Jump to content
karmanncabrio

Golf 5 - Τοποθέτηση Xenon

Recommended Posts

Γεια σε ολους

Εχω ενα σετακι xenon και θελω να το βαλω στη golfω μου. Τα εβαλα πανω και μου εβγαλε ενδειξη για καμμενη λαμπα και εκανε κατι κουλα... Με λιγα λογια τρελαθηκε ο εγκεφαλος των φωτων. Τι μπορω να κανω για αυτο? Βοηθηστε με pleaseeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου θα το εδινα να μου τα βαλει καποιος εξειδικευμενος γιατι ειναι σπασιμο να αναβουν λαμπακια απο το πουθενα και να μην ξερεις πως να τα σβησεις...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους

Εχω ενα σετακι xenon και θελω να το βαλω στη golfω μου. Τα εβαλα πανω και μου εβγαλε ενδειξη για καμμενη λαμπα και εκανε κατι κουλα... Με λιγα λογια τρελαθηκε ο εγκεφαλος των φωτων. Τι μπορω να κανω για αυτο? Βοηθηστε με pleaseeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!

Εργοστασιακά ή aftermarket xenon ??

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Η λύση είναι πολύ απλή απλά πρέπει ο άλλος να το έχει ξαναδεί για να καταλάβει τί χρειάζεται.

Πρέπει να βάλεις από ένα πυκνωτή σε κάθε ballast, στην είσοδο, το καλώδιο δηλαδή που δίνει τα 12V. Πρέπει να μπει παράλληλα, με σωστή πολικότητα και ο πυκνωτής πρέπει να έχει τα εξής χαρακτηριστικά: 12V / 2200μF

Το τρεμόπεγμα 9προφανώς αυτό εννοείς ότα λες "και εκανε κατι κουλα..." θα σταματήσει άμεσα και το λαμπάκι επίσης θα σβήσει, αν όχι αμέσως, μετά από κάποια ώρα...

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Για να σου κάνει αυτό το πρόβλημα εννοείται πως είναι aftermarket, αυτό το κατάλαβα.

Κάνε αυτό που σου είπα και θα φτιάξει το πρόβλημα. Για περισσότερα msn.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια όποιος ξέρει.

Πήρα ένα xenon κιτ για λάμπες Η7 και θέλω να το τοποθετήσω στο Golf Gt μου.

Απ'ότι είδα τα ballast χωράνε να μπούνε... Όσο για τα φώτα, έχω την εξής απορία,

1) Oι λάμπες Η7 (μεσαία σκάλα) από που παίρνουν ρεύμα? Είναι μέσα στο φανάρι τα καλώδια? Διότι οι φίσσες που πηγαίνουν στις λάμπες του αυτοκινήτου, πρέπει να συνδεθούν πάνω στα ballasts. Αν είναι έτσι θα πρέπει να τρυπήσουμε το πλαστικό εξάρτημα που καλύπτει το φανάρι για να περάσουν τα καλώδια της λάμπας xenon. Για να μην τρυπήσω τα δικά μου, ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τέτοια πλαστικά μεταχειρισμένα στη θεσσαλονίκη; Είναι ίδιο το φανάρι με τ'απλά Golf V;

2) Φαντάζομαι ότι πρέπει να βγει το φανάρι. Τι πρέπει να ξηλώσουμε για να βγάλουμε τα φανάρια;

3) Έχει ακούσει κανείς σας τίποτε για κωδικούς λαθους στον εγκεφαλο του αυτοκινήτου αφου τοποθετήσουμε τα xenon; (Απλή περιέργεια, το διάβασα σε κάτι αλλα forum)

Συγνώμη αν σας κούρασα, πιστεύω όμως ότι κατατοπίζοντάς με σωστά ίσως βοηθηθούν κι άλλοι...

Ευχαριστώ

Edited by konv
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια όποιος ξέρει.

Πήρα ένα xenon κιτ για λάμπες Η7 και θέλω να το τοποθετήσω στο Golf Gt μου.

Απ'ότι είδα τα ballast χωράνε να μπούνε... Όσο για τα φώτα, έχω την εξής απορία,

1) Oι λάμπες Η7 (μεσαία σκάλα) από που παίρνουν ρεύμα? Είναι μέσα στο φανάρι τα καλώδια? Διότι οι φίσσες που πηγαίνουν στις λάμπες του αυτοκινήτου, πρέπει να συνδεθούν πάνω στα ballasts. Αν είναι έτσι θα πρέπει να τρυπήσουμε το πλαστικό εξάρτημα που καλύπτει το φανάρι για να περάσουν τα καλώδια της λάμπας xenon. Για να μην τρυπήσω τα δικά μου, ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τέτοια πλαστικά μεταχειρισμένα στη θεσσαλονίκη; Είναι ίδιο το φανάρι με τ'απλά Golf V;

2) Φαντάζομαι ότι πρέπει να βγει το φανάρι. Τι πρέπει να ξηλώσουμε για να βγάλουμε τα φανάρια;

3) Έχει ακούσει κανείς σας τίποτε για κωδικούς λαθους στον εγκεφαλο του αυτοκινήτου αφου τοποθετήσουμε τα xenon; (Απλή περιέργεια, το διάβασα σε κάτι αλλα forum)

Συγνώμη αν σας κούρασα, πιστεύω όμως ότι κατατοπίζοντάς με σωστά ίσως βοηθηθούν κι άλλοι...

Ευχαριστώ

Konv σου έχω απαντήσει και παλιά πρόσεχε με τα xenon γιατί όπως είπες παίρνει μέσα από το φανάρι ρεύμα η λάμπα και αν πάρεις ένα οποιοδήποτε κιτ θα κάνεις μετατροπή η οποία δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αξιόπιστη. Θα σου πω ότι έχω δει golf που έχουν κάνει τρύπα στο πίσω μέρος του ντουι για την λάμπα τράβηξαν συρματάκια για να πάρουν ρεύμα μέσα από το φανάρι τίγκα στην σιλικόνη και αλλά πολλά. Μου ήρθε να βάλω τα κλάματα και δεν ήταν δικό μου αυτοκίνητο ευτυχώς. Γι' αυτό διάλεξε κιτ για golf v που δεν βγάζει ούτε σφάλματα καμένης λάμπας ούτε μετατροπές ούτε τίποτα. Πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Konv σου έχω απαντήσει και παλιά πρόσεχε με τα xenon γιατί όπως είπες παίρνει μέσα από το φανάρι ρεύμα η λάμπα και αν πάρεις ένα οποιοδήποτε κιτ θα κάνεις μετατροπή η οποία δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αξιόπιστη. Θα σου πω ότι έχω δει golf που έχουν κάνει τρύπα στο πίσω μέρος του ντουι για την λάμπα τράβηξαν συρματάκια για να πάρουν ρεύμα μέσα από το φανάρι τίγκα στην σιλικόνη και αλλά πολλά. Μου ήρθε να βάλω τα κλάματα και δεν ήταν δικό μου αυτοκίνητο ευτυχώς. Γι' αυτό διάλεξε κιτ για golf v που δεν βγάζει ούτε σφάλματα καμένης λάμπας ούτε μετατροπές ούτε τίποτα. Πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

μαλλον δεν σκεφτηκες το γεγονος να μην υπηρχε τοτε το συγκεκριμενο κιτακι για golf V :lol:

Link to comment
Share on other sites

από όσα έχω μάθει σε αυτό το θέμα...

Αν τα βάλεις στα εργοστασιακά φανάρια,επειδή οι λάμπες παρόλο που είναι Η7 δεν έχουν ίδιο ακριβώς ντουί,τότε 2 τινά παίζουν...είτε τρυπάς το μαμά ντουί να "μπαίνει" η Η7 είτε βρίσκεις ανταπτοράκι για να πατήσει η Η7 των ξένον και να μπεί χωρίς κοπτοραπτικές...

Τα ανταπτοράκια που είχα ρωτήσει παλιότερα ήταν στα 40ευρώ εκεί που είχα πάει...μπορεί να τα βρείς και φθηνότερα,δεν ξέρω...

Για το 2)

Στον απλό προφυλακτήρα(όχι gt,gti) που έχω εγώ ξεκουμπώνεις τα προστατευτικά που έχει μπροστά κάτω από τα φανάρια και εκεί είναι η κάτω βίδα του εκάστοτε φαναριού,για τις άλλες 2 τις πάνω για την μία πρέπει να βγάλεις την μάσκα με Τ20 τορξοκατσάβιδο και η άλλη,η 3η βίδα είναι πάνω στο δεξί μέρος του φαναριού...

Μετά ξεκουμπώνεις φίσες κλπ κλπ και κάνεις δουλειά....

3)Εμένα όταν έβαλα τα ξένον σε ηλεκτρολόγο,πάντα,πέρασε και το διαγνωστικό να σβήσει λάθη οπότε....

Edited by Michael
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν σκεφτηκες το γεγονος να μην υπηρχε τοτε το συγκεκριμενο κιτακι για golf V :lol:

Aν κρίνω από τη δημοσίευση του θέματος από τον συγκεκριμένο (Konv) το κιτάκι υπάρχει εδώ και τρεις μήνες τουλάχιστον τόσο το ξέρω εγώ. Και μάλιστα το εχουμε συζητήσει και στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Τα κιτάκια π δίνει ο auto πάντως να ξέρετε οτι δν ταιριάζουν στο μαμά φανάρι..& το λέω αυτό σαν διευκρίνηση... (άσε π καίγονται κ με τη μία...). Γιαυτό το νουυυ σας thumbsdown.gif:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει βάλει κανείς xenon σε Golf V να μας πει πως γίνεται;

Κonv για να βάλεις xenon θα πρέπει να βγάλεις τα φανάρια...για να βγούν τα φανάρια θα πρέπει να βγεί προφυλαχτήρας (υπάρχει σχετικό How to από μένα, ψάξε). Αφού βγάλεις προφυλαχτήρα τα φανάρια έχουν άλλες τρείς βίδες π κάνουν μπαμ.. Βγάζεις και τα φανάρια. Στο σημείο αυτό αν έχεις ένα κιτάκι π ταιριάζει κουτί στα φανάρια του golf v.. απλά βγάζεις τις λάμπες αλογόνου απτα μεσαία και τοποθετείς τις xenon.. αν όχι έχει πολύ πατέντα και δν θα στο πρότεινα. Εγώ άλλαξα και φανάρια έβαλα κατοπτρικά.. τα angel της fk(Αν γίνει καλή τοποθέτηση δν θολώνουν)..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά μάλλον δεν πάω για ν'αλλάξω φανάρι. Το προβλημα που αντιμετωπίζω για την τοποθέτηση είναι

1) το ντουι της λάμπας Η7 που δεν έχει τρύπα (μάλλον θα ψάξω να βρω άλλο για να το τρυπίσω και να περνανε τα καλώδια της λάμπας xenon ή μπορεί να βρω κάποιο ειδικό ανταπτοράκι)

2) Δεν ξέρω ακόμη, από που μπαίνουν τα καλώδια στο φανάρι, ώστε να δω αν βολεύει να συνδεθούν κατευθείαν στα ballast, χωρις να τρυπήσω τα πλαστικά καλύμματα του φαναριού, αλλιώς θα πάρω και 2 πλαστικά καλύμματα ακόμη για να τα τρυπήσω.

3) Πρέπει να λύσω και αυτό με τα error messages που λένε πως βγάζει...

:lol::ninja::thumbsup::ninja: Πάντως αν το καλοσκεφθείς όχι και λίγα προβλήματα...

Edited by konv
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραιτητο να σου βγαλει κανενα error..

τα ντουι ναι πρεπει να παρεις ακομα ενα ζευγαρι γιατι πρεπει να τρυπησεις κ να τροποποιησεις τα μανισια σου.

τρυπες θα πρεπει να κανεις κ στα καπακια που εχει στα φαναρια για τα καλωδια του ballast κλπ.

τα ballast προσεξε που θα βαλεις για να μη ζεσταθουν μονο..

το φαναρι θελει προσοχη στο βγαλσιμο γιατι βγαινει υπο ορισμενη γωνια και οχι απλα τραβοντας το..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα σ έλεγα να πας σε κάποιον ηλεκτρολόγο..Μην το πιάσεις μόνος.

Παραθέτω και το σχεδιάγραμμα για το πώς συνδέουμε τους πυκνωτές στα ballast σε περίπτωση π χρειάζεται.. (Με τη βοήθεια του Stoila :lol: )

post-4061-1168560652_thumb.jpg

Edited by josa
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Βασικά θα σ έλεγα να πας σε κάποιον ηλεκτρολόγο..Μην το πιάσεις μόνος.

Ρε Stoilas αν έχεις χρόνο δείξε στο σχεδιάγραμα π βάζω πως θα συνδεθουν οι πυκνωτές...θα με βοηθούσες πολύ γιατι απο ηλεκτρονικά δν έχω και πολλές γνώσεις..

Από την πάνω μεριά όπως το έχεις στο σχέδιο. Ελπίζω ναμην πείραξες τα κάτω καλώδια...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει βάλει κανείς xenon σε Golf V να μας πει πως γίνεται;

Konv κάνεις ξανά και ξανά τις ίδιες ερωτήσεις. Σου έχω απαντήσει ότι έχω τοποθετήσει και ότι δεν χρειάζεται να κάνεις όλα αυτά που λες τρυπήματα ντουί και τα ρέστα, αρκεί να βάλεις ένα κιτάκι για golf v και δόξα το θεό υπάρχουν τουλάχιστον τρία στην αγορά που μπαίνουν πατ κιουτ χωρίς προβλήματα εγκεφάλους κ.α.

Εγω θα σου έλεγα αν έχεις πάρει κιτάκι κλασικό να το βάλεις μια αγγελία και να πάρεις ένα για golf v.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να αγοράσω σήμερα πυκνωτές και μ είπαν οτι ΔΕΝ βγαίνουν στα 12v μετά τ δειξα το ballast και μ είπε οτι το πιο κοντινό είναι στα 16v και οτι θα είναι μια χαρά...Λοιπόν;;;

Link to comment
Share on other sites

αρκεί να βάλεις ένα κιτάκι για golf v και δόξα το θεό υπάρχουν τουλάχιστον τρία στην αγορά που μπαίνουν πατ κιουτ χωρίς προβλήματα εγκεφάλους κ.α.

ποια ειναι τα 3 κιτακια π μπαινουν χωρις τρυπηματα κ χωρις πυκνωτες κ χωρις μεγ. ασφαλεια ?

το προβλημα υπαρχει γενικα με τα νεα vw ή μονο με τα 5αρια?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.