Jump to content
karmanncabrio

Golf 5 - Τοποθέτηση Xenon

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση..

Παρηγγειλα τα Hella φαναρια με τον προτζεκτορα...με προβληματιζει ολο το θεμα με την τοποθετηση των Xenon...Θα ηθελα να μου λυσετε μερικες αποριες..

:whistling: Καταρχας κουμπονουν χωρις καμια τροποποιηση οι λαμπες?

:excl: Τα ballast μπαινουν απο κατω με κανα ταιραπ η με βιδες οπως στα OEM?

:excl: Στο θεμα της καλωδιωσης τι παιζει?Πρεπει να τρυπησω το καπακι του φαναριου?Μπορουμε να το αποφυγουμε αυτο?Εκεινος ο ανταπτορας 10->12 pin κανει και για αυτους που βαλανε τα Hella φαναρια?

glare.gif Αν υπαρχει καποιος που μπορει να μου στειλει μερικες φωτο να με διαφωτισει?

paulsnytko@gmail.com :)

ελα παυλο!τα λεμε στο μσν αλλα δεν τα προσεχεις μου φαινεται!! :lol:

οι λαμπες μπαινουν χωρις καμια απολυτως μετατροπη. βγαζεις την απλη κ βαζεις τα ξενον κανονικα..ισως σε διευκολυνει να ξεκουμπωσεις-αφαιρεσεις τελειως απο τη θεση του το συρματακι που στερεωνει τη λαμπα κ αφου προσαρμοσεις τη λαμπα στο φαναρι να το ξανατοποθετησεις κ να ασφαλισεις τη λαμπα.τα μπαλαστ μπαινουν κατω απο το φαναρι, υπαρχει υποδοχη. επισης το καπακι χρειαζεται να τρυπηθει για να περασουν τα καλωδια, δεν ξερω τι παιζει με τον ανταπτορα που λες ,ας μας πει καποιος που να γνωριζει.

ελπιζω να βοηθησα!!

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Ενδειαφέρομαι για Kit Xenon για το Golfaki μου. Τι προτείνεται κ τι παίζει απο τιμές....?? Δεν θέλω πατέντες με αντιστάσεις κλπ....Θέλω κάτι fix.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έχει Xenon ρε παιδιά.....??? Έχω ακούσει κάτι για 250¤ ενώ άλλοι βάζουν με 100¤.....???? Τι παίζει....?? Ακούω για Warning canceler κλπ και δεν ξέρω τι γίνεται.....! Δεν μπορώ να πάρω ένα kit να ανοίξω τα κωλοφάναρα και να το βάλω, όπως κάνουν οι περισσότεροι....???

Link to comment
Share on other sites

Τα ακριβά που παίζουν στα 250 και πάνω είναι τα γνήσια κ τα 50-150 είναι κινέζικα,αλλά δεν παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα!

Εγώ σε ένα άλλο αμάξι μου έχω τα κινέζικα δεν μου έχουν βγάλει κανένα απολύτως πρόβλημα!

Κ πολλοί που τα χουν δοκιμάσει δεν έχουν παράπονο..

Για το Golf θα έβαζα γνήσια αν κι έχω ακούσει για γνήσια με καμένη λάμπα στο μήνα...

Προσωπικά για το Golf το 5 θα σου πρότεινα τα εργοστασιακά bi-xenon φανάρια..Τέλεια αλλά κοστίζουν...

Βέβαια πάντα ισχύει το ότι πληρώνεις πέρνεις...

Όσο για το που θα βρείς τα περισσότερα μαγαζιά με αξεσουάρ αυτοκινήτων(εκτός autoplus νομίζω) πουλάνε κ κάνουν κ τοποθέτηση...

Αυτά από μένα...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν γνησια κ κινεζικα

κ χενον με μαμα λαμπες τσαμπα θα βαλεις εκτος κ αν το φαναρι σου εχει προτζεκτορα-γλομπο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες......! Τελικά έβαλα λάμπες λευκού φωτός 4300K και είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους. Μόλις 30¤!!!

Link to comment
Share on other sites

PEDIA EGO EBALA XENON KIT ME TA BALANCE KAI DEN BGAZOUN KANENA PROBLIMA KAI TA BRIKA APO TO EBAY ME TA METAFORIKA ME 70 EURO.EPISIS EXO ALAKSI OLES TIS LABES KOINOU TIPOU POU EXOUN OI PLAFONIERES BROS PISO KAI TOU PORT BAGAZ KAI TA FOTA PODION ME LED KAI DEN IPARXI KANENA APOLITOS PROBLIMA.BORITE NA DITE FOTOS.O FOTISMOS EINAI TELIOS!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια όποιος ξέρει.

Πήρα ένα xenon κιτ για λάμπες Η7 και θέλω να το τοποθετήσω στο Golf Gt μου.

Απ'ότι είδα τα ballast χωράνε να μπούνε... Όσο για τα φώτα, έχω την εξής απορία,

1) Oι λάμπες Η7 (μεσαία σκάλα) από που παίρνουν ρεύμα? Είναι μέσα στο φανάρι τα καλώδια? Διότι οι φίσσες που πηγαίνουν στις λάμπες του αυτοκινήτου, πρέπει να συνδεθούν πάνω στα ballasts. Αν είναι έτσι θα πρέπει να τρυπήσουμε το πλαστικό εξάρτημα που καλύπτει το φανάρι για να περάσουν τα καλώδια της λάμπας xenon. Για να μην τρυπήσω τα δικά μου, ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τέτοια πλαστικά μεταχειρισμένα στη θεσσαλονίκη; Είναι ίδιο το φανάρι με τ'απλά Golf V;

2) Φαντάζομαι ότι πρέπει να βγει το φανάρι. Τι πρέπει να ξηλώσουμε για να βγάλουμε τα φανάρια;

3) Έχει ακούσει κανείς σας τίποτε για κωδικούς λαθους στον εγκεφαλο του αυτοκινήτου αφου τοποθετήσουμε τα xenon; (Απλή περιέργεια, το διάβασα σε κάτι αλλα forum)

Συγνώμη αν σας κούρασα, πιστεύω όμως ότι κατατοπίζοντάς με σωστά ίσως βοηθηθούν κι άλλοι...

Ευχαριστώ

Ναι θα πρεπει να τρυπισεις το καπακι που εχει και αφου βαλεις τις λαμπες καλυτερο ειναι να βαλεις γυρω απο το καλωδιο διαφανες σιληκονη για να μην σου περναει υγρασια στο φαναρι.Εγω τουλαχιστον ετσι το εχω κανει και ειμαι κομπλε.Προσοχη στη σιληκονη να ειναι διαφανες γιατι με την ασπρη 8α φαινεται πολυ ασχημο!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βοήθεια όποιος γνωρίζει

βρήκα μέσω ebay τα γνήσια φανάρια BI-XENON για golf v και σκέφτομαι να τα παραγγείλω. φαντάζομαι ότι χρειάζομαι και αντάπτορα

http://viewitem.eim.ebay.gr/Xenon_Scheinwerfer_Adapter_VW_Golf_5_V_Touran/380306676295/item

http://viewitem.eim.ebay.gr/ORIG_XENONSCHEINWERFER_SET_VW_GOLF_V_5_GTI_R32_RLINE/170498410882/item

τι λάμπες παίρνουν τα φανάρια για να τις παραγγείλω και το ποιο σημαντικό τα φανάρια κουμπόνουν πάνω στο αμαξι χωρίς να χρειάζεται τίποτα άλλο? όπως autoleveling κτλ όποιος μπορεί ας βοηθήσει και αν γνωρίζει κάποιος και κόστος τοποθέτησης για να δώ πόσο θα μου φτάσει το συνολικό κόστος

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βοήθεια όποιος γνωρίζει

βρήκα μέσω ebay τα γνήσια φανάρια BI-XENON για golf v και σκέφτομαι να τα παραγγείλω. φαντάζομαι ότι χρειάζομαι και αντάπτορα

http://viewitem.eim.ebay.gr/Xenon_Scheinwerfer_Adapter_VW_Golf_5_V_Touran/380306676295/item

http://viewitem.eim.ebay.gr/ORIG_XENONSCHEINWERFER_SET_VW_GOLF_V_5_GTI_R32_RLINE/170498410882/item

τι λάμπες παίρνουν τα φανάρια για να τις παραγγείλω και το ποιο σημαντικό τα φανάρια κουμπόνουν πάνω στο αμαξι χωρίς να χρειάζεται τίποτα άλλο? όπως autoleveling κτλ όποιος μπορεί ας βοηθήσει και αν γνωρίζει κάποιος και κόστος τοποθέτησης για να δώ πόσο θα μου φτάσει το συνολικό κόστος

Θα πάει αρκετά αν θες να βάλεις και το autoleveling! Δες εδώ που δείχνει τη διαδικασία το παιδί που το χει κάνει σε gti με το autoleveling (Ελληνικό είναι το gti άσχετα αν το χει ποστάρει το vwvortex!), χρειάζεται και καλωδίωση (την έχει η kufatec) και να λυθεί το μισό αυτοκίνητο περίπου!

Το ίδιο νομίζω εχει κάνει και ο ta6ape (δεν μπορώ να βρω το link τώρα)

Επειδή ψαχνόμουν και γω πάντως, οταν κάποια στιγμή το προχωρήσω θα βάλω τα φανάρια της hella που μπορούν να ρυθμιστούν σε ύψος απο την ροδέλα άπο το εσωτερικό του αυτοκινήτου + ενα κιτ xenon, συνολικά με ~500-550 ευρώ max έχεις καθαρίσει...

Link to comment
Share on other sites

Θα πάει αρκετά αν θες να βάλεις και το autoleveling! Δες εδώ που δείχνει τη διαδικασία το παιδί που το χει κάνει σε gti με το autoleveling (Ελληνικό είναι το gti άσχετα αν το χει ποστάρει το vwvortex!), χρειάζεται και καλωδίωση (την έχει η kufatec) και να λυθεί το μισό αυτοκίνητο περίπου!

Το ίδιο νομίζω εχει κάνει και ο ta6ape (δεν μπορώ να βρω το link τώρα)

Επειδή ψαχνόμουν και γω πάντως, οταν κάποια στιγμή το προχωρήσω θα βάλω τα φανάρια της hella που μπορούν να ρυθμιστούν σε ύψος απο την ροδέλα άπο το εσωτερικό του αυτοκινήτου + ενα κιτ xenon, συνολικά με ~500-550 ευρώ max έχεις καθαρίσει...

το πρόβλημα είναι ότι τα φανάρια της Hella δεν κάνουν για xenon απλά είναι look xenon

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι ότι τα φανάρια της Hella δεν κάνουν για xenon απλά είναι look xenon

Δεν διαφωνώ, αλλά ειναι οτι πιο κοντά σε oem look, εχουν projectors οπότε τουλάχιστον δεν στραβώνεις το σύμπαν με το που ανάψεις φώτα και δεν χάνεις τη ρύθμιση απο μεσα. Νομίζω πάντως οτι ο projector είναι ίδιος με τα original xenon, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος...

Αν πάλι βάλεις τα original φανάρια και δεν βάλεις το autoleveling, η δέσμη θα είναι fix σε ενα υψος, οποτε μόλις φορτώσεις το αυτοκίνητο ή εστω να μπουν 4 άτομα μέσα πάλι θα φωτίζουν στο θεό και δεν θα μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό!!!! Ο κυριότερος λόγος που με εκανε να ξεχάσω τα original φανάρια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, αλλά ειναι οτι πιο κοντά σε oem look, εχουν projectors οπότε τουλάχιστον δεν στραβώνεις το σύμπαν με το που ανάψεις φώτα και δεν χάνεις τη ρύθμιση απο μεσα. Νομίζω πάντως οτι ο projector είναι ίδιος με τα original xenon, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος...

Αν πάλι βάλεις τα original φανάρια και δεν βάλεις το autoleveling, η δέσμη θα είναι fix σε ενα υψος, οποτε μόλις φορτώσεις το αυτοκίνητο ή εστω να μπουν 4 άτομα μέσα πάλι θα φωτίζουν στο θεό και δεν θα μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό!!!! Ο κυριότερος λόγος που με εκανε να ξεχάσω τα original φανάρια...

από όσο ξέρω χωρίς να είμαι σίγουρος δεν έχουν projectors τα hella

Link to comment
Share on other sites

από όσο ξέρω χωρίς να είμαι σίγουρος δεν έχουν projectors τα hella

Μάλλον σε μπέρδεψα!! Αναφέρομαι σε αυτά τα hella συγκεκριμένα, τα οποία τα πουλάει σαν xenon look αλλά με ενα hid kit γίνονται xenon και όπως μπορείς να δεις έχουν projectors και είναι ίδια με τα original εμφανισιακά. Το link ειναι απο ebay.de και η τιμή ειναι απ'οσο εχω ψάξει απο τις χαμηλότερες γενικώς...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ....

Ηθελα να σας δειξω το παρακατω link . Δεν ξερω αν το εχει ανεβασει κανενας αλλος .

Απλα πιστευω οτι θα καταλαβουν ολοι ποια ειναι η διαφορα του να βαλεις απλα μια λαμπα xenon με (την απαραιτητη κατ' εμε) την αντικατασταση ολοκληρου του φαναριου

http://www.youtube.com/watch?v=yVuSSdZNsZw

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ....

Ηθελα να σας δειξω το παρακατω link . Δεν ξερω αν το εχει ανεβασει κανενας αλλος .

Απλα πιστευω οτι θα καταλαβουν ολοι ποια ειναι η διαφορα του να βαλεις απλα μια λαμπα xenon με (την απαραιτητη κατ' εμε) την αντικατασταση ολοκληρου του φαναριου

http://www.youtube.com/watch?v=yVuSSdZNsZw

Καλά κάνεις και το ανεβάζεις πάλι.

Αλλά όσο υπάρχουν ηλίθιοι οδηγοί που δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά των 2 τύπων και εγκληματίες επαγγελματίες που δεν υπολογίζουν τίποτα μπροστά στο 50ρικο που θα τσεπώσουν για την εγκατάσταση το πρόβλημα θα παραμένει.

Άνθρωποι και των 2 κατηγοριών υπάρχουν αρκετοί και σε αυτό το forum. Οι πρώτοι ψάχνοντας ή προτείνοντας φτηνά παράνομα φώτα και οι δεύτεροι διαφημίζοντας την παράνομη εγκατάσταση που πραγματοποιούν.

Τι να πεις ? Όλα για τα λεφτά. Οι μεν για να γλιτώσουν αυτά που δεν μπορούν να πληρώσουν για τα νόμιμα φώτα και οι δε να τσεπώσουν το 50ρικο που είπα.

Ουστ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε μπέρδεψα!! Αναφέρομαι σε αυτά τα hella συγκεκριμένα, τα οποία τα πουλάει σαν xenon look αλλά με ενα hid kit γίνονται xenon και όπως μπορείς να δεις έχουν projectors και είναι ίδια με τα original εμφανισιακά. Το link ειναι απο ebay.de και η τιμή ειναι απ'οσο εχω ψάξει απο τις χαμηλότερες γενικώς...

καλησπερα να ρωτησω τα φαναρια αυτα που προαναφέρεις εδώ στην ελλαδα που μπορω να τα βρω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να ρωτησω τα φαναρια αυτα που προαναφέρεις εδώ στην ελλαδα που μπορω να τα βρω?

Φίλε δεν ξέρω αν τα φέρνει κάποιος Ελλάδα! Εγω τα πήρα απο ebay.de, απο εδώ συγκεκριμένα.

Μπορείς να δεις εδώ φωτο απο τη δέσμη τους...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν ξέρω αν τα φέρνει κάποιος Ελλάδα! Εγω τα πήρα απο ebay.de, απο εδώ συγκεκριμένα.

Μπορείς να δεις εδώ φωτο απο τη δέσμη τους...

ευχαριστω για την απάντηση.αυτά ρυθμιζονται ηλεκτρικά από την ροδελα από την θεση του οδηγού?ακόμα βγαίνουν με μαυρο και οχι νικελ εσωτερικό?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απάντηση.αυτά ρυθμιζονται ηλεκτρικά από την ροδελα από την θεση του οδηγού?ακόμα βγαίνουν με μαυρο και οχι νικελ εσωτερικό?

Ναι η ηλεκτρική ρύθμιση διατηρείται! Αυτή είναι και η μεγαλύτερη διαφορά με το να πάρεις τα original φανάρια.

Άλλο χρώμα δεν βγαίνουν τα συγκεκριμένα απ΄ όσο ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται παίδες...έχω ένα golf v 1,4 τσι 122 hp και πριν λίγους μήνες έβαλα ξένων φώτα 6000k.Πρόσφατα όμως η μια λάμπα σταμάτησε να αναβει.to πήγα σε 3 ηλεκτρολόγους και οι 3 m είπανε ότι ήμουνα τυχερός p δη κάηκε το όλο σύστημα k κάηκε μονο η λάμπα.επίσης m είπαν ότι αυτά τα φώτα ξένων δη κάνουν g το αμάξι m k gnk τα ξένων δη κάνουν για το golf και γενικά για ευρωπαϊκά αυτοκίνητα.Τώρα τι κάνω?βάζω άσπρες λάμπες απλά?αξίζουν?θα έχουνε τη ίδια απόδοση με τα ξένων?Υπάρχουν ξένων lights ειδικά για golf εκτος από τα εργοστασιακά?ευχαριστώ.

Edited by ta6ape
Μετατροπη σε ΕΛΛΗΝΙΚΑ
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα και οι 3 είναι άσχετοι!!!

Εγώ φοράω xenon χωρίς κανένα πρόβλημα.

Κάνεις την απαραίτητη κωδικοποίηση στον εγκέφαλο, πας αγοράζεις ότι πιο φθηνό βρεις σε xenon και το βάζεις πάνω. Αν χαλάσει - ότι χαλάσει - δίνεις 10-15 ευρώ και το αλλάζεις!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν φίλε μου διαφωνώ να βάζει κάποιος xenon σε απλό κρύσταλλο για τους γνωστούς λόγους.

Αν ψάξεις λίγο μπορείς να βρείς aftermaket φανάρια σχετικά φτηνά σε σχέση με τα μαμά και θα έχεις και εμφάνιση και μαμάτο φωτισμό χωρίς να στραβώνεις κανέναν και θα είσαι νόμινος αφού σου στέλνουν Homologation Documents.

imag1172.jpg

Edited by kattt
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.