Jump to content
karmanncabrio

Golf 5 - Τοποθέτηση Xenon

Recommended Posts

Και γω προτιμησα με τα hella 55watt can error free χωρις προβληματα απο το 2010.

Λαμπες 4300K.

Ενα διαστημα οταν τα πρωτοπηρα τα ειχα και με αλογονου δεν ηταν κι ασχημα θα ελεγα...

 

:good: Εγω είχα ήδη ενα Kit και 2 spare λαμπες οποτε για να μην παίρνω καινούριο ξανά απλά πήρα 2 ballast, αλλιώς θα έπαιρνα  canbus. Αλλά είμαι ικανοποιημένος από το φως και χρώμα που δίνει το συγκεκριμένο οπότε το έκανα έτσι...

 

ti κανει αυτο το cupping της λαμπας πυ εχει σαν επιλογη???

 

http://retro-solutions.net/product-info.php?Bulb_Capping-pid628.html  ;)

 

Είναι για φανάρια χωρίς projectors για να μην είναι γυμνή η λάμπα στο τελείωμα! Σκέφτεσαι να παρεις κιτ; Θα χρειαστείς και cancelers αν πάρεις απ'αυτον. 

Βλέπω κυκλοφορουν και στο ebay διάφορα 55αρια που λένε οτι ειναι canbus...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ειμαι καινούργιος στην παρέα θα ήθελα να ρωτήσω  έβαλα εχθές xenon στο golf vi που έχω και ενώ όλα πήγαν καλα τα φώτα δούλευαν 30 Δευτέρα και μετά έσβηναν εκλεινα  διακόπτη ανηγανε πάλι και έκανε το ίδιο τα xenon ειναι can bus ξερή κανείς να μου πει τι μπορη να ναι ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ορισες

 

Το golf δεν σηκώνει πατέντες, αν είναι να βάλεις χενον βάλε τα δικά του, τα aftermarket μπορεί να σου κάνουν ζημιά στο εγκέφαλο και να σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.γραφω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα.
Έχω ένα προβλημα με το το κιτ xenon που έχω τοποθέτηση.ενω λειτουργούν κανονικά μόλις βάλω μεγάλη σκάλα αρχίζουν και τρέμουν τα xenon γιατί το κάνει αυτό έχει τύχει σε κάποιον άλλον;



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , gnikosr said:

Καλησπέρα παιδιά.γραφω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα.
Έχω ένα προβλημα με το το κιτ xenon που έχω τοποθέτηση.ενω λειτουργούν κανονικά μόλις βάλω μεγάλη σκάλα αρχίζουν και τρέμουν τα xenon γιατί το κάνει αυτό έχει τύχει σε κάποιον άλλον;



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό το κάνουν επειδή τραβάνε λιγότερο ρεύμα συνολικά. Πρέπει να παρεμβάλεις ενα ζευγάρι πυκνωτές στα ballast και θα δουλεύουν άψογα.

Κάτι τέτοιο θες http://www.ebay.com/itm/2Pcs-Xenon-HID-Flicker-Error-Warning-Canceller-CANBUS-Capacitors-Decoder-Kit-AL-/161979512192?hash=item25b6bb3580:g:zYoAAOSwEeFVNMZB&vxp=mtr

Εγω τους δικους μου τους εχω πάρει απο ebay πριν 4 χρόνια και δουλεύουν μια χαρά ακόμα, φαντάζομαι θα βρίσκεις και Ελλάδα αν ψάξεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , gnikosr said:

Είναι canbus φίλε μου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τοτε μήπως δεν έχουν αρκετό ρεύμα οταν ανάβει και η μεγάλη σκάλα και χρειάζεται εξτρα καλωδίωση; (Δεν είναι στανταρ αυτό, υποθέσεις κάνω)

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι φτηνιάρικα τα ballast και ψευτο canbus. Η βάζει άλλα ή αυτό που είπες 2 ποστ πιο πάνω και ίσως λυθεί 99%

 

Ρίξε μια ματιά στο θέμα είναι συχνό φαινόμενο.

 

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως η αλήθεια είναι ότι είναι από τα πιο φτηνιάρικα που βρήκα!
Έχει να προτείνει κάποιος κάποιο καλο kit xenon το οποίο να μην έχει τέτοια θέματα;
Σκέφτομαι και για κάτι τέτοιο που είναι στην φωτό αλλά λογικά δεν μπαίνει σε golf 5 λόγω τις ειδικής βάσης που θέλει η λάμπα σωστά;445880d5c4f474efa88e1d1e79e446e7.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπαινουν κανονικα νομιζω.βγαινει με διαφορες βασεις

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,εχω τα εργοστασιακα φαναρια του πενταριου,122 '07.Μου ειπαν οτι εχουν projectora (ισχύει??) ,οποτε δεν χρειαζεται να αλλαξω φαναρια για να μην τυφλωνω τον κόσμο. Μπορειτε να μου προτείνετε ενα κιτ ολοκληρωμένο με τα σημερινα δεδομενα, can bus+ φυσες/ντουι κλπ κλπ, σε "καλή" τιμη?

Edited by TimZr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο club  εβαλα το Σάββατο  xenon  στο  golfaki  μοντελο του 2001   ενα κιτ της  m tech  το οποιο ηταν το μόνο που μου εδεινε ενα χρονο εγγυση και στις λαμπες και στο κιτ 85€. Τα δούλεψα για ενα τεταρτο να δω αν εχω προβληματα και όλα καλά. Το βραδυ που πηγα να βγω εξω ανοιγω τα φωτα το αριστερο δεν αναβει καθολου και το δεξι τρεμοπαιζει ελαφρος και το λαμπακι του  check engine  αναμενο.Ανοιγω καπο κοιταω τα καλώδια ολα κομπλέ.  Οταν παω να ανοιξω τα φωτα το αριστερο μπαλλαστα κανει ενα μικρο θόρυβο.Τελικα το λαμπακι έσβησε. Ελενξα τις ασφαλειες  οι οποιες εινα 15αρες και δεν ηταν καμια καμενη.θα ηθελα να ρωτησω εχει καποια ιδιαιτερότητα αυτο υο μοντελο στα ηλεκτρικά του χρειαζεται να βαλω κατι παραπανω ωστε να λειτουργισουν τα φωτα σωστά ? Αν δεν κανω λαθος το  can bus  αρχισε απο τα 5 αρια και μετα .θα σας παρακαλέσω συμβουλες του τυπου βγαλε τα ξενον βαλε προτζεκτορες και τετοια να μην γινουν .Οδηγαω σε επαρχιακό δρομο νυχτα και γιαυτο τα έβαλα και τα φωτα θα ρυθμιστουν ώστε να μην στραβωνουν τοσο πολυ 

Ευχαριστώ

Edited by Giannis1995golf
Link to comment
Share on other sites

Βγάλτα γιατί όλο προβλήματα θα έχεις(και δεν στο λέω με κακή πρόθεση)  και εκτός αυτού είναι και παράνομα  σε καθρέφτη φανάρι δεν έχει σημασία αν είσαι επαρχία ή πόλη.. και άμα δεν θες να βάλεις προτζεκτορες βάλε πιο δυνατές λάμπες αλογόνου υπάρχουν στο εμπόριο (philips,osram,bosch) κάνουν επίσης πολύ καλή δουλεία και άμα δεν είσαι ικανοποιημένος εε βάλε φώτα ομίχλης άν δεν έχεις και θα σου βγεί όσο ένα καλό σετ xenon (http://www.ebay.com/itm/150704846757?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT) αλλά θα είσαι νόμιμος και δεν θα τυφλώνεις τους άλλους ακόμα και αυτό το λίγο που θεωρείς εσύ μπορεί τον άλλο να τον ενοχλεί......τεσπα το πρόβλημα πρέπει να είναι τα ballast .. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μετέφερα εδώ, παρόλο που είναι για 5άρια να πάρεις μια ιδέα.

Το Check Engine πάντως μου φαίνεται περίεργο.

 

Τα φανάρια σου γίνονται αν θέλεις retrofit με projectors, και τότε μπορείς να βάλεις το κιτ σου.

Όπως είναι με reflectors, δεν δουλεύουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

μετα από 8 μηνες που εχω χenon μου εβγαλε ενδειξη στο κατραν καμενης λαμπας και μηνυμα  FRONT LEFT DIPPED BEAM NOT WORKING και αντιστοιχο μηνυμα για δεξια λαμπα.....ολες οι λαμπες λειτουργουν κανονικα παντως......δεκτη κάθε γνωμη.....

Link to comment
Share on other sites

Καλο πασχα και καλη ανασταση τα xenon αναβουν παντα με την πρωτη η πρεπει να τα σβησεις και να τα ξανα αναψεις διοτι μετα απο μερικες ωρες λειτουργιας το κανουν αυτο και το canbas οταν ανοιγεις το διακοπτη της μηχανης το διαβαζη σαν καμμενο...

 

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που γυρνάω διακόπτη μίζας μου βγάζει ένδειξη καμένης λάμπας....Μόλις ανάβω τα χενον σβήνει η ένδειξη.....Είναι can bus βέβαια....to vag vom δεν δείχνει κάτι σχετικό με αυτό..... Ανάβουν κατευθείαν κανονικά τα φώτα με την πρώτη.......

 

Καλή Ανάσταση και εσένα φιλαράκι.....

Link to comment
Share on other sites

Με το που γυρνας το διακοπτη της μιζας το canbus στελνει μια μικρη ταση ρευματος σε ολες της λαμπες του οχηματος για ενα δευτερολεπτο και της τσεκαρι η ενισχυτες των xenon μετα απο καποιες ωρες λειτουργιας θελουν μεγαλυτερη ταση για να αναψουν και το λιγο ρευμα που στελνει το can bus δεν φτανει και της βλεπει σαν καμμενες .Ειχα το ιδιο προβλημα στα xenon που ειχα βαλει στα ομιχλης με το αριστερο οταν εκανα αλλαγη του ενισχυτες το προβλημα πηγε δεξια των αλλαξα  και για ενα διαστημα  ησυχασα οταν το ξαναεκανε τα εβγαλα και ησυχασα...:thumbsu:

 

το vagcom δεν δειχνει κατι γιατι οταν τα αναψεις βλεπει οτι της αλλαξες.

Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2017 at 10:16 ΜΜ, vasillis said:

Με το που γυρνας το διακοπτη της μιζας το canbus στελνει μια μικρη ταση ρευματος σε ολες της λαμπες του οχηματος για ενα δευτερολεπτο και της τσεκαρι η ενισχυτες των xenon μετα απο καποιες ωρες λειτουργιας θελουν μεγαλυτερη ταση για να αναψουν και το λιγο ρευμα που στελνει το can bus δεν φτανει και της βλεπει σαν καμμενες .Ειχα το ιδιο προβλημα στα xenon που ειχα βαλει στα ομιχλης με το αριστερο οταν εκανα αλλαγη του ενισχυτες το προβλημα πηγε δεξια των αλλαξα  και για ενα διαστημα  ησυχασα οταν το ξαναεκανε τα εβγαλα και ησυχασα...:thumbsu:

 

το vagcom δεν δειχνει κατι γιατι οταν τα αναψεις βλεπει οτι της αλλαξες.

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που το έκανες αυτό  ?

 

 

On 12/4/2017 at 1:37 ΠΜ, ASLAN1988 said:

Από την στιγμή που γυρνάω διακόπτη μίζας μου βγάζει ένδειξη καμένης λάμπας....Μόλις ανάβω τα χενον σβήνει η ένδειξη.....Είναι can bus βέβαια....to vag vom δεν δείχνει κάτι σχετικό με αυτό..... Ανάβουν κατευθείαν κανονικά τα φώτα με την πρώτη.......

 

Καλή Ανάσταση και εσένα φιλαράκι.....

Η θα βάλεις ένα ζεύγος αντάπτορες ανάμεσα στη λάμπα και στο ballast, ή θα πάρεις νέο κιτ, 100% συμβατό με can.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , nikdev said:

Η θα βάλεις ένα ζεύγος αντάπτορες ανάμεσα στη λάμπα και στο ballast, ή θα πάρεις νέο κιτ, 100% συμβατό με can.

Μάλλον κάποια στιγμή για το δεύτερο που είπες ευχαριστώ για την απάντηση σου...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , ASLAN1988 said:

Μάλλον κάποια στιγμή για το δεύτερο που είπες ευχαριστώ για την απάντηση σου...

Και τα δύο λειτουργούν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.