Jump to content
deneinaigiasena

Λαστιχα για το 1.6 μου

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,ειμαι κατοχος ενος golf 4 1.6 16v και πρεπει να αλλαξω λαστιχα γιατι εχουν γινει τελειως slic.Εδω Ιταλια μου εχουν πει τις εξης τιμες,παντα για 205/55/16 :yokohama s-drive 125

yokohama c-drive 115

pirelli P7 110

pirelli p6000 110

toyo T1R 105

Τι θα μου προτεινατε εσεις?Να σημειωσω οτι κανω αρκετα χιλιομετρα και κυριως Autostrada,οποτε και καταλαβαινετε πως παω.... new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

μονο για BRIDGESTONE δεν ακουω.γιατι ρε παιδια?BRIDGESTONE POTENZA RE 050A.

Το καλυτερο λαστιχο για εμενα.σκληρο μεν αλλα ζεσταινεται πολυ γρηγορα!κορυφαιο!

Link to comment
Share on other sites

Guest k_delta
Καλησπερα σε ολους,ειμαι κατοχος ενος golf 4 1.6 16v και πρεπει να αλλαξω λαστιχα γιατι εχουν γινει τελειως slic.Εδω Ιταλια μου εχουν πει τις εξης τιμες,παντα για 205/55/16 :yokohama s-drive 125

yokohama c-drive 115

pirelli P7 110

pirelli p6000 110

toyo T1R 105

Τι θα μου προτεινατε εσεις?Να σημειωσω οτι κανω αρκετα χιλιομετρα και κυριως Autostrada,οποτε και καταλαβαινετε πως παω.... new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Εφόσον είσαι Ιταλία δοκίμασε εδώ : http://www.gommadiretto.it

Όσον αφορά το τι ελαστικό, πολύ καλά λόγια λέγονται για το Yokohama S-Drive.

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος

εβαλα τα toyo t1R εδώ και μερικες εβδομάδες σε 205/55 16.

με αρέσουν παρα πολύ.. καλή ποιότητα κύλισης, παρα πολύ καλό κράτημα και φρένο ενώ παραλληλα δεν παράγουν θόρυβο!

τα conti τα συστήνω απίσης ανεπιφύλακτα,εξαιρετικά!

Link to comment
Share on other sites

τα toyo t1r είναι αποδεδειγμένα πολύ καλη λύση(τα φοράει ο αδερφος μου στο αμάξι του), καλό κράτημα κ φρένο, λόγω V σχήματος έχουν λίγο παραπάνω θόρυβο βέβαια, σε απολύτως αποδεκτά πλαίσια ομως!

continental κ michelin κορυφαίες επιλογές κ επίσης πολύ καλά τα νεα brigdestone turanza που πρόσφατα έβαλε ένας φίλος μου στο αμάξι του! κι εμένα αυτά είχε απ΄το εργοστάσιο(turanza),το προηγούμενο βέβαια μοντέλο, εχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος.. η επιλογή δική σου!! :wink::blink:

Link to comment
Share on other sites

τα toyo t1r είναι αποδεδειγμένα πολύ καλη λύση(τα φοράει ο αδερφος μου στο αμάξι του), καλό κράτημα κ φρένο, λόγω V σχήματος έχουν λίγο παραπάνω θόρυβο βέβαια, σε απολύτως αποδεκτά πλαίσια ομως!

continental κ michelin κορυφαίες επιλογές κ επίσης πολύ καλά τα νεα brigdestone turanza που πρόσφατα έβαλε ένας φίλος μου στο αμάξι του! κι εμένα αυτά είχε απ΄το εργοστάσιο(turanza),το προηγούμενο βέβαια μοντέλο, εχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος.. η επιλογή δική σου!! :D:D

Η VW στις 17αρες ζαντες ανεξαρτητου μοντελου φοραει Bridgestone, ή ειναι ιδεα μου???

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τις συνεργασιες που εχει.

Η πρωτη φουρνια GOLF πχ φορουσε Bridgestone Turanza ER30 ενω τωρα φοραει DUNLOP SP9000 αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Η VW στις 17αρες ζαντες ανεξαρτητου μοντελου φοραει Bridgestone, ή ειναι ιδεα μου???

Στο δικό μου (GolfV 1.6 FSI 2/2006) είχε Dunlop SP Sport 01A.

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε θα σου προτεινα να εξετασεις και το f1 το κορυφαιο για μεγαλες διαδρομες.....αλλα δε συγχωρει γκαζιες οταν το λαστιχο ειναι κρυο!!!!!!μετα ειναι το dunlop to sp9000 πολυ καλο λαστιχο μαλακη γωμα με την αποδοση του να βελτιωνετε κατα 10% οταν ζεσταθει!!!!το καλυτερο για γκαζαριδες!!!!!στην ιδια κατηγορια ειναι και το conti sport2!!!!!για τα toyo δε θα το προτεινα καθολου!!!!!τα θεωρω λαστιχα με ανομοιομορφη φθορα που ληγει γρηγορα....εναντι των παραπανω που εχουν πιο ομοιομορφη φθορα και πιο μακρινη!!!!ωστοσο πολυ σημαντικο ειναι οτι η Ιταλια δεν εχει καμια σχεση με την Ελλαδα στο θεμα ασφαλτος!!!!!καλη επιλογη!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε θα σου προτεινα να εξετασεις και το f1 το κορυφαιο για μεγαλες διαδρομες.....αλλα δε συγχωρει γκαζιες οταν το λαστιχο ειναι κρυο!!!!!!

Σωστό! Ξέρετε τι έπαθε ξαδερφός μου με τα f1,μιας κ ανέφερες τα κρύα λάστιχα? είχε παρκάρει το αμάξι του σε κατηφορικό πεζόδρομο κάποιο βράδυ κ με το που το πήρε να φύγει,με το ελάχιστο φρενάρισμα μπλόκαραν τα φρένα(ABS παρακαλώ) κ το αυτοκίνητο σερνόταν ανεξέλεγκτο ως τον κεντρικό δρόμο!με το που έπιασε άσφαλτο κ ευθεία σταμάτησε!!κι όλα αυτά χωρίς υγρασία ή νερό κάτω!απίστευτο..

πάντως έχω την εντύπωση οτι συγκεκριμένα λάστιχα¨"κάθονται" καλά σε συγκεκριμένα αυτοκίνητα! στο γκόλφ,για παράδειγμα, καλή επιλογή είναι continental ή michelin!

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου (GolfV 1.6 FSI 2/2006) είχε Dunlop SP Sport 01A.

Ναι αλλα φορας 16αρες!! Εγω ρωτησα για τις 17αρες τι βαζουν!!

Αν κανεις zoom στην φωτο που εχω επισυναψει νομιχω οτι λεει bridgestone (μαλλον potenza)!!

Δεν ξερω ομως ποσο παλια ειναι η φωτο!!

post-4725-1165996084_thumb.jpg

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα φορας 16αρες!! Εγω ρωτησα για τις 17αρες τι βαζουν!!

Αν δεν κάνω λάθος,17άρες φοράει η CLSFox, κ μάλιστα τη συγκεκριμένη της φωτό..

δεν είναι στάνταρ το λάστιχο που θα βάλουν,ανάλογα τη συμφωνία που έχουν κλείσει κάθε φορά!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος,17άρες φοράει η CLSFox, κ μάλιστα τη συγκεκριμένη της φωτό..

δεν είναι στάνταρ το λάστιχο που θα βάλουν,ανάλογα τη συμφωνία που έχουν κλείσει κάθε φορά!

Δεν το ειχα προσεξει!!

Παντως και για τα Dunlop εχω ακουσει καλα λογια!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειχα προσεξει!!

Παντως και για τα Dunlop εχω ακουσει καλα λογια!!

Δε θα απαντούσα σε topic για 17άρες αν δεν είχα ήδη! :D

Ναι, έχω τις Zandvoort που έχεις στη φωτό και μάλιστα φαίνονται λίγο και στην υπογραφή μου.

Τα συγκεκριμένα Dunlop είναι καλούτσικα, αλλά μέχρι εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.