Jump to content
karmanncabrio

Golf 5 - Τοποθέτηση Xenon

Recommended Posts

ρε παιδες αλλο το φαναρι που ειναι κατασκευασμενο για λαμπες αλογονου κ αλλο για χενον

δεν μιλαω για το look μιλαω για την αποδοση (το χενον λουκ φανταζομαι δεν ειναι κρυσταλλο ουτε εχει κατοπτρα)

Link to comment
Share on other sites

εχει κατοπτρα το hella αλλα ειναι σχεδιασμενο για αλογονου.Το οτι μοιαζει με ξενον δεν σημαινει οτι δουλευει και σαν ξενον.350 τα φαναρια και ενα κιτ mtec γνησιο αλλα 250-300 εφτασες 600-650 ευρω.Και γιατι δεν παιρνεις τα γνησια απο ebay??????

Και να ρωτησω και κατι αλλο?δεν φοβαστε οταν βαζετε στο αμαξι σας κινεζικα φωτα?εκτος οτι τυφλωνετε ολους τους αλλους.Το οτι βασιζεστε σε κατι χαμηλης-φτηνης ποιοτητας για τα ΦΩΤΑ σας και το οτι δουλευουν σε πολυ υψηλες τασεις χωρις να τα εχει ελενξει κανεις σωστα δεν φοβιζει κανεναν??

Εχω κανει ενα ποστ για διαβασμα μηπως και τελικα μαθουμε την αληθεια και σταματησουμε τις φτηνοκαγκουριες που δημιουργουν προβληματα στους αλλους.Πραγματικα δεν με ενοχλει εαν θελει να βαψει κανεις το αμαξι του με πινελο,αλλα το να με τυφλωνει βραδυατικα το θεωρω ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ!!!!

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25918

Link to comment
Share on other sites

Έχω την απορία αν είναι εύκολο να βγάλω τον προφυλακτήρα απο Golf V GT-GTi για να αλλάξω τα φανάρια και να βάλω bi xenon...Στην αντιπροσωπεία μου ζητάνε 100 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

εχει κατοπτρα το hella αλλα ειναι σχεδιασμενο για αλογονου.Το οτι μοιαζει με ξενον δεν σημαινει οτι δουλευει και σαν ξενον.350 τα φαναρια και ενα κιτ mtec γνησιο αλλα 250-300 εφτασες 600-650 ευρω.Και γιατι δεν παιρνεις τα γνησια απο ebay??????

Και να ρωτησω και κατι αλλο?δεν φοβαστε οταν βαζετε στο αμαξι σας κινεζικα φωτα?εκτος οτι τυφλωνετε ολους τους αλλους.Το οτι βασιζεστε σε κατι χαμηλης-φτηνης ποιοτητας για τα ΦΩΤΑ σας και το οτι δουλευουν σε πολυ υψηλες τασεις χωρις να τα εχει ελενξει κανεις σωστα δεν φοβιζει κανεναν??

Εχω κανει ενα ποστ για διαβασμα μηπως και τελικα μαθουμε την αληθεια και σταματησουμε τις φτηνοκαγκουριες που δημιουργουν προβληματα στους αλλους.Πραγματικα δεν με ενοχλει εαν θελει να βαψει κανεις το αμαξι του με πινελο,αλλα το να με τυφλωνει βραδυατικα το θεωρω ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ!!!!

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25918

Καταρχην δεν είναι κινεζικά αλλά made in japan και εξαιρετικής ποιοτητας. Και δεύτερον δεν στραβώνουν αν τα δεις θα καταλάβεις. Τώρα όσο για το ebay εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα γιατί το ψηλοφοβόμουν και όσα βρήκα που ήταν απο κατάστημα έφταναν στα 900-1000 ευρώ plus και αν θα ήταν όλα και δεν χρειαζόμουν και τίποτα επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα η Βλακεια μερικων τυφλωνει και χωρις ξενον αφου σχεδον κανεις δεν χρησιμοποιει το μαγικο ρυθμιστη που εχει 3 απλα νουμερακια και ετσι και με αλογονου τυφλωνουν!

Επειτα αν τα ξενον ρυθμιστουν δεν νομιζω οτι τυφλωνουν!

Τα ξενον τα φαναρια ειναι τοσο ομορφα που και με μια καλη αλογονου νομιζω θα δειχνουν τελεια!

AntonisK γιατι δεν μας ανεβαζεις μια Φωτο σου πρωι - βραδυ να σε καμαρωσουμε?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν προτζεκτορες για xenon η αλογονου μην μπερδευεστε!!!ιδιοι ειναι οι προτζεκτορες και για τα 2...η δουλεια του προτζεκτορα ειναι να εστιαζει την δεσμη και γι αυτο συνηθως τοποθετουνται στα χενον...και εγω ειχα βαλει στο παρελθον χενον στα μαμα φαναρια μου με κατοπτρο αλλα τα εβγαλα γιατι απλα με το απλο κατοπτρο τους στραβωνεις ολους!ανεξαρτητου ρυθμισεως..απλα δεν εστιαζεται η δεσμη και η δεσμη ειναι δυνατη!αλλο 3000κ αλογονου και αλλο 7500 χενον που εβαλα..καποια αυτοκινητα στο παρελθον ειχαν εργοστασιακα χενον σε απλα κατοπτρα..τωρα ολα εχουν σε προτζεκτορες και αυτο για τον λογο οτι καταλαβαν οι εταιριες οτι χωρις προτζεκτορα δεν γινετε δουλεια....επεισης εχω 2 φιλαρακια..ο ενας εχει χενον εργοστασιακα στο gti tou και αλλος εχει βαλει τα look χενον της hella με κιτ bosch αν τα δειτε δεν καταλαβαινετε ποιο ειναι το γνησιο και ποιο οχι....και τα hella ειναι η καλυτερη λυση μου φενεται..σε συγκριση με αλλα aftermarket με προτζεκτορες χαμηλοτερης ποιοτητας..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν είναι κινεζικά αλλά made in japan και εξαιρετικής ποιοτητας. Και δεύτερον δεν στραβώνουν αν τα δεις θα καταλάβεις. Τώρα όσο για το ebay εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα γιατί το ψηλοφοβόμουν και όσα βρήκα που ήταν απο κατάστημα έφταναν στα 900-1000 ευρώ plus και αν θα ήταν όλα και δεν χρειαζόμουν και τίποτα επιπλέον.

Ναι τα γνησια MTEC.Αλλα ποσοι εχουν τα γνησια και οχι τα ιμιτασιον και ακομα χειροτερα ποσοι εχουν κινεζικα των 50ευρω που τα πουλανε 150 εδω στην ελλαδα??Και ακομα και τα γνησια σε μαμα καθρεφτη μαμανε και δερνουν τον απεναντι!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω γνησια mtec φυσικα απο εξωτερικο αγορασμενα (Αμερικη) κ ναι εχεις δικιο ενοχλουν τους απεναντι αλλα τα εχω χαμηλα κατεβασμενα κ κανενα προβλημα...

Το μονο προβλημα ρε γαμωτο π συναντησα δεν κουμπωνει καλα η αριστερη λαμπα με αποτελεσμα να κουνιεται κ στην τελικη να καιγεται θα το κολησω με logo γιατι μ την εχει δωσει rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν προτζεκτορες για xenon η αλογονου μην μπερδευεστε!!!ιδιοι ειναι οι προτζεκτορες και για τα 2...η δουλεια του προτζεκτορα ειναι να εστιαζει την δεσμη και γι αυτο συνηθως τοποθετουνται στα χενον...και εγω ειχα βαλει στο παρελθον χενον στα μαμα φαναρια μου με κατοπτρο αλλα τα εβγαλα γιατι απλα με το απλο κατοπτρο τους στραβωνεις ολους!ανεξαρτητου ρυθμισεως..απλα δεν εστιαζεται η δεσμη και η δεσμη ειναι δυνατη!αλλο 3000κ αλογονου και αλλο 7500 χενον που εβαλα..καποια αυτοκινητα στο παρελθον ειχαν εργοστασιακα χενον σε απλα κατοπτρα..τωρα ολα εχουν σε προτζεκτορες και αυτο για τον λογο οτι καταλαβαν οι εταιριες οτι χωρις προτζεκτορα δεν γινετε δουλεια....επεισης εχω 2 φιλαρακια..ο ενας εχει χενον εργοστασιακα στο gti tou και αλλος εχει βαλει τα look χενον της hella με κιτ bosch αν τα δειτε δεν καταλαβαινετε ποιο ειναι το γνησιο και ποιο οχι....και τα hella ειναι η καλυτερη λυση μου φενεται..σε συγκριση με αλλα aftermarket με προτζεκτορες χαμηλοτερης ποιοτητας..

Φίλε μου διάβασε αυτό το λινκ:

http://www.bosch.gr/content/language1/pw/pw_CaPa_start.htm

από το site της Bosch και θα καταλάβει ο φίλος σου ότι έχει μαϊμού και επικίνδυνα φώτα, μιλώντας μονο για τις λάμπες xenon.

Οι εταιρίες που βγάζουν λάμπες xenon είναι μόνο οι: Philips και Osram

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου διάβασε αυτό το λινκ:

http://www.bosch.gr/content/language1/pw/pw_CaPa_start.htm

από το site της Bosch και θα καταλάβει ο φίλος σου ότι έχει μαϊμού και επικίνδυνα φώτα, μιλώντας μονο για τις λάμπες xenon.

Οι εταιρίες που βγάζουν λάμπες xenon είναι μόνο οι: Philips και Osram

εχεις δικιο δεν ηταν bosch μιλησα μαζι του...ειναι hid αν καταλαβα οπως το ειπε τα οποια αγορασε 160 ευρο...ευχαριστω για την παρατηρηση και συγνωμη για το λαθος.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω mourh

ελπιζω να καταλαβες το υφος των ποστ μου απλα σου πηγα κοντρα οχι για παρεξηγηση (χρωστας κ ενα βαψιμο στο σημα της γριλλιας)

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να καταλαβες το υφος των ποστ μου απλα σου πηγα κοντρα οχι για παρεξηγηση (χρωστας κ ενα βαψιμο στο σημα της γριλλιας)

δεν ειναι βαφη ακριβος...και που θα σε βρω να στο φτιαξω??? sorry για το OFFTOPIC!!!

Link to comment
Share on other sites

AntonisK γιατι δεν μας ανεβαζεις μια Φωτο σου πρωι - βραδυ να σε καμαρωσουμε?

Θα τραβήξω φωτο το Σάββατο γιατί λόγω φόρτου εργασίας δεν προλαβαίνω και θα σας τις ανεβάσω. Λίγη υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου!!ουτε τα γνησια mtec δεν καθονται καλα και βαζουμε logo!!!!τι να πουνε τα κινεζικα!!!!

Εχω την απορεια γιατι καταστρεφει καποιος τον μανισιο φωτισμο,που ασχοληθηκαν να τον φτιαξουν καποιοι επιστημονες με σοβαρα εργαλεια.Και βαζει κατι πολυ κατωτερο σε ποιοτητα???Με α φωτα ρε παιδια??Ειναι δυνατον????

Λοιπον,εχω βρει κατι πολυ καλα αναγομομενα ελαστικα με φανταστικη χαραξη.Κατι πολυ μαγκικες κινεζικες δισκοπλακες τρυπητες-χαρακτες σετ με δαγκανες και τακακια.Και μια πολυ καλη προσφορα σε αγωνιστικες αναρτησεις απο το Τατζικισταν.Να κανουμε ενα group-buy.Και επισης θα βγει τωρα και μια πολυ καλη αφρικανικη αντλια ABS.Γιατι οι Γερμανοι δεν ξερουν και πουλανε πολυ ακριβα τα γνησια ανταλλακτικα και δεν κανουν και σωστη δουλεια!Κλεφτες!!!!

Στην πραγματικοτητα η φωτιστικη δεσμη που παραγεται απο αυτου του

ειδους τις μετατροπες παντα δινει ΛΙΓΟΤΕΡΟ φως ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ, και πολυ

συχνα υπαρχει μια επικινδυνη ελλειψη φωτος εκει που θα επρεπε να

υπαρχει το μεγιστο δυνατο φως.

Εχοντας μεγαλη

ποσοτητα εντονου φωτισμου στο προσκηνιο (δηλαδη στο δρομο ακριβως

μπροστα μας και στα πλαγια) ειναι πολυ παρηγορο και προκαλει μια εντονη

εντυπωση "καλου προβολεα".

Το προβλημα βρισκεται στο οτι οχι μονο

ο κοντινος φωτισμος ειναι δευτερευουσας σημασιας οταν κινουμαστε με

πανω απο 50 χαω, αλλα εχοντας πολυ εντονο κοντινο φωτισμο κανει τις

κορες των ματιων να κλεινουν, χειροτερευοντας την μακρυνη οραση! Και ολα αυτα ενω εχουμε την ψευδαισθηση της επιπλεον ασφαλειας!

Τα παραπανω ΔΕΝ τα λεει ενας τυχαιος ασχετος στο internet αλλα ο μεγαλυτερος ερευνητικος οργανισμος φωτισμου στις ΗΠΑ. Δηλαδη ποσο πιο εγκυρη πηγη θα επρεπε να τα πει αυτα; Το να πει καποιος οτι συνεχιζει να μην τα πιστευει συγνωμη αλλα ισοδυναμει με εθελοτυφλια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω γνησια mtec φυσικα απο εξωτερικο αγορασμενα (Αμερικη) κ ναι εχεις δικιο ενοχλουν τους απεναντι αλλα τα εχω χαμηλα κατεβασμενα κ κανενα προβλημα...

Το μονο προβλημα ρε γαμωτο π συναντησα δεν κουμπωνει καλα η αριστερη λαμπα με αποτελεσμα να κουνιεται κ στην τελικη να καιγεται θα το κολησω με logo γιατι μ την εχει δωσει rocket.gif

Και εγώ έχω mtec 6000κ αλλά δέν έχω πρόβήμα στο να τυφλώνουν τον απέναντι. ΚΑι πολλες φορές έχω ρωτήσει φίλους που τυχαίναι να είναι μπροστά μου ή απέναντι αν τους ενοχλούν και είπαν όχι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω mtec 6000κ αλλά δέν έχω πρόβήμα στο να τυφλώνουν τον απέναντι. ΚΑι πολλες φορές έχω ρωτήσει φίλους που τυχαίναι να είναι μπροστά μου ή απέναντι αν τους ενοχλούν και είπαν όχι.

Πανε σε εναν ηλεκτρολογο με μηχανημα για φωτα ή σε ενα ιδιωτικο ΚΤΕΟ.Μολις το βαλουν στο μηχανημα και δεις το φως θα καταλαβεις.

http://www.mybike.gr/lofiversion/index.php/t20412.html ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ!!!!!!!!!

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

Φαντασου!!ουτε τα γνησια mtec δεν καθονται καλα και βαζουμε logo!!!!τι να πουνε τα κινεζικα!!!!

Εχω την απορεια γιατι καταστρεφει καποιος τον μανισιο φωτισμο,που ασχοληθηκαν να τον φτιαξουν καποιοι επιστημονες με σοβαρα εργαλεια.Και βαζει κατι πολυ κατωτερο σε ποιοτητα???Με α φωτα ρε παιδια??Ειναι δυνατον????

Λοιπον,εχω βρει κατι πολυ καλα αναγομομενα ελαστικα με φανταστικη χαραξη.Κατι πολυ μαγκικες κινεζικες δισκοπλακες τρυπητες-χαρακτες σετ με δαγκανες και τακακια.Και μια πολυ καλη προσφορα σε αγωνιστικες αναρτησεις απο το Τατζικισταν.Να κανουμε ενα group-buy.Και επισης θα βγει τωρα και μια πολυ καλη αφρικανικη αντλια ABS.Γιατι οι Γερμανοι δεν ξερουν και πουλανε πολυ ακριβα τα γνησια ανταλλακτικα και δεν κανουν και σωστη δουλεια!Κλεφτες!!!!

Στην πραγματικοτητα η φωτιστικη δεσμη που παραγεται απο αυτου του

ειδους τις μετατροπες παντα δινει ΛΙΓΟΤΕΡΟ φως ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ, και πολυ

συχνα υπαρχει μια επικινδυνη ελλειψη φωτος εκει που θα επρεπε να

υπαρχει το μεγιστο δυνατο φως.

Εχοντας μεγαλη

ποσοτητα εντονου φωτισμου στο προσκηνιο (δηλαδη στο δρομο ακριβως

μπροστα μας και στα πλαγια) ειναι πολυ παρηγορο και προκαλει μια εντονη

εντυπωση "καλου προβολεα".

Το προβλημα βρισκεται στο οτι οχι μονο

ο κοντινος φωτισμος ειναι δευτερευουσας σημασιας οταν κινουμαστε με

πανω απο 50 χαω, αλλα εχοντας πολυ εντονο κοντινο φωτισμο κανει τις

κορες των ματιων να κλεινουν, χειροτερευοντας την μακρυνη οραση! Και ολα αυτα ενω εχουμε την ψευδαισθηση της επιπλεον ασφαλειας!

Τα παραπανω ΔΕΝ τα λεει ενας τυχαιος ασχετος στο internet αλλα ο μεγαλυτερος ερευνητικος οργανισμος φωτισμου στις ΗΠΑ. Δηλαδη ποσο πιο εγκυρη πηγη θα επρεπε να τα πει αυτα; Το να πει καποιος οτι συνεχιζει να μην τα πιστευει συγνωμη αλλα ισοδυναμει με εθελοτυφλια.

Τα γνήσια mtec μπορεί να μήν κάθονται κάλα λόγο της ιδιαιτερότητας του φαναριού του golf. Αν και με μια μικρή αλλαγή (ενα φις βάζεις ανάποδα) λύνετε και αυτό.

Edited by Manos83
Link to comment
Share on other sites

Τα γνήσια mtec μπορεί να μήν κάθονται κάλα λόγο της ιδιαιτερότητας του φαναριού του golf.

Τα γνησια MTEC τα δινει η εταιρια σαν κιτ ειδικα σχεδιασμενο κομπλε με ανταπτορες καρυφαιας ποιοτητας (συμφωνα με αυτους) για golf και με ειδικα σχεδιασμενο ballast για να μην βγαζει error

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

Τα γνησια MTEC τα δινει η εταιρια σαν κιτ ειδικα σχεδιασμενο κομπλε με ανταπτορες καρυφαιας ποιοτητας (συμφωνα με αυτους) για golf και με ειδικα σχεδιασμενο ballast για να μην βγαζει error

Δέν λέω κάτι διαφιρετικό. Και εγώ mtec έχω και δεν έχω κανένα πρόβήμα. Για το πρόβλημα που αναφέρετε παραπάνω έχω στείλει pm για το πώς θα το λύσει χωρίς logo.

Όσο για τα γνήσια xenon και μη, βάζοντας δίπλα δίπλα ενα golf ίδιο με το δικό μου με εργοστασιακά xenon και το δικό μου με mtec δεν είχε καμία διαφορά. Και τα δύο φώτιζαν το ίδιο και προπαντώς δεν τύφλωναν....

Edited by Manos83
Link to comment
Share on other sites

Το πάν ειναι να μήν ξεπεράσουμε τα 4100 ή 4300 Κέλβιν (δεν θυμάμαι καλά) φωτισμού το οποίο ειναι το απόλυτο λευκό χρώμα και με την πιο μακρινή σε απόσταση δέσμη και με τα πιο πολλα lumens (ποιό φωτινή δέσμη)!

Κάτι ξέρουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες και βάζουν τέτοιες στα εργοστασιακά ξένον.

Και πάντα βέβαια να υπάρχει προτζέκτορας εμπρός απο κάθε original Phillips ή Osram Xenon kits!

Έτσι και σωστό φωτισμό θα έχουμε και δεν θα τυφλώνουμε τους απέναντι!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Το πάν ειναι να μήν ξεπεράσουμε τα 4100 ή 4300 Κέλβιν (δεν θυμάμαι καλά) φωτισμού το οποίο ειναι το απόλυτο λευκό χρώμα και με την πιο μακρινή σε απόσταση δέσμη και με τα πιο πολλα lumens (ποιό φωτινή δέσμη)!

Κάτι ξέρουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες και βάζουν τέτοιες στα εργοστασιακά ξένον.

Και πάντα βέβαια να υπάρχει προτζέκτορας εμπρός απο κάθε original Phillips ή Osram Xenon kits!

Έτσι και σωστό φωτισμό θα έχουμε και δεν θα τυφλώνουμε τους απέναντι!

Ναι αλλα αντε να το πεις σε αυτους που βαζουν 6000Κ και 8000Κ και νομιζουν οτι εχουν καλυτερο φως.Οσο πιο πολους Κ τοσο λιγοτερο φως βγαζει και το ματι κουραζει με το μωβ φως.Οσο για τον προτζεκτορα,αστο ξεχασε το.Ακριβος ειναι και δεν ξερουν ΑΥΤΟΙ.Βαζεις μια λαμπα και εισαι ΟΚ και με 50 ευρω απο την Κινα κατευθειαν και εισαι μεγας μαγκας με πολυ καλα φωτα.Ε!!και αν στραβωσεις κανεναν τι εγινε?Θα τον ξαναδεις??

Η προσφορα στα πιο πανω πραγματα ισχυει.Αφου τελικα δεν μας νοιαζει η ασφαλεια η δικια μας και των αλλων αλλα να εχουμε πουλ-μουρ αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.