Jump to content
nik gt

Golf V Gt Owners

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους δε εχοθμε γνωριστει λογου καποιον προβληματων που ειχα αλλα θα γνωριστουμε στο μελλον σε καποιο meeting.δε θα μπω στη διαδικασια να σχολιασω περι supercars και με το αν τρεχοθν η οχι με αυτα η ιδιοκτητες τους ειναι μεγαλη συζητηση. Απλα θελω να σχολιασω αυτο που με ενδιαφερει πιο αμεσα οσον αφορα αυτο που διαβασα για τη καταργηση του GT ενος κινητηρα που ηρθε να ταραξει τα νερα στην αυτοκινητοβιομηχανια και να κανει τις αλλες εταιριες να βγαλουν turbo κινητηρες αρων αρων προκειμενου να παραμεινουν μεσα στην αγορα και να ανταπεξελθουν σε συγκριση με το golf .

Tωρα δε θελω να πιστεψω οτι θα καταργηθει ενας τετοιος κινητηρας κι αν οντως συνεβαινε αυτο θα ειχε μαθευτει αμεσως μεσα απ τα forums και δεν εννοω μονο τα ελληνικα. Αν καταργηθει παντως θα ειναι για να ανοιξει το δρομο σε εναν μεγαλυτερο σε κυβικα κινητηρα ιδιας φιλοσοφιας χωρις να ειναι τοσο πουσαρισμενος οπως πχ ενας 1.6TSI ή 1.8TSI. 'H μπορει να το κανει για να ριξει λιγο τους ρυπους που αυτο οντως ειναι αληθεια αφου σκεφτονται στο μελλον να φορολογουν τα αυτοκινητα βαση της εκπομπης ρυπων . Οποτε περιμενουμε να ακουσουμε καποια επισημη ανακοινωση γιατι ετσι δημιουργουμε "ραδιοαρβιλα".

Αυτο το τριξιμο με τον συμπλεκτη το εχει και το δικο μου τελικα πρεπει να παω να αλλαξω τις τρομπες?

Link to comment
Share on other sites

μη κοιτας μονο την αποδοση απο το καυσιμο που βαζεις...δουλευει σε χαμηλωτερες θερμοκρασιες η μηχανη με 100αρα βενζινη.

τουλχιστον ετσι εχω παρατηρησει στο δικο μου...ας πει καποιος που γνωριζει καλυτερα,μηπως ειναι ιδεα μου :(

Link to comment
Share on other sites

εγω βαζω μονο 100αρα. το αμαξι αρπαζει ποιο γρηγορα και με την racing εχω δει και οικονομια

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα εχουμε χιλιο πει οσον αφορα την βενζινη!!

Σε παλαιοτερο ποστ ειχα ανεβασει ενα αρχειο που βρηκα στο VW.co.uk και ελεγε στις τεχνικες προδιαγραφες

οτι σαν ελαχιστη απαιτηση σε οκτανια ο TSI ειχε τα 95!!!

Εν συνεχεια οποιος κοιταξει το μανουαλ του αυτοκινητου λεει οτι εφοσον βαλουμε μικροτερη των 95 οκτανιων βενζινη, να οδηγουμε σε χαμηλες στροφες και να φουλαρουμε αμεσσα με 95+!!

Απο εκει και περα οτι θελει ο καθενας βαζει!! Εγω το ξεκινησα με 100 στα πρωτα 2.000 χιλ, τωρα βαζω 95 γιατι παω κυριλε και αν χασω και καμια 10αρια αλογα, ουτε που με νοιαζει!! Τωρα αν κανω καλα ή οχι θα φανει στο μελλον!! Παντως πολλα παιδια εδω μεσα με TSI βαζουν 95αρα χωρις προβλημα, αλλα βεβαια κανεις τους δεν εχει κανει πανω απο 20.000 χιλ εαν δεν κανω λαθος (υπαρχει???)

Αυτο που πρεπει να μας απασχολει δεν ειναι τα οκτανια, (στην ουσια χανει λιγο απο την ιπποδυναμη του με 95), αλλα το ποσοστο σε ''θειο'' που περιεχει μεσα το καθε καυσιμο!!! Αυτο τονιζει πολυ μεσα στο μανουαλ ο κατασκευαστης οτι μπορει να δημιουργησει προβλημα!!

Υπαρχει κανεις που ναγνωριζει τι παιζει με το παραπανω και τι μπορουμε να κανουμε για να προφυλαχτουμε???

Αυτα....

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα εχουμε χιλιο πει οσον αφορα την βενζινη!!

Σε παλαιοτερο ποστ ειχα ανεβασει ενα αρχειο που βρηκα στο VW.co.uk και ελεγε στις τεχνικες προδιαγραφες

οτι σαν ελαχιστη απαιτηση σε οκτανια ο TSI ειχε τα 95!!!

Εν συνεχεια οποιος κοιταξει το μανουαλ του αυτοκινητου λεει οτι εφοσον βαλουμε μικροτερη των 95 οκτανιων βενζινη, να οδηγουμε σε χαμηλες στροφες και να φουλαρουμε αμεσσα με 95+!!

Απο εκει και περα οτι θελει ο καθενας βαζει!! Εγω το ξεκινησα με 100 στα πρωτα 2.000 χιλ, τωρα βαζω 95 γιατι παω κυριλε και αν χασω και καμια 10αρια αλογα, ουτε που με νοιαζει!! Τωρα αν κανω καλα ή οχι θα φανει στο μελλον!! Παντως πολλα παιδια εδω μεσα με TSI βαζουν 95αρα χωρις προβλημα, αλλα βεβαια κανεις τους δεν εχει κανει πανω απο 20.000 χιλ εαν δεν κανω λαθος (υπαρχει???)

Αυτο που πρεπει να μας απασχολει δεν ειναι τα οκτανια, (στην ουσια χανει λιγο απο την ιπποδυναμη του με 95), αλλα το ποσοστο σε ''θειο'' που περιεχει μεσα το καθε καυσιμο!!! Αυτο τονιζει πολυ μεσα στο μανουαλ ο κατασκευαστης οτι μπορει να δημιουργησει προβλημα!!

Υπαρχει κανεις που ναγνωριζει τι παιζει με το παραπανω και τι μπορουμε να κανουμε για να προφυλαχτουμε???

Αυτα....

Ναι υπαρχει καποιος που ξερει να σου πει μαλλον να μας πει που να βαζουμε βενζινη κι οτι ειναι σωστος επαγγελματιας ο συγκεκριμενος βενζινας κι αυτος ειναι ο Θεος! ;)

Γιατι μονο απ το ποσο σωστος ειναι ο αλλος εξαρταται το ποσο καλη ειναι η βενζινη που βαζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Είμαι καινούριος στην παρέα. Πολύ καλό το site, μου 'χει λύσει πολλές απορίες! Γραψτε ακόμα ένα 3θυρο, κοκκινο με ηλιοροφή GT στα ήδη - πόλλα απο οτι βλέπω - υπάρχοντα (αν και θα το παραλάβω σε κάνα μήνα). Αντέ να τα χιλίασουμε! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει το GT (1.4, 170ps) με DSG σε βενζίνη? Νόμιζα ότι το μόνο GT με DSG που έβγαζε ήταν το 2.0 TDi με πάλι 170ps...

:wacko::blink::lol:

Πώς γίνεται το 2.0TDi να είναι GT??

Το GT (170ps) όπως και το TSI (140 ps) βγαίνουν με DSG και καίνε ΜΟΝΟ βενζίνη...

Link to comment
Share on other sites

Γραψτε ενα ακομα 3-θυρο μαυρο με ηλιοροφη με 7800χλμ.Σας ευχομαι να ειναι καλοταξιδα και καλοριζικα σε ολους! Επισης ενα slk και Range Rover sport ακομα το ψαχνουν στην παραλια.... :D

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθατε παιδια , καλα ποσταρισματα !!!

χθες τον ηπιε Α3 1,8 Τ 180 ps και mercedes kompressor slk στην εθνικη

και ενα ακρως παλαβο. εχω πιασει αριστερη και πηγαινω με καμια 160 αρα οσποου φτανω μπροστα μου μια carrera s που εχει ψιλοκωλησει στην κινηση. Με το μολις με βλεπει ο τυπος αναβει αριστερο φλας και παιζοντας τα φωτα μου ανοιγει δρομο

ωραια λεω και κολαω οσο γινοταν βεβαια απο πισω του (ηταν μουν@ρ@ η πουτ@ν@ η porche ), ανεβαζουμε ταχυτητα , φτανουμε τα 200 και ξαφνικα εκει που ειχα φτιαχτει με τον τρελο ηχο της μου ανοιγει δεξια !!!

οχι ρε φιλαρακι γιατι το κανεις αυτο; με ξενερωσε τελειως. Μιση γκαζια με ειχε ο τυπος και τον τσιτωνα να δωσει καμια τρελη επιταχυνση αλλα...... ερε κατι κουλωμαριες που οδηγουν τα εργαλεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,γραφω αυτο το μηνυμα γιατι θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το χρονικο διαστημα που χρειαστηκε για να παραλαβετε το GT απο την στιγμη που μπηκε τ αυτοκινητο σε εβδομαδα παραγωγης?

Ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,γραφω αυτο το μηνυμα γιατι θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το χρονικο διαστημα που χρειαστηκε για να παραλαβετε το GT απο την στιγμη που μπηκε τ αυτοκινητο σε εβδομαδα παραγωγης?

Ευχαριστω πολυ...

Περίπου 1 μήνας αν θυμάμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 1 μήνας αν θυμάμαι καλά

και αν θυμαμαι απο τοτε που το παραγγηλα ηρθε σε ενα μηνα

βεβαια τοτε ηταν απο τα πρωτα (στις 12 Μαιου κλεινει ενα χρονο το "μωρο" μου!!)

τωρα πιστευω θα το παρεις πολυ πιο γρηγορα εκτος αν εχεις παραγγηλει εξτρα οποτε μπορει να σου παει και τριμηνο

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στους απανταχου GTακιδες

οποιος γουσταρει σημερα νυχτερινη βολτα συναντηση στο meeting του club στο ΣΕΦ κατα τις 21:30 και μετα βολτα στο beach volley να δουμε κανα burn out, μετα λιμανακια για μπασιματα και τελος βουτα για ανοιγματα!!

οσοι πιστοι προσελθετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.