Jump to content
skaraviaios

Αμμοβολή και σκαραβαίος

Recommended Posts

Ξέρει κανείς πόσο κοστίζει μία αμμοβολή, και αν είναι εύκολο να γίνει σε σκαραβαίο;;;

Έχω ακούσει πως άμα πάει σε κάποιο σημείο άμμος τότε ξεκινάει σάπισμα ξανά, αφού μαζεύει υγρασία! Έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες;;; Που μπορώ να την κάνω;

Edited by skaraviaios
Link to comment
Share on other sites

αν κάνεις αμμοβολή κάνεις ανακατασκευή από την αρχή. Έχεις αυτό το σκοπό; Αν όχι μη συζητάμε τσάμπα. Μια χαρα τον έχω δει τον σκαραβαίο σου, προς το παρόν τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Μα θα κάνω ανακατασκευή από την αρχή, μιας και είναι απ'έξω bella-bella και από μέσα κατσιδέλα! Η καρότσα έχει σοβαρό πρόβλημα με τα σάπια!

Link to comment
Share on other sites

μαλιστά. Λοιπόν αφού έχεις σκοπό για ανακατασκευή σημαίνει ότι ότι βίδα υπάρχει στο αυτοκίνητο πρέπει να ξεβιδωθεί. Ότι πλαστικό και μεταλλικό κομμάτι που μπορεί να βγει θα πρέπει να βγει. Να μείνει ένα σασσί και μια καρότσα, το ένα δεξιά και το άλλο αριστερά. Το σασσί το πας για αμμοβολή και γρήγορα για αστάρωμα...εφόσον θα είναι solid.

Στην καρότσα δε κάνεις αμμοβολή αλλά αφαιρείς με μηχανικό τρόπο. Βούρτσες, τριβεία...και αμμοβολή σε σημεία που δε μπαίνει κάτι από αυτά.

Όλα αυτά είναι τρελές εργατοώρες. Που σημαίνει ότι σίγουρα θα γίνεις φίλος με τον φανοποιό σου και ότι θα πρέπει να βρεις κάποιο 2ο αυτοκίνητο να μετακινείσαι για κάνα χρόνο.

Για μαγαζί για αμμοβολή μπορώ να ρωτήσω να μάθω αλλά σίγουρα θα βρεις και στο www.xo.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πως άμα πάει σε κάποιο σημείο άμμος τότε ξεκινάει σάπισμα ξανά, αφού μαζεύει υγρασία! Έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες;;; Που μπορώ να την κάνω;

Σίγουρα όσο καλά και να καθαρίσεις αν έχεις κάνει όλη την καμπίνα κάπου θα μείνει λίγη άμμος. Εγώ μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα, αλλά φτιάχνω κομμάτι-κομμάτι, έτσι έχω άφθονο χρόνο να το καθαρίσω όσο θέλω. Να μείνει τόση άμμος ώστε να γίνει λάσπη από την υγρασία δε παίζει. Απλά σκέψου ασταρώνεις και στο panel που βάφεις υπάρχουν κόκκοι άμμου. Το σημείο εκείνο θα δε πάρει την σωστή πόσοτητα και αν μαζεύεται νερό (κοντά σε υδροροές ας πούμε) θα έχεις πρόβλημα.

Μη σε απασχολεί τόσο πολύ το πρόβλημα της άμμου, δεν είναι το σημαντικό της υπόθεσης.

Το σημαντικό είναι να είναι ακέραια τα frame rails (συγγνωμη δε ξέρω πως λέγονται στα ελληνικά) του βιαιού σου, γιατί η αμμοβολή δεν είναι πανάκεια. Αφαιρεί την σκουριά μόνο όπου μπορείς να περάσεις την "μάνικα". Η καλύτερη λύση είναι βύθισμα σε οξύ, αδρανοποίηση του και ηλεκτροστατική βαφή στην πισίνα πάλι. Φυσικά όλα αυτά στην Ελλάδα δεν υπάρχουν και δεν αξίζουν για έναν σκαραβαίο.

Link to comment
Share on other sites

μηπως ευρεση ενος σκαραβαιου σε καλυτερη κατασταση δεν θα ταν πιο οικονομικο απ ολα τα παραπανω π διαβασα?

και εγώ φιλε σκαραβαίε αυτό πιστεύω. πάντως αν σε ενδιαφέρει η αμμοβολή πες μου να σου στείλω ένα κατάλογο εταιριών να πάρεις να ρωτήσεις τιμές

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

μηπως ευρεση ενος σκαραβαιου σε καλυτερη κατασταση δεν θα ταν πιο οικονομικο απ ολα τα παραπανω π διαβασα?

Αν ήταν του 197φεύγα δεν θα το συζητούσα... όμως είναι μοντέλο του 1966 και παράχθηκε έτσι μόνο για το α' εξάμηνο της παραγωγής του 1967 (θυμίζω πως η VW θεωρεί τα έτη παραγωγής από τον Ιούνιο του κάθε ημερολογιακού αν θυμάμαι και εγώ καλά, δηλαδή ο Βίαιος παράχθηκε μεταξύ Ιουνίου και Αυγούστου 1966, αλλά η VW το θεωρεί 1967 μοντέλο).

kai egw file skaravaie auto pisteuw. pantos an se endiaferei i amoboli pes mou na sou steilw ena katalogo etairiwn na pareis na rwtiseis times

Αν σου είναι εύκολο να μου τα στείλεις σε PM ή να τα αναρτήσεις εδώ, για να υπάρχουν σε περίπτωση που ενδιαφερθέι και κάποιο άλλο μέλος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.