Jump to content
Guest Gordons

Μου το γεμίσαν άσπρες μικρές "κουκίδες" πιτσιλιές

Recommended Posts

Και τώρα τί γίνεται? απο την μέση και πίσω.. γεμάτο μικρα άσπρα σημάδια απο τα πλαστικά χρώματα που έβαφαν..

πως βγαίνουν αυτά τώρα?

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν πας και μπινελικώνεις τον ηλίθιο που σου έκανε το αυτοκίνητο χάλια. Είναι υποχρεωμένος να βάζει ένα προστατευτικό γύρω από την πολυκατοικία όταν βάφει. Απαίτησε να σου πληρώσει την επισκευή.

Με διαλυτικό θα φύγουν σίγουρα αλλά δε ξέρω μετά κατα πόσο θα πρέπει να πας για γυάλισμα. Ο autopainter μου έλεγε για παρόμοια ιστορία και πως το έφτιαξε αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες. DIY δε θα το έλεγα επειδή μπορείς να κάνεις ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ο AUTOPAINTER έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο περιστατικό με επιτυχία πήγαινε το σε αυτόν και δώσε σε αυτόν που στο έκανε το τιμιλόγιο να στο πληρώσει

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα πόσο ειναι πολύ πυκνες οι κουκίδες και σε ενοχλούν αμεσα στο μάτι.... Αν ήταν όντως πλαστικό που έιναι υδατοδιαλυτό με το κοινό πλύσιμο θα φύγει κατα την άποψή μου. Δες τι γίνεται μετά απο 3-4 πλυσίματα χωρίς όμως να προσπαθείς να τα τρίψεις γιατι τα σκλυριμένα κομάτια μπορέι να σου προκαλέσουν ψιλοφθορές στο βερνίκι.

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Δεν ξέρω κατα πόσο ειναι πολύ πυκνες οι κουκίδες και σε ενοχλούν αμεσα στο μάτι.... Αν ήταν όντως πλαστικό που έιναι υδατοδιαλυτό με το κοινό πλύσιμο θα φύγει κατα την άποψή μου. Δες τι γίνεται μετά απο 3-4 πλυσίματα χωρίς όμως να προσπαθείς να τα τρίψεις γιατι τα σκλυριμένα κομάτια μπορέι να σου προκαλέσουν ψιλοφθορές στο βερνίκι.

+1

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα τί γίνεται? απο την μέση και πίσω.. γεμάτο μικρα άσπρα σημάδια απο τα πλαστικά χρώματα που έβαφαν..

πως βγαίνουν αυτά τώρα?

εχω αντιμετωπισει παρομοια κατασταση πριν λιγους μηνες...

εμενα το χρωμα μου ειχε γινει ματ απο πρασινη αχνα (καποιος μ@λ@κας εβαφε μαλλον καγκελα) αυτον δεν το βρηκα γιατι το καταλαβα μετα απο πλυσιμο αρκετες μερες μετα..

πηγα πανικοβλητος σε φαναρτζιδικο και του δειχνω το χαλι...

του λεω δεν θελω να παθει το παραμικρο το χρωμα μου πως θα γινει?

μου λεει με πολυ δουλεια αλλα εγω δεν το κανω..

μου εδωσε μια πλαστελινη της 3Μ. Ριχνοντας νερο στο αμαξι τριβεις με την παλαστελινη.. Αυτη γλυστραει πανω στο χρωμα και αφαιρει οτιδηποτε ειναι πανω σε αυτο...

το εκανα ολο σε μια μερα... πεθανα στη κουραση αλλα το επενεφερα χωρις το παραμικρο..

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Και τώρα τί γίνεται? απο την μέση και πίσω.. γεμάτο μικρα άσπρα σημάδια απο τα πλαστικά χρώματα που έβαφαν..

πως βγαίνουν αυτά τώρα?

Ρίξε μία ματιά εδώ:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=11227

How Τo's / Αφαίρεση γρατσουνιάς

Link to comment
Share on other sites

Θα χρησιμοποιήσεις πλαστελίνη - πηλό(clay) της 3Μ. Μπορείς να τον βρείς και σε πλυντήρια αυτοκινήτων. Βουτάς τα χέρια σου σε νερό και τον ''πλάθεις'' κάνοντας κυκλικές κινήσεις σε όλο το αμάξωμα, ΕΚΤΟΣ από τα πλαστικά! Καλό θα είναι να καλυφθούν με αυτοκόλλητη ταινία. Μετά πρέπει να γλυαλιστεί όλο το αυ/το γιατί σε ορισμένες επιφάνειες το χρώμα θα είναι θολό. Συνήθως αναλαμβάνουν την εργασία και πλυντήρια με κοστός και για τις 2 εργασίες από 250 έως 300€.

Link to comment
Share on other sites

αρε σου χω την λυση.με 50 ευρο θα πας στο πλυντηριο αυτοκινητων που ειναι στο περαμα στο δρομο οπως βγαινεισ απτα καραβακια τησ σαλαμινα προς πειραια.στα 1000 μετρα αριστερα σου αφου περασεις το φαναρι και την εκλησσια απτα δεξια και δεις ενα περιπτερο απτα δεξια.θα σταματησειςκαι θα κοιταξεις στο περιπτερο αριστερα .ρωτα κιολας για το πλυντηριο του βασιλη,ειναι ακριβως απεναντι απτο περιπτερο..και ζητα γυαλισμα.μην ανυσηχεις εμενα 2 χρονια εκει και το αμαξιμου καθε μηνα βαφοτανε και αλλο χρωμα απτα βαψιματα των καραβιων που κανουν εκει.το παιδι ειναι θεοσ,εχει βρει και το κολπακι της αφαιρεσης της γρετζαδας που απο οτι καταλαβαινω αν χαιδεψεις με το χερι σου την λαμαρινα θα ειναι γρεντζα...λεω γυαλισμα αλλα στην ουσια ειναι πρωτα αφαιρεση των κηλιδων που εξεχουν απο την επιφανεια του χρωματος και μετα γυαλισμα.και μην ανυσηχεις το εκανα για δυο χρονια.ανα πας τωρα εκει θα δεις και το δικο μου,του το χω αφησει..γκολφ gti4.εγγυημενα πραγματα και αν δεν πιστευεις ζητα να σου κανει μια επιδειξη στο αμαξι και θα παθεις πλακα... :D:D:D:D:D:D

της 3μ χρησιμοποιει και ο βασιλης αλλα με μονο 50 ευρο ολο το αμαξι....

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια κατάσταση σε φίλο με A3 Fsi, παρκαρισμένος κάτω απο το σπίτι του... πολυκατοικία 50 μέτρα πιο κει...

φύσαγε...

του έκανε το μπλε χρώμα με στίγματα άσπρα.

Πήγε σε πλυντήριο.. δεν έφυγαν... πήγε σε αντιπροσωπεία... του είπαν να το αφήσει αλλά μπορεί να χρειάζονταν φρεσκάρισμα ολο το χρώμα....

Πήγε σε ένα φανοποιό... του είπε κάτι σε 100+ ευρω....

Το πήγε τελος στο vw- audi synergeio syncro(an δε κάνω λάθος) προς Αγ. Παρασκευή (Χαλανδρίου λέγεται???)

Το δείχνει σε ένα φίλο του που δουλεύει εκεί... του το κράτησαν μίση ώρα και το έκαναν όπως ήταν πριν (με κάτι αλοιφές). Ούτε ενα ευρω δε του πήρε...

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν πας και μπινελικώνεις τον ηλίθιο που σου έκανε το αυτοκίνητο χάλια. Είναι υποχρεωμένος να βάζει ένα προστατευτικό γύρω από την πολυκατοικία όταν βάφει. Απαίτησε να σου πληρώσει την επισκευή.

Με διαλυτικό θα φύγουν σίγουρα αλλά δε ξέρω μετά κατα πόσο θα πρέπει να πας για γυάλισμα. Ο autopainter μου έλεγε για παρόμοια ιστορία και πως το έφτιαξε αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες. DIY δε θα το έλεγα επειδή μπορείς να κάνεις ζημιά.

Για το δικο μου μαλλον θα σου ελεγε ο Δημος!!!

Ειχα παθει ακριβως το ιδιο, ασπρη μπογια, σαν άχνη, σε ολοκληρο το αμαξι, ακομη και σε πλαστικα/λαστιχενια μερη. Ευτυχως ο Δημος με μια φουλ περιποιηση εκανε το αμαξι να λαμπει :D

Δε νομιζω να υπαρχει αλλος τροπος να βγει αυτη η μπογια. Βρες καποιον στην περιοχη σου που κανει καλη δουλεια με τετοια προβληματα.

Edited by Mythos
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει κάτι παρόμοιο 10 ημέρες αφού είχα πάρει το αυτοκίνητο.

Γέμισε ο ουρανος μικρα μικρα ασπράκια απο μια πολυκατοικια που φτιαχνανε κοντα στη δουλεια.

Σίγα σιγά με τα πλυσίματα εχει φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

??????

Ο Κωστας εννοει οτι συμφωνει με αυτο που εγραψες :o

Έχω πάθει κάτι παρόμοιο 10 ημέρες αφού είχα πάρει το αυτοκίνητο.

Γέμισε ο ουρανος μικρα μικρα ασπράκια απο μια πολυκατοικια που φτιαχνανε κοντα στη δουλεια.

Σίγα σιγά με τα πλυσίματα εχει φτιάξει.

Εκει παιζει ρολο το ειδος της μπογιας, οπως προειπωθηκε. Αν δεν ειναι πλαστικη μπορει να φυγει σιγα σιγα με τα πλυσιματα. Αλλιως... θελει δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.