Jump to content
karmanncabrio

Golf 5 - Τοποθέτηση Xenon

Recommended Posts

καλημερα

αυτα εδω http://www.gadgetplanet.gr/index.php?targe...p;product_id=91

εβαλα εγω και τα πηρα απο το συγκαικριμενο καταστημα. Δεν στραβωνουν τον κοσμο. ειναι 6000Κ και τον αυγουστο του 2008 που τα πηρα τα ειχε με 4 χρονια εγγυηση. Σημερα που μπηκα να δω τα εχει με 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια τα φωτα σας χαχα tongue.gif

Αντιμετωπιζω εδω κ λιγες μερες το εξης προβλημα με τα ντεμεκ xenon μου..Οταν τα αναβω αν ολα πανε καλα αναβουν κ τα 2 με χρονικη καθυστερηση ομως , περιπου μισο δευτερολεπτο αν οχι δεν αναβει αυτο με το προβλημα το αριστερο κ μ βγαζει καμμενη λαμπα error αν σβησω μετα την μηχανη κ ξανα αναψω παιρνουν μπροστα κανονικα τι σκατα συμβαινει????

Προβλημα με το ballast δηλ δεν φορτιζει αμεσως με ρευμα?για να ακουσω κ εσας

Link to comment
Share on other sites

Καινουργια!!

Θα κοιταξω μηπως μπορεσω και βρώ τον πωλητή... :(

Πάντως εδω: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&...st&p=285972

το παιδι πηρε τα ιδια ....αλλα λιγο ακριβοτερα... :(

Bi xenon?....ελα ρε....? :(:lol: :lol: :lol: :lol:

Οχι η μεγαλη δεν εχει xenon,ειναι κανονική

Στα μεσαια υπαρχει κατοπτρο που αλαζει θεση οταν κανεις σινιαλο ή αναβεις την μεγαλη σκαλα και ετσι αλαζει η γωνια της δεσμης του xenon!!

Οποτε...

Το πρωι ,οταν κανεις σινιαλο κανεις μόνο με την μεγαλη σκαλα (κανονικη) ενώ το βραδυ οταν κανεις σινιαλο ή αναβεις την μεγαλη σκαλα εχεις και το xenon ψηλα αλλα και την μεγαλη (κανονικη).

Σκέτη μερα γίνετε.... ;) tongue.gif:lol: :lol:

Επειδη το φαναρι ειναι bi-xenon,και για να δουλεψει ως τετοιο, χρειαζετε να παρεις και εναν ανταπτορα σαν αυτο εδώ:

http://cgi.ebay.de/Scheinwerfer-Bi-Xenon-A...%3A1|240%3A1318

Αν θελεις μπορεις βεβαια να βαλεις και τους αισθητηρες στα ψαλιδια για να εχεις και το autoleveling ,μιας και ο ρυθμιστης υψους που εχεις παυει να λειτουργει,αλλα εχουν και "μανικι" στην τοποθετηση και αλλα 500 με 600 ευρώ!!

Αν ρυθμισεις σωστα τα φωτα αναλογα με την χρηση του αυτοκινητου δεν θα εχεις ποτε προβλημα!!

αυτο θελω το daylight στην καταχνια tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Update: (the last one γιατι το thread Εχει καταντήσει τουλάχιστον κουραστικο)

Αυριο θα παω να παρω το αμάξι, 200 ευρω η ζημιά, ευτυχώς μόνο στο μοτέρ.

1.Μηχανικός απο το συνεργείο μου επιβεβαίωσε οτι έχει πάθει την ίδια ζημιά και στο δικο του αυτοκινητο (νεο Α3 με canbus), και απο τοτε φοβαται και ο ιδιος να ανάψει τα φώτα, παρόλο τα cancellers.

2.Ο ίδιος μου είπε επίσης οτι υπάρχει περίπτωση η εγγύηση να μήν ισχύσει στο μέλλον εαν συνεχίσω να φοράω τα ίδια φώτα αλλα δεν ήξερε σίγουρα, αυτα ελέγχονται απο την cosmocar την ίδια :D

Ό,τι έγραψα αυτες τις μέρες είχαν ως μοναδικό σκοπο να βοηθήσουν άλλα μέλη του club που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα ή την αποφυγή αυτών...Με έκπληξη είδα οτι υπάρχουν άτομα εδω μέσα που προτιμούν να σε βγάλουν ψεύτη παρά να δεχτούν πως μπορει να κανουν λαθος.

Πραγματικά λυπάμαι...

Δεν ειμαι καθολου τακτικο μελος του club και μετα απο αυτα αμφιβάλω εαν θα ξαναpostarω.

ciao!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια τα φωτα σας χαχα tongue.gif

Αντιμετωπιζω εδω κ λιγες μερες το εξης προβλημα με τα ντεμεκ xenon μου..Οταν τα αναβω αν ολα πανε καλα αναβουν κ τα 2 με χρονικη καθυστερηση ομως , περιπου μισο δευτερολεπτο αν οχι δεν αναβει αυτο με το προβλημα το αριστερο κ μ βγαζει καμμενη λαμπα error αν σβησω μετα την μηχανη κ ξανα αναψω παιρνουν μπροστα κανονικα τι σκατα συμβαινει????

Προβλημα με το ballast δηλ δεν φορτιζει αμεσως με ρευμα?για να ακουσω κ εσας

Καποιος να μ απαντησει παρακαλω οτιδηποτε περνα απο το μυαλο τ?

Γνωμες να βλεπω....

Link to comment
Share on other sites

Καποιος να μ απαντησει παρακαλω οτιδηποτε περνα απο το μυαλο τ?

Γνωμες να βλεπω....

μα νομιζω σου ειχα απαντησει ...... οτι πρεπει να εχει προβλημα το balast φηλαδη κατα 90%

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τον ηπια... B) αντε κατσε τωρα κ στειλε το για αντικατασταση Αμερικη....λετε παιδια ο τυπος π δινει mtec εδω στην Ελαδδα να μπορει να μ το αλλαξει μεσα στην εγγυηση η θα φαω φολα?Ειναι επισημος αντιπροσωπος η μπα??

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τον ηπια... ;) αντε κατσε τωρα κ στειλε το για αντικατασταση Αμερικη....λετε παιδια ο τυπος π δινει mtec εδω στην Ελαδδα να μπορει να μ το αλλαξει μεσα στην εγγυηση η θα φαω φολα?Ειναι επισημος αντιπροσωπος η μπα??

Είναι επίσημος αντιπρόσωπος!!

Link to comment
Share on other sites

παιδες ενα τηλ ενα λινκ ενα κατι της για να επικοινωνησω......σιγουρα λετε να μην φταιει η λαμπα?δηλ τ λεω φιλε τα πηρα απο εξω αυτο κ αυτο αλλαξετα μ μην τα σπασω ολα (κ τζαμπε ετσι)?

Link to comment
Share on other sites

παιδες ενα τηλ ενα λινκ ενα κατι της για να επικοινωνησω......σιγουρα λετε να μην φταιει η λαμπα?δηλ τ λεω φιλε τα πηρα απο εξω αυτο κ αυτο αλλαξετα μ μην τα σπασω ολα (κ τζαμπε ετσι)?

Παρε τηλ. 210-4000185 Φωτης Σερδάρης είναι επίσημος αντιπρόσωπος. Αυτός που υπότίθεται, κατά κάποιους ότι πουλάει μαιμούδες. Παρε λοιπόν τηλ. για να σε εξυπηρετήσει...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια τα φωτα σας χαχα tongue.gif

Αντιμετωπιζω εδω κ λιγες μερες το εξης προβλημα με τα ντεμεκ xenon μου..Οταν τα αναβω αν ολα πανε καλα αναβουν κ τα 2 με χρονικη καθυστερηση ομως , περιπου μισο δευτερολεπτο αν οχι δεν αναβει αυτο με το προβλημα το αριστερο κ μ βγαζει καμμενη λαμπα error αν σβησω μετα την μηχανη κ ξανα αναψω παιρνουν μπροστα κανονικα τι σκατα συμβαινει????

Προβλημα με το ballast δηλ δεν φορτιζει αμεσως με ρευμα?για να ακουσω κ εσας

Φιλε μου,όλα τα ballast "προστατευονται" είτε οταν περναει περισσοτερο ρευμα για να μην καψουν το αμαξι, είτε όταν περνάει λιγοτερο για να μην καψουν την λαμπα, και δεν αναβουν!(Τωρα για τα chinese δεν παίρνω και ορκο :lol: )Απο την περιγραφή που κάνεις, το ballast δεν εχει το απαιτουμενο ρευμα. Δοκιμασε να μας πεις, αναψε τα φωτα χωρις να βαλεις μπρος και χωρις να εχεις το διακοπτη στη θεση auto. Μετά, κλειστα, βάλε το μπρος, και μετά άναψέ τα ξανά (και πάλι όχι στο auto).

Υποκειμενικα, η καλυτερη λυση θα ήταν να συνδεσεις τα ballast απευθειας στην μπαταρια χρησιμοποιώντας relay+ασφαλεια! Έτσι, ούτε προβλήματα με λαμπάκια-ενδειξεις που ανάβουν θα έχεις, ενώ θα είσαι σίγουρος ότι θα περνάει όσο ρεύμα απαιτείται :lol: Επίσης, αν τυχόν περάσει περισσότερο ρεύμα και το ballast δεν το κοψει, δεν θα χαλάσουν οι καλωδιώσεις του αυτοκινήτου (άντε ξύλωνε μετά να βρεις που και πως ), παρά μόνο θα καεί η ασφάλεια!

Αντικειμενικά,θα ήταν καλύτερα να ρωτησεις τον επίσημο αντιπρόσωπο και να μας ενημερωσεις και εμας :lol:

Edited by blazefinger
Link to comment
Share on other sites

με ζοριζεις πια ειναι η θεση auto ρε παιδια αυτη με το κλειδη στην μεση λιγ πριν βαλω μπρος π αναβουν τα λαμπακια??? :baby:

Εχεις τέτοια επιλογή (Auto) στον διακόπτη φώτων? Αν και από ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν έχεις αλλιώς θα το ήξερες.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εχεις... Ειναι η θεση στο διακοπτη εφοσον διαθετεις αισθητηρες φωτος και αναβουν τα φωτα αυτοματα οταν σκοτεινιασει. Έχει παρατηρηθει ότι το συστημα αυτό δημιουργει προβληματα, καθως στο auto περναει λιγοτερο ρευμα αποτι απαιτειται. Κατα ταλλα, δοκιμασεις κατι απο τα παραπανω? Αναβουν τελικα με τον τροπο που σου ειπα? η, ρωτησες τον αντιπροσωπο? Αν και ειμαι βεβαιος θα λυθουν τα οποια προβληματα με το relay...

Edited by blazefinger
Link to comment
Share on other sites

xenon forever!! καμία σύγκριση με τα μαμά..καλό είναι όμως να προσέξετε τί μάρκα θα φορέσετε παιδιά γιατί τα κινέζικα καίγονται εύκολα..(αυτό είναι δυσφίμηση στους κινέζους)..όπως επίσης να προσέξετε να είναι συμβατά με το αυτοκίνητό σας..τέλος,αν θέλετε κ ομοιομορφία κ με τις ψείρες,υπάρχουν και look xenon (που φοράω κ γω) κ η διαφορά είναι μηδαμινή κ τιμή στα 5ευρωπουλάκια..αυτά..

Υ.Γ.γνώμη μου τα xenon να ναι στα 6000k..

Link to comment
Share on other sites

τι μαρκα ψειρες φορας?εγω εβαλα κατι γιαπωνεζικες αλλα λεω να βαλε λεντακια μια που βγηκαν ειδικα για να μην βγαζει error ο εγκεφαλος..

ασχετο απο δραμα εισαι ?τι λεει η ρεμβη?

Link to comment
Share on other sites

ναι, Δράμα φίλε mourh..σε περιμένω για καφεδάκι..phillips είναι τα ψειράκια μου,δεν είναι xenon, αλλά δεν έχουν σχεδόν καμία διαφορά με τα φώτα μου.. :D

Link to comment
Share on other sites

οκ θα σου στειλω πμ μια που κατεβαινω αρκετες φορες καβαλα..η δραμα διπλα ειναι..εχουμε κ αλλα μελη απο δραμα η εισαι μονος σου εκει?

Link to comment
Share on other sites

οκ θα σου στειλω πμ μια που κατεβαινω αρκετες φορες καβαλα..η δραμα διπλα ειναι..εχουμε κ αλλα μελη απο δραμα η εισαι μονος σου εκει?

ok φίλε,στείλε μου..keep drivin'..

Link to comment
Share on other sites

ΟΣΟΙ βαλατε εργοστασιακα ξενον αλλα ΜΕΤΑ την αγορα του αυτοκινητου ας απαντησουν στο ακολουθο ερωτημα:

Ξερω οτι τα μαμα ξενον εχουν το συστημα auto leveling...εαν δεν το βαλεις το εν λογω συστημα οι προτζεκτορες των ξενων

θα "παιζουν" σε αναταραξεις του δρομου η θα ειναι σταθεροι στο υψος που ρυθμιστηκαν?

μπορεις να τους σηκωσεις-χαμηλωσεις απο το χειρηστηριο στην καμπινα του οδηγου κατα βουληση?

Link to comment
Share on other sites

μενουν σταθεροι στο υψος που θα ρυθμισεις απο το vag-com.To κουμπακι μεσα σταματαει να δουλευει αυτοματα μολις δηλωσεις εργοστασιακα ξενον.

Παντως τυφλωνουν λιγοτερο :D:whistling: :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι τα μαμα ξενον εχουν το συστημα auto leveling...εαν δεν το βαλεις το εν λογω συστημα οι προτζεκτορες των ξενων

θα "παιζουν" σε αναταραξεις του δρομου η θα ειναι σταθεροι στο υψος που ρυθμιστηκαν?

Όχι. Δεν παίζουν. Μένουν σταθεροί.
μπορεις να τους σηκωσεις-χαμηλωσεις απο το χειρηστηριο στην καμπινα του οδηγου κατα βουληση?
Από την καμπίνα δεν μπορείς να τους ξαναπειράξεις. Αυτό για το VagCom δεν το ήξερα. Είχα την εντύπωση ότι υπάρχει και μια βίδα που ρυθμίζει το ύψος πάνω στα φανάρια...
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση?αυτοι οι κυριοι που ειπαν οτι δεν παιζουν το εχουν δει? :lol: :lol: γιατι εγω δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου τασο.και τα 2 αυτοκινητα που τοποθετησαν εκ τον υστερον xenon εργοστασιακα τα φωτα επαιζαν σαν να χορεβουν και τους εκαναν πατεντα για να μενουν σταθερα..αλλα για να δεις πως δεν σου τα λεω απο το μυαλο μου κανονιζω να στα πουν και οι ιδιοι..η γνωμη μου ειναι να βαλεις της hella που μπορουν και ρυθμιζονται και ειναι και ιδια με τα εργοστασιακα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.