Jump to content
sw6jin

Δεν κρατάει ρελαντί

Recommended Posts

Εδώ και αρκετό καιρό το Golf μου δεν κρατάει σταθερές τις στροφές στο ρελαντί. Απο καταναλώσεις τις έχω κλειστές όλες (Clima, Πίσω αντίσταση, και όποια άλλη μεγάλη κατανάλωση) και η βελόνα παίζει πάνω κάτω από 1200 μέχρι 500... Μερικές φορές που πρωτοξεκινάω έφτασε και σε σημείο να σβήσει. Επίσης ενώ έχω ξεκινήσει και πάω με σταθερή ταχύτυτα εντός πόλεως μου κάνει ένα "γονάτισμα" και επανέρχεται.

Στη συνάντηση πoυ είχαμε o SpecFor21 μυο είπε ότι είναι πεταλούδα γκαζιού, θέλει καθάρισμα. Κάποιος συνάδελφος μου είπε για μια βαλβίδα (λεπτομέριες δεν ξέρω). Αν είναι πεταλούδα γκαζιού εκτός την λύση Αντιπροσωπεία - Συνεργείο γνωρίζει κάποιος τον τρόπο για καθαρισμό?

Ευχαριστώ σας.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό το Golf μου δεν κρατάει σταθερές τις στροφές στο ρελαντί. Απο καταναλώσεις τις έχω κλειστές όλες (Clima, Πίσω αντίσταση, και όποια άλλη μεγάλη κατανάλωση) και η βελόνα παίζει πάνω κάτω από 1200 μέχρι 500... Μερικές φορές που πρωτοξεκινάω έφτασε και σε σημείο να σβήσει. Επίσης ενώ έχω ξεκινήσει και πάω με σταθερή ταχύτυτα εντός πόλεως μου κάνει ένα "γονάτισμα" και επανέρχεται.

Στη συνάντηση πoυ είχαμε o SpecFor21 μυο είπε ότι είναι πεταλούδα γκαζιού, θέλει καθάρισμα. Κάποιος συνάδελφος μου είπε για μια βαλβίδα (λεπτομέριες δεν ξέρω). Αν είναι πεταλούδα γκαζιού εκτός την λύση Αντιπροσωπεία - Συνεργείο γνωρίζει κάποιος τον τρόπο για καθαρισμό?

Ευχαριστώ σας.

αν ειναι η πεταλουδα πρεπει να βγει να καθαριστει και μετα να γινει βασικη ρυθμιση....οποτε σε βλεπω μαλλον για αντιπροσωπεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να την κανεις και εκτος αντιπροσωπειας,αλλα καλο θα ηταν να γινει σε εξουσιοδοτημενο επειδη ειναι λεπτη διαδικασια και θελει προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι και τπτ το δυκολο ο καθαρισμος της πεταλουδας ρε παιδες!εγω το κανω μονος μου!γινετε και ρυθμιση με vag com και ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Την καθαριζεις μονος σου αλλα θελει προσοχη επειδη ετσι και δεν μεινει στην σωστη θεση θα σου βγει η ψυχη μετα να την φερεις στα σωστα.

Στο λεω επειδη την εχω παθει.

Link to comment
Share on other sites

Η μια απαντηση (και πιο πιθανη) ειναι η πεταλουδα. Με ενα καθαρισματακι θα ειναι μια χαρα.

Η βαλβιδα που ανεφερες, ειναι η βαλβιδα θερμοκρασιας. Εαν εχει χαλασει και δειχνει οτι να ναι (π.χ. -10C) τοτε πολλες φορες δεν ξεκιναει αμεσως και εχει ασταθεια το ρελαντι. Αυτο το ελεγχεις σε μισο λεπτο με το διαγνωστικο της VW (σε οποιον το εχει) και η αλλαγη της δεν παιρνει ουτε χρονο ουτε χρημα.

Λογικα ενα απο τα δυο παραπανω ειναι το προβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επισκεύτηκα την αντιπροσωπεί ακαι εκτός του ότι είδα και τα μέλη που δουλεύουν εκεί πέρα, μου καθαρίσαν και την πεταλούδα. Το φαινόμενο δε το ξαναείδα αλλά ήταν ακόμα ζεστό το αυτοκίνητο. Όταν θα το ξαναμετακινήσω είτε το βράδυ έιτε το πρωί θα δώ τη συμπεριφορά του και θα το παρακολουθήσω. Αλλιώς θα ξαναπάω να αλλαχτεί και η βαλβίδα ψυχρής που είναι ο επόμενος πιθανός υπεύθυνος για το φαινόμενο.

Πάντος είχε πράμα πάνω!!!! Μαυρίλα και πάρα πολύ μάλιστα.

**Για πρώτη φορά πάντως δε θ ατην έκανα τη δουλειά μόνος μου. Είχε τα μυστικά της.

Link to comment
Share on other sites

κ εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα κ το πήγα στην αντιπροσωπεία κ μου είπαν πως η πεταλούδα ήταν καθαρή, αλλά είχε πρόβλημα ο διανομέας...μου τον άλλαξαν κ τώρα βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο δείγμα θετικό.! Σήμερα το πρωί πυο το έβαλα μπροστά με την πρώτη κράτησε σταθερότατο το ρελαντί δεν έκανε καμιά απολύτως διακοπή και γενικά μου φάνηκε πολύ καλή η λειτουργία του. Πιστεύω (ή θέλω να πιστεύω) πώς το πρόβλημα λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που επέστρεψα από τη δουλειά παρατήρησα και πάλι (ευτυχώς) πώς όλα πήγαιναν ρολόι και δεν μου έκανε κάτι περίεργο. Πρέπει να είναι ok.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.