Jump to content
thanos28

πολλαπλασιαστης

Recommended Posts

τελικα η πεταλουδα ηταν...ευγε στο παλικαρι που μου εδωσε την αφορμη να την κοιταξω...

τελος καλο ολα καλα...

:D

φαντάσου οτι στο δικό μου βάζω μονάχα v-power racing και τα Longlife απο λαδάκια γιατί θέλω όσο γίνεται το μοτεράκι του να το χω διαμάντι.

απο κει και πέρα το θέμα της πεταλούδας μου το είπε το παλικάρι στην Καρέντα όπου μου το κράτησαν για πλήρες καθάρισμα και μου είπε οτι η αιτία είναι και η ποιότητα αλλά και τα διάφορα υπολλείματα των καυσίμων και τα κατακάθια.έκτοτε πάει καλύτερα και δεν μου κάνει τα περίεργα του.

Link to comment
Share on other sites

να σας πω και εγω το δικο μου βασανο...

μετα απο συναντηση με το κλαμπ και το κατα τα αλλα ωραιο καφεδακι στην παραλια, πηγαμε ολοι μαζι για μια φωτο.

εκει που στηνομουν και εγω, καπως δεν πατησα σωστα το συμπλεκτη και επεσαν οι στροφες στον κινητηρα.

αυτοστιγμη ειχε αριθμιες και σαν να δουλευε με εναν κυλινδρο λιγοτερο.

αναβει λαμπακι του κινητηρα και οι στροφες να μην ανεβαινουν πανω απο 3-3500.

μετα προσπαθω να στροφαρω μπας και εχει βουλωσει κανα μπεκ και αναβει και το epc και το γκαζι νεκρο...ωραια !

ευτηχως βοηθησε ο mike-gti και μου εδωσε ενα τηλ. γνωστου του να κανονισω επισκευη...κατα πασα πιθανοτητα για πολλαπλασιαστη.

σβηνω και το τσουλαω σπιτι, μιας και εμενα 3οο μετρα.

μετα 3 μερες λεω δεν τσεκαρω ?

περνει με την μια και δουλευει ρολοι, με το λαμπακι κινητηρα αναμμενο.

κανω reset τον εγκεφαλο με την μπαταρια και εχει μεινει ετσι παρκαρισμενο.

καμια ιδεα?

μηπως εχει σχεση το γεγονος που δεν πατησα γρηγορα αρκετα τον συμπλεκτη και πηγε να σβησει?

εντωμεταξυ ανεκαθεν στο ξεκινημα ΖΕΣΤΟ, κανει ενα κομπιασμα δλδ παει 1000 και για 0.5 δυτερολεπτο κατεβαινει στις 500 και ξανα 1000.

εχω ενα passat 1.6 toy 2001

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το βαλεις σε ενα διαγνωστικο ωστε να δεις τι σφαλμα εχει καταγραψει.

η πρωτη περιγραφη που κανεις δειχνει για πολλαπλασιαστης αλλα μπορει να ειναι και σχετικο με βενζινη αν τραβηξε κανα σκουπιδακι.

Το αλλο με το ρελαντι που αναφερεις,μπορει να σχετιζεται με καθαρισμο πεταλουδας.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το βαλεις σε ενα διαγνωστικο ωστε να δεις τι σφαλμα εχει καταγραψει.

η πρωτη περιγραφη που κανεις δειχνει για πολλαπλασιαστης αλλα μπορει να ειναι και σχετικο με βενζινη αν τραβηξε κανα σκουπιδακι.

Το αλλο με το ρελαντι που αναφερεις,μπορει να σχετιζεται με καθαρισμο πεταλουδας.

ψαχνοντας στο νετ βρηκα ενα ενδιαφερον σαιτ με τους κωδικους στο climatronic που εδω δεν υπαρχουν (αν δεν κανω λαθος) και αφορα και το δικο σου Κωσταντινε.

http://pics.tdiclub.com/data/517/Climatronic_Self_Diagnostics.pdf

ετσι, στο List of Possible Error Codes, μου βγηκαν οι κωδικοι :

025B Footwell/Defrost Flap Servo Motor και

053D Kombi

δεν πρεπει να εχουν σχεση με το προβλημα αλλα εχουμε καμια ιδεα τι σημαινουν, και ειδικα ο πρωτος??

ο σερβομηχανισμος του φλαπ ... κατι...defrost τι?

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο αυτο που βρηκες Αντωνη και το εψαχνα!! :)

Εκει που λεει recirculate buttons for 2 seconds τι εννοει?Ποια πρεπει να πατησουμε?

Οσο για τα σφαλματα που εβγαλε δεν παει καπου το μυαλο μου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο αυτο που βρηκες Αντωνη και το εψαχνα!! :yahoo:

Εκει που λεει recirculate buttons for 2 seconds τι εννοει?Ποια πρεπει να πατησουμε?

Οσο για τα σφαλματα που εβγαλε δεν παει καπου το μυαλο μου.

λεει, παταμε την ανακυκλωση αερα και το "econ" ταυτοχρονα για 2 σεκ (τα 2 ακριανα δλδ).

εχει και σχηματακι απο κατω.

κανε και το "Actuator Test"

ψαρωτικο !!

οσο για την βλαβη που ειχα, να ενημερωσω το φορουμ οτι ηταν ενας αισθητηρας που ρυθμιζει τις στροφες του μοτερ (δοτης στροφων, μου ειπαν)...

φτηνα την εβγαλα με 100¤.

ας ειναι καλα ο Κωστας απο Ηρακλειο και ο mike-gti που μου τον συστησε

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα λοιπον!!

Δεν ειχα προσεξει οτι το recirculate ειναι η ανακυκλωση και ψαχνομουν.χεχε.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.