Jump to content
nik gt

Golf V Gt Owners

Recommended Posts

εδω ειναι ολη η μαγκια φιλε.. να ΜΗΝ το πιεζεις..

μην παιρνεις παραδειγμα απο σαξοραλλα..

να παιρνεις παραδειγμα απο supercars που κυκλοφορουν εκει εξω με 3πλασιες ιπποδυναμεις απο τα TSI και ομως... τα βλεπεις χαλαρα στη μεσαια λωριδα με 90-100..

;):huh: :huh: Μάλλον με λαμπάκι θα είναι... :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
εδω ειναι ολη η μαγκια φιλε.. να ΜΗΝ το πιεζεις..

μην παιρνεις παραδειγμα απο σαξοραλλα..

να παιρνεις παραδειγμα απο supercars που κυκλοφορουν εκει εξω με 3πλασιες ιπποδυναμεις απο τα TSI και ομως... τα βλεπεις χαλαρα στη μεσαια λωριδα με 90-100..

Όποιος έχει πάρει supercar και το έχει στη μεσαία λωρίδα με 90-100 το πήρε για να το βλέπουν οι άλλοι και όχι για να το ευχαριστιέται αυτός και είναι μέγιστος βλάξ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι βλάκας ε; Μην τα βλέπουμε όλα από την δική μας μεριά. Επειδή έχουμε αυτά που έχουμε και τους πίνουμε το αίμα, δεν πάει να πει ότι το ίδιο συμβαίνει και με τους κατόχους των supercars. Και συγνώμη, που να ανοίξουν αυτά τα αυτοκίνητα; Να πάνε με 140-160χλμ; Και πάλι αργά θα πηγαίνουν. Όσα τέτοια έχω δει, ήταν σε καμιά εθνική με κίνηση, καμιά παραλιακή που είναι αίσχος, με μπαλώματα αριστερά-δεξιά και κίνηση πολύ. Οπότε γιατί να "τρέξουν" και να πιουν περισσότερη βενζίνη, να λιώσουνε περισσότερο λάστιχο και να φοβάσαι μην σου πεταχτεί κανένας και προλάβεις να σταματήσεις και έρθει το μαλακιστήρι που σε κυνηγούσε και πέσει πίσω σου;;; Προτιμώ να με λένε φυγουρατζή και να το απολαμβάνω μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
Είναι βλάκας ε; Μην τα βλέπουμε όλα από την δική μας μεριά. Επειδή έχουμε αυτά που έχουμε και τους πίνουμε το αίμα, δεν πάει να πει ότι το ίδιο συμβαίνει και με τους κατόχους των supercars. Και συγνώμη, που να ανοίξουν αυτά τα αυτοκίνητα; Να πάνε με 140-160χλμ; Και πάλι αργά θα πηγαίνουν. Όσα τέτοια έχω δει, ήταν σε καμιά εθνική με κίνηση, καμιά παραλιακή που είναι αίσχος, με μπαλώματα αριστερά-δεξιά και κίνηση πολύ. Οπότε γιατί να "τρέξουν" και να πιουν περισσότερη βενζίνη, να λιώσουνε περισσότερο λάστιχο και να φοβάσαι μην σου πεταχτεί κανένας και προλάβεις να σταματήσεις και έρθει το μαλακιστήρι που σε κυνηγούσε και πέσει πίσω σου;;; Προτιμώ να με λένε φυγουρατζή και να το απολαμβάνω μόνος μου.

Δεν είναι το κατάλληλο topic γι' αυτή τη συζήτηση, άλλα όποιος θέλει να τρέξει ένα τέτοιο αμάξι και να το ευχαριστηθεί και όχι να το έχει για να το παρκάρει πρώτη μούρη στο club ή το σκυλάδικο ξέρει και πού να πάει για να το κάνει αυτό με ασφάλεια.

Έχω γνωρίσει και τους δύο τύπους ανθρώπων.

Τώρα για τα VW θα πρότεινα να προσγειωθούμε λιγάκι με τα υποτιμητικά σχόλια για τα σαξόραλλα και τις συγκρίσεις με τα supercars γιατί μπροστά στα supercars ούτε καν σαξόραλλο δεν είμαστε. Επείσης και στις στροφές και στην ευθεία στατιστικά να το πάρουμε, αν δεις σαξόραλο σφύρα κλέφτικα και κάνε πως δεν το είδες..

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Ενω στις ευθειες....Δεν εχεις δει Γιωργη GTI με προγραμμα να την τρωει απο Rallye στην ευθεια απο Rallye. Οπως ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις μπει πιστα, την ιδια μερα με Rallye....

Οταν μπεις λοιπον, θα δεις πως ειναι να εχεις στησει το αμαξι σου, και εκεινα να γελανε μαζι σου...Ναι μεν σε καναδυο εριξα γυρο...Αλλα οταν μεσα στην πιστα ειναι και Μ3 και Elise, και αντι να ασχολουμαι με εκεινα, να τα εχω περασει, και να ασχολουμαι με το αν θα φτασω Rallye, δηλαδη να ειναι το σημειο αναφορας μου, ε καταλαβαινεις, πως δεν μιλαω πολυ υποτιμητικα για αυτα...

ΝΑΙ ΜΕΝ, δεν εχουν την παθητικη ασφαλεια που θα ηθελε ο κοσμος, και σωστα τα λεμε για αυτο το πραγμα...ΑΛΛΑ...εχουν πραγματα απο ενεργητικης πλευρας, που πολυς κοσμος αγορασε ενα RAllye για να το φυλαξει για παντα στο γκαραζ του και να το βγαζει για μια Κυριακη, μια πιστα...

Μην παιρνεις σαν σημειο αναφορας του καγκαλους στα λιμανακια με τα μπλε λεντακια...Ειλικρινα ειχα χαρει με τα παιδια στην πιστα, που εβαλαν τα αμαξια τους στο τρενο, τα ανεβασαν Σερρες, και τρεξαμε ολοι παρεα, με τελεια αγωνιστικη συμπεριφορα μεσα στην πιστα, πολυ ορεξη για οδηγηση, σωστα παιδια, ουτε καγκαλοι ουτε τιποτα...Και επειδη ειχα αρκετους γυρους μπροστα μου Rallye, μαμα και μη, ειλικρινα επρεπε να τα δεις να στριβουν...

Για αυτο, πλιζ, ας αφησουμε τα υποτιμητικα...Και αυτα γελανε μαζι μας αν μας πετυχουν σε καμια στροφη...

Κλεινει η παρενθεση... :)

Edited by -Doctor-
Link to comment
Share on other sites

Για να μιλήσω και ως πρώην κάτοχος ενός Peugeot. 106 16V Rallye το αμάξι απλά μαμαει όπως είπε και παραπάνω ο Doctor

εάν το αμάξι είναι περιποιημένο και όπως πρέπει τσακίζει κοκκαλα. Μπορώ να πώ ακομή οτι σε ορισμένες φουρκέτες το αμάξι μου έχει λείψει :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως. Πολυ θα ηθελα να εχω ενα περιποιημενο με τα μαυρα σιδερενια, ενα σετ σεμι πανω R888, Α048, whatever, μια καλη αναρτηση,ενα Sparco Circuit καθισμα, ενα κλουβακι, και φυγαμε....

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει πάρει supercar και το έχει στη μεσαία λωρίδα με 90-100 το πήρε για να το βλέπουν οι άλλοι και όχι για να το ευχαριστιέται αυτός και είναι μέγιστος βλάξ.

Βασικά το κάνουν γιατί καίνε και τα κέρατά τους...

π.χ η Mercedes SLR γεμίζει με 80λίτρα

άμα τρέχεις συνέχεια με 300km (άμα ... θεωρητικό) αδειάζει σε 15 λεπτά

Μία Ferrari σε normal προς sport οδήγηση... καίει 1€/km

Δηλαδή για να πάς από Μεσογείον --> Γλυφάδα θες περίπου 35€ .... και 35€ να γυρίσεις..... 70€

Για αυτό και δεν τρέχουν....

Επίσης δεν τρέχουν γιατί

1) Δεν έχουν να αποδείξουν τίποτα.... ενώ κάτι κομπλεξικά με SAXO κλπ τρέχουν για να νομίζουν ότι έχουν supercar

2) Για φιγούρα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και διαφωνω με ολους , πιστευω οτι ο καθενας

το αυτοκινητο του το πηρε για το χαρει και να μην το εχει απλα μονο

για κοντρες δηλαδη να του πινει το αιμα ή απλα για φιγουρα για να το παρκαρει

εξω απο τα clubs.

Το αυτοκινητο ειναι ενα μέσο και τπτ παραπανω για τον περισσοτερο κοσμο.

Ο καλυτερος συνδιασμος ειναι το αυτοκινητο σου να σε ικανοποιει καπως

απο αποψη δυναμης ,παθητικης ασφαλειας και τπτ παραπανω.....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το κάνουν γιατί καίνε και τα κέρατά τους...

π.χ η Mercedes SLR γεμίζει με 80λίτρα

άμα τρέχεις συνέχεια με 300km (άμα ... θεωρητικό) αδειάζει σε 15 λεπτά

Μία Ferrari σε normal προς sport οδήγηση... καίει 1€/km

Δηλαδή για να πάς από Μεσογείον --> Γλυφάδα θες περίπου 35€ .... και 35€ να γυρίσεις..... 70€

Για αυτό και δεν τρέχουν....

Επίσης δεν τρέχουν γιατί

1) Δεν έχουν να αποδείξουν τίποτα.... ενώ κάτι κομπλεξικά με SAXO κλπ τρέχουν για να νομίζουν ότι έχουν supercar

2) Για φιγούρα

Καποιος που εχει supercar το τελειταιο πραγμα που τον απασχολει ειναι η βενζινη!! Θα εχω Ferrari και θα σκεφτω την καταναλωση??

Απλως τα αγοραζουν διοτι το αμαξι στις μερες μας ειναι μεσο αποδειξης της οικονομικης επιφανειας του κεθενος μας!!

Τα 300 και 400 αλογα τους αφηνουν παγερα αδιαφορους πλην εξαιρεσεων!! Για αυτο τους βλεπεται τερμα δεξια και να πηγαινουν κυριλε!!

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι ολη η μαγκια φιλε.. να ΜΗΝ το πιεζεις..

μην παιρνεις παραδειγμα απο σαξοραλλα..

να παιρνεις παραδειγμα απο supercars που κυκλοφορουν εκει εξω με 3πλασιες ιπποδυναμεις απο τα TSI και ομως... τα βλεπεις χαλαρα στη μεσαια λωριδα με 90-100..

Οκ για να είμαι μάγκας θα πηγαίνω συνέχεια με 6η και 60km/h... Αν ήταν έτσι όλοι με 1000άρια θα κυκλοφορούσαμε :)
Link to comment
Share on other sites

Guest The Coyote

φιλε γιαννη θα αδιαφορουσα πληρως το τι κανει ο καθενας και τι κανεις κ εσυ με το αυτοκινητο σου, αν ΔΕΝ τα εκανες σε κοινοχρηστους δρομους.

Γιατι με αυτα που κανετε, κινδυνευω κι εγω κι αλλοι πολλοι.

Βαλτε το σε πιστα αν ειστε μαγκες.

οσο για τα supercars, σαφως και υπαρχουν πολλοι ιδιοκτητες που δεν ξερουν να τα οδηγησουν και τα πηραν μονο για φιγουρα.

αλλα οι περισσοτεροι απλα δεν εχουν να αποδειξουν τιποτα στους δρομους, εχουν συνηθισει με την ιδεα οτι η δουλεια τους τους προσεφερε 400 και βαλε ιππους και επισης στη ζωη τους ζουν πολυ πιο συναρπαστικες στιγμες απο το να κανουν τον καμποσο στον περιφερειακο..

και προφανως δεν ειναι "βλακες"... αντιθετα ειναι πολυ εξυπνοι γι αυτο και εβγαλαν ferrari και πολυ εξυπνοι γι αυτο και καταλαβαν βασικα πραγματα ασφαλους οδηγησης σε ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥΣ δρομους..

αλλα τι λεω καθε φορα.. λες κι εγω θα αλλαξω τον κοσμο.. τεσπα..

Edited by The Coyote
Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
φιλε γιαννη θα αδιαφορουσα πληρως το τι κανει ο καθενας και τι κανεις κ εσυ με το αυτοκινητο σου, αν ΔΕΝ τα εκανες σε κοινοχρηστους δρομους.

Γιατι με αυτα που κανετε, κινδυνευω κι εγω κι αλλοι πολλοι.

Βαλτε το σε πιστα αν ειστε μαγκες.

οσο για τα supercars, σαφως και υπαρχουν πολλοι ιδιοκτητες που δεν ξερουν να τα οδηγησουν και τα πηραν μονο για φιγουρα.

αλλα οι περισσοτεροι απλα δεν εχουν να αποδειξουν τιποτα στους δρομους, εχουν συνηθισει με την ιδεα οτι η δουλεια τους τους προσεφερε 400 και βαλε ιππους και επισης στη ζωη τους ζουν πολυ πιο συναρπαστικες στιγμες απο το να κανουν τον καμποσο στον περιφερειακο..

και προφανως δεν ειναι "βλακες"... αντιθετα ειναι πολυ εξυπνοι γι αυτο και εβγαλαν ferrari και πολυ εξυπνοι γι αυτο και καταλαβαν βασικα πραγματα ασφαλους οδηγησης σε ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥΣ δρομους..

αλλα τι λεω καθε φορα.. λες κι εγω θα αλλαξω τον κοσμο.. τεσπα..

Αυτό που είπα εγώ πάντως είναι ότι όταν θέλεις να απολαύσεις πραγματικά ένα τέτοιο εργαλείο οδήγησης που η τύχη, η ζωή, οι ικανότητές σου σου έδωσαν στα χέρια ξέρεις, ψάχνεις, μαθαίνεις που και πώς μπορείς να το απολαύσεις με ασφάλεια. Όπως το Porsche Club που ανεβαίνει για trackday στην πίστα των Σερρών μέσα Μαρτίου, το Porsche Club Βουλγαρίας με το οποίο είχα την τύχη να μοιραστώ την ίδια άσφαλτο (ναι το να ανοίγει μια 997 GT3 Cup δίπλα σου στην ευθεία είναι απόλαυση, όπως και είσαι στην ίδια στροφή με Ferrari 430) όπως και τόσοι άλλοι που ξεκινάνε από όλες τις γωνιές της Ευρώπης για να πάνε οδικώς στο Ring.

Δε μίλησα ούτε για περιφερειακό, ούτε για δρόμους με πεζούς, ούτε για κάτι τέτοιο. Όποιος επιλέγει να ρισκάρει τις ζωές των άλλων για τα δικά του γούστα είναι κατακριτέος είτε οδηγάει Golf, είτε BMW, είτε 106, είτε Ferrari... Νομίζω είμαι σαφής.

Επίσης ξέρω περίπτωση που Murcielago ανέβηκε με γερανό από Αθήνα Θεσσαλονίκη μόνο για μια βραδινή έξοδο Σαββάτου... Αυτά κρίνω και συγκρίνω. Δηλ. αυτόν που πήρε τη Ferrari για να τη μοστράρει στην Κρήνη και αυτόν που πηγαίνει την 430 στο Λιβάδι για ανάβαση. Κι έχω παραδείγματα και για τα δύο.

Από την άλλη θέλω να τονίσω κάτι που παρατηρώ αρκετές φορές στο φόρουμ με διάφορα υποτιμητικά σχόλια για άλλες μάρκες αυτοκινήτου. Το Golf δεν είναι supercar.. Δεν προσεγγίζει καν από km την έννοια supercar. Κι επειδή δώσαμε 20κάτι χιλιάρικα για να το πάρουμε (30κάτι οι GTI) δε μας φέρνει πιο κοντά στις Ferrari και τις Lambo από το μεταχειρισμένο Rallaki που κάνει κάτω από 10.000....

Λέω εγώ τώρα...

Edited by CLSFox
Link to comment
Share on other sites

Εσύ λες, ποιος ακούει όμως; Όλοι έχουμε περάσει από την φάση υπερτίμησης του αυτοκινήτου μας. Κάποιοι μείνανε εκεί, κάποιοι άλλοι το ξεπέρασαν. Συνήθως όσο πιο γρήγορο είναι το αυτοκίνητο που οδηγεί, τόσο περισσότερο την ψωνίζει κανείς. Καλά, χρυσά άγια και τα GT και τα GTI, αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

φιλε γιαννη θα αδιαφορουσα πληρως το τι κανει ο καθενας και τι κανεις κ εσυ με το αυτοκινητο σου, αν ΔΕΝ τα εκανες σε κοινοχρηστους δρομους.

Γιατι με αυτα που κανετε, κινδυνευω κι εγω κι αλλοι πολλοι.

Βαλτε το σε πιστα αν ειστε μαγκες.

Προσωπικά εγώ και οι περισσότεροι από εδώ μέσα (για να βρίσκονται εδώ) πιστεύω γνωρίζουν -αν μη τι άλλο- τις βασικές αρχές της οδικής ασφάλειας, τα αυτοκίνητα που οδηγούμε, ποια είναι όριά τους, τα όρια των δρόμων κτλ κτλ... Οπότε μην ανυσηχείς, από εμάς δεν κινδυνεύεις ;)
Link to comment
Share on other sites

Εσύ λες, ποιος ακούει όμως; Όλοι έχουμε περάσει από την φάση υπερτίμησης του αυτοκινήτου μας. Κάποιοι μείνανε εκεί, κάποιοι άλλοι το ξεπέρασαν. Συνήθως όσο πιο γρήγορο είναι το αυτοκίνητο που οδηγεί, τόσο περισσότερο την ψωνίζει κανείς. Καλά, χρυσά άγια και τα GT και τα GTI, αλλά μέχρι εκεί.

+1

Link to comment
Share on other sites

Guest alex1985

Πρωτη φορα γραφω εδω μεσα και ελπιζω να γινουν πολλες ακομα,επειδη και το δικο μου το GT θα ερθει στα χερια μου σε 2 μηνες περιπου,εχω μια απορια και θα ηθελα την βοηθεια σας,πανω στο ποιο νομιζετε οτι ειναι το πιο καταλληλο και ιδανικο καυσιμο για το συγκεκριμενο αυτοκινητο,πχ,μια απλη 95αρα?μια 95αρα με βελτιοτικα πρασθετα?η 100αρα?

Ευαχαριστω πολυ παιδια....

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα γραφω εδω μεσα και ελπιζω να γινουν πολλες ακομα,επειδη και το δικο μου το GT θα ερθει στα χερια μου σε 2 μηνες περιπου,εχω μια απορια και θα ηθελα την βοηθεια σας,πανω στο ποιο νομιζετε οτι ειναι το πιο καταλληλο και ιδανικο καυσιμο για το συγκεκριμενο αυτοκινητο,πχ,μια απλη 95αρα?μια 95αρα με βελτιοτικα πρασθετα?η 100αρα?

Ευαχαριστω πολυ παιδια....

100άρα χωρίς δεύτερη σκέψη...
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα γραφω εδω μεσα και ελπιζω να γινουν πολλες ακομα,επειδη και το δικο μου το GT θα ερθει στα χερια μου σε 2 μηνες περιπου,εχω μια απορια και θα ηθελα την βοηθεια σας,πανω στο ποιο νομιζετε οτι ειναι το πιο καταλληλο και ιδανικο καυσιμο για το συγκεκριμενο αυτοκινητο,πχ,μια απλη 95αρα?μια 95αρα με βελτιοτικα πρασθετα?η 100αρα?

Ευαχαριστω πολυ παιδια....

Καλημερα εγω εχω το προηγουμενο Golf GTI αλλα και το καινουργιο Golf V GT και βαζω Racing χωρις δευτερη σκεψη και ειδικα στο GT !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα παραλάβω το δικό μου GT σε 1,5 μήνα, αλλά με τόσα προβλήματα που διαβάζω μέσα εδώ, έχω αρχίσει να ανυσηχώ.

Σχετικά με δερμάτινες ταπετσαρίες.....έχει βάλει κάποιος aftermarket ?

Σκέπτομαι να βάλω πριν το πάρω....γιατί μετά.....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μονίμως 95άρα βάζω στο Gt μου, 2 φορές έβαλα V power της Shell και δεν είδα καμμιά διαφορά...

Σοβαρά?? Εγώ πίστευα ότι αυτά, για το καλό του κινητήρα, πρέπει να "ταΐζονται" μόνο με 100άρα (αν είναι πραγματικά 100άρα...)

Μπορεί και να λέω βλακείες όμως, μιας και δεν έχω εμπειρία από τέτοιο κινητήρα :)

Link to comment
Share on other sites

η v power ειναι 95αρα τι διαφορα να δεις

v power racing θελεις να πεις??

εγω στο gt μου μονο racing η kinitron βαζω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.