Jump to content
karmanncabrio

Golf 5 - Τοποθέτηση Xenon

Recommended Posts

Kαλησπερα.τομοθετησα oem xenon φαναρια σε golf v αναψε ενδειξη καμενης λαμπας και αναβαν σε στυλ strobo....διαβασα οτι το αντιμετωπισε και αλλος αλλα σε aftermarket...γνωριζει καποιος την λυση?

εννοείς original bi xenon φανάρια; αν ναι προφανώς και δεν θα δουλεύουν! Πρέπει να ενεργοποιήσεις την επιλογή για xenon με το διαγνωστικό ;)

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3552517-Golf-V-GTI-OEM-Xenon-Installation-Completed.&p=43585159&viewfull=1#post43585159

Link to comment
Share on other sites

τοποθετησα τα oem bi-xenon μεταχειρισμενα .... παρατηρισα οτι στο δεξι φαναρι τρεμοπαιζει η λαμπα.. στο αριστερο ολα καλα... επισης αν μπορεσα να παρατηρησω καλα αρχιζει και τρεμοπαιζει μετα απο 15 περιπου δευτερολεπτα που την αναβω.. δλδ οταν εχει αναψει πληρως.. ξερει κανεις τι μπορει να ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν ξέρω αν τα Φέρνει κάποιος ελλάδα! εγω τα πήρα απο ebay.de, απο εδώ συγκεκριμένα.

Μπορείς να δεις εδώ Φωτο απο τη δέσμη τους...

ανδρεα εχω μια απορία, εΦ' οσον εσυ εβαλες τα original, γιατι ειχες προβλημα με την ένδειξη στο πινακα οργάνων? το εΦτιαξες και πως?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ανδρεα εχω μια απορία, εΦ' οσον εσυ εβαλες τα original, γιατι ειχες προβλημα με την ένδειξη στο πινακα οργάνων? το εΦτιαξες και πως?

Nίκο τα Φανάρια που έβαλα δεν είναι τα original bi xenon που εχει το αυτοκίνητο απο το εργοστάσιο και ας λέει original στο Link ;) αυτά είναι ολόιδια εμΦανισιακά με τα original αλλά θεωρητικά ειναι για αλογόνου λάμπες και επομένως παιρνουν μόνο στη μεσαία σκάλα xenon (με κιτακι hid) + οτι διατηρείς την ρύθμιση ύψους απο το εσωτερικό με τη ροδέλα κάτι που δεν μπορείς να κάνεις με τα αυθεντικά γιατί διαΦέρει το μοτεράκι τους αΦου ρυθμίζονται αυτόματα (αν Φυσικά μπουν και οι αισθητήρες για το ύψος)

σε μενα αποδείχθηκε οτι τι κιτακι δεν ήταν canbus τελικά γι αυτό και εχω ενδειξη καμένης λάμπας και κολημενο συναγερμό. Μια απο αυτες τις μερες θα δοκιμάσω με cancelers να δω τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θελω να βαλω xenon στο αυτοκινητο μου και σκεφτομαι να βαλω στην μεσαια και στην μεγαλη σκαλα τι λετε εσεις το εχει κανει κανενας θα δημηουργησει κανενα προβλημα????

περιμενω τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Στη μεγάλη εγω δεν θα έβαζα! Πέρα απο τον χαμό που θα πρέπει να βολέψεις 4 ballast στο ήδη τίγκα μηχανοστάσιο του golf θα έχεις υστέρηση οταν ανάβεις τη μεγάλη σκάλα. Και το πιο γρήγορο kit να βάλεις που εχει βγει γι αυτο το λόγο πάλι μια υστέρηση θα υπάρχει.

Καλύτερα θα ήταν να άλλαζες τα φανάρια σου και να βάλεις με projectors (θα αλλάξει και ολο το look του αυτοκινήτου μιας και βλέπω οτι εχεις τα λευκά φανάρια και μαύρο αυτοκίνητο, όπως ήταν και το δικό μου!) με ενα kit στη μεσαία σκαλα και τέλος. Δεν είναι φθηνά τα φανάρια, αλλά αξίζει γιατί έχεις συγκεντρωμένη δέσμη και δεν στραβώνεις απέναντι Εγω δεν μπορώ να πω οτι εχω μετανιώσει που το έκανα έτσι, μια χαρά φως εχει.

Είχα βέβαια παλιότερα αυτοκίνητο με εργοστασιακά bi xenon και δεν υπάρχει σύγκριση, αλλά εκεί 1 ζευγάρι λάμπες υπάρχει και απλά ανοίγε ενα διάφραγμα και φωτίζουν πιο μακριά. Αυτό ομως γίνεται ακαριαία!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα ξενον μπηκανε πολυ ωραια θα ανεβασω φοτο αργοτερα τελικα εβαλα στην μεσαια σκαλα philips και στην μεγαλη τυπου χενον philips

ωραιο αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα ξενον μπηκανε πολυ ωραια θα ανεβασω φοτο αργοτερα τελικα εβαλα στην μεσαια σκαλα philips και στην μεγαλη τυπου χενον philips

ωραιο αποτελεσμα...

Μεγειές!!!

Philips xenon kit???Πόσα watt???Τιμή??

Link to comment
Share on other sites

35w full can bus 90 ευρω μαζι με τους ανταπτορες και μαλλον θα βαλω και στην μεγαλη σκαλα πολυ ευχαριστημενος...

Link to comment
Share on other sites

35w full can bus 90 ευρω μαζι με τους ανταπτορες και μαλλον θα βαλω και στην μεγαλη σκαλα πολυ ευχαριστημενος...

Οι απέναντι ? Ποιος χέστηκε, ε ?

Εσύ να είσαι ευχαριστημένος έχει σημασία και να καμαρώνεις με την εντύπωση ότι με 90€ απέκτησες κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ξοδέψεις τα πενταπλάσια τουλάχιστον ώστε να δουλέψει όπως πρέπει.

Χρήματα τα οποία ή δεν είχες ή θεώρησες *μη επιτρεπόμενη λέξη* να τα ξοδέψεις.

Πρέπει να νιώθεις πολύ μάγκας, έτσι ?

Μπράβο. Καλές δολοφονίες.

Βάλε και στην μεγάλη, μην το συζητάς. Δυο φορές μάγκας. Θα βλέπεις και καλύτερα στάνταρ. Αλλά μάλλον δε σε νοιάζει, πες αλήθεια. Το θέμα είναι το αμάξι σου να έχει τα γαμάτα καινούρια φώτα xenon που έχουν και οι άλλοι κι ας φωτίζουν χειρότερα κι από στρογγυλοφάναρο παπί, κι ας είναι ότι πιο επικίνδυνο για τους απέναντι.

Είναι μούρη λέμε. Αυτό έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

+ 1000 :diablo: :diablo: :diablo:

Link to comment
Share on other sites

Οι απέναντι ? Ποιος χέστηκε, ε ?

Εσύ να είσαι ευχαριστημένος έχει σημασία και να καμαρώνεις με την εντύπωση ότι με 90€ απέκτησες κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ξοδέψεις τα πενταπλάσια τουλάχιστον ώστε να δουλέψει όπως πρέπει.

Χρήματα τα οποία ή δεν είχες ή θεώρησες *μη επιτρεπόμενη λέξη* να τα ξοδέψεις.

Πρέπει να νιώθεις πολύ μάγκας, έτσι ?

Μπράβο. Καλές δολοφονίες.

Βάλε και στην μεγάλη, μην το συζητάς. Δυο φορές μάγκας. Θα βλέπεις και καλύτερα στάνταρ. Αλλά μάλλον δε σε νοιάζει, πες αλήθεια. Το θέμα είναι το αμάξι σου να έχει τα γαμάτα καινούρια φώτα xenon που έχουν και οι άλλοι κι ας φωτίζουν χειρότερα κι από στρογγυλοφάναρο παπί, κι ας είναι ότι πιο επικίνδυνο για τους απέναντι.

Είναι μούρη λέμε. Αυτό έχει σημασία.

καταρχην δεν μου αρεσει ο τροπος σου (απαραδεκτος) μετα το αυτοκινητο το εδωσα στον αδερφο μου να το οδηγησει και εγω ημουν απεναντι με τα φωτα τρμα κατω δεν τυφλονουν κανενα...

τωρα εσυ γιατι βγαζεις αυτη την επιθετικοτητα δεν το γνωριζω.

δεν εχω μιλησει σε κανεναν ετσι...

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα xenon μπηκανε κ εχω μηνει πολυ ευχαριστημενος λιγο η μεγαλη σκαλα αργη αλλα ενταξει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηθελα να ρωτησω το εξης.ειτε βαλω φαναρια με προτζεκτορες ειτε απλα βαλω ενα κιτ χενον στα απλα φαναρια που εχω η καλωδιωση και ολα τα σχετικα ειναι ιδια?δλδ και τα φαναρια με προτζεκτορες χρησιμοποιυν το canbus για να ξεγελιεται ο εγκεφαλος?

Link to comment
Share on other sites

Τα aftermarket φανάρια με projectors (που ερχονται δλδ με απλές λάμπες αλογόνου) χρειάζονται kit xenon. Αλλαγή στην καλωδίωση δεν χρειάζεται, απλά κουμπώνει η φύσα του φαναριού στο ballast και απο κει πάει ρεύμα στην λάμπα. Για να μην εχεις error σε ότι φανάρι και αν βάλεις xenon χρειάζεσαι canbus kitακι ή εστω cancelers...

Αν όμως θες να βάλεις τα original bixenon φανάρια (που ερχονται με xenon λάμπα και ballast στο κάτω μερος και εχεις xenon και στη μεγάλη σκάλα) τότε χρειάζεσαι και νέες φύσες (του φαναριού) και κωδικοποίηση + οτι δεν θα έχεις ρύθμιση ύψους δέσμης ;)

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

aντι νa baζουμε μυaλο συνεχιζουμε κaι κaνουμε μa3@λaκιες....τοση γνωση aπτο κλaμπ τζaμπa.....

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξεθαβω ξανα το θεμα.... αγορασα ενα κιτ χενον για το γκολφακι μου. εχω διαβασει σχεδον τα παντα αλλα δεν βρισκω κατι....

 Για να μη με κραξετε και εμενα εχω τα hellas φαναρια με προτζεκτορες.για να κανω τοποθετισει θελω και ανταπτορες καλωδια η κατι αλλο εκτος απο το κιτ? λογικα πρεπει να γινει τρυπα για τα καλωδια?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι canbus το κιτ δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο! Τρύπα θα γίνει για να συνδεθεί λάμπα με ballast.

Τα ballast κρύβονται εύκολα κάτω από το φανάρι, εγώ τα έχω εκεί περασμένα με μια λάμα που κρατιέται από 2 βίδες και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το μείον είναι ότι πρέπει να βγάλεις πάλι όλο το φανάρι αν πάθει κάτι

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι canbus το κιτ δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο! Τρύπα θα γίνει για να συνδεθεί λάμπα με ballast.

Τα ballast κρύβονται εύκολα κάτω από το φανάρι, εγώ τα έχω εκεί περασμένα με μια λάμα που κρατιέται από 2 βίδες και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το μείον είναι ότι πρέπει να βγάλεις πάλι όλο το φανάρι αν πάθει κάτι

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

γεια σου φιλε μου. δεν με πειραζει να βγαλω το φαναρι.. δηλαδη ουτε ανταπτορες ουτε εξτρα φισες ουτε τιποτα? θελει και βαγκ κομ μετα?

γεια σου φιλε μου. δεν με πειραζει να βγαλω το φαναρι.. δηλαδη ουτε ανταπτορες ουτε εξτρα φισες ουτε τιποτα? θελει και βαγκ κομ μετα?

και ποια ειναι καλυτερα? 4300 ή 6000?

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα xenon μπηκανε κ εχω μηνει πολυ ευχαριστημενος λιγο η μεγαλη σκαλα αργη αλλα ενταξει...

τελικα ολοι εχετε δικιο τα xenon σε απλα φαναρια ειναι μια μ@λ@κι@ και μιση τα πεταξα ολα εβαλα απλες λαμπες και ολα καλα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικα ολοι εχετε δικιο τα xenon σε απλα φαναρια ειναι μια μ@λ@κι@ και μιση τα πεταξα ολα εβαλα απλες λαμπες και ολα καλα...

καλα εκανες φιλε. καλυτερα να περιμενεις λιγο να μαζεψεις κανα ευρω και να κανεις σωστη δουλεια. δεν σε κρινω. ο καθενας οτι θελει κανει αλλα πρεπει να σεβεσε και τον απεναντι που μπορει να εχει παιδια μεσα κλπ. δεν μιλαω προσωπικα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.