Jump to content
Guest daffy

Λάστιχα σε 14άρες

Recommended Posts

Guest daffy

Ψάχνω να βάλω λάστιχα σε 14άρες ζάντες. Διαστάσεις 185/55/14.

Ξέρετε πουθενά που να έχουν ακόμη τα Exalto την πρώτη σειρά; Η σειρά 2 δεν βγαίνει σε 14άρα. Κατά τα άλλα σε 14άρες υπάρχουν και άλλα λάστιχα βλέπε Energy (που δε τα θέλω), potenza που δε τα ακουμπάω λόγω ιδεολογίας κ.λπ. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με λάστιχα σε αυτή τη διάσταση οπότε δεν έχω εμπειρίες του τι κυκλοφορεί. Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους μίας που είναι και η πρώτη απάντηση στο forum!!!!!!!! Πάντα τέτοια!!!!!!!!

Το Σάββατο λοιπόν πήγα και ρώτησα για λάστιχα. Έχω ένα Polo 9N 1400 75ps Comfortline..........με τάσια......

Το μόνο που μου πρότειναν για πολύ καλό είναι τα ENERGY αλλά σε διάσταση 185/60/14. Τώρα δεν ξέρω εαν είσαι fan του χαμηλού προφίλ, αλλά καλύτερα με τους δρόμους μας, όσο πιο ψηλό προφίλ τόσο το καλύτερο. Μιλάμε για αλουμινίου 14άρες;

Πάντως εάν είναι προτίμησε να μην πέσεις στα 55αρια προφίλ. Κρατησέ το καλύτερα για καμμία 15άρα ζάντα.

Αλήθεια γιατί όχι τα ENERGY;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Guest daffy

Η μανίσια διάσταση για το κάρο μου είναι 185/55/14. Όταν κάποια στιγμή πάω σε 15άρα θα πάει 195/45 ή 50/15. Επίσης δε μου αρέσουν καθόλου τα Energy. Ok, ζεσταίνονται γρήγορα, αλλά δεν έχουν ούτε κατά διάνοια την πρόσφυση που θέλω να έχει το λάστιχό μου.

Link to comment
Share on other sites

Diladi epsakses k den ta vrikes pou8ena?

Exw to idio aytokinito kai tin idia diastasi kai foraw ta sykgekrimena lastixa (EXALTO I) k einai poli kala..

To energy oti nanai den exei rim prtection kai etsi den leei apo alles markes koita analoga lastixa se yokohama kai toyo..

Link to comment
Share on other sites

Η κατάλληλη επιλογή ελαστικού εξαρτάται 100% από τη χρήση για την οποία προορίζεται.

Πολύ καλά τα Υokohama Α539 τα οποία φορούσα για αρκετό καιρό. Κορυφαία τον πρώτο χρόνο, treadwear 300 όμως στη συγκεκριμένη διάσταση που σημαίνει ότι σε ένα σχετικά χαμηλού βάρους αυτοκίνητο μάλλον θα τα πετάξεις πριν φαγωθεί το πέλμα τους. Τα πέταξα με 40.000 δύσκολα χιλιόμετρα (+ καμια 40αριά γύρους στα Μέγαρα) και είχαν ακόμη "μπακλαβά", απλά είχαν ξεραθεί και στο βρεγμένο ή γυαλισμένο δρόμο ήταν εντελώς ακατάλληλα.

Στα σύν τα πάρα πολύ γερά πλαϊνά, η πολύ καλή πληροφόρηση στο τιμόνι, η πρόσφυση σε στεγνό οδόστρωμα, η ανθεκτικότητα στην "κακομεταχείριση" και η έλλειψη "μαγουλιάσματος". Στα μείον το αδιάφορο κράτημα σε βρεγμένο και το ότι ξεραίνονται σχετικά γρήγορα.

Εάν τώρα ζητάς το κάτι παραπάνω και είσαι διατεθειμένος να κάνεις μερικούς συμβιβασμούς στη συχνότητα αλλαγής (των εμπρός τουλάχιστον) και στα πολλά νερά, υπάρχουν και τα Hankook Z211 στη διάσταση αυτή τα οποία απλά βρίσκονται "αλλού"!

Link to comment
Share on other sites

Guest daffy

εκτάκτως αλλάζουν τα σχέδια και τελικά θα πάω για 15άρες. σε ραλλάκι τα έχεις οδηγήσει τα Hankook ρε man?

Link to comment
Share on other sites

εκτάκτως αλλάζουν τα σχέδια και τελικά θα πάω για 15άρες. σε ραλλάκι τα έχεις οδηγήσει τα Hankook ρε man?

Yeap ! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΠΟΛΑΚΙ ΜΟΥ ΦΟΡΑΩ 185/55/14 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ Τ¶ΛΛΑΞΩ

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΓΛΥΣΤΡΑΝΕ ΣΤΑ ΞΕΚΙΝΗΜΑΤΑ.

ΕΙΧΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΗΣ ΜΑΤΑDOR.ΜΑΠΑ Ε?ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ.

ΜΕ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΠΑΡΑ Η' ΑΝΕΣΗ.ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΙΜΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΠΟΛΑΚΙ ΜΟΥ ΦΟΡΑΩ 185/55/14 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ Τ¶ΛΛΑΞΩ

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΓΛΥΣΤΡΑΝΕ ΣΤΑ ΞΕΚΙΝΗΜΑΤΑ.

ΕΙΧΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΗΣ ΜΑΤΑDOR.ΜΑΠΑ Ε?ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ.

ΜΕ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΠΑΡΑ Η' ΑΝΕΣΗ.ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΙΜΕΣ.

Καλό site για να πάρεις μία γεύση είναι αυτό:

http://www.elastika-online.gr/start.html

Link to comment
Share on other sites

continental premium contact 2.

πολυ καλο λαστιχακι και σε βροχη και σε στεγνο.

για τιμη μπορω να σου πω στην δικη μου διασταση(195/50/15) 240Ε (η τετραδα παντα!)

οποτε λογικα εσενα θα σου βγει λιγο λιγοτερο ;)

Edited by vivpolo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.