Jump to content
karmanncabrio

Golf 5 - Τοποθέτηση Xenon

Recommended Posts

Ναι Ebay...αλλα τα εχω παρει απο περυσι τον φεβρουαριο....οποτε δεν θυμαμε δυστυχως....

Παντως αν ψαξεις στο ebay.de εχει παρα πολλα και σε καλες τιμές!! ;)

Πήρες φανάρια τύπου ξένον σαν αυτά της Hella ή φανάρια με ξένον μαζι???

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να απευθυνθείς στο κατάστημα και να του πεις τις παρατηρήσεις σου, μιας και εγώ έχω βάλει από εκεί εδώ και 2,5 χρόνια mtec χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα και μάλιστα προτού τα σγοράσω είχα τσεκάρει μέσω ενός site για το ποια είναι μαιμουδες και ποια όχι και αυτό που έχω εγώ δεν είναι τουλάχιστον.
Καμία σχέση εγώ που ψώνισα επίσης από αυτό το μαγαζί mtec καρα original με τα 1000!!!! κανένα πρόβλημα εδώ και σχεδόν τρία χρόνια. Θα έλεγα για να μην βγάλουμε και τζάμπα κακή φήμη του εν λόγω καταστηματος εκτός αν σε εσένα σου έδωσε όντως «μαϊμούδες» ή μπορει και να του προμηθευσαν. Παρτον ένα τηλ. και πες του χύμα ότι έχω την αίσθηση ότι μου έχεις δώσει μαϊμούδες και προκύπτει από εκεί και εκεί. Οχι τίποτε άλλο για να ξέρουμε που βρισκομαστε. Θέλω να πιστεύω χωρίς να είμαι και σίγουρος αλλά από την εξυπηρέτηση προς εμένα, ότι αν έχει προκύψει κάτι τέτοιο ότι θα σε τακτοποιήσει.

Επαναλαμβάνω,

Μέχρι και το Σάββατο ήμουν στην θεση στην οποία βρίσκεστε εσείς τώρα. Θα μπορούσα (και θα έλεγα) ακριβώς τα ίδια.

Εάν θέλετε να βοηθήσετε, κάντε ενα κόπο και εσεις να ξανα-τσεκαρετε τα δικά σας τοτε.

http://onspire.com/Authentic_Fake.htm

τα δικα μου ballast ειναι ακριβώς όπως τα αυθεντικά, εκτός απο το ανάγλυφο λογότυπο της mtec.. (υπάρχει μόνο το αυτοκόλλητο που καλύπτει ολόκληρη την περιοχη)

edit: και επειδη ειναι δυσκολο να γράψω 1000 λέξεις, ορίστε μια φωτογραφία:

dsc04175resizednw2.jpg

Edited by a1gr2004
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω,

Μέχρι και το Σάββατο ήμουν στην θεση στην οποία βρίσκεστε εσείς τώρα. Θα μπορούσα (και θα έλεγα) ακριβώς τα ίδια.

Εάν θέλετε να βοηθήσετε, κάντε ενα κόπο και εσεις να ξανα-τσεκαρετε τα δικά σας τοτε.

http://onspire.com/Authentic_Fake.htm

τα δικα μου ballast ειναι ακριβώς όπως τα αυθεντικά, εκτός απο το ανάγλυφο λογότυπο της mtec.. (υπάρχει μόνο το αυτοκόλλητο που καλύπτει ολόκληρη την περιοχη)

edit: και επειδη ειναι δυσκολο να γράψω 1000 λέξεις, ορίστε μια φωτογραφία:

dsc04175resizednw2.jpg

Φίλε μου μην ανησυχείς είναι τα original από ότι μπόρεσα να δω. Δηλαδή, τα ballast σου πάτανε πάνω στις μαύρες πλαστικές βάσεις που υπάρχουν μόνο στα αυθεντικά mtec. Αν προσέξεις και στο δικό σου link θα δεις ότι κανένα ballast από τις μαιμουδες δεν πατάει πάνω σε αυτά. Επίσης αυτά με το ανάγλυφο λογότυπο είναι η νέα παρτίδα μετά τον Σεπτέμβριο του 2007 όπως θα προσέξεις. Ακόμα και αν τα έχεις βάλει μετά τον σεπτέμβριο του 2007 μπορεί και να υπάρχει στο στοκ από την παλαιά παρτίδα. Οπως επίσης φαντάζομαι πως αν προκύψει τίποτα με τα ballast πίστευω πως θα σου δώσει από τη νέα παρτίδα.

Θα ψάξω να βρω τις φωτο επειδή είχα ασχοληθεί πολύ με το θέμα τότε με τις μαιμουδες και θα τις ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία.

Παντως θα σου ξαναέλεγα να κάνεις ενα τηλ στο μαγαζι μόνο και μόνο για να σου φύγει και η ιδέα. Εγώ δε θα κάνω μια βόλτα από εκεί από την ερχόμενη εβδομάδα για να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην ανησυχείς είναι τα original από ότι μπόρεσα να δω. Δηλαδή, τα ballast σου πάτανε πάνω στις μαύρες πλαστικές βάσεις που υπάρχουν μόνο στα αυθεντικά mtec. Αν προσέξεις και στο δικό σου link θα δεις ότι κανένα ballast από τις μαιμουδες δεν πατάει πάνω σε αυτά. Επίσης αυτά με το ανάγλυφο λογότυπο είναι η νέα παρτίδα μετά τον Σεπτέμβριο του 2007 όπως θα προσέξεις. Ακόμα και αν τα έχεις βάλει μετά τον σεπτέμβριο του 2007 μπορεί και να υπάρχει στο στοκ από την παλαιά παρτίδα. Οπως επίσης φαντάζομαι πως αν προκύψει τίποτα με τα ballast πίστευω πως θα σου δώσει από τη νέα παρτίδα.

Θα ψάξω να βρω τις φωτο επειδή είχα ασχοληθεί πολύ με το θέμα τότε με τις μαιμουδες και θα τις ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία.

Παντως θα σου ξαναέλεγα να κάνεις ενα τηλ στο μαγαζι μόνο και μόνο για να σου φύγει και η ιδέα. Εγώ δε θα κάνω μια βόλτα από εκεί από την ερχόμενη εβδομάδα για να ρωτήσω.

Συνονόματε, τα καινούρια (μετα του σεπτ 2007) ειναι τα μαύρα ballast (S type).. αυτα που φοράω είναι τα D2, που έχουν και αυτά ανάγλυφο.

εμενα (τα δικα μου) μου μοιάζουν περισσοτερο με τις μαιμούδες και μια μαύρη βάση απο κάτω... ;)

Περιμένω αυριο που θα πάω στο συνεργείο να μου επιβεβαιώσουν τη ζημιά και μετα θα κάνω ενα τηλεφωνο στο μαγαζι.

(Είναι δυσκολο να παω απο εκει, γιατι τωρα ειμαι Πάτρα και δεν ρισκαρω να οδηγησω τοσα χιλιόμετρα χωρις υαλοκαθαριστήρες)

edit: εχουν και τα δικα σας σκουριά, οπως εμένα? ;)

Edited by a1gr2004
Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε, τα καινούρια (μετα του σεπτ 2007) ειναι τα μαύρα ballast (S type).. αυτα που φοράω είναι τα D2, που έχουν και αυτά ανάγλυφο.

εμενα (τα δικα μου) μου μοιάζουν περισσοτερο με τις μαιμούδες και μια μαύρη βάση απο κάτω... :D

Περιμένω αυριο που θα πάω στο συνεργείο να μου επιβεβαιώσουν τη ζημιά και μετα θα κάνω ενα τηλεφωνο στο μαγαζι.

(Είναι δυσκολο να παω απο εκει, γιατι τωρα ειμαι Πάτρα και δεν ρισκαρω να οδηγησω τοσα χιλιόμετρα χωρις υαλοκαθαριστήρες)

edit: εχουν και τα δικα σας σκουριά, οπως εμένα? :D

Στον υπολογιστή του σπιτιού μου εχω κρατήσει τις φωτο με τις διαφορές. Είμαι σίγουρος κατά 99% ότι δεν είναι μαϊμούδες. Και μάλιστα τότε που κοίταγα η βάση ήταν αυτή που έκανε και τη διαφορά συν όλα τα υπόλοιπα. Ζήτα από το κατάστημα να σου δείξει τιμολόγια και οτιδήποτε άλλο προκειμένου να σου αποδείξει ότι πρόκειται για γνήσια. Αλλωστε θα έχεις όπως και εγώ εγγύηση 2 ετών λογικά.

Το ένα ballast το έχω βάλει μέσα στην μπαταρία και το άλλο κάτω από το φανάρι οπότε δεν έχουν σκουριάσει. Πάντως δεν νομίζω ότι το πρόβλημα προέρχεται από τα xenon γιατί εγώ και άλλοι δύο φίλοι που έχουμε βάλει σε τρία GT εδώ και 2 με τρία χρόνια no problem απλά

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην ανησυχείς είναι τα original από ότι μπόρεσα να δω. Δηλαδή, τα ballast σου πάτανε πάνω στις μαύρες πλαστικές βάσεις που υπάρχουν μόνο στα αυθεντικά mtec. Αν προσέξεις και στο δικό σου link θα δεις ότι κανένα ballast από τις μαιμουδες δεν πατάει πάνω σε αυτά. Επίσης αυτά με το ανάγλυφο λογότυπο είναι η νέα παρτίδα μετά τον Σεπτέμβριο του 2007 όπως θα προσέξεις. Ακόμα και αν τα έχεις βάλει μετά τον σεπτέμβριο του 2007 μπορεί και να υπάρχει στο στοκ από την παλαιά παρτίδα. Οπως επίσης φαντάζομαι πως αν προκύψει τίποτα με τα ballast πίστευω πως θα σου δώσει από τη νέα παρτίδα.

Θα ψάξω να βρω τις φωτο επειδή είχα ασχοληθεί πολύ με το θέμα τότε με τις μαιμουδες και θα τις ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία.

Παντως θα σου ξαναέλεγα να κάνεις ενα τηλ στο μαγαζι μόνο και μόνο για να σου φύγει και η ιδέα. Εγώ δε θα κάνω μια βόλτα από εκεί από την ερχόμενη εβδομάδα για να ρωτήσω.

Και εγώ νομίζω οτι ειναι γνήσια μόνο και μόνο επιδή έχουν τις πλαστικές βάσεις...Δες και τα φισάκια που συνδέουν τη λάμπα με το balast, στα mtec ειναι διαφορετικά απο τα άλλα που κυκλοφορούν...Μπορείς να το δείς και στο link που έχεις ποστάρει παραπάνω.

Με ενα ζευγάρι canceller θα λυθει το πρόβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω οτι ειναι γνήσια μόνο και μόνο επιδή έχουν τις πλαστικές βάσεις...Δες και τα φισάκια που συνδέουν τη λάμπα με το balast, στα mtec ειναι διαφορετικά απο τα άλλα που κυκλοφορούν...Μπορείς να το δείς και στο link που έχεις ποστάρει παραπάνω.

Με ενα ζευγάρι canceller θα λυθει το πρόβλημα σου.

Γιατί όμως ο φίλος μας να θέλει canceller και όλοι εμείς οι υπόλοιποι όχι?

Edited by AntonisK
Link to comment
Share on other sites

Πήρες φανάρια τύπου ξένον σαν αυτά της Hella ή φανάρια με ξένον μαζι???

Πολυ απλα, εχω παρει τα ΟΕΜ φαναρια,αυτα δηλαδη που φοραει οταν το παραγγελνεις άπο το εργοστασιο με xenon.

Το φαναρι εινάι κομπλε ,περιλαμβανει δηλαδη balast και λαμπα!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλα, εχω παρει τα ΟΕΜ φαναρια,αυτα δηλαδη που φοραει οταν το παραγγελνεις άπο το εργοστασιο με xenon.

Το φαναρι εινάι κομπλε ,περιλαμβανει δηλαδη balast και λαμπα!!

ΟΕΜ φανάρια με λάμπα και balast μόνο με 500ευρώ??? Πολύ καλή τιμή.

Πάντως αυτή την τιμή δεν την έχω δει πουθενά στο e-bay.

Καινούρια ήταν ή μεταχειρησμένα???

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε, τα καινούρια (μετα του σεπτ 2007) ειναι τα μαύρα ballast (S type).. αυτα που φοράω είναι τα D2, που έχουν και αυτά ανάγλυφο.

εμενα (τα δικα μου) μου μοιάζουν περισσοτερο με τις μαιμούδες και μια μαύρη βάση απο κάτω... :D

Περιμένω αυριο που θα πάω στο συνεργείο να μου επιβεβαιώσουν τη ζημιά και μετα θα κάνω ενα τηλεφωνο στο μαγαζι.

(Είναι δυσκολο να παω απο εκει, γιατι τωρα ειμαι Πάτρα και δεν ρισκαρω να οδηγησω τοσα χιλιόμετρα χωρις υαλοκαθαριστήρες)

edit: εχουν και τα δικα σας σκουριά, οπως εμένα? :D

Εμένα είναι αυτά με το ανάγλυφο αλλά και τα έχω περίπου 1,5 χρόνο με 2 και σκουρία δεν έχουν καθόλου. Σαν να είναι καινούρια...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως ο φίλος μας να θέλει canceller και όλοι εμείς οι υπόλοιποι όχι?

Την περίοδο που τα είχα βάλει εγώ ενα μέλος μας με Golf plus ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τους υαλοκαθαριστήρες και τα mtec(τα είχε πληρώσει και αυτός ακριβά στην αγορά τους) και με cancellers έλυσε το πρόβλημα του.

Τωρα γιατι ο φίλος μας παραπάνω έχει αυτό το πρόβλημα δεν ξέρω. Ισως κάποιο balast να έχει πρόβλημα και να του δημηουργεί αυτό. Ίσως να μην είναι και γνήσια mtec(αυτό με τη σκουριά δεν μου πολυαρέσει...).

Υ.Γ.: Σε ποιο σημείο είχες τοποθετήσει τα balast???

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω οτι ειναι γνήσια μόνο και μόνο επιδή έχουν τις πλαστικές βάσεις...Δες και τα φισάκια που συνδέουν τη λάμπα με το balast, στα mtec ειναι διαφορετικά απο τα άλλα που κυκλοφορούν...Μπορείς να το δείς και στο link που έχεις ποστάρει παραπάνω.

Με ενα ζευγάρι canceller θα λυθει το πρόβλημα σου.

@Μanos83: Φίλε μου (και χωρίς παρεξήγηση), στα pm που ανταλλάξαμε θεωρείς οτι δεν ειναι γνήσια, και τώρα λες το αντίθετο... τελικά τι πιστεύεις?

@AntonisK: Εγγύηση 2 ετών έχω, αλλα έληξε πριν 2.5 μήνες. Αλλά και πάλι, τα φώτα δουλεύουν, η εγγύση αυτη δεν εχει καμμία σχέση με το μοτέρ απο τους υαλοκαθαριστήρες

Πραγματικά χαίρομαι που εσύ και οι φίλοι σου δεν αντιμετωπίσατε κανένα πρόβλημα, αλλα βάζοντας τον εαυτό μου στην θέση σου, η πρώτη μου σκέψη θα ήταν:

"Γιατί το έπαθε αυτος και εμείς όχι? Ή μηπως, απλα, μετράμε τον χρόνο αντίστροφα μεχρι να γίνει και σε εμας?" (χτύπα ξύλο)

Μην ξεχνάς οτι και οι 2 το αγοράσαμε απο το ίδιο μαγαζί την ίδια χρονική περίοδο (εγω 30 ή 31/12/06)

Μια τελευταία διαφορά που πρόσεξα τώρα ειναι στη φύσσα.

Στην αυθεντική ειναι παράλληλη προς την βάση: post-3214-1234909489_thumb.jpg

Ενώ στην μαιμού κάθετη: post-3214-1234909498_thumb.jpg

Εμένα είναι κάθετη.. :D

Link to comment
Share on other sites

@Μanos83: Φίλε μου (και χωρίς παρεξήγηση), στα pm που ανταλλάξαμε θεωρείς οτι δεν ειναι γνήσια, και τώρα λες το αντίθετο... τελικά τι πιστεύεις?

Το μόνο που με κάνει να πιστεύω οτι "ισως" είναι γνήσια είναι οτι έχουν την πλαστική βάση.

Κοίτα και τα φυσάκια που συνδέουν τη λάμπα, είναι σαν αυτά: post-4518-1234910697_thumb.jpg

ή σαν αυτά: post-4518-1234910689_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, τα πράγματα είναι τελείως ξεκάθαρα, δεν καταλαβαίνω γιατι μπερδευστε.

Υπαρχει ΑΥΤΟ ΕΔΩ: http://onspire.com/Authentic_Fake.htm το site το οποίο περιγράφει ΑΚΡΙΒΩΣ πως πρεπει να ειναι το ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ κιτ.

Μεταξύ άλλων πρέπει

  1. Η φύσα ειναι οριζόντια
  2. Η βάση να ειναι μαύρη
  3. Να έχει αναγλυφο σήμα.

Ο a1gr2004 φαίνεται ξεκάθαρα από την φωτογραφία του ότι το κίτ που έχει, έχει μόνο την μαυρη βάση και όχι τα υπόλοιπα που χρειάζονται. ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΑ, πάει τέλειωσε πως να το κάνουμε, δεν υπάρχει αμφιβολία ούτε χωράει συζήτηση το θέμα. Από το μαγαζί που τα πήρε, πήρε μούφα mtec. Δεν λέω βέβαια πως ο μαγαζάτορας εν γνωση του τα πουλησε έτσι, πολύ πιθανώς να μην ήξερε και αυτός, ποιος ξέρει. Το γεγονός όμως παραμένει, ότι του παιδιού τα xenon δεν ειναι αυθεντικά mtec.

Προτείνω όσοι έχετε παρει mtec να ψαχτείτε λίγο, γιατι πιστεύω ότι πολλοί νομίζετε (και ορκίζεστε) ότι έχετε αυθεντικά ενώ δεν είναι.

Προσοχή: Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι δεν ειναι 'καλα' τα μουφα ή οτι όλα τα μουφα βγάζουν πρόβλημα - ίσως έτυχε του a1gr2004 και έβγαλε ενα προβλημα το αμαξι, για το οποιο μπορεί και να φταίνε τα xenon του.

Ψαχτειτε, απλά και μόνο για να μη νομιζετε ότι έχετε αυθεντικά και αποδειχθεί ότι είναι μουφιες..

Edited by trv
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, τα πράγματα είναι τελείως ξεκάθαρα, δεν καταλαβαίνω γιατι μπερδευστε.

Υπαρχει ΑΥΤΟ ΕΔΩ: http://onspire.com/Authentic_Fake.htm το site το οποίο περιγράφει ΑΚΡΙΒΩΣ πως πρεπει να ειναι το ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ κιτ.

Μεταξύ άλλων πρέπει

  1. Η φύσα ειναι οριζόντια
  2. Η βάση να ειναι μαύρη
  3. Να έχει αναγλυφο σήμα.

Ο a1gr2004 φαίνεται ξεκάθαρα από την φωτογραφία του ότι το κίτ που έχει, έχει μόνο την μαυρη βάση και όχι τα υπόλοιπα που χρειάζονται. ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΑ, πάει τέλειωσε πως να το κάνουμε, δεν υπάρχει αμφιβολία ούτε χωράει συζήτηση το θέμα. Από το μαγαζί που τα πήρε, πήρε μούφα mtec. Δεν λέω βέβαια πως ο μαγαζάτορας εν γνωση του τα πουλησε έτσι, πολύ πιθανώς να μην ήξερε και αυτός, ποιος ξέρει. Το γεγονός όμως παραμένει, ότι του παιδιού τα xenon δεν ειναι αυθεντικά mtec.

Προτείνω όσοι έχετε παρει mtec να ψαχτείτε λίγο, γιατι πιστεύω ότι πολλοί νομίζετε (και ορκίζεστε) ότι έχετε αυθεντικά ενώ δεν είναι.

Προσοχή: Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι δεν ειναι 'καλα' τα μουφα ή οτι όλα τα μουφα βγάζουν πρόβλημα - ίσως έτυχε του a1gr2004 και έβγαλε ενα προβλημα το αμαξι, για το οποιο μπορεί και να φταίνε τα xenon του.

Ψαχτειτε, απλά και μόνο για να μη νομιζετε ότι έχετε αυθεντικά και αποδειχθεί ότι είναι μουφιες..

Κάνεις ένα λάθος τα συγκρίνεις με τη νέα γενιά. Είναι δύο γενιές πίσω

Εγω εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι αυθεντικά δεν εχω βρει χρόνο για να ψάξω στο υπολογιστή του σπιτιού για τις φωτό και τις διαφορές.

Εγώ στη θέση του θα έκανα ένα τηλ. στο μαγαζί για τη διευθέτηση του θέματος.

Κι εγώ προσωπικά θα περάσω από το μαγαζί για διευκρινήσεις πριν κατηγορήσω το εν λόγω μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλα, εχω παρει τα ΟΕΜ φαναρια,αυτα δηλαδη που φοραει οταν το παραγγελνεις άπο το εργοστασιο με xenon.

Το φαναρι εινάι κομπλε ,περιλαμβανει δηλαδη balast και λαμπα!!

εσυ οχι απλα εχεις oem xenon αλλα εχεις κ bi xenon

κ η μεγαλη σου σκαλα εχει χενον ?

δεν αντιμετωπισες κανενα προβλημα με την πλεξουδα σου>?εννοω υπηρχαν τα καλωδια-υποδοχες για να κουμπωσουν τα καλωδια απο τα χενον φαναρια....

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις ένα λάθος τα συγκρίνεις με τη νέα γενιά. Είναι δύο γενιές πίσω

Εγω εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι αυθεντικά δεν εχω βρει χρόνο για να ψάξω στο υπολογιστή του σπιτιού για τις φωτό και τις διαφορές.

Εγώ στη θέση του θα έκανα ένα τηλ. στο μαγαζί για τη διευθέτηση του θέματος.

Κι εγώ προσωπικά θα περάσω από το μαγαζί για διευκρινήσεις πριν κατηγορήσω το εν λόγω μαγαζί.

Ότι έγραψα το έγραψα βασιζόμενος στην σελίδα, και η σελίδα είναι κατηγορηματική. Η φωτογραφία είναι εδώ:

s_type_on_06.jpg

Υπάρχουν δυο γενιές, όχι περισσότερες. Στην φωτογραφία είναι οι δυο γενιές. Δεξία η "D2 type", αριστερά η "S type" (καινούργια σειρά).

Είναι πολύ απλά τα πράγματα. Αν το κιτ κάποιου ΔΕΝ ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ένα από τα δύο της παραπάνω φωτογραφίας, τότε ΔΕΝ είναι αυθεντικό.

Αν υπήρχαν περισσότερες γενιές ΣΙΓΟΥΡΑ θα το έγραφε η σελίδα, καθώς ο σκοπός της σελίδας είναι να πληροφορήσει τον κόσμο για το ποια κιτ ειναι αυθεντικά και ποιά δεν είναι.

Αν υπήρχε κάτι άλλο που επίσης είναι αυθεντικό, σίγουρα θα το έγραφε. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ρισκάρει η εταιρία να θεωρούν πράγματα δικά της σαν μουφες και να μη τα αναφέρει αναλυτικά ώστε ο κόσμος να είναι σίγουρος. Αν υπήρχε κάτι άλλο αυθεντικό αυτόματα δεν θα είχε λόγο ύπαρξης η σελίδα, και για να την φτιάξουν σαφώς και υπάρχει λόγος.

Για επιβεβαίωση προτείνω ο χρήστης και όποιος άλλος έχει απορία να στήλει ένα email στην OnSpire με την φωτογραφία του κιτ του, και να ρωτήσει "είναι αυτό αυθεντικό;".

Αλλα πιστευώ δεν χρειάζεται καν, είναι περιττό. Όπως ξαναείπα, αν ήταν και κάτι άλλο αυθεντικό, θα το έγραφαν στη σελίδα για να διασφαλήσουν το προιόν τους.

Edited by trv
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την παραπάνω σελίδα, και αυτό που αγόρασες και εσύ φιλε δεν ειναι γνήσιο.

"Μοιαζει" με το νεο τυπο, το S type δηλαδη, αλλα, με μια γρηγορη παρατηρηση

1. Εχεις οριζοντια φυσα ενώ το αυθεντικό έχει κάθετη.

2. Το αυτοκόλλητο στο δικο σου ειναι πιο μικρο από το αυθεντικό (στο αυθεντικό καλύπτεται ολόκληρο το κουτί στο πλάτος)

3. Στα πλαινά του κουτιού κανονικά δεν εχει καποιο σχεδιο (είναι λεία η επιφάνεια) ενώ στο δικό σου εχει κάποιες κάθετες γραμμές. Και στην πάνω επιφάνεια το ίδιο.

4. Στη φωτογραφία του αυθεντικού φαίνεται να έχει ενα μικρό και ένα μεγαλύτερο αυτοκόλλητο στα πλάγια, ενώ στο δικό σου έχει δυο ίδια.

Πολλές μουφες ρε παιδια κυκλοφορούν, και δυστυχώς λίγοι ήξεραν την σελίδα http://onspire.com/Authentic_Fake.htm για να τσεκάρουν πριν πάρουν!!

Link to comment
Share on other sites

Με βαζεις σε σκεψεις χμμμμμ λες? αλλα τα δικα μ ειναι τα παλια αυτα με το νικελ περιβλημα κ οχι το μαυρο πλαστικο...θα βγαλω αυριο φωτο απο τα ballast για να συγκρινω

Δεν νομιζω να εχω μουφα γιατι ο "τυπος" π λεω ειναι ολοκληρο μαγαζι με ονομα mtec ο οποιος δινει μονο αυτος στο ebay σαν επισημος αντιπροσωπος κ εχει επισης 15336 πωλησεις συγκεκριμενων προιοντων αν αυτος ειναι μουφα τοτε οι αλλοι τι ειναι αναρωτιεμαι ......

Edited by peolinio
Link to comment
Share on other sites

Καλά να μη σε πάρω και στο λαιμό μου.. Τι να σου πω. Απλά βγαλε μια καλή φωτογραφία τα δικά σου, και μετα μπες στη σελίδα http://onspire.com/Authentic_Fake.htm και κοιτα πολυ προσεκτικά τις φωτογραφίες.

Αν έχεις τη φυσα σε σωστή θεση, αν εχεις αναγλυφο, να εχεις μαυρη βαση στο νικελ περιβλημα, αν αν αν οσα λεει η σελιδα, τοτε εχεις αυθεντικά.

Link to comment
Share on other sites

Ότι έγραψα το έγραψα βασιζόμενος στην σελίδα, και η σελίδα είναι κατηγορηματική. Η φωτογραφία είναι εδώ:

s_type_on_06.jpg

Υπάρχουν δυο γενιές, όχι περισσότερες. Στην φωτογραφία είναι οι δυο γενιές. Δεξία η "D2 type", αριστερά η "S type" (καινούργια σειρά).

Είναι πολύ απλά τα πράγματα. Αν το κιτ κάποιου ΔΕΝ ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ένα από τα δύο της παραπάνω φωτογραφίας, τότε ΔΕΝ είναι αυθεντικό.

Αν υπήρχαν περισσότερες γενιές ΣΙΓΟΥΡΑ θα το έγραφε η σελίδα, καθώς ο σκοπός της σελίδας είναι να πληροφορήσει τον κόσμο για το ποια κιτ ειναι αυθεντικά και ποιά δεν είναι.

Αν υπήρχε κάτι άλλο που επίσης είναι αυθεντικό, σίγουρα θα το έγραφε. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ρισκάρει η εταιρία να θεωρούν πράγματα δικά της σαν μουφες και να μη τα αναφέρει αναλυτικά ώστε ο κόσμος να είναι σίγουρος. Αν υπήρχε κάτι άλλο αυθεντικό αυτόματα δεν θα είχε λόγο ύπαρξης η σελίδα, και για να την φτιάξουν σαφώς και υπάρχει λόγος.

Για επιβεβαίωση προτείνω ο χρήστης και όποιος άλλος έχει απορία να στήλει ένα email στην OnSpire με την φωτογραφία του κιτ του, και να ρωτήσει "είναι αυτό αυθεντικό;".

Αλλα πιστευώ δεν χρειάζεται καν, είναι περιττό. Όπως ξαναείπα, αν ήταν και κάτι άλλο αυθεντικό, θα το έγραφαν στη σελίδα για να διασφαλήσουν το προιόν τους.

ΑΡΧΗΓΕ ΜΗΝ ΞΑΝΟΙΓΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΚΕΝΑ ΣΤΟ ΘΕMΑ XENON

ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΙΤ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ ΧΑΟΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.....

ΠΡΙΝ 3 - 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ MTEC ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ SITE ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ .

ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΕ GOLF IV ΚΙΤ ΑΠΟ ΤΟ 2002 ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΑΥΤΟΥ 680.000 ΔΡΑΧΜΕΣ ΑΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ KAI ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ Ο ΘΕΟΧΑΡΑΚ….. ΚΑΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΝΟΜΙΖΩ?

ΚΑΝΕ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΕΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ ότι βλέπω ότι βλέπω στο παραπάνω site αυτά λέω, δεν χρειάζεται να μου επιτήθεσαι χωρίς λόγο ούτε να φωνάζεις :D

Συζήτηση κάνουμε. Πες που διαφωνείς, αν διαφωνείς με αυτά που γράφει η σελίδα περί αυθεντικών και μη, και το συζητάμε το θέμα. Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι είμαι παντογνώστης - απλά εγραψα οτι γράφει σε μια σελίδα που έχει φτιαχθεί για τον σκοπό αυτό ακριβώς - για να μπορεί να ξεχωρίσει ο καθένας τα αυθεντικά από τα μη αυθεντικά. Διαφωνείς με κάτι που γράφει στην σελίδα;

BTW η σελίδα αυτή δεν ειναι κάτι το καινουργιο που μολις βρέθηκε. Εχει αναφερθεί και σε αλλα ελληνικά και ξενα forums σαν μεθοδος να ξεχωριζεις τα αυθεντικά από τα μη αυθεντικά. Απότι βλέπω ακόμα και εδώ στο vwclub μας την έχει αναφέρει απο τον μαρτιο του 2007 ενα μέλος: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=14930

Edited by trv
Link to comment
Share on other sites

ΟΕΜ φανάρια με λάμπα και balast μόνο με 500ευρώ??? Πολύ καλή τιμή.

Πάντως αυτή την τιμή δεν την έχω δει πουθενά στο e-bay.

Καινούρια ήταν ή μεταχειρησμένα???

Καινουργια!!

Θα κοιταξω μηπως μπορεσω και βρώ τον πωλητή... B)

Πάντως εδω: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&...st&p=285972

το παιδι πηρε τα ιδια ....αλλα λιγο ακριβοτερα... :D

εσυ οχι απλα εχεις oem xenon αλλα εχεις κ bi xenon

κ η μεγαλη σου σκαλα εχει χενον ?

δεν αντιμετωπισες κανενα προβλημα με την πλεξουδα σου>?εννοω υπηρχαν τα καλωδια-υποδοχες για να κουμπωσουν τα καλωδια απο τα χενον φαναρια....

Bi xenon?....ελα ρε....? :( :( :rolleyes::thumbsup::lol:

Οχι η μεγαλη δεν εχει xenon,ειναι κανονική

Στα μεσαια υπαρχει κατοπτρο που αλαζει θεση οταν κανεις σινιαλο ή αναβεις την μεγαλη σκαλα και ετσι αλαζει η γωνια της δεσμης του xenon!!

Οποτε...

Το πρωι ,οταν κανεις σινιαλο κανεις μόνο με την μεγαλη σκαλα (κανονικη) ενώ το βραδυ οταν κανεις σινιαλο ή αναβεις την μεγαλη σκαλα εχεις και το xenon ψηλα αλλα και την μεγαλη (κανονικη).

Σκέτη μερα γίνετε.... :blush:tongue.gif:lol: :lol:

Επειδη το φαναρι ειναι bi-xenon,και για να δουλεψει ως τετοιο, χρειαζετε να παρεις και εναν ανταπτορα σαν αυτο εδώ:

http://cgi.ebay.de/Scheinwerfer-Bi-Xenon-A...%3A1|240%3A1318

Αν θελεις μπορεις βεβαια να βαλεις και τους αισθητηρες στα ψαλιδια για να εχεις και το autoleveling ,μιας και ο ρυθμιστης υψους που εχεις παυει να λειτουργει,αλλα εχουν και "μανικι" στην τοποθετηση και αλλα 500 με 600 ευρώ!!

Αν ρυθμισεις σωστα τα φωτα αναλογα με την χρηση του αυτοκινητου δεν θα εχεις ποτε προβλημα!!

Edited by MaxSto
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.