Jump to content
karmanncabrio

Golf 5 - Τοποθέτηση Xenon

Recommended Posts

Xairetai paides...exw ena golf v 1,4 tsi 122 hp kai prin ligus mhnes evala xenon fwta 6000k.Prosfata omws h mia laba stamathse na anavei.to piga se 3 ilektrologus kai oi 3 m eipane oti hmuna tyxeros p dn kahke to olo sistima k kahke mono h laba.epishs m eipan oti auta ta fwta xenon dn kanun g to amaxi m k gnk ta xenon dn kanun gia to golf kai genika gia eurwpaika autokinita.Twra ti kanw?vazw aspres labes apla?aksizun?tha exune tn idia apodosh me ta xenon?Yparxun xenon lights eidika gia golf ektos apo ta ergostasiaka?euxaristw.

Καλως ορισες.

Μονο τις λαμπες άλλαξες? πες μας για να ξέρουμε αν ειναι να σε κράξουμε κανονικά :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

enas allos ilektrologos m pe oti to golf gia na perastun xenon thelei cambass?kapws etc to pe......ti fash paizei me auto?

canbus, οχι cambus. Πολύ χοντρικά το canbus είναι ενα σύστημα ελέγχου/αυτοδιάγνωσης που έχει το αυτοκίνητο. Μια απο τις παραμέτρους που ελέγχει είναι για καμένες λάμπες. Τα xenon όμως τραβάνε 35w ρεύμα οχι 55w που τραβάνε οι κανονικές λάμπες και επομένως χρειάζεται κιτάκι canbus που να ξεγελάει τον εγκέφαλο αλλιώς θα έχεις στην καλύτερη ένδειξη καμένης λάμπας (οπως εχω εγώ) ή δεν θα δουλεύουν καθόλου τα xenon (οπως στη δική σου περίπτωση)

Και γράφε Ελληνικά μην μας βγαίνουν τα ματια με τα greeklish...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον καλώς όρισες "Unstoppable",

-Να γράφεις με Ελληνικά για να είσαι εντός των κανονισμών που αποδέχτηκες όταν έκανες την εγγραφή σου στο club μας αλλά και για να μπορούνε να σε διαβάσουν όλοι!

-Να κάνεις "search" πριν ποστάρεις για να δεις εάν κάποιος άλλος έχει παρόμοιο θέμα με σένα έτσι ώστε να βρεις πιο εύκολα απαντήσεις!

-Να ΜΗΝ βάλεις "xenon HIDs" σε απλά φανάρια γιατί θα στραβώνεις όλον τον κόσμο και εσύ στο τέλος θα νομίζεις ότι βλέπεις μακριά αλλά αυτό είναι αυταπάτη! Ή πάρε σετ φανάρια με προτζέκτορα + xenons, ή βάλε καλύτερες λάμπες αλογόνου(πυρακτώσεως) τύπου Phillips BlueVision, +100% Plus, κτλ... στα ήδη υπάρχον φανάρια σου!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα φωτα τα εχεις στο 3 δεν τυφλωνεις κανενα.. καλυτερα xenon τερμα κατω παρα κανονικες τερμα στον θεο.. ας ειχαν πιο λογικες τιμες να βαζαμε ολοι φαναρια xenon ασε που κατα την γνωμη μου θα επρεπε να ειναι στανταρ σε ολες τις εκδοσεις του golf.. μην ακουσω "να μπορεις να βαλεις αυτα" πχ σαν του φιλου πιο πανω.. δεν πηρα κανενα saxaκι να αρχιζω να το κανω R8... αλλα δεν δινω κ 700€ για φαναρια... ασε που εχουν βγει xenon λαμπες που δεν τυφλωνουν καθολου με 300€, ναι πολλα αλλα δεν τυφλωνεις κανενα, εχει βαλει φιλος και πραγματικα ειναι πιο ξεκουραστα κ απο τα απλα..

Link to comment
Share on other sites

Όπως το περίμενα: οι γνώμες διίστανται όσον αφορά το εάν στραβώνουν τα xenon σε απλά φανάρια, αλλά η πραγματικότητα και τα γεγονότα είναι αδιάσειστα και είναι εις βάρος της πράξης αυτής! Ακόμα και οι λάμπες H7R που ανακαλύφθηκαν από μερικούς απλά μειώνουν το στράβωμα αφού ένα απλό αυτοκόλλητο επάνω στη λάμπα δεν είναι δυνατόν να περιορίζει την τεράστια ποσότητα και την άστατη κατεύθυνση του φωτός που παράγουν οι xenon HID!

Δεν είναι μόνο τα φανάρια, αλλά και οι αυτόματη ρύθμιση ύψους της δέσμης, και το πλυστικό σύστημα που πρέπει να συνυπάρχουν για να βλέπουν και οι γύρω σου όταν οδηγεί κάποιος στο δρόμο με xenon σε απλά φανάρια!

Link to comment
Share on other sites

Με τις blue vision η τις crystal vision θα βλεπω καλυτερα απ'οτι με τις κανονικες?Οσο για το canbus το οτι ξεγελάει τν εγκεφαλο παει να πει οτι κ παλι τα χενον δεν ειναι συμβατα με golf εκτος αν αλλαχτουν ολα φαναρια κτλ αλλιως θα εμπαιναν κανονικα χωρις τετοιου ειδους κολπα.Μακροπροθεσμα δηλ δε θα βγαλουν παλι προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Όπως το περίμενα: οι γνώμες διίστανται όσον αφορά το εάν στραβώνουν τα xenon σε απλά φανάρια, αλλά η πραγματικότητα και τα γεγονότα είναι αδιάσειστα και είναι εις βάρος της πράξης αυτής! Ακόμα και οι λάμπες H7R που ανακαλύφθηκαν από μερικούς απλά μειώνουν το στράβωμα αφού ένα απλό αυτοκόλλητο επάνω στη λάμπα δεν είναι δυνατόν να περιορίζει την τεράστια ποσότητα και την άστατη κατεύθυνση του φωτός που παράγουν οι xenon HID!

Δεν είναι μόνο τα φανάρια, αλλά και οι αυτόματη ρύθμιση ύψους της δέσμης, και το πλυστικό σύστημα που πρέπει να συνυπάρχουν για να βλέπουν και οι γύρω σου όταν οδηγεί κάποιος στο δρόμο με xenon σε απλά φανάρια!

Στου κουφού την πόρτα οσο θέλεις βρόντα.

Link to comment
Share on other sites

Σε φυσικά φαινόμενα όπως είναι η ανάκλαση του φωτός δεν χωρά υποκειμενική γνώμη. Οι νόμοι που διέπουν αυτά τα φαινόμενα είναι γνωστοί και συγκεκριμένοι και δεν παύουν να ισχύουν αναλόγως της γνώμης του καθενός.

Αλλά δυστυχώς ότι γίνεται οπουδήποτε κρύβεται από πίσω χρήμα (αυτό που κερδίζουν οι ανεύθυνοι τουλάχιστον επαγγελματίες και αυτό που γλιτώνουν οι ανόητοι τουλάχιστον ιδιοκτήτες) γίνεται και σε αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε φυσικά φαινόμενα όπως είναι η ανάκλαση του φωτός δεν χωρά υποκειμενική γνώμη. Οι νόμοι που διέπουν αυτά τα φαινόμενα είναι γνωστοί και συγκεκριμένοι και δεν παύουν να ισχύουν αναλόγως της γνώμης του καθενός.

Αλλά δυστυχώς ότι γίνεται οπουδήποτε κρύβεται από πίσω χρήμα (αυτό που κερδίζουν οι ανεύθυνοι τουλάχιστον επαγγελματίες και αυτό που γλιτώνουν οι ανόητοι τουλάχιστον ιδιοκτήτες) γίνεται και σε αυτή την περίπτωση.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.

Link to comment
Share on other sites

Με τις blue vision η τις crystal vision θα βλεπω καλυτερα απ'οτι με τις κανονικες?Οσο για το canbus το οτι ξεγελάει τν εγκεφαλο παει να πει οτι κ παλι τα χενον δεν ειναι συμβατα με golf εκτος αν αλλαχτουν ολα φαναρια κτλ αλλιως θα εμπαιναν κανονικα χωρις τετοιου ειδους κολπα.Μακροπροθεσμα δηλ δε θα βγαλουν παλι προβλημα?

To αν θα βλέπεις καλύτερα η χειρότερα ειναι σχετικό! Όπως ειπώθηκε ήδη, με hid kit σε απλά φανάρια χωρίς projectors η διάχυση της δέσμης δεν είναι σωστή, εχεις πολύ φως συγκεντρωμένο μπροστά σου και μακριά δεν βλέπεις καλά! Αν ανεβάσεις αρκετά τη δέσμη ωστε να βλέπεις τυφλώνεις απέναντι μετά.

Οπότε το λιγότερο είναι να βάλεις τουλάχιστον φανάρια με projectors σαν αυτά που δείχνει ο Νίκος πιο πάνω + hid kit ή αλλιώς βάλε απλά λευκές λάμπες για να μην τυφλώνεις απέναντι.

Οσο για το canbus αν είναι συμβατό το kit δεν θα χεις πρόβλημα λογικά. Υπάρχει βέβαια η πιθανότητα να πάρεις canbus kit και πάλι να χεις πρόβλημα, το παίζεις γενικότερα με τα hid kit...

Σε φυσικά φαινόμενα όπως είναι η ανάκλαση του φωτός δεν χωρά υποκειμενική γνώμη. Οι νόμοι που διέπουν αυτά τα φαινόμενα είναι γνωστοί και συγκεκριμένοι και δεν παύουν να ισχύουν αναλόγως της γνώμης του καθενός.

Αλλά δυστυχώς ότι γίνεται οπουδήποτε κρύβεται από πίσω χρήμα (αυτό που κερδίζουν οι ανεύθυνοι τουλάχιστον επαγγελματίες και αυτό που γλιτώνουν οι ανόητοι τουλάχιστον ιδιοκτήτες) γίνεται και σε αυτή την περίπτωση.

+1

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπω και χαιρομαι ειναι οτι τελικα οι πιο πολλοι αλλαξαν γνωμη για τα ξενον και εχουν αρνητικη γνωμη πλεον.Επισης εχουν ελλατωθει απο τους δρομους.Θυμαμαι πριν 3 χρονια οταν προσπαθησα να πω οτι τα ξενον στραβωνουν επεσαν να με φανε.Τοτε ηταν μοδα και ζεστα λεφτα.Επισης και για τις αντιπροσωπειες με το σχετικο θεμα με τα μοτερ τον υαλοκαθαριστηρων που ποτε δεν αλλαζαν!

Εχω να πω τουλαχιστον ενα μπραβο στο μεγαλυτερο ποσοστο.Τα κινεζικα ξενον ΔΕΝ προκειται ποτε να δουλεψουν σωστα.ασχετα απο το canbus.Μιλαμε για την δεσμη φωτος.2 πραγματα

1)παραγουν τεραστια ποσοτητα φωτος της οποια σκορπανε χωρις ελεγχο μπροστα αλλα οχι μακρια.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα η κορη τως ματιων να μικρυνει και να μην βλεπουμε σε αποσταση.Κατι δολοφονικο το βραδυ.

2)ποτε δεν προκειται να ρυθμιστουν σωστα σε καθρεπτη.Αυτο γιατι το νημα της λαμπας ξενον ειναι καθετο προς τον καθρεπτη και οχι οριζοντιο σε αυτον.Σαν παραδειγμα παρτε πως ρυθμιζεται την δεσμη σε εναν φακο.Απομακρυνετε και πλησιαζετε την λαμπα.εαν ομως το νημα ηταν σε ολο το μηκος του κατοπτρου δεν θα γινοταν αυτο.

ελπιζω να εγινα κατανοητος.θελει πολυ περιγραφη και δεν εχω τον χρονο.

Ελπιζω οταν πουλησουν και τα τελέυταια κιτακια που μερικοι εκαναν εισαγωγη να σοβαρευτουν και αυτοι :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

εσυ δασκαλε μπορεις να βαλεις ξενον γιατι εχεις προτζεκτορες..εγω για να βαλω ξενον μου στοιχισε καμια 500αρα!φαναρια και κιτ.τι καλα να ηταν και τα γκολφ με προτζεκτορς απο την μανα τους οπως στο πασατ!οχι ξενον απλα να ειχε τους προτζεκτορες ωστε να μην χρειαζεται αλλαγη το φαναρι για να βαλουμε κιτακι ξενον.

Link to comment
Share on other sites

εσυ δασκαλε μπορεις να βαλεις ξενον γιατι εχεις προτζεκτορες..εγω για να βαλω ξενον μου στοιχισε καμια 500αρα!φαναρια και κιτ.τι καλα να ηταν και τα γκολφ με προτζεκτορς απο την μανα τους οπως στο πασατ!οχι ξενον απλα να ειχε τους προτζεκτορες ωστε να μην χρειαζεται αλλαγη το φαναρι για να βαλουμε κιτακι ξενον.

Έχεις δίκιο Ανέστη.Αλλά πίστεψέ με αυτές τις λάμπες μου είναι άχρηστα τα xenon.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Ανέστη.Αλλά πίστεψέ με αυτές τις λάμπες μου είναι άχρηστα τα xenon.:rolleyes:

Σε φουλ σκοτάδι τα xenon δεν παίζονται! Είχα και γω "λευκές" λάμπες πριν βάλω το ίδιο πακετάκι με τον Ανέστη και ειδικά σε επαρχιακά κομμάτια ή εθνική που δεν φωτίζεται, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης....

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

εσυ δασκαλε μπορεις να βαλεις ξενον γιατι εχεις προτζεκτορες..εγω για να βαλω ξενον μου στοιχισε καμια 500αρα!φαναρια και κιτ.τι καλα να ηταν και τα γκολφ με προτζεκτορς απο την μανα τους οπως στο πασατ!οχι ξενον απλα να ειχε τους προτζεκτορες ωστε να μην χρειαζεται αλλαγη το φαναρι για να βαλουμε κιτακι ξενον.

Εγω πιστευω οτι το γκολφ εχει πολυ καλα φωτα και οτι ειναι περιττά τα ξενον τωρα βέβαια αναλογα που θελει ο καθε ενας απο εμας να πεταξει τα χρηματα του

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι το γκολφ εχει πολυ καλα φωτα και οτι ειναι περιττά τα ξενον τωρα βέβαια αναλογα που θελει ο καθε ενας απο εμας να πεταξει τα χρηματα του

Νίκο δεν ξέρω τι χρήση κάνεις το αυτοκίνητο,αλλα πιστεψέ με εγω που κάνω 2-3 ταξίδια την εβδομάδα ειναι οτι πιο χρήσιμο εχω βάλει.Ειδικότερα σε κλειστά επαρχιακά κομμάτια της εθνικής δεν υπάρχει σύγκριση με τις αλογόνου.Αν οχι το καλύτερο,ενα απο τα καλύτερα έξτρα που έβαλα στο αμάξι!

Έχεις δίκιο Ανέστη.Αλλά πίστεψέ με αυτές τις λάμπες μου είναι άχρηστα τα xenon.:thumbsup:

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω καθηγητά μου!βάλε ενα κιτάκι και θα δείς το φώς το αληθινό!κοίταξε μόνο τα μπάλαστ να είναι της προκοπής και όχι τίποτα κινεζιές.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδια..

Επειδη πλεον κουραστηκα να μου αναβουν οι απεναντι τα φωτα, αποφασισα να ξηλωσω τα ξενον αλλα αφου εβγαλα το δεξι βλεπω οτι δεν υπαρχει η εργοστασιακη φυσα για την μαμα απλη λαμπα...τι κανω δηλαδη τωρα? ηλεκτρολογος και πατεντα με καλωδιακια? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδια..

Επειδη πλεον κουραστηκα να μου αναβουν οι απεναντι τα φωτα, αποφασισα να ξηλωσω τα ξενον αλλα αφου εβγαλα το δεξι βλεπω οτι δεν υπαρχει η εργοστασιακη φυσα για την μαμα απλη λαμπα...τι κανω δηλαδη τωρα? ηλεκτρολογος και πατεντα με καλωδιακια? :whistling:

http://www.wagenstad.com/index.php?modid=223&page=9-941-01

Κωδικος 1T0 941 109 με κοστος 12,50ευρω το καθενα.

Το συμπερασμα μου ειναι οτι στο φαναρι του γκολφ δεν δουλευει καθολου σωστα το κιτ ξενον με h7 λαμπα....ισως με λαμπα H7R να ηταν λιιιιιιιγο καλυτερα.

Στο φαναρι του φιατ punto που τα εβαλα επιτοπου δεν αντανακλανε καθολου και δεν στραβωνουν τους απεναντι καθως εχει προτζεκτορα!!

Για την ιστορια στο γκολφ εβαλα απλες λαμπες philips extreme vision 100%.

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.τομοθετησα oem xenon φαναρια σε golf v αναψε ενδειξη καμενης λαμπας και αναβαν σε στυλ strobo....διαβασα οτι το αντιμετωπισε και αλλος αλλα σε aftermarket...γνωριζει καποιος την λυση?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.