Jump to content
karmanncabrio

Golf 5 - Τοποθέτηση Xenon

Recommended Posts

Παραθέτω φωτογραφίες από το κούμπωμα του φαναριού μου και το ντουι της λάμπας μου. Ξέρει κανείς αν θέλει τρύπημα ή όχι? Αν όχι από που θα περάσουν τα καλώδια για το ρεύμα;

1.light3yr7.th.jpg

2.light1sz9.th.jpg

Edited by konv
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει τρυπηθεί από τον ηλεκτρολόγο που τα έβαλε...για να περάσουν τα καλώδια...όμως έβαλε θερμόκολλα με πιστόλι μετά και "πλαστικοποιήθηκε" πάλι για να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα(νερά,σκόνες κλπ κλπ)...

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω φωτογραφίες από το κούμπωμα του φαναριού μου και το ντουι της λάμπας μου. Ξέρει κανείς αν θέλει τρύπημα ή όχι? Αν όχι από που θα περάσουν τα καλώδια για το ρεύμα;

1.light3yr7.th.jpg

2.light1sz9.th.jpg

ναι θελουν τρυπημα και τα 2 !!

επισης 8α πρεπει να βρεις κατι να προσαρμωσεις αναμεσα στη λαμπα ξενον και και ντουι!το καπακι το κανεις μια τρυπα Φ10 (1cm) την οποια κλεινεις μετα με λιγη σιλικονη (εγω δεν εχω βαλει τπτ και εχω πλυνει το μοτερ 3 φορες και δεν πηρε ουτε νερα ουτε υγρασια)ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ

Edited by dubbeR_xronis
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Μην τα τρυπήσεις, δεν υπάρχει λόγος, εγώ σε όσα πεντάρια έβαλα xenon έπιασα τη λάμπα με έναν πολύ πιο έξυπνο και σταθερό τρόπο.

Μπορεί κάποιος να παραθέσει φωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

Μην τα τρυπήσεις, δεν υπάρχει λόγος, εγώ σε όσα πεντάρια έβαλα xenon έπιασα τη λάμπα με έναν πολύ πιο έξυπνο και σταθερό τρόπο.

Μπορεί κάποιος να παραθέσει φωτογραφία?

Μπορείς να πεις πως; Φυσικά φωτογραφία θα είναι ότι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι τα 3 κιτακια π μπαινουν χωρις τρυπηματα κ χωρις πυκνωτες κ χωρις μεγ. ασφαλεια ?

το προβλημα υπαρχει γενικα με τα νεα vw ή μονο με τα 5αρια?

Το κιτ αγαπητέ που έβαλα εγώ είναι της m-tec 8000Κ και ερχεται τόσο έτοιμο που βγάζεις τα μαμίσια ντουί και βάζεις τα καινούργια με την λάμπα εν συνεχεία έχει μέχρι και δικό του πίσω πλαστικό όπου βγαίνουν τα καλώδια για να φτάσουν στα ballast σε σήμειο τέτοιο που αν είσαι σε ταξίδι λέμε τώρα και καούν βγάζεις το ντουί των xenon βάζεις το εργοστασιακό συν το καπάκι πίσω και συνεχίζεις. Το πρόβλημα που υπάρχει με τα 5αρια golf είναι ότι το ρεύμα το τραβάει μέσα από το φανάρι και η λάμπα κάθεται σε ένα ντούι όπου από εκεί παίρνει στη συνέχεια ρεύμα, επίσης υπάρχει και εγκεφαλάκι όπου σου βγάζει ένδειξη για καμένη λάμπα στα υπόλοιπα κιτ που ήδη κυκλοφορούν. Τα άλλα δύο είναι ένα κορεάτικο και ένα κινέζικο δεν θυμάμαι τις εταιρείες αλλά μπορώ να μάθω αν σε ενδιαφέρει ή να σου δώσω το τηλέφωνο του καταστήματος να ρωτήσεις αν θέλεις.

Edited by AntonisK
Link to comment
Share on other sites

Μην τα τρυπήσεις, δεν υπάρχει λόγος, εγώ σε όσα πεντάρια έβαλα xenon έπιασα τη λάμπα με έναν πολύ πιο έξυπνο και σταθερό τρόπο.

Μπορεί κάποιος να παραθέσει φωτογραφία?

Μου έχει βάλει εμένα ο Stoilas xenon! Όντως, ο τύπος έγραψε... Έχει στερεώσει τη λάμπα στον αέρα και την έχει πιάσει σταυρωτά με tie wraps... (Έτσι δε λέγονται τα δεματικά:D Θα δω αύριο αν χωράει η μηχανή να βγάλει καλή φωτό για να την ανεβάσω...
Link to comment
Share on other sites

Guest pmanosp

αφτα τα m-tec 8000k δεν τα βρισκω πουθενα ουτε στο google μηπως λεγονται αλλιως και περιπου ποσο πηγε μπορουμε να μαθουμε?????

Link to comment
Share on other sites

αφτα τα m-tec 8000k δεν τα βρισκω πουθενα ουτε στο google μηπως λεγονται αλλιως και περιπου ποσο πηγε μπορουμε να μαθουμε?????

pmanos σου στέλνω pm με τηλέφωνο του μαγαζιού που τα τοποθετεί και δείτε οι υπολοιποι φωτο του κιτ

Edited by AntonisK
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτα μπαινουν μονο σε Golf η μπορω να βαλω και στο passat μου.Στειλτε μου και μενα ενα πμ....... worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest The Coyote

ρε παιδια πλακα κανουμε?? ^_^

ας γραψει την πληροφορια που θελετε ολοι ως κανονικο ποστ.

ελεος πια, εχουμε γραψει αλλα κι αλλα..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πλακα κανουμε?? :whistling:

ας γραψει την πληροφορια που θελετε ολοι ως κανονικο ποστ.

ελεος πια, εχουμε γραψει αλλα κι αλλα..

To είχα κάνει στο παρελθόν και σβήστηκε όλο το θέμα

Link to comment
Share on other sites

stoilas

μπορεις να μας ανεβασεις την φωτογραφια για να δουμε πως εκανες την πατεντα?

γιατι και εγω το εχω παει σε ηλεκτρολογο το αμαξι μου (jetta) και παρολο που το κιτ μου λεει για golf V δεν μπαινουν μεσα.

θελει ολοκληρη ιστορια - πατεντα

Link to comment
Share on other sites

stoilas

μπορεις να μας ανεβασεις την φωτογραφια για να δουμε πως εκανες την πατεντα?

γιατι και εγω το εχω παει σε ηλεκτρολογο το αμαξι μου (jetta) και παρολο που το κιτ μου λεει για golf V δεν μπαινουν μεσα.

θελει ολοκληρη ιστορια - πατεντα

Γι'αυτό σου λέει ότι τα δένει. Ο Μέγας Stoilas δεν κάνει πατέντα με το ντουί του φαναριού. Ενώνει τα καλώδια κατ'ευθείαν με τη λάμπα και δένει τις λάμπες με tie wraps σταυρωτά πάνω στο φανάρι. worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Δεν έχω κάποια φωτογραφία, αν μπορείς να τραβήξεις Τάσο καμία από το δικό σου να δουν τα παιδιά καλό θα ήταν.

Πάντως θέλω να πω πως από ό,τι βλέπω, σε όποια παιδιά έβαλα αποκελιστικά χέρι εγώ, δεν πρέπει να έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα αργότερα με σταθερότητα λάμπας κτλ, ούτε τους έκοψα κάτι από ντουί-φανάρι.

Το ίδιο ισχύει και για 9Ν3 όπου κι εκεί υπάρχει ένα θέμα με το ντουί.

Είναι άσχετοι οι περισσότεροι, μη τα σκάτε σε τρόμπες, βρείτε ένα καλό μάστορα που να πληρώνεται καθώς εμένα δεν είναι αυτή η δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποια φωτογραφία, αν μπορείς να τραβήξεις Τάσο καμία από το δικό σου να δουν τα παιδιά καλό θα ήταν.

Πάντως θέλω να πω πως από ό,τι βλέπω, σε όποια παιδιά έβαλα αποκελιστικά χέρι εγώ, δεν πρέπει να έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα αργότερα με σταθερότητα λάμπας κτλ, ούτε τους έκοψα κάτι από ντουί-φανάρι.

Το ίδιο ισχύει και για 9Ν3 όπου κι εκεί υπάρχει ένα θέμα με το ντουί.

Είναι άσχετοι οι περισσότεροι, μη τα σκάτε σε τρόμπες, βρείτε ένα καλό μάστορα που να πληρώνεται καθώς εμένα δεν είναι αυτή η δουλειά μου.

Είχα κάνει παλιότερα μια προσπάθεια να βγάλω μια φωτό, αλλα εκεί που είναι χωμένο το φανάρι δεν είναι καθόλου εύκολο και δεν φαίνεται καθόλου καλά. Θα το δω άλλη μία τώρα που έφτιαξε και ο καιρός...

Δίκιο έχει ο Stoilas. Μην απευθύνεστε σε τρόμπες. Πριν κάνω την τοποθέτηση στο δικό μου ένα τζιμάνι μου είχε πει να μην κάνω καμία προσπάθεια να τα βάλω γιατί το Golf έχει 50 εγκεφάλους και θα τους έκαιγα όλους... withstupid.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.