Jump to content
ace

Καλό και φτηνό πλυντήριο στα β. προάστεια;;;

Recommended Posts

Παιδιά, έχετε να προτείνετε κανένα καλό (και φτηνό οπωσδήποτε) πλυντήριο στα Β. Προάστεια, κατά προτίμηση Χαλάνδρι;

Ευχαριστώ!

Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιο καλό πλυντήριο που ξέρετε στις περιοχές Χαλάνδρι, Αγ.Παρασκευή, Γέρακα;

Όχι αυτόματο, μόνο πλύσιμο με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιο καλό πλυντήριο που ξέρετε στις περιοχές Χαλάνδρι, Αγ.Παρασκευή, Γέρακα;

Όχι αυτόματο, μόνο πλύσιμο με το χέρι.

Τίτλος Εταιρίας : ΛΑΜΠΩ

http://www.who-is.gr/starter.php?id=114968

Πλύσιμο μόνο με το χέρι

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Τίτλος Εταιρίας : ΛΑΜΠΩ

http://www.who-is.gr/starter.php?id=114968

Πλύσιμο μόνο με το χέρι

Κώστας

Ευχαριστώ Κώστα, θα το δοκιμάσω αύριο το πρωί κιόλας :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

shell,το πρατηριο περνωντας την αττ.οδο στο πρωτο φαναρι της παλληνης αριστερα στο ρευμα προς αττ.οδο.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σάββατο νωρίς-νωρίς στο "Λάμπω" (Λ.Πεντέλης).

Για ένα συμβατικό μέσα-έξω 15 ευρώ και αναμονή - ευτυχώς καθιστός - 1h15m.

την επόμενη φορά θα δοκιμάσω τη shell που προτείνει ο joop και βλέπουμε.

αααχ, γιατί όλα τα καλά να βρίσκονται νοτιοδυτικά;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σάββατο νωρίς-νωρίς στο "Λάμπω" (Λ.Πεντέλης).

Για ένα συμβατικό μέσα-έξω 15 ευρώ και αναμονή - ευτυχώς καθιστός - 1h15m.

την επόμενη φορά θα δοκιμάσω τη shell που προτείνει ο joop και βλέπουμε.

αααχ, γιατί όλα τα καλά να βρίσκονται νοτιοδυτικά;

Εάν και περίμενες τόση ώρα το πλύσιμο ήταν ωστόσο καλό; Ρωτάω γιατί μένω Μελίσσια και με ενδιαφέρει να βρω ένα πλυντήριο γιατί σε λίγο καίρο θα έρθει και το καινούργιο μου αυτοκινητάκι.

Link to comment
Share on other sites

αυτοματο πλυντηριο και καλο δεν υπαρχει.επειδη ειπες οτι περιμενεις καινουργιο αυτοκινητακι(καλοριζικο κιολας) σου λεω οτι ειναι ενας λογος παραπανω να μην το πας.πλυσιμο στο χερι με σωστα υλικα και με σωστο τροπο αν θες το καλυτερο γαι το αμαξι σου.

Link to comment
Share on other sites

αυτοματο πλυντηριο και καλο δεν υπαρχει.επειδη ειπες οτι περιμενεις καινουργιο αυτοκινητακι(καλοριζικο κιολας) σου λεω οτι ειναι ενας λογος παραπανω να μην το πας.πλυσιμο στο χερι με σωστα υλικα και με σωστο τροπο αν θες το καλυτερο γαι το αμαξι σου.

Ναι εννοούσα πληντύριο που να το κάνει στο χέρι ;) Όχι σε μηχάνημα εννοείται...απλά για αθήνα έχω το πρόβλημα του πλυσίματος, σε αντίθεση με την σάμο που έχω τα πάντα για να το πλένω μόνος μου στο χέρι :whistling:

Link to comment
Share on other sites

και στο χερι να το πλυνουν φιλε μου ζημια θα γινει δεν υπαρχει περιπτωση να το αποφυγεις...

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

και στο χερι να το πλυνουν φιλε μου ζημια θα γινει δεν υπαρχει περιπτωση να το αποφυγεις...

Εσύ δηλαδή με τι προτείνεις να το πλύνω;είναι το πρώτο μου καινούργιο αυτοκίνητο και γι' αυτό θέλω να κάνω καλή δουλειά και όχι να καταστρέψω το χρώμα.

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια ;)

Link to comment
Share on other sites

το ιδανικο ειναι να το πλενεις εσυ και μονο και οσο συχνα μπορεις.για ενα σωστο πλυσιμο θα χρειαστεις 2 κουβαδες,2 grit guard,1 γαντι πλυσιματος απο δερμα προβατου,1 γαντι πλυσιματος απο MF,1 καλο ηπιο σαμπουαν με λιπαντικους παραγοντες,μια μεγαλη καλη πετσετα MF με παχυ πελος.αυτα ειναι μονο γαι το αμαξωμα.για τις ζαντες ειναι αλλα υλικα.

τα υλικα με φωτος

Balde.png

mini-mini-gritguard.jpg

fastlanemwd-store_2072_37327404.gif

autogeek_2077_66990390.jpg

p84683z.jpg

autogeek_2077_5212156.jpg

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

το ιδανικο ειναι να το πλενεις εσυ και μονο και οσο συχνα μπορεις.για ενα σωστο πλυσιμο θα χρειαστεις 2 κουβαδες,2 grit guard,1 γαντι πλυσιματος απο δερμα προβατου,1 γαντι πλυσιματος απο MF,1 καλο ηπιο σαμπουαν με λιπαντικους παραγοντες,μια μεγαλη καλη πετσετα MF με παχυ πελος.αυτα ειναι μονο γαι το αμαξωμα.για τις ζαντες ειναι αλλα υλικα.

τα υλικα με φωτος

Balde.png

mini-mini-gritguard.jpg

fastlanemwd-store_2072_37327404.gif

autogeek_2077_66990390.jpg

p84683z.jpg

autogeek_2077_5212156.jpg

Τώρα συγγνώμη και πάλι για τις κάπως χαζές ερωτησεις για κάποιους που ξέρουν περισσότερα αλλά η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω τι είναι αυτά τα grid guard και δεν ξέρω και ποιά είναι η χρησιμότητα τους...

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου joop ;)

Link to comment
Share on other sites

grit guard ειναι το πλαστικο στρογγυλο πλεγμα που βλεπεις στην φωτο.η χρησιμοτητα του ειναι στο να συγκρατει την βρωμια στον πατο του κουβα.καθως περνας την επιφανεια με το σφουγγαρι θα εχεις δει οτι γινεται μαυρο ή οτι λερωνεται πολυ απο την βρωμια που καθαριζει.οταν το βουτας μεσα στο σαπουνονερο για να παρεις ''φρεσκο νερο''(δεν ειναι καθαρο αφου στην ουσια ειναι γεματο βρωμια) τοτε αυτο δεν ξεπλενεται επαρκως αλλα μικροσωματιδια αυτης της βρωμιας μενουν εγκλωβισμενα μεσα και στην επιφανεια του σφουγγαριου.αυτο εχει σαν αποτελεσμα να χαραζει την επιφανεια του χρωματος καθε φορα και με καθε εφαρμογη ωσπου υστερα απο ενα'' καλο πλυσιμο'' που θεωριτικα εχεις κανει στο αμαξι να δημιουργουνται οι γνωστες ''αραχνες''(swirl marks).με το συστημα ομως αυτο οταν βουτας το σφουγγαρι και το τριψεις ελαφρα στο πλεγμα τοτε η βρωμια και τα μικροσωματιδια μενουν στον πατο του κουβα αφηνοντας ετσι το υπολοιπο νερο πραγματικα καθαρο απο βρωμια( ακομα και αν ανακατεψεις το νερο) και σωματιδια.θα εχεις παρατηρησει εστω και μια φορα τι βρωμια επικαθεται στον κουβα οταν εχεις τελειωσει το πλυσιμο και πας να τον αδειασεις...

αυτη ακριβως η βρωμια εχει τριφτει δεκαδες φορες πανω στο χρωμα του αυτοκινητου σου οταν εσυ του ριχνεις ενα ''καλο πλυσιμο''.το θεωρω το ''α''ενος σωστου πλυσιματος.η ''μεση'' θεωρω οτι ειναι το ειδος για το πλυσιμο οπως σφουγγαρι,πανι mf,γαντι κλπ και το ''ω'' θεωρω οτι ειναι το ειδος για το στεγνωμα...

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

grit guard ειναι το πλαστικο στρογγυλο πλεγμα που βλεπεις στην φωτο.η χρησιμοτητα του ειναι στο να συγκρατει την βρωμια στον πατο του κουβα.καθως περνας την επιφανεια με το σφουγγαρι θα εχεις δει οτι γινεται μαυρο ή οτι λερωνεται πολυ απο την βρωμια που καθαριζει.οταν το βουτας μεσα στο σαπουνονερο για να παρεις ''φρεσκο νερο''(δεν ειναι καθαρο αφου στην ουσια ειναι γεματο βρωμια) τοτε αυτο δεν ξεπλενεται επαρκως αλλα μικροσωματιδια αυτης της βρωμιας μενουν εγκλωβισμενα μεσα και στην επιφανεια του σφουγγαριου.αυτο εχει σαν αποτελεσμα να χαραζει την επιφανεια του χρωματος καθε φορα και με καθε εφαρμογη ωσπου υστερα απο ενα'' καλο πλυσιμο'' που θεωριτικα εχεις κανει στο αμαξι να δημιουργουνται οι γνωστες ''αραχνες''(swirl marks).με το συστημα ομως αυτο οταν βουτας το σφουγγαρι και το τριψεις ελαφρα στο πλεγμα τοτε η βρωμια και τα μικροσωματιδια μενουν στον πατο του κουβα αφηνοντας ετσι το υπολοιπο νερο πραγματικα καθαρο απο βρωμια( ακομα και αν ανακατεψεις το νερο) και σωματιδια.θα εχεις παρατηρησει εστω και μια φορα τι βρωμια επικαθεται στον κουβα οταν εχεις τελειωσει το πλυσιμο και πας να τον αδειασεις...

αυτη ακριβως η βρωμια εχει τριφτει δεκαδες φορες πανω στο χρωμα του αυτοκινητου σου οταν εσυ του ριχνεις ενα ''καλο πλυσιμο''.το θεωρω το ''α''ενος σωστου πλυσιματος.η ''μεση'' θεωρω οτι ειναι το ειδος για το πλυσιμο οπως σφουγγαρι,πανι mf,γαντι κλπ και το ''ω'' θεωρω οτι ειναι το ειδος για το στεγνωμα...

Και από που μπορώ να προμηθευτώ αυτά τα υλικά για το πλύσιμο; και πόσο περίπου κοστίζουν;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το λαμπω ενταξει για ενα συμβατικο πλυσιμο.με χαλασε που δεν δουλευουν ελληνες μεσα..κριμα...12 ευρο.δεν θα ξαναπαω.προτιμω να δινω δουλεια σε ελληνοπουλα.βρηκα ενα στο σταυρο στην αγια παρασκευη  πανω στην διασταυρωση και στο χερι ..... δεν εχω παει ακομη εκει αλλα μου το προτειναν...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιο καλό πλυντήριο που ξέρετε στις περιοχές Χαλάνδρι, Αγ.Παρασκευή, Γέρακα;

Όχι αυτόματο, μόνο πλύσιμο με το χέρι.

 

Πολύ καλό http://www.odigos-agoras.gr/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7/%CE%92%CE%A0-%CE%A0%CE%9B%CE%A5%CE%9D%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%99%CE%9F-%CE%91%CE%A5%CE%A4%CE%9F%CE%9A%CE%99%CE%9D%CE%97%CE%A4%CE%A9%CE%9D

Link to comment
Share on other sites

επισης να προσθεσω οτι το καινουργιο πλυντηριο στο σταυρο του τυπου πλυντο μονος σου σε πιεση ειναι παρα πολυ καλο.καμια σχεση με τα αλλα τυπου λαμπικο της αγορας...δεν ξερω  με το σαπουνι τι κανει μιας και δεν μου εκανε καλη πρωτη εντυπωση .αλλα απο βρωμια μιας ημερας πχ το πιεστικο δινει ρεστα....

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το πάω εδώ και αρκετό καιρό στο ecowashit στην Νέα Σμύρνη και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα.

Υποτίθεται ότι ο ατμός είναι πιο φιλικός στο χρώμα.

http://ecowashit.gr/

Edited by AvatarX
Link to comment
Share on other sites

επισης να προσθεσω οτι το καινουργιο πλυντηριο στο σταυρο του τυπου πλυντο μονος σου σε πιεση ειναι παρα πολυ καλο.καμια σχεση με τα αλλα τυπου λαμπικο της αγορας...δεν ξερω  με το σαπουνι τι κανει μιας και δεν μου εκανε καλη πρωτη εντυπωση .αλλα απο βρωμια μιας ημερας πχ το πιεστικο δινει ρεστα....

 

Λές επι της δ.πλακεντίας?

 

Δεν έμεινα ευχαριστημενος.

 

Καθολου φιλικο προς τον χρηστη θα ελεγα,η σαπουνάδα μπαινει μονο με την χρηση της βουρτσας,και δεν εχει να γράφει τον χρόνο.

 

Εχει οντως λιγο παραπανω πιεση,απο του λαμπικο.

 

Πλένω εδώ και κανα χρονο + στο IwashMyCar στο χαλάνδρι σαν πελάτης 1.5 χρονο,και κανα 5 μηνο που δουλευα εκει(δεν δουλέυω εκει πιά).

 

Το σημαντικότερο ειναι οτι δουλέυουν έλληνες,αυτός που το έχει ειναι ελληνας,πληρώνει τους υπαλληλους πριν ερθει η μερα πληρωμης,κολλαει ενσημα ακομα και για μιση ωρα,δινει επιδόματα κλπ απο μονος του,άδειες,τα πάντα όλα.

 

 

 

Σαν πλυντηριο το πλένω συνέχεια χρησιμοποιωντας μονο πιεστικό με σαπουνάδα και απιονισμενο νερο μετά γιατι το εχω μονιμα κερωμενο με αλοιφή,μου πάει κανα 2 ευρω την φορά.

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.