Jump to content
karmanncabrio

Golf 5 - Τοποθέτηση Xenon

Recommended Posts

γεια σου φιλε μου. δεν με πειραζει να βγαλω το φαναρι.. δηλαδη ουτε ανταπτορες ουτε εξτρα φισες ουτε τιποτα? θελει και βαγκ κομ μετα?

και ποια ειναι καλυτερα? 4300 ή 6000?

 

Οχι δεν χρειάζεσαι αντάπτορες, ούτε vag com, ενα σοβαρό h7 canbus kit μόνο (δλδ κυρίως να έχει μεταλλικά ballast + μεταλικές βάσεις στις λάμπες και αν υπάρχει και feedback απο άλλους που έχουν βάλει το ίδιο κιτ ακόμα καλύτερα) 

 

Για τη θερμοκρασία είναι λίγο υποκειμενικό το θέμα: τα εργοστασιακά είναι 4300k, εγω εχω βάλει 5000k που μπλεδίζουν ελάχιστα αλλά παραμένουν προς το λευκό. Τα 6000 προσωπικά μου φαίνονται σχετικά μπλε και δεν θα τα έβαζα γιατί με κουράζουν. Σε άλλους φαίνονται οκ όμως....

Edited by and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι, 4300 - 5000Κ ειναι τα καλυτερα σε φωτεινοτητα αποδοση.

Και γω στα hella 4300Κ εχω βαλει +h7 philips

στη μεγαλη σκαλα

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λετε παιδια σκεφτομε να βαλω και στη μεγαλη σκαλα. Θα εχει καλο φως ή δεν φαινετε τιποτα;

 

Μην τα ξαναγράφω για τη μεγάλη σκάλα... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=12563&page=16#entry499553

Link to comment
Share on other sites

Στη μεγάλη εγω δεν θα έβαζα! Πέρα απο τον χαμό που θα πρέπει να βολέψεις 4 ballast στο ήδη τίγκα μηχανοστάσιο του golf θα έχεις υστέρηση οταν ανάβεις τη μεγάλη σκάλα. Και το πιο γρήγορο kit να βάλεις που εχει βγει γι αυτο το λόγο πάλι μια υστέρηση θα υπάρχει.

Καλύτερα θα ήταν να άλλαζες τα φανάρια σου και να βάλεις με projectors (θα αλλάξει και ολο το look του αυτοκινήτου μιας και βλέπω οτι εχεις τα λευκά φανάρια και μαύρο αυτοκίνητο, όπως ήταν και το δικό μου!) με ενα kit στη μεσαία σκαλα και τέλος. Δεν είναι φθηνά τα φανάρια, αλλά αξίζει γιατί έχεις συγκεντρωμένη δέσμη και δεν στραβώνεις απέναντι Εγω δεν μπορώ να πω οτι εχω μετανιώσει που το έκανα έτσι, μια χαρά φως εχει.

Είχα βέβαια παλιότερα αυτοκίνητο με εργοστασιακά bi xenon και δεν υπάρχει σύγκριση, αλλά εκεί 1 ζευγάρι λάμπες υπάρχει και απλά ανοίγε ενα διάφραγμα και φωτίζουν πιο μακριά. Αυτό ομως γίνεται ακαριαία!!

για να τα βολεψεις θα βρεις. νομισα οτι θα μου πεις οτι θα τυφλωνω τους απεναντι οπως εχουν πει και αλλοι..... στην μεγαλη σκαλα οτι και να βαλεις τυφλωνεις!!!! εκτος απο την καθηστεριση θα βλεπω? θα χαλασει το φαναρι? γιατι δεν νομιζω να ειναι και τοσο ωραιο να εχεις κιτρινο χρωμα στην μεγαλη δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τύπου xenon λάμπες αλογόνου και θα είσαι οκ, αλλιως μόνο προβλήματα θα δημιουργήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τύπου xenon λάμπες αλογόνου και θα είσαι οκ, αλλιως μόνο προβλήματα θα δημιουργήσεις.

 

Να κάνω και εγω μια ερώτηση στους εξπερτ, βρέθηκα σε ενα συνεργείο και κάποιος εκει μου έλεγε οτι μπορείς να παραγγείλεις καινούργιο αυτοκίνητο με ξενον και στις δυο σκάλες,  ισχύει κατι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοειται.αν ειναι καινουργιο βαζεις bixenon....γινεται!!!

 

 

Δηλαδή θα έχει μπροστά 4 προτζέκτορες?

Link to comment
Share on other sites

Όχι Νίκο τα bixenon είναι στον ίδιο προτζέκτορα με την ίδια λάμπα απλά αλλάζει θέση το κάτοπτρο και γίνεται η εναλλαγή μεσαίας με μεγάλη σκάλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι Νίκο τα bixenon είναι στον ίδιο προτζέκτορα με την ίδια λάμπα απλά αλλάζει θέση το κάτοπτρο και γίνεται η εναλλαγή μεσαίας με μεγάλη σκάλα.

 

ααα ναι εχεις δίκιο, έχω τέτοιο σετ στην μοτοσυκλέτα, σε μένα κινείται η λάμπα πάνω κάτω :D

Link to comment
Share on other sites

για να τα βολεψεις θα βρεις. νομισα οτι θα μου πεις οτι θα τυφλωνω τους απεναντι οπως εχουν πει και αλλοι..... στην μεγαλη σκαλα οτι και να βαλεις τυφλωνεις!!!! εκτος απο την καθηστεριση θα βλεπω? θα χαλασει το φαναρι? γιατι δεν νομιζω να ειναι και τοσο ωραιο να εχεις κιτρινο χρωμα στην μεγαλη δεν ξερω....

 

Κοίτα προσωπικά εχω osram nightbreaker στη μεγάλη σκάλα και δεν με ενοχλεί το χρώμα. Πιο πολύ θα με ενοχλούσε η υστέρηση πηγαίνοντας πχ γρήγορα σε επαρχιακό κομμάτι που μπορεί να αναβοσβήνεις συχνά τη μεγάλη σκάλα. Θέλω οταν ανάβω να βλέπω μακριά άμεσα!! Τώρα αν εσένα δεν σε ενοχλεί αυτό βάζεις και στη μεγάλη... 

Όχι Νίκο τα bixenon είναι στον ίδιο προτζέκτορα με την ίδια λάμπα απλά αλλάζει θέση το κάτοπτρο και γίνεται η εναλλαγή μεσαίας με μεγάλη σκάλα.

 

Δεν κινείται το κάτοπτρο, απλά μετακινείται ακαριαία ένα διάφραγμα που "ορίζει" τη δέσμη της μεσαίας σκάλας και αφήνει όλο το φώς που παράγει η λαμπα να βγει απο τον προτζέκτορα χωρίς να το κατευθύνει κάτω. 

 

Ενα κατατοπιστικό video: http://www.youtube.com/watch?v=hrNiCVmn2ko ;)

Edited by and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα προσωπικά εχω osram nightbreaker στη μεγάλη σκάλα και δεν με ενοχλεί το χρώμα. Πιο πολύ θα με ενοχλούσε η υστέρηση πηγαίνοντας πχ γρήγορα σε επαρχιακό κομμάτι που μπορεί να αναβοσβήνεις συχνά τη μεγάλη σκάλα. Θέλω οταν ανάβω να βλέπω μακριά άμεσα!! Τώρα αν εσένα δεν σε ενοχλεί αυτό βάζεις και στη μεγάλη...

Δεν κινείται το κάτοπτρο, απλά μετακινείται ακαριαία ένα διάφραγμα που "ορίζει" τη δέσμη της μεσαίας σκάλας και αφήνει όλο το φώς που παράγει η λαμπα να βγει απο τον προτζέκτορα χωρίς να το κατευθύνει κάτω.

Ενα κατατοπιστικό video: http://www.youtube.com/watch?v=hrNiCVmn2ko ;)

Οκ. Και εγω μαλλον ετσι θα κανω. Σας ευχαριστω ολους!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περασα τα ξενον χορις σφαλματα κλπ αλλα εχω ενα "προβλημα" οταν αναβω την μεγαλη σκαλα τα ξενον αναβοσβηνουν και παλι οκ. Ετσι πρεπει να κανει; Εχω ξενον μονο στη μικρη σκαλα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περασα τα ξενον χορις σφαλματα κλπ αλλα εχω ενα "προβλημα" οταν αναβω την μεγαλη σκαλα τα ξενον αναβοσβηνουν και παλι οκ. Ετσι πρεπει να κανει; Εχω ξενον μονο στη μικρη σκαλα

Είναι canbus το κιτ? Στο δικό μου που δεν είναι είχα αυτό το πρόβλημα, και λύθηκε αν θυμάσαι σωστά όταν έβαλα cancellers για να μην μου βγάζει καμένη λάμπα, δουλεύει μια χαρά η μεγάλη σκάλα

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk now Free

Link to comment
Share on other sites

Είναι canbus το κιτ? Στο δικό μου που δεν είναι είχα αυτό το πρόβλημα, και λύθηκε αν θυμάσαι σωστά όταν έβαλα cancellers για να μην μου βγάζει καμένη λάμπα, δουλεύει μια χαρά η μεγάλη σκάλα

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk now Free

εμενα δεν μου βγαζει καμμενη λαμπα. ολλα ειναι οκ εκτος απο αυτο. Κατι που ειδα τωρα. Οταν τα αναψα τωρα μετα απο κανα λεπτο αναψα μεγαλη και το εκανε. Τα αφησα κανα 5 λεπτο και μετα ηταν οκ. Αναβα σηνεχεια μεγαλη σκαλα και μετα απο λιγο το ξανα εκανε. Την αφησα αναμενη και τρεμοπεζαν τα ξενον και μου εβγαλε καμενη λαμπα. Εσβησα την μεγαλη και μετα απο δεκα λεπτα την αναβα συνεχεια και ολλα οκ. Μηπως επρεπε να δουλεψουν λιγο; Δεν ξερω... Edited by babisgt sport
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περασα τα ξενον χορις σφαλματα κλπ αλλα εχω ενα "προβλημα" οταν αναβω την μεγαλη σκαλα τα ξενον αναβοσβηνουν και παλι οκ. Ετσι πρεπει να κανει; Εχω ξενον μονο στη μικρη σκαλα

Το αμαξι δουλευει οταν κανεις την εναλλαγη;

Το κιτ ειναι canbus error free?

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι δουλευει οταν κανεις την εναλλαγη;

Το κιτ ειναι canbus error free?

γεια σου.  ναι το αμαξι δουλευει και για ερρορ φρι το αγορασα. δεν μου βγαζει καμμενη λαμπα και στην εναλλαγη αναβοσβηνουν. αν ζεσταθουν μου το κανει μονο την πρωτη φορα και μετα οκ. η πρεπει να ζεσταθουν ή τα παιζει η μπαταρια μου και αφου δουλεψει λιγο και εχει ποιο πολυ ρευμα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

u asked for it  :p  :p

th__DSC0739_zps38e6bfda.jpg

 

να φανταστώ πως είναι τα μεσαία μόνο αναμμένα ;

στα πόσα Κ και πόσα w είναι το κιτάκι σου ;

τα φανάρια hella xenon look ή original vw ;

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

να φανταστώ πως είναι τα μεσαία μόνο αναμμένα ;

στα πόσα Κ και πόσα w είναι το κιτάκι σου ;

τα φανάρια hella xenon look ή original vw ;

Ναι τα μεσαία είναι αλλά δεν φαίνεται και πολύ καλά η δέσμη στη φωτο...

Hella φανάρια είναι , 55w 5000k kit

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα μεσαία είναι αλλά δεν φαίνεται και πολύ καλά η δέσμη στη φωτο... Hella φανάρια είναι , 55w 5000k kit Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

">http://http://s1241.photobucket.com/user/and641/media/23032011080_zpsa8575259.jpg.html'>23032011080_zpsa8575259.jpg

 

και το κιτ μ ετα 55watt ποιο ειναι...?εψαχνα και εγω αλλα καταληξα σε 35 βατ μιας και δεν εβρισκα

Link to comment
Share on other sites

">http://23032011080_zpsa8575259.jpg

 

και το κιτ μ ετα 55watt ποιο ειναι...?εψαχνα και εγω αλλα καταληξα σε 35 βατ μιας και δεν εβρισκα

 

και αυτός btw είναι ο ηλεκτρολόγος που τα έβαλα, φαίνεται και η στήριξη του ballast χαχαααχχ

 

To kitακι είναι αυτό: http://retro-solutions.net/product-info.php?55W_DIGITAL_HID_KIT-pid664.html βέβαια πλέον τσιμπάει στην τιμή, εγω το χα πάρει αν θυμάμαι σωστά γύρω στα 70 euro...

 

Το χρώμα και η ένταση που δίνει πάντως η 5000k λάμπα στα 55w είναι μια χαρά πιστεύω χωρίς ούτε να κιτρινίζει ούτε να μπλεδίζει έντονα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περασα τα ξενον χορις σφαλματα κλπ αλλα εχω ενα "προβλημα" οταν αναβω την μεγαλη σκαλα τα ξενον αναβοσβηνουν και παλι οκ. Ετσι πρεπει να κανει; Εχω ξενον μονο στη μικρη σκαλα

Δοκιμασε με ενα μπαλαστ συνδεμενο το κανει;

και αυτός btw είναι ο ηλεκτρολόγος που τα έβαλα, φαίνεται και η στήριξη του ballast χαχαααχχ

To kitακι είναι αυτό: http://retro-solutions.net/product-info.php?55W_DIGITAL_HID_KIT-pid664.html βέβαια πλέον τσιμπάει στην τιμή, εγω το χα πάρει αν θυμάμαι σωστά γύρω στα 70 euro...

Το χρώμα και η ένταση που δίνει πάντως η 5000k λάμπα στα 55w είναι μια χαρά πιστεύω χωρίς ούτε να κιτρινίζει ούτε να μπλεδίζει έντονα

Και γω προτιμησα με τα hella 55watt can error free χωρις προβληματα απο το 2010.

Λαμπες 4300K.

Ενα διαστημα οταν τα πρωτοπηρα τα ειχα και με αλογονου δεν ηταν κι ασχημα θα ελεγα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.