Jump to content
scorpione

Αλλαγη ζαντας (νεες φωτο)

Recommended Posts

Αυτες απο το GTI V δεν μου αρεσουν επειδη ειμαι γενικα κατα της ιδεας να βαλω σε παλιοτερο μοντελο ζαντες απο επομενο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν αντέχω θα ρωτησω γιατί θα σκάσω! (ελπίζω να μην ειναι off-topic)

Οσοι έχετε βάλει ζάντες 17'' ή 18'' δεν έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα π.χ. πολυ κοπάνημα, στραβωμένες ζαντες, σκασμένα λαστιχα με τους κ@@@δρομους της Αθήνας. Ψήνομαι απο καιρο να αλλάξω αλλά όπου ρωτάω μου λενε πως μονο προβλήματα θα έχω.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν αντέχω θα ρωτησω γιατί θα σκάσω! (ελπίζω να μην ειναι off-topic)

Οσοι έχετε βάλει ζάντες 17'' ή 18'' δεν έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα π.χ. πολυ κοπάνημα, στραβωμένες ζαντες, σκασμένα λαστιχα με τους κ@@@δρομους της Αθήνας. Ψήνομαι απο καιρο να αλλάξω αλλά όπου ρωτάω μου λενε πως μονο προβλήματα θα έχω.

Φιλε μου εγω που φοραω 17αρες δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα.

Λιγο προσοχη θελει μονο. B)

Link to comment
Share on other sites

Σε οσους ζαντολαστιχαδες εχω ρωτησει (εκτος απο τον Ζανια που ηθελε γυρω στα 2300ευρω για keskin KT4+lastixa).

Οι ενστασεις τους ειναι λογικες. Το θεμα ειναι αν θα εχω τοσα προβληματα οσα λενε. Μου εχει γινει εμμονη ομως να τις βαλω!

Link to comment
Share on other sites

δεν προκειται να συναντησεις κανενα προβλημα εκτος απο το σχετικα μεγαλο κοστος των ελαστικων οταν θα ειναι η αλλαγη τους..

απλα θα δειξεις λιγο περισσοτερη προσοχη στις λακουβες..

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα κανενα προβλημα δεν θα εχεις. εγω εχω κανει 40000 με τις 17αρες και εχω πεσει και σε μεγαλους λακους και δεν εχουν παθει τιποτα. Στην αρχη προσεχα παραπανω αλλα τωρα καθολου. Αν παντως ειχα τωρα τη δυνατοτητα θα εβαζα 18. Δειχνει το αμαξι με τις 18αρες

Link to comment
Share on other sites

με 18αρες θα κοπανας! με 17αρες οχι. Αλλωστε η pps9 γιαυτο το λογο βγηκε. Επειδη δεν ηθελα να βαλω 17αρες τις οποιες τις ειχα δοκιμασει και ηταν αλλο αυτοκινητο στο 70% των δρομων μας.

Λοιπον οι bbs ch που γουσταρα στις φωτο 3 και 5 στο πρωτο μηνυμα ειναι σε 19 ιντσες και 8.5 ή 9αρες στο φαρδος γιαυτο δειχνουν τουμπανο. τις ιδιες τις ειδα σε 18αρες χ 8, φωτο 4, και ηταν χειροτερες απο το δικο μου. Το ιδιο ισχυει και στην τελευταια φωτο-δημοσιευση οπου η ζαντα ειναι σουπερ γιατι ειναι 19αρα. αλλα 19αρα δεν βαζω για το αυτονοητο με τους δρομους.

απο την αλλη η sportec εχει καταπληκτικη ποιοτητα και του παει (και αυτη μονο 19) αλλα τα 2500 ειναι πολλα για το golf εκτος κιαν ηταν το νεο r32...

Στις bbs ch καταληγω αλλα θα το ψαξω για 8.5 χ 18 . Μια δοκιμη θα με πεισει.

Δεν ειναι τυχαιο οτι η bimoto της MTM βγαινει μονο σε 19...

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το semi - off topic αλλά ξέρει κανείς ποια η διαφορά μιας φαρδύτερης ζάντας; πχ αν αντί 17 * 7,5 βάλεις 17 * 8;

το φαρδος του στεφανιου.

Link to comment
Share on other sites

Επηρεάζει σε κάτι στην οδηγική συμπεριφορά του αυτοκινήτου με φαρδύτερη ζάντα;

Η πρακτικη σημασια του φαρδους της ζαντας ειναι στο ποσο μεγαλο (πλατυ) λαστιχο θα βαλεις. Για παραδειγμα μια 17x8 δεν παιρνει λαστιχο 205, ενω η 17x7.5 το παιρνει.

Η οδικη συμπεριφορα θα επηρεαστει, αφου σε ζαντα με μεγαλο φαρδος θα βαλεις μεγαλο λαστιχο (καλυτερο κρατημα αλλα και περισσοτερες τριβες). Λογικα θα ειναι και λιγο πιο βαριες, αλλα ισως οχι τοσο υπολογισιμο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν αντέχω θα ρωτησω γιατί θα σκάσω! (ελπίζω να μην ειναι off-topic)

Οσοι έχετε βάλει ζάντες 17'' ή 18'' δεν έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα π.χ. πολυ κοπάνημα, στραβωμένες ζαντες, σκασμένα λαστιχα με τους κ@@@δρομους της Αθήνας. Ψήνομαι απο καιρο να αλλάξω αλλά όπου ρωτάω μου λενε πως μονο προβλήματα θα έχω.

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα πιστεψεμε αρκει η ζαντα να ειναι γερη.Εγω με 17αρες κ 50αρι προφιλ επεσα πανω σε ΠΕΤΡΑ σεβαστων διαστασεων κ δεν επαθε τιποτα ουτε η ζαντα ουτε το λαστιχο κ αποτι ειδα τη γλυτωσε κ το αμορτισερ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.