Jump to content
Guest NRS

Launch Control για Golf V GTi DSG

Recommended Posts

Δεν γνωριζω κατι αλλα μου φαινεται βλακεια απο την στιγμη που υπαρχει σαν λειτουργια να σου αρνουνται να το ενεργοποιησουν.

Ψαξε μηπως γινεται μεσω vag com.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω κατι αλλα μου φαινεται βλακεια απο την στιγμη που υπαρχει σαν λειτουργια να σου αρνουνται να το ενεργοποιησουν.

Ψαξε μηπως γινεται μεσω vag com.

Υποθετω Κωνσταντινε οτι μονο εξουσιοδοτημενο μπορει να το κανει αυτο. Αν παω να μπλεχτω με το vag com φοβαμαι μηπως τα κανω χειροτερα. Θα παρω ενα τηλεφωνο και στο Γρατσια, γιατι ο ηλεκτρολογος στο Μπουρμα ειναι μ@λ@κ@ς και δε πιστευω αυτα που λεει. Παντως εφοσον δεν υπαρχει οδηγια η νομος οπως στην Αμερικη μεχρι περσι, που να απαγορευει το LC λογικα δεν ειναι υποχρεωμενοι να το βαλουν?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ειναι υποχρεωμενοι.

Παιζει και να βαριοτανε ο αλλος.

Ετσι ακριβως Κωνσταντινε. Πηρα το Γρατσια και εκλεισα ραντεβου την επομενη Τριτη. Μου ειπε οτι χρησιμοποιουν το VAG 51 or something. Το ξερεις? Παντως σκεφτομαι να παω στον ιδιο τον Αντωνη Μπουρμα και να του τη πω για τον ηλεκτρολογο του.

Link to comment
Share on other sites

¶σε Ηλία, λυπήσου τη βενζίνη και το σάλιο σου. Όχι τίποτ' άλλο αλλά Αγ. Παρασκευή - ¶λιμος είναι απόσταση...

To VAG 5051 είναι το μεγάλο διαγνωστικό με τον οποίο κάνουν αναβαθμίσεις, έλεγχο, adaptations κλπ. Είναι το βασικό ηλεκτρονικό τους εργαλείο που συνδέεται στην ODBΙΙ θύρα του αυτοκινήτου.

Εγώ στον Γρατσία μιλάω με τον Περηφανάκη (τεχνικός σύμβουλος) που είναι άψογος.

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχοληθεις καθολου.

Δεν προκειται να βαλει μυαλο κανενας.

Απλα πολυ απλα ξερεις τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

¶σε Ηλία, λυπήσου τη βενζίνη και το σάλιο σου. Όχι τίποτ' άλλο αλλά Αγ. Παρασκευή - ¶λιμος είναι απόσταση...

To VAG 5051 είναι το μεγάλο διαγνωστικό με τον οποίο κάνουν αναβαθμίσεις, έλεγχο, adaptations κλπ. Είναι το βασικό ηλεκτρονικό τους εργαλείο που συνδέεται στην ODBΙΙ θύρα του αυτοκινήτου.

Εγώ στον Γρατσία μιλάω με τον Περηφανάκη (τεχνικός σύμβουλος) που είναι άψογος.

Μην ασχοληθεις καθολου.

Δεν προκειται να βαλει μυαλο κανενας.

Απλα πολυ απλα ξερεις τι γινεται.

Πρωτα ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Και οι δυο εχετε δικιο οτι μυαλο δε προκειται να βαλουν, αλλα δε το καταλαβαινουν οτι χανουν πελατες ετσι? Τα υπολοιπα παιδια στο Μπουρμα, απο τον Χιωνη μεχρι τον Τασικα ειναι ευγενικοτατοι, εκτος απο τον μ@λ@κ@ το κοντο. Anyhow. Υποθετω οτι δε θα παρει πολυ ωρα για να μου το περασουν, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για αναβάθμιση εγκεφάλου έφαγα συνολικά μια ώρα, μαζί με την αναμονή. Κάπου τόσο θα σου έλεγα, αν και η ενεργοποίηση πρέπει να είναι υπόθεση πέντε λεπτών.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και 15.000 ευρώ το VAG 5051

Τσαμπα :lol:

εδώ και χρόνια υπάρχει και το 5052....

Να τους το πουμε να παρουν καινουργιο tongue.gif Τα υπολοιπα εξουσιοδοτημενα ξερουμε ποιο εχουν?

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ συντομο video χρησιμοποιωντας το LC στο Λιμανι Λαυριου. (Ελπιζω να μην εχουμε τιποτα λιμενικους εδω μεσα γιατι αυριο παλι εκει θα ειμαι) :lol:tongue.gif

P.S. Δωστε κανα rating re guys :D

Link to comment
Share on other sites

Αλλα 2 videos που τραβηξα σημερα, once again tongue.gif , στο Λιμανι Λαυριου. Στο πρωτο κανω λαθος στις 6000 στρ και αφηνω λιγο το γκαζι. Για οσους θελουν να δοκιμασουν το Launch Control, δειχνω ακριβως τι κανω. DSG sto P. Πατημα ESP για 3 δευτερολεπτα ώστε να απενεργοποιησουμε και το ESP kai to TC. DSG sto S η και στο manual mode, δουλευει και με τα 2. Φρενο με το αριστερο, γκαζι με το δεξι and off you go.

Και όπως λενε και στη τηλεοραση…. DO NOT TRY THIS AT HOME!!!!!!!!!!!!!! :lol:

P.S. Ανεβαστε τιποτα video απο GT, GTi, R32 DSG re guys. Ολο ξενους βλεπω στο youtube, εκτος απο ελαχιστους Ελληνες και Κυπριους.

P.S.2 Μη ξεχνατε το rating :)

Edited by eliasj
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες έχει video στο youtube που δείχνει ακριβώς τι γίνεται με το Launch Control

http://www.youtube.com/watch?v=gmMNRQ1GJ3o...ted&search=

Edited by konstantinos passat
@Το post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

Magkes exei video sto youtube pou deixneis akrivws ti ginetai me to Launch Control

http://www.youtube.com/watch?v=gmMNRQ1GJ3o...ted&search=

Το δικο μου δε σου αρεσε δηλαδη? :Dtongue.gif Το συγκεκριμενο video παντως ειναι απο τα πιο γνωστα για DSG

Link to comment
Share on other sites

Ηλία μου κίνησες την περιέργεια με κάτι που έγραψες...

Εμένα το Ε30 έχει το LC στάνταρ... ESP off, Shift N-->D Tiptronic ή S, φρένο στο αριστερό, σανίδα το γκάζι στο δεξί (σανιδα το γκάζι και δεν πάει πάνω από 3500 στροφές), αφήνεις το φρένο και γειά σας!

Εσύ έγραψες ESP πατημένο για 3 δεύτερα... Τι είναι αυτό πάλι;;;

Θα σας σκανάρω και θα ανεβάσω σε PDF το ένθετο συμπλήρωμα της VW (ΕΠΙΣΗΜΟ ΕΝΤΥΠΟ), που είχε μέσα στο βιβλίο του Ε30 μου, για τον τρόπο λειτουργίας του Launch Control... Τελικά οι άνθρωποι μάλλον κατάλαβαν με τι έχουν να κάνουν στην Ελλαδίτσα, και άρχισαν να παρέχουν και επίσημες οδηγίες για το πώς να σπάμε τα αμάξια μας!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ηλία μου κίνησες την περιέργεια με κάτι που έγραψες...

Εμένα το Ε30 έχει το LC στάνταρ... ESP off, Shift N-->D Tiptronic ή S, φρένο στο αριστερό, σανίδα το γκάζι στο δεξί (σανιδα το γκάζι και δεν πάει πάνω από 3500 στροφές), αφήνεις το φρένο και γειά σας!

Εσύ έγραψες ESP πατημένο για 3 δεύτερα... Τι είναι αυτό πάλι;;;

Θα σας σκανάρω και θα ανεβάσω σε PDF το ένθετο συμπλήρωμα της VW (ΕΠΙΣΗΜΟ ΕΝΤΥΠΟ), που είχε μέσα στο βιβλίο του Ε30 μου, για τον τρόπο λειτουργίας του Launch Control... Τελικά οι άνθρωποι μάλλον κατάλαβαν με τι έχουν να κάνουν στην Ελλαδίτσα, και άρχισαν να παρέχουν και επίσημες οδηγίες για το πώς να σπάμε τα αμάξια μας!!! ;)

Πατωντας το ESP Αρη στο δικο μου, βγαζει το Anti-Spin μονο. Στο Γρατσια που μου περασαν το software gia to LC μου ειπε οτι το ESP απενεργοποιείται πατωντας το για 3 δευτερολεπτα. Στο manual δε λεει κατι για LC. Εμενα παντως δε μου ανεβαζει ποτε στις 3500 στρ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε Ηλία... Εγώ με το που πατάω το κουμπάκι, όλα στο ΟΦΦ πηγαίνουν (λογικά). Δοκίμασα να το πατήσω 3 δλ. αλλά τίποτα επιπλέον δεν έγινε. Ας πούμε το κουμπί για το Tyre Pressure Check, αν το πατήσω για 3δλ, θα κάνει ένα "ντιν" και θα ξανασβήσει. Αυτό ΜΟΝΟ αν προσθέσω/αφαιρέσω άζωτο στο λάστιχο, οπότε και θα ανάψει... Ή αν αλλάξω ελαστικά, όπως είχε συμβεί στο προηγούμενο αμάξι μου. Ειδάλλως αν χωρίς να είναι αναμένο το πατήσεις και το κρατάς, θα κάνει ένα "ντιν" και θα ρυθμιστεί στις τρέχουσες πιέσεις που θα έχει το αμάξι εκείνη τη στιγμή.

Ασχετα το ένα με το άλλο θα μου πεις, αλλά στο λέω ενδεικτικά για το χρόνο που πρέπει να το πατάς

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.