζαντών-ελαστικών για το συγκεκριμένο Polo (τυχαίο link).

Θεωρω τραβηγμένο & ασύμφορο να έβαλαν άλλη 14αρα ζάντα για τα μοντέλα που έδιναν με ελαστικό 165/70 & άλλη 14αρα για τις εκδόσεις με ελαστικό 185/60. Πρέπει να είναι η ίδια.

Παντως, το συγκεκριμένο αυτοκίνητο «σηκώνει» το 185/60.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
12 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

http://www.wheelfitment.eu/car/Volkswagen/Polo 9N (2001 - 2009).html

Εργοστασιακά, η VW προτείνει αυτά τα μεγέθη ζαντών-ελαστικών για το συγκεκριμένο Polo (τυχαίο link).

Θεωρω τραβηγμένο & ασύμφορο να έβαλαν άλλη 14αρα ζάντα για τα μοντέλα που έδιναν με ελαστικό 165/70 & άλλη 14αρα για τις εκδόσεις με ελαστικό 185/60. Πρέπει να είναι η ίδια.

Παντως, το συγκεκριμένο αυτοκίνητο «σηκώνει» το 185/60.

https://www.wheel-size.com/size/volkswagen/polo/2005/

Και όμως έχουν διαφορετική ζάντα. Ενδεχομένως ο λαστιχάς σου να έχει δίκιο φίλε @juno67

Θα πρότεινα να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από έναν ακόμα λαστιχά. Πάντως το Polo ερχόταν με 185/60 στην Trendline έκδοση, αυτό στο εγγυώμαι.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
11 λεπτά πριν , juno67 said:

Ας υποθέσουμε ότι η ζάντα έχει rim 5j το 185/60 το παίρνει;Οι απόψεις των λαστιχαδων είναι ότι το παίρνει.

http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4.html

Δες το στα γρήγορα γιατί είναι μακροσκελές. Στην παράγραφο MATCHING YOUR TYRES TO YOUR WHEELS χρησιμοποιεί τα 185 & λέει πως για αυτά προτιμότερες θα ήταν οι 6J.

Όμως παρακάτω στην παράγραφο AN IDEAL RIM-WIDTH CALCULATOR βγάζει ΟΚ (στο κάτω όριο) την 5Jx14.

Λογικά είσαι οκ.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
39 λεπτά πριν , juno67 said:

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τα links και για τον χρόνο σου.

Δεν κάνει τίποτα, να είσαι καλά, απλά εύχομαι και ελπίζω να σε βοήθησα & όχι να σε μπέρδεψα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
3 hours ago , juno67 said:

Στο καπάκι του καυσίμου αναγράφει σαν επιλογή το 185/60 αυτό πρακτικά τι σημαίνει;

Δες και το owners manual, αλλά υποθέτω σημαίνει πως το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έρχεται/διατίθεται σε έκδοση και με αυτή τη διάσταση ελαστικών, άρα ο κάτοχος αυτής της έκδοσης βρίσκει στο ταμπελάκι τη διάσταση ελαστικών που έχει & ρυθμίζει τις πιέσεις ανάλογα με τις αναφερόμενες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.